Peryferie Warszawy - historia i relikty

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
Michał W.
Posty: 818
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Michał W. » 27 sie 2013, 23:02

Mówicie cały czas o stronie nieparzystej, a przypomnę też parzystą.
Wypożyczalnia samochodów posiada adres ŻiW 2b, nie wiem czy na wysokości kładki stoi jeszcze taki piętrowy, zapuszczony budynek. Tam bodajże była kiedyś filia włochowskiej biblioteki. Adres też ŻiW 2
after da równik

www.fotokolej.waw.pl

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 27 sie 2013, 23:33

fik pisze:gdyby nie to, że sklep mam obrażony, to bym poszedł i kupił cokolwiek
:arrow: Niedługo do Bydgoszczy będziesz jeździł :D.

Stary Pingwin
Posty: 5832
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 28 sie 2013, 0:39

Dawno temu, przed rozbudowa lotniska w latach 60/70, Zwirki Wigury dochodzila do Palucha i pomykal tamtedy autobus miejski (124 ?).
miłośnik 13N

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36655
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 28 sie 2013, 0:42

Stary Pingwin pisze: Zwirki Wigury dochodzila do Palucha i pomykal tamtedy autobus miejski (124 ?).
1953-1962: http://www.trasbus.com/liniabus124.htm

A tu na planie (też via Trasbus): http://www.picfront.org/d/8sG0
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 28 sie 2013, 1:45

Bastian pisze:
Stary Pingwin pisze: Zwirki Wigury dochodzila do Palucha i pomykal tamtedy autobus miejski (124 ?).

A tu na planie (też via Trasbus): http://www.picfront.org/d/8sG0
Ale tutaj ulica nazywa się Paluch. To skąd nagle na Paluchu na współczesnych planach biorą się ŻiW?
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36655
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 28 sie 2013, 8:34

MeWa, aż tak się do tych PRL-owskich planów nie przywiązuj. Ta ulica widnieje także na planach o kilka lat późniejszych, mimo iż już jej nie było. Podobnie nie używałbym ich jako dowodu na nazwę ulicy.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27409
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 28 sie 2013, 8:53

Mój ojciec, mieszkający w latach 60. tam, gdzie ja obecnie, doskonale pamięta nazwę Paluch w użyciu.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36655
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 28 sie 2013, 9:44

A, to rzeczywiście ciekawe wobec tego.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Stary Pingwin
Posty: 5832
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 28 sie 2013, 9:53

Moi teściowie pamiętają, że przy 17 Stycznia wsiadał do autobusu wopista i konwojował pasażerów do Palucha. Kiedyś lotnisko nie było ogrodzone po całości, a obiekt przecież tajne/poufne, bo wraży wróg czuwa.
miłośnik 13N

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 28 sie 2013, 10:21

No przecież mówię, że od 17 Stycznia wszystko było wojskowe i tajne. Terra incognita nie mogła mieć normalnych numerów domów... Co do planów - w ulice z ruchem autobusowym wierzyć można, w inne niekoniecznie.

Ciekawi mnie tylko, jak ten dojazd na Paluch od Żwirek wyglądał, w części miedzy powiedzmy Wieżową a płotem lotniska. Ślady dawnych dróg (i kolei! - przed wojną tam pociąg dojeżdżał) jakieś tam są, ale bardzo nikłe.

Awatar użytkownika
Klawisz
Posty: 599
Rejestracja: 11 sie 2011, 15:37
Lokalizacja: Saska Kępa / R-3

Post autor: Klawisz » 12 wrz 2013, 9:20

To ja moje pytanie może dorzucę tutaj, chociaż nie jest o okolicach Okęcia, tylko drugiego brzegu. Chodzi mi o rejon Wawra i Traktu Lubelskiego, Borków i Cylichowskiej. Przy jednym z budynków była ustawiona Statua Wolności, bodajże z żarówką zamiast pochodni, bo chyba chodziło o reklamę żarówek. Było toto dość wysokie i nawet można było to dostrzec z Wału Miedzeszyńskiego. Czy ktoś pamięta w którym dokładnie miejscu była ta figura umieszczona, czy nie było to w miejscu, gdzie dziś jest MarcPol?
MotorMan :term:

