Wojsko Polskie

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 29 maja 2013, 15:14

Z tematu Bilet wolnej jazdy a pensja w KM
BJ pisze:Ciekaw jestem w ogóle co się robi jako funkcjonariusz ŻW.
Różnie. Patroluje miasto w ramach "zasilania" Policji, konwojuje wazne dokumenty, ochrania ministra obrony i niektórych wojskowych, a także wszelkie policyjne czynności względem żołnierzy i funkcjonariuszy.
BJ pisze:nie wiadomo do końca po co, skoro jest policja i BOR, ale chętnie się dowiem
Prawdopodobnie w kolumnie jedzie minister obrony narodowej albo inna osoba (względnie korespondencja) ochraniana przez ŻW.
bepe pisze:Widać, że niezbędna służba...
Dopóki jest wojsko, to jest niezbędna - a na pewno potrzebniejsza, niż osobne sądownictwo ;)
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 29 maja 2013, 15:21

Wydaje mi się, że powód jest jakiś fundamentalny - żeby władza cywilna mogła oddziaływać na wojsko dobrze zdefiniowanymi kanałami na górze, a nie poprzez naciski policyjne.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 29 maja 2013, 19:29

No nie wiem - dla mnie immunitet wojskowych w stosunku do policji jest dziwny...
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 30 maja 2013, 0:16

Wolfchen pisze:Patroluje miasto w ramach "zasilania" Policji,
Ale ŻW jako taka nie jest właściwa wobec cywilów.
Wolfchen pisze:wszelkie policyjne czynności względem żołnierzy i funkcjonariuszy
A właściwie dlaczego owych czynności policyjnych wobec żołnierzy nie może wykonywać policja? Przecież to jest jawne pogwałcenie zasady równości obywateli wobec prawa. Zrozumiałbym wyłączność ŻW w sprawach o czyny bezpośrednio związane ze służbą, ale dlaczego żołnierz przekraczający prędkość swoim prywatnym samochodem ma być traktowany inaczej niż cywil?

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4776
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 30 maja 2013, 0:21

W zasadzie to dlaczego ktokolwiek przekraczający prędkość ma być traktowany inaczej?
Obrazek

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 30 maja 2013, 0:22

bepe pisze:Ale ŻW jako taka nie jest właściwa wobec cywilów.
Owszem, ale dzięki współpracy dwóch policjantów może wtedy utworzyć dwa patrole "uniwersalne", które mogą zwinąc tak żołnierzy, jak cywili :P
BTW, msw w porozumieniu z monem mogą przyznać ŻW uprawnienia wobec cywili ZTCP :-k
bepe pisze:A właściwie dlaczego owych czynności policyjnych wobec żołnierzy nie może wykonywać policja?
Zapewne chodzi o te same względy, dla których Policja nie jest władna do wkroczenia na teren uczelni bez zgody rektora - tradycja albo coś w tym względzie. Coś jak immunitet to jest, określone grupy mają np. swoje sądownictwo.

Zresztą, nawet i bez tych zapisów ustawowych jest rzadko spotykane, żeby jeden mundurowy zwinął drugiego mundurowego za jakiś drobiazg. Co innego jakieś mocniejsze sprawy.
BTW, przypadkiem funkcjonariusze ABW nie są również wyłączeni spod jurysdykcji Policji?
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 30 maja 2013, 0:29

Wolfchen pisze:Zapewne chodzi o te same względy, dla których Policja nie jest władna do wkroczenia na teren uczelni bez zgody rektora - tradycja albo coś w tym względzie.
Ale to są dwie różne sytuacje. Kompetencja policji wobec czynów popełnionych na terenie uczelni nie została wyłączona. Poza tym studenci poza terenem uczelni są objęci normalną właściwością policji.

Nie dziwiłoby mnie wyjęcie z właściwości policji terenów wojskowych. Ale nie np. zwykłej autostrady.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 30 maja 2013, 7:53

O, to jest bardzo ciekawa analogia.

A swoją drogą - jeśli rektor nie zgodzi się wpuścić policji to co z tą kompetencją policji? I czy ktoś (jak mam nadzieję -prokurator) może rektorowi "nad głową" przejść?
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

ctl83
Posty: 272
Rejestracja: 24 mar 2006, 19:49
Lokalizacja: Wola

Post autor: ctl83 » 30 maja 2013, 7:56

Wolfchen pisze:Zapewne chodzi o te same względy, dla których Policja nie jest władna do wkroczenia na teren uczelni bez zgody rektora - tradycja albo coś w tym względzie.
To raczej chodziło o uniezależnienie uczelni od wpływów władzy zaraz po upadku komunizmu.
A czy policja może wystawić żołnierzowi mandat na podstawie fotoradaru lub za złe parkowanie?

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 30 maja 2013, 9:51

Może. ;)

Jeśli natomiast pojazd jest na blachach wojskowych, to do dowódcy danej JW kieruje się wniosek o ukaranie żołnierza nim dysponującego.

PS. Żołnierz zatrzymany do kontroli może się jej poddać. To jego decyzja, czy chce ŻW czy nie.
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 30 maja 2013, 15:06

Wolfchen pisze: PS. Żołnierz zatrzymany do kontroli może się jej poddać. To jego decyzja, czy chce ŻW czy nie.
Rzeczywiście wielka łaska z jego strony.
Glonojad pisze: A swoją drogą - jeśli rektor nie zgodzi się wpuścić policji to co z tą kompetencją policji?
Art. 227 Prawa o szkolnictwie wyższym:

Art. 227. 1. Rektor dba o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie uczelni.
2. Teren uczelni określa rektor w porozumieniu z właściwym organem samorządu terytorialnego.
3. Służby państwowe odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego mogą wkroczyć na teren uczelni tylko na wezwanie rektora. Służby te mogą jednak wkroczyć z własnej inicjatywy na teren uczelni w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego lub klęski żywiołowej, zawiadamiając o tym niezwłocznie rektora.
4. Porozumienia zawarte przez rektora z właściwymi organami służb, o których mowa w ust. 3, mogą określić inne przypadki związane z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa uzasadniające przebywanie tych służb na terenie uczelni.
5. Służby, o których mowa w ust. 3, są obowiązane opuścić teren uczelni niezwłocznie po ustaniu przyczyn, które uzasadniały ich wkroczenie na teren uczelni, lub na żądanie rektora.

Jeśli rektor nie zadba właściwie o utrzymanie porządku na terenie uczelni, to popełnia przestępstwo niedopełnienia obowiązków.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 30 maja 2013, 15:21

bepe pisze:Rzeczywiście wielka łaska z jego strony.
Łaska czy nie, Policji nie zakazano podejmować czynności wobec żołnierzy. Podobnie rzecz sie ma z posłami, senatorami, prokuratorami, sędziami, etc. :>
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Adam G.
Posty: 5443
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:56
Lokalizacja: Żoliborz

Post autor: Adam G. » 31 maja 2013, 1:53

Wolfchen pisze:
bepe pisze:Rzeczywiście wielka łaska z jego strony.
Łaska czy nie, Policji nie zakazano podejmować czynności wobec żołnierzy. Podobnie rzecz sie ma z posłami, senatorami, prokuratorami, sędziami, etc. :>
Szkoda że babcia klozetowa nie ma w tym kraju żadnego immunitetu.
noidea

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 31 maja 2013, 10:51

Moim zdaniem powinno być rozróżnienie między żołnierzem skaczącym w błocie na poligonie i pilnującym kraju, a gościem w mundurze siedzącym za biurkiem i odchodzącym na emeryturę po paru latach przekładania papierów z jednej kupki na drugą.
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

ctl83
Posty: 272
Rejestracja: 24 mar 2006, 19:49
Lokalizacja: Wola

Post autor: ctl83 » 31 maja 2013, 11:45

JacekM pisze:Moim zdaniem powinno być rozróżnienie między żołnierzem skaczącym w błocie na poligonie i pilnującym kraju, a gościem w mundurze siedzącym za biurkiem i odchodzącym na emeryturę po paru latach przekładania papierów z jednej kupki na drugą.
A moim zdaniem immunitet powinien dotyczyć żołnierzy w czasie wykonywania zadań służbowych. Różnica jest między żołnierzem wiozącym np. tajne służbowe dokumenty a żołnierzem jadącym w sobotę na zakupy.

ODPOWIEDZ