Strona 3 z 200
: 28 kwie 2006, 10:32
autor: MZ

Nikomu nie chce się zamykać okien. Wczoraj w którymś SU18 stojącym na pętli DW. CENTRALNY widziałem pootwierane niemal wszystkie okna. Jedyna rada w takiej sytuacji to wyłączanie klimatyzacji. Swoją drogą w tłoku okna są rzeczywiście skuteczniejsze niż klimatyzacja.
: 28 kwie 2006, 13:21
autor: Solaris U10
No to po co komu ta klima?
: 28 kwie 2006, 15:06
autor: Tomasz
Żeby społeczeństwo przedwyborcze było zadowolone...
 ](*,)](./images/smilies/eusa_wall.gif)
: 28 kwie 2006, 15:51
autor: Paweł_K
Bo jak przyszły Neoplany i Solarki bez klimy i z wąskimi okienkami to był raban (zresztą słuszny bo latem wiadomo co było). Więc nowe wozy musiały mieć klimę, a duże okna zapewne jako rezerwa (jakby się klima zepsuła albo co). Tyle że ludzie nauczeni jazdą w Neo i SU-15, otwierają okna. A zamknięcie na klucz kwadratowy to żadne zamknięcie...
: 28 kwie 2006, 16:01
autor: MZ

Bez sensu było zamawianie dużych przesuwnych okien w autobusach z klimatyzacją. W urbiniątkach Mobilisu coś takiego się sprawdza, ale tutaj już nie. No chyba, że ktoś wymyślił to w ten sposób, że jak ludzie będą otwierać okna, to na klimatyzacji będzie można trochę zaoszczędzić.
: 28 kwie 2006, 16:42
autor: MisiekK
Piotrek_2274 pisze:Te okna mają chyba blokadę jak klimatyzacja jest właczona...
Ta.... w postaci klucza kwadratowego.
: 28 kwie 2006, 16:44
autor: MisiekK
MZ pisze:
Bez sensu było zamawianie dużych przesuwnych okien w autobusach z klimatyzacją. W urbiniątkach Mobilisu coś takiego się sprawdza, ale tutaj już nie. No chyba, że ktoś wymyślił to w ten sposób, że jak ludzie będą otwierać okna, to na klimatyzacji będzie można trochę zaoszczędzić.
Jak sa duze okna to klimatyzacje mozna sobie darowac. Warszawa jest miastem w ktorym wogole nie powinno byc klimatyzacji w autobusach, tylko duze okna. Zreszta przy zakupie chyba nikt sobie nie zdawal sprawy z tego ile jest zamieszania z klimatyzacja i ze trzeba to czesto czyscic, co jest upierdliwe.
: 28 kwie 2006, 18:22
autor: Rosa
MisiekK pisze:
Jak sa duze okna to klimatyzacje mozna sobie darowac. Warszawa jest miastem w ktorym wogole nie powinno byc klimatyzacji w autobusach, tylko duze okna. Zreszta przy zakupie chyba nikt sobie nie zdawal sprawy z tego ile jest zamieszania z klimatyzacja i ze trzeba to czesto czyscic, co jest upierdliwe.
To w jakich miastach powinna być klimatyzacja? Jakoś nawet w Skandynawii w autobusach ją montują i nie narzekają że się nie przydaje.
: 28 kwie 2006, 20:28
autor: Solaris U10
Rosa pisze:(...)nawet w Skandynawii(...)
Nawet? Może tam umieją korzystać?
: 28 kwie 2006, 20:44
autor: TLG
W Skandynawii autobusy najczęściej produkuje się z dwuwarstwowymi, klejonymi szybami bez lufcików.
: 28 kwie 2006, 21:56
autor: Plesim
MZ pisze:
Bez sensu było zamawianie dużych przesuwnych okien w autobusach z klimatyzacją. W urbiniątkach Mobilisu coś takiego się sprawdza, ale tutaj już nie. No chyba, że ktoś wymyślił to w ten sposób, że jak ludzie będą otwierać okna, to na klimatyzacji będzie można trochę zaoszczędzić.
Już kiedyś wspominałem, że układ klimatyzacja + duże okna to wynik pośpiechu i bałaganu. Najpierw w warunkach przetargu były duże okna, a jak się wkurzyły ówczesne władze to kazały do zamówienia dołożyć klimatyzację a okien już nie zmieniono. Klient chciał, klient dostał.
: 29 kwie 2006, 1:29
autor: TGM
Powinno być tak, że na wiosnę klima zamknięta, okna otwarte. I ze wzrostem temperatury stopniowo zamykać okna włączać klimę i wysyłać takie wozy na linie, które najbardziej na korki są narażone (brak przewiewu).
: 29 kwie 2006, 11:57
autor: 5744
TGM pisze:Powinno być tak, że na wiosnę klima zamknięta, okna otwarte. I ze wzrostem temperatury stopniowo zamykać okna włączać klimę i wysyłać takie wozy na linie, które najbardziej na korki są narażone (brak przewiewu).
I na przyspieszone linie, gdyż mają mniej przystanków
: 29 kwie 2006, 15:18
autor: levar
We wtorek jechałem solarką U18 na 175. Temp. zewn. wynosiła 22 st., czyli w sumie typowa dla naszego klimatu w miesiącach letnich. Większość okien była pootwierana i podróż była naprawdę komfortowa i podejrzewam, że nawet potencjalnym moherom mogłoby wiać za bardzo.
Reasumując, przy temp. powiedzmy do ok. 26 st. można zaoszczędzić na klimie. Powyżej w/w [temperatury] zamknąć okna na kwadrat (mówicie, że to żadne zamknięcie, ale nie sądzicie chyba, że przeciętny pasażer ma kwadrat i jeszcze w dodatku z nim jeździ <ja np. nie mam>) i włączyć klimę. Ot co.
A jeśli chodzi o "zimny guzik", to już dawno byłem zdania, że powinien on obowiązywać przez cały rok. BTW., niejednokrotnie obserwowałem sytuację, gdy starsi ludzie wyciągają rękę do przycisku. Przyzwyczaili się w końcu (po dwóch latach, niech żyje postępowość

), piktogram wisi, a przycisk nie działa. No comments
 ](*,)](./images/smilies/eusa_wall.gif)
: 02 maja 2006, 9:30
autor: Kra
levar pisze:We wtorek jechałem solarką U18 na 175. Temp. zewn. wynosiła 22 st., czyli w sumie typowa dla naszego klimatu w miesiącach letnich. Większość okien była pootwierana i podróż była naprawdę komfortowa i podejrzewam, że nawet potencjalnym moherom mogłoby wiać za bardzo.
Reasumując, przy temp. powiedzmy do ok. 26 st. można zaoszczędzić na klimie. Powyżej w/w [temperatury] zamknąć okna na kwadrat (mówicie, że to żadne zamknięcie, ale nie sądzicie chyba, że przeciętny pasażer ma kwadrat i jeszcze w dodatku z nim jeździ <ja np. nie mam>) i włączyć klimę. Ot co.
A jeśli chodzi o "zimny guzik", to już dawno byłem zdania, że powinien on obowiązywać przez cały rok. BTW., niejednokrotnie obserwowałem sytuację, gdy starsi ludzie wyciągają rękę do przycisku. Przyzwyczaili się w końcu (po dwóch latach, niech żyje postępowość

), piktogram wisi, a przycisk nie działa. No comments
 ](*,)](./images/smilies/eusa_wall.gif)
No cóż, od zawsze byłem zdania, że trzeba być konsekwentnym i na coś się zdecydować z przyciskiem do drzwi.
Z tą oszczędnością na klimie nie przesadzajmy, jak się już kupiło takie busy to należy jej używać ciągle z jakąś nastawioną temperaturą (np. 22 st.) i wtedy drzwi koniecznie na przycisk.
Z tym kwadratem to jego otwarcie to żaden problem, nie trzeba mieć tego klucza kwadratowego, wystarczy zwykły Yale albo coś wąskiego i blokada daje się zwolnić, sprawdziłem w sobotę jak jechałem U18 z włączonym ogrzewaniem i nie działającą klimą (chyba, że tak działa, iż jest niewyczuwalna). Pytany kierowca twierdził, że ogrzewanie się włączyło bo coś tam w programie nie tak - czy to prawda ?.
Cóż było robić , wyjąłem klucz do bramy i otworzyłem okno (o jaka była radość wśród innych pasażerów, zwłaszcza nieco starszych).