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 667
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:46
Lokalizacja: Nowe Górce

Post autor: Piotrek_2274 » 12 wrz 2013, 17:16

Ostatnio miałem okazję pokręcić się po Młynowie i zauważyłem kilka ciekawostek :)
Znane już wszystkim są takie rzeczy jak kamienica przy Sokołowskiej 20, dawniej Gostyńska, tak samo szkoła przy Grenady, budynek Płocka 41 i kamienica przy ul. Radziwie.
Oprócz tego ciekawa jest kamienica o adresie Płocka 36, kiedyś zapewne posiadała adres Długosza :).
Jednak bardziej zastanawia mnie budynek przy Żytniej 83, aktualnie finezyjnie wbudowany w prostokątny blok. http://www.trasbus.com/planywarszawy/1936/1936-1.jpg Tutaj pojawia się jakaś uliczka, która mogłaby pasować do ustawienia tej kamienicy, "kąt odchylenia" jest podobny co szkoła przy Grenady.

Krzysiek_S
Posty: 5090
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:08
Lokalizacja: Wawer-Zerzeń-Zastów

Post autor: Krzysiek_S » 12 wrz 2013, 21:22

Klawisz pisze:To ja moje pytanie może dorzucę tutaj, chociaż nie jest o okolicach Okęcia, tylko drugiego brzegu. Chodzi mi o rejon Wawra i Traktu Lubelskiego, Borków i Cylichowskiej. Przy jednym z budynków była ustawiona Statua Wolności, bodajże z żarówką zamiast pochodni, bo chyba chodziło o reklamę żarówek. Było toto dość wysokie i nawet można było to dostrzec z Wału Miedzeszyńskiego. Czy ktoś pamięta w którym dokładnie miejscu była ta figura umieszczona, czy nie było to w miejscu, gdzie dziś jest MarcPol?
Z tego co pamiętam to tak. Jeśli się mylę to na pewno było to po sąsiedzku po zachodniej stronie między Cylichowską , a Chodzieską.

Autobus Czerwon
Posty: 4116
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 23 wrz 2013, 18:04

No cóż, pewno peryferie Warszawy na którym chyba nawet nie ma bieżącej wody, straci swój niepowtarzalny klimat.

Mówię oczywiście o dawnej wsi Potok, nieopodal Dworca Południowego. Mimo że te kilka domów było w środku miasta, było tam cicho i ładnie, prawie jak na wsi (no może nie pasowały te bloki w oddali).

No ale jak to często bywa i tu sielanka się skończyła. Na początku września rozpoczęła się budowa osiedla Potoki Residence, Z tego co widzę są to dwupiętrowe bloki. Pewnie wiąże się to także z ucywilizowaniem samej ulicy Potoki. No cóż, kiedyś i tam musi dojść cywilizacja...

Więcej o osiedlu...
Schemat nowego osiedla
Kilka zdjęć starych Potoków:
1 2

Strona o tej wyjątkowej ulicy...

Czy ta ulica równoległa do Potoków, na planie, to jest ulica Lubaszki, czy kolejna jakaś nowa?

Awatar użytkownika
winnux8
Posty: 932
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:50
Lokalizacja: Tarchodwory

Post autor: winnux8 » 23 wrz 2013, 18:50

Autobus Czerwon pisze:Czy ta ulica równoległa do Potoków, na planie, to jest ulica Lubaszki, czy kolejna jakaś nowa?
Gdzie Potoki a gdzie Lubaszki, między nimi jest z pół kilometra, to chyba nie jest takiej wielkości osiedle.
Załączniki
potoki.JPG
126: Nowodwory - Mehoffera - Modlińska - Klasyków - Czołowa - Marywilska!

ODPOWIEDZ