Nazwy stacji metra

Moderator: JacekM

blinski
Posty: 1310
Rejestracja: 25 kwie 2007, 14:08
Lokalizacja: z domu, po kryjomu

Post autor: blinski » 03 lis 2008, 9:16

jabaal, miałeś na myśli chyba plac zbawiciela, bo do niego jest bliżej, nie do pl. konstytucji. a nazwa 'trasa łazienkowska' rzeczywiście nie byłaby dobra, bo przecież - o czym zapomniałem - południowa gałąź II linii przecinać będzie trasę łazienkowską również.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 03 lis 2008, 13:10

tomcio pisze:Generalnie Arsenał to o wiele trafniejsza nazwa od Ratusza, ale na zmianę oczywiście było teraz za późno i tak powstał koszmarny potworek językowy.
najbardziej trafna nazwa to Plac Bankowy :D
JaBaal pisze:Czy w nazewnictwie stacji metra należy używać 'poltyki historycznej'?
Nie!!!! Nazwy mają być funkcjonalne przede wszystkim.
JaBaal pisze:Czy Pan/i wie gdzie jest w Warszawie miejsce zwyczajowo określane jako
a) Dworzec Południowy
b) Arsenał
To jakich spodziewasz się wyników?
co raz mniej osób wie, co to jest Dworzec Południowy, a zarazem całkiem powrzechnie funkcjonuje nazwa węzła "Metro Wilanowska", stąd moim zdaniem brak potrzeby zmiany nazwy i wprowadzania kolejnego zamieszania. Nikt nie będzie wydawał setek tysięcy złotych na zmianę jednej stacji metra!
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

JaBaal
Posty: 740
Rejestracja: 09 lis 2006, 21:06

Post autor: JaBaal » 03 lis 2008, 13:52

Faktem jest, że nazwa 'Ratusz' nie jest zbyt trafna, w Warszawie nie ma budynku podobnego do różnych 'typowych ratuszy' jak w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu etc. Pisałem już dawniej, że w latach 80-tych miałem wrażenie, że 'komuna' nie chciała denerwować ludzi nazwą wówczas (tak, jak i dzisiaj) 'narzucającą się' z komunikacyjnego punktu widzenia -> pl. Dzierżyńskiego (na dziś Pl. Bankowy). Będąc małym chłopcem dziwiłem się: a gdzie tam jest ratusz?
Co do innych nazw: jest wątek pod tytułem, jakim jest, więc pisałem, co myślę. Pewnie, że zmiany nazw kosztują (zmiana nazwy Ratusz na Ratusz Arsenał wg mnie była kuriozum bez sensu), ale my sobie dyskutujemy niezobowiązująco i po to jest, jak rozumiem, forum.
Być może pojęcie komunikacyjne 'Dw. Południowy' w świadomości mieszkańców zanika, ale dla mnie jest 'żywe' i wygodne w użyciu, pomimo tego, że odkąd pamiętam, tam już żadnego dworca kolei nie było.
:mewa: Politechnika jest nazwą, która na dzień dzisiejszy 'wrosła w świadomośc', natomiast pisałem to, co pisałem, pamiętając czasy, kiedy chodziło się na wystawy na róg Wilczej i Marszałkowskiej, gdzie mieściła się OIDP Generalna Dyrekcja Budowy Metra. Wówczas zdumiewało mnie, że stacja tak odległa od Politechniki ma taką nazwę.
Jeśli ktokolwiek wypowiada się o komunikacji w Pruszkowie, niech nie zapomina, że na północ od torów (Gąsin, Żbików, Bąki) też mieszkają ludzie.
Śp. 714 Ożarów - os. Staszica = to były piękne dni...

Awatar użytkownika
Sindbad
Posty: 900
Rejestracja: 16 gru 2005, 15:58
Lokalizacja: Służew

Post autor: Sindbad » 03 lis 2008, 14:36

:idea: :idea: :idea: Nazwa Ratusz powstała po liwidacji PL.Dzierżyńskiego. Będący tam budynek przedwijennego banku jst siedzibą władz miasta i wojwewództwa. :idea:
Nie daj się zepchnąć z twojej drogi nawet przez ludzi idących w tym samym kierunku.
S.J.Lec

JaBaal
Posty: 740
Rejestracja: 09 lis 2006, 21:06

Post autor: JaBaal » 03 lis 2008, 15:01

Sindbad pisze:Nazwa Ratusz powstała po liwidacji PL.Dzierżyńskiego.
Niezupełnie się mogę z Tobą zgodzić: 1. linia metra została w całości zaprojektowana 'za komuny' i nazwy stacji były już wówczas wymyślone. Nie pamiętam ówczesnych nazw odcinka bielańskiego, wiem, że zostały w jakimś stopniu pozmieniane, np. dzisiejszy Słodowiec miał się jakoś inaczej nazywać. Natomiast Ratusz miał być Ratuszem jeszcze w czasach, kiedy nikt nie myślał, że pl. Dzierżyńskiego stanie się placem Bankowym. Tego jestem pewien, bo jako nastolatek chodziłem oglądać wystawy w GDBM (lata wczesno-osiemdziesiąte) i stacja 'jak byk' (wówczas dopiero w planach, naturalnie) nazywała się Ratusz.
Jeśli ktokolwiek wypowiada się o komunikacji w Pruszkowie, niech nie zapomina, że na północ od torów (Gąsin, Żbików, Bąki) też mieszkają ludzie.
Śp. 714 Ożarów - os. Staszica = to były piękne dni...

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 03 lis 2008, 18:29

Wilanowska jest nazwą złą o tyle, że może się mylić z Wilanowem.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26855
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 03 lis 2008, 19:41

Albo z ulicą Wilanowską, która jest gdzie indziej.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 03 lis 2008, 20:32

JaBaal pisze:
Sindbad pisze:Nazwa Ratusz powstała po liwidacji PL.Dzierżyńskiego.
Niezupełnie się mogę z Tobą zgodzić: 1. linia metra została w całości zaprojektowana 'za komuny' i nazwy stacji były już wówczas wymyślone. Nie pamiętam ówczesnych nazw odcinka bielańskiego, wiem, że zostały w jakimś stopniu pozmieniane, np. dzisiejszy Słodowiec miał się jakoś inaczej nazywać. Natomiast Ratusz miał być Ratuszem jeszcze w czasach, kiedy nikt nie myślał, że pl. Dzierżyńskiego stanie się placem Bankowym. Tego jestem pewien, bo jako nastolatek chodziłem oglądać wystawy w GDBM (lata wczesno-osiemdziesiąte) i stacja 'jak byk' (wówczas dopiero w planach, naturalnie) nazywała się Ratusz.
Ratusz nazywać się miał Ratuszem, bo nie chciano nazwy Plac Dzierżyńskiego. nazwy, które uległy zmianie: Plac Komuny Paryskiej > Plac Wilsona, Park Kaskada > Słodowiec, Bielany > Stare Bielany.

[ Dodano: Pon 03 Lis, 2008 20:35 ]
Tm pisze:Wilanowska jest nazwą złą o tyle, że może się mylić z Wilanowem.
jakoś nie spotkałem się z tym problemem, a mam wrażenie, że nazwa "Metro Wilanowska" już funkcjonuje powszechnie. Szczęśliwie na zmianę bym nie liczył.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
rzeznik
Posty: 500
Rejestracja: 13 maja 2007, 19:41
Lokalizacja: z masarni

Post autor: rzeznik » 03 lis 2008, 21:00

Zgodze sie z MeWa - nazwa Wilanowska juz sie przyjela na dobre i jej zmiana nie jest konieczna, a pewnie jeszcze by sie ludziom w glowach pomieszalo. Chociaz projektanci mogli troche glebiej pomyslec nad tym i nazwac ta stacje np. Pulawska...
MeWa pisze:STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"
Tu tez sie zgadzam :D Niby Ratusz nie byl zly, ale Ratusz Arsenal to juz porazka 8-(
rury

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26855
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 03 lis 2008, 21:28

rzeznik pisze: Chociaz projektanci mogli troche glebiej pomyslec nad tym i nazwac ta stacje np. Pulawska...
No to jest dopiero rewelacyjny pomysł na jednoznaczną nazwę.... :shock:
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

kajo
Posty: 2796
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 03 lis 2008, 21:36

A dlaczego nie dworzec południowy? Ta nazwa nadal funkcjonuje.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
rzeznik
Posty: 500
Rejestracja: 13 maja 2007, 19:41
Lokalizacja: z masarni

Post autor: rzeznik » 03 lis 2008, 21:43

Glonojad pisze:
rzeznik pisze: Chociaz projektanci mogli troche glebiej pomyslec nad tym i nazwac ta stacje np. Pulawska...
No to jest dopiero rewelacyjny pomysł na jednoznaczną nazwę.... :shock:
A kto powiedzial, ze miala byc jednoznaczna? Takie subiektywne odczucie - to miejsce bardziej mi sie kojarzy z Pulawska niz z Wilanowska... :D Zreszta popatrz sobie w plan miasta i ocen, co jest blizej samej stacji.
rury

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26855
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 03 lis 2008, 21:45

rzeznik pisze:
Glonojad pisze: No to jest dopiero rewelacyjny pomysł na jednoznaczną nazwę.... :shock:
A kto powiedzial, ze miala byc jednoznaczna? Takie subiektywne odczucie - to miejsce bardziej mi sie kojarzy z Pulawska niz z Wilanowska... :D Zreszta popatrz sobie w plan miasta i ocen, co jest blizej samej stacji.
Dałeś mi wybór niczym między dżumą a cholerą, chociaż - odpowiem kontrzagadką - popatrz sobie w plan miasta i oceń, dalszy koniec której ulicy jest bliżej samej stacji :p

[ Komentarz dodany przez: MeWa: Pon 03 Lis, 2008 22:35 ]
Usunięcie części postu odnoszącej się do poprawionej już wiadomości. MeWa
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
rzeznik
Posty: 500
Rejestracja: 13 maja 2007, 19:41
Lokalizacja: z masarni

Post autor: rzeznik » 03 lis 2008, 21:57

Glonojad pisze:Dałeś mi wybór niczym między dżumą a cholerą, chociaż - odpowiem kontrzagadką - popatrz sobie w plan miasta i oceń, dalszy koniec której ulicy jest bliżej samej stacji :p
Straszny z Ciebie malkontent... Skoro tak zle i tak niedobrze, to wymysl cos "idealnego" :]
rury

kajo
Posty: 2796
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 03 lis 2008, 22:01

Nie wiem dlaczego mi się tak zrobiło, to chyba przez tą prace na Psychologie, zaczynam sam świrować.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

ODPOWIEDZ