Komunikaty w metrze

Moderator: JacekM

ashir
Posty: 27743
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 10 mar 2015, 21:07

fraktal pisze:Dziś jechałem pociągiem Inspiro na pierwszej linii metra. Zauważyłem, że metro zaczęło wgrywać komunikaty "po nowemu" również na M1 Efekt? Nazwy stacji były zapowiadane przez 4 lektorów (trzech mówiących po polsku i jednego - po angielsku).

Gdyby to tak rozpisać, to wyglądało to tak: "Następna stacja/Stacja ( głos Gudowskiego ), Dworzec Gdański ( Jasieński ) , możliwość przesiadki do pociągów podmiejskich ( Knapik ), [...] drzwi otwierają się z lewej strony ( znów Gudowski ), no i potem jeszcze wersja angielska odczytana przez nowego lektora, bardziej jednorodna niż po polsku. :shock:

W sumie ciekawie było tego słuchać i się zastanawiać, czy jeszcze może jakiś dodatkowy głos będzie i pojawi się coś ciekawego, ale generalnie przydałoby się jakieś ujednolicenie, bo to było trochę dziwne. Zwłaszcza że nazwy stacji nagrywane kiedyś są gorzej słyszalne od komunikatów wygłaszanych przez Gudowskiego i Knapika, nagrywanych niedawno.... Spotkałem się z tym jak dotychczas w jednym pociągu inspiro (numeru nie pamiętam), w innym, którym wracałem, było po staremu. Aż teraz trochę żałuję, że nie próbowałem tego nagrać....Bo nie wiadomo, kiedy następnym razem coś podobnego się trafi. :razz:
Widzę, że kolega nie czytał tego co jest parę postów wyżej. :wink:

Awatar użytkownika
konri
Posty: 2061
Rejestracja: 21 paź 2011, 18:41
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: konri » 13 mar 2015, 23:56

http://www.transport-publiczny.pl/mobil ... 48220.html
Mam nadzieję, że komunikaty p. Jasieńskiego jednak pozostaną...

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 14 mar 2015, 7:31

Kiedyś sobie nie wyobrażałem metra bez komunikatów pana Jasieńskiego, ale teraz poświęciłbym nawet je w imię ujednolicenia tego wszystkiego...

Awatar użytkownika
winnux8
Posty: 932
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:50
Lokalizacja: Tarchodwory

Post autor: winnux8 » 14 mar 2015, 10:30

A mi się podoba tak jak jest teraz, Jasieński, Knapik i angielski ;)
126: Nowodwory - Mehoffera - Modlińska - Klasyków - Czołowa - Marywilska!

Awatar użytkownika
konri
Posty: 2061
Rejestracja: 21 paź 2011, 18:41
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: konri » 14 mar 2015, 13:54

Wystarczy, że Knapik nagra "Drzwi otwierają się z lewej/prawej strony" i będą tak jak dotychczas, trzy głosy. Jasieńskiego do komunikatów podstawowych, Knapika do informowania o przesiadkach i o stronie, po której otwierają się drzwi i do tego ten angielski do komunikatów po angielsku. To aż takie straszne? Wydaje mi się, że nie. Zresztą i tak większość pasażerów nie zwraca uwagi na to, który lektor wygłasza zapowiedzi.

Domas
(A408 i A451)
Posty: 7375
Rejestracja: 20 wrz 2009, 20:36

Post autor: Domas » 14 mar 2015, 14:14

Moim zdaniem estetyczniej byłoby, jakby wszystkie komunikaty wygłaszał jeden lektor we wszystkich środkach transportu.

Awatar użytkownika
winnux8
Posty: 932
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:50
Lokalizacja: