Strona 143 z 420

Priorytety dla tramwajów

: 11 sty 2016, 15:07
autor: Jarek
Chyba tylko wtedy, gdy jedzie całkiem pusty. Wątpię, by na tatkie wyjątki warto było układac sygnalizację. Tym bardziej, że tramwaj i tak ma rozkład i nie może jechać za szybko.
Nie zgadzam się. Sygnalizacja z pełnym priorytetem ma nie spowalniać. Zwłaszcza, jeśli stanowi odosobnione przejście dla pieszych. Taka sygnalizacja musi być dla tramwajów zupełnie przezroczysta.
Co mogło, to już się przeniosło.
Pogorszenie warunków ruchu na niektórych skrzyżowaniach, związane z priorytetem tramwajowym, powinno skłonić kolejną grupę kierowców do zmiany nawyków.
Inna sprawa, że przepołowiona faza ma pewnie wydajność łączną rzędu 60%-70% pełnej, efekty włączeniowe są bardzo silne.
Nie jest zabierana ani sekunda zielonego, ale cykl wydłuża się o czas dodatkowej fazy. We wzorze na przepustowość cykl wchodzi w mianowniku, więc redukcja przepustowości jest relatywnie mała.
Przyczepię się do Nowego Bemowa. Dwa razy dzisiaj jadąc od Piastów Śląskich stałem grubo ponad minutę przed pierwszymi światłami. Raz z przeciwka stał drugi tramwaj i również niczego nie wzbudzał. Mam podejrzenia, że sygnalizacja durnieje jak jednocześnie nadjadą tramwaje, a z pętli zechce wyjechać autobus.
Jest to stara sygnalizacja, do zaorania.

A tak w ogóle, to na Żeraniu zostały już włączone priorytety. Będą jakieś drobne korekty, ale w zasadzie to na całej trasie już priorytet jest. Czekam na opinie.

Priorytety dla tramwajów

: 11 sty 2016, 15:08
autor: Indyk
Jarek pisze:A tak w ogóle, to na Żeraniu zostały już włączone priorytety.
Glugluglugluglugluglugluglugluglugluglugluglu!

Priorytety dla tramwajów

: 11 sty 2016, 15:39
autor: MichalJ
Jarek pisze:
Inna sprawa, że przepołowiona faza ma pewnie wydajność łączną rzędu 60%-70% pełnej, efekty włączeniowe są bardzo silne.
Nie jest zabierana ani sekunda zielonego, ale cykl wydłuża się o czas dodatkowej fazy. We wzorze na przepustowość cykl wchodzi w mianowniku, więc redukcja przepustowości jest relatywnie mała.
Podział na dwie części, nawet bez zmiany mianownika, powoduje spadek przepustowości ze względu na efekty włączeniowe (ruszanie spod czerwonego). Na jednym zielonym 20 sek przejeżdża o wiele więcej samochodów niż na dwóch zielonych po 10 sekund.

Priorytety dla tramwajów

: 11 sty 2016, 16:03
autor: Jarek
Na jednym zielonym 20 sek przejeżdża o wiele więcej samochodów niż na dwóch zielonych po 10 sekund.
Nie. Efektywny sygnał zielony jest o 1s dłuższy niż rzeczywisty. A po drugie przy długim zielonym spada natężenie nasycenia. Korzystnie jest upakować w kolejce pojazdy na wlocie.

Priorytety dla tramwajów

: 11 sty 2016, 21:53
autor: KwZ
Jarek pisze:
Na jednym zielonym 20 sek przejeżdża o wiele więcej samochodów niż na dwóch zielonych po 10 sekund.
Nie. Efektywny sygnał zielony jest o 1s dłuższy niż rzeczywisty. A po drugie przy długim zielonym spada natężenie nasycenia. Korzystnie jest upakować w kolejce pojazdy na wlocie.
To po diabła wiązki koordynacyjne? Dla mnie to równie dziwne, jak twierdzenia Majusiego, że lepiej, aby kierunek główny wpuszczał ulicę podporządkowaną. [dobra, on pisał o tramwajach stających na każdym przystanku dla wsiadających pasażerów, ale przecież to analogiczne]

Tylko znowu, żeby nie było, że to ładna teoria, w której ciąg samochodów porusza się cały czas 50 km/h.

Priorytety dla tramwajów

: 11 sty 2016, 22:55
autor: Flash8222
Przy parkingu P+R na Połczyńskiej coś się zjebało, ruszyłem +1 z Ciepłowni, nieśpiesznym tempem dojechałem do P+R. Gdy już miałem zamykać drzwi to dostałem poziome, bo jakiś samochód zawracał (nielegalnie notabene) pasem do skrętu w lewo na parking i pionowego już nie dostałem. Stałem sobie tak cztery minuty, aż nie przyjechała jedenastka od Ciepłowni która wzbudziła dla mnie i dla siebie pionowe.

Sygnalizacja świetlna

: 11 sty 2016, 23:18
autor: Flash8222
Uważam, że w gdy tramwaje gdzieś mają dobrze, to w innej części miasta dostaną po dupie. Uruchomiono priorytety na Bródnie i Bemowie, to ZDM spowolnił ciąg Marszałkowskiej.

Kierunek południe.
Było:
Ruszam z Królewskiej, wjeżdżam na Świętokrzyską gdy świeci się poziome, normalna obsługa przystanku bez poganiania, pionowe i nie ma nas już. Ruszam z Konstytucji i przy południowym wjeździe z Waryńskiego na plac zawsze miałem pionowe.
Ogólnie będąc na "0" przy Królewskiej z Konstytucji rusza się na "0" lub "+1"
Jest:
Ruszam z Królewskiej, wjeżdżam na Świętokrzyską gdy świeci pionowe, mało osób wysiada i wsiada więc zdążę. Zamykam drzwi, a tu kocie oczy i poziome, więc ruszam już na -1.
Ruszam z Konstytucji i przy południowym wjeździe z Waryńskiego na plac zawsze mam poziome.
Ogólnie będąc na "0" przy Królewskiej z Konstytucji rusza się na "-2".

Kierunek północ.
Było:
Ruszam z Konstytucji, same pionowe więc wjeżdżam na Hożą i tutaj raz się udało na pionowym przejechać, raz nie ale nie było tragedii. Ruszam już z Centrum, ale bez jakiegoś pośpiechu bo na Świętokrzyską wjeżdżam jak zapala się zielone dla Świętokrzyskiej. Dostaję pionowe i na spokojnie zdążam na pionowe przy Królewskiej.
Ogólnie będąc na "0" na Konstytucji z Królewskiej ruszało się na "0" lub "+1"
Teraz:
Ruszam z Konstytucji, dostaję poziome Wilczej. Wjeżdżając na Hożą świeci się pionowe, ale zaraz zapala się poziome. Ruszam już z Centrum, na Świętokrzyskiej jest identyczna sytuacja jak na Hożej. Dostaję pionowe i w tym samym momencie widzę jak zapala się pionowe przy Królewskiej.
Ogólnie ruszając z Konstytucji
Ogólnie będąc na "0" na Konstytucji z Królewskiej rusza się na "-2".

Ale my lubimy odpoczywać na poziomych :)

Priorytety dla tramwajów

: 12 sty 2016, 7:26
autor: pawcio
Jarek pisze:
Na jednym zielonym 20 sek przejeżdża o wiele więcej samochodów niż na dwóch zielonych po 10 sekund.
Nie. Efektywny sygnał zielony jest o 1s dłuższy niż rzeczywisty. A po drugie przy długim zielonym spada natężenie nasycenia. Korzystnie jest upakować w kolejce pojazdy na wlocie.
Mam wrażenie (niepoparte absolutnie niczym), że podział fazy 20s na dwie po 10s spadek częstotliwości spowoduje. Podział fazy 70s na dwie pod 35s przepustowość podnieść może.

Priorytety dla tramwajów

: 12 sty 2016, 10:36
autor: Jarek
Przy parkingu P+R na Połczyńskiej coś się zjebało, ruszyłem +1 z Ciepłowni, nieśpiesznym tempem dojechałem do P+R. Gdy już miałem zamykać drzwi to dostałem poziome, bo jakiś samochód zawracał (nielegalnie notabene) pasem do skrętu w lewo na parking i pionowego już nie dostałem. Stałem sobie tak cztery minuty, aż nie przyjechała jedenastka od Ciepłowni która wzbudziła dla mnie i dla siebie pionowe.
Jakim typem wagonu?

Priorytety dla tramwajów

: 12 sty 2016, 12:48
autor: Flash8222
105Nm

Priorytety dla tramwajów

: 12 sty 2016, 15:30
autor: Jarek
A o której godzinie?

Prawdopodobnie stanąłeś za daleko.

Priorytety dla tramwajów

: 12 sty 2016, 18:03
autor: Szeregowy_Równoległy
A to nie powinno być tak, że generalnie to tam jest pionowe, chyba, że trafi się pieszy albo samochód zainteresowany relacją i sobie wzbudzi? I po fazie wzbudzonej przez samochód albo pieszego z automatu zapala się pała i tak się świeci do kolejnego wzbudzenia przez samochód lub pieszego?

Priorytety dla tramwajów

: 12 sty 2016, 18:21
autor: Flash8222
Jarek pisze:A o której godzinie?
Prawdopodobnie stanąłeś za daleko.
Nie, nie stanąłem za daleko. 14:43.
Szeregowy_Równoległy pisze:A to nie powinno być tak, że generalnie to tam jest pionowe, chyba, że trafi się pieszy albo samochód zainteresowany relacją i sobie wzbudzi? I po fazie wzbudzonej przez samochód albo pieszego z automatu zapala się pała i tak się świeci do kolejnego wzbudzenia przez samochód lub pieszego?
Nie, teraz generalnie jest poziome, wjeżdżając na przystanek wzbudzasz sobie pionowe.

Priorytety dla tramwajów

: 12 sty 2016, 18:32
autor: Szeregowy_Równoległy
To dlatego w sobotę, jeżdżąc 11, kląłem na czym świat stoi, bo przystanek mnie nijak nie interesował, bo nie obowiązywał, a zatrzymać musiałem się i tak? No, kurna, jak tramwaj musi się zatrzymać, chociaż mógłby cisnąć na odcince, to faktycznie priorytet jak diabli. Ale zaraz Jarek powie, że malkontencę.

Priorytety dla tramwajów

: 12 sty 2016, 19:41
autor: drobert
Tym bardziej, że tam jest więcej tramwajów niż ludzi korzystających z tego skrzyżowania a więc sytuacja, że jest generalnie poziome jest trochę bez sensu. Poza tym pieszym nie robi różnicy co się świeci bo i tak chodzą jak chcą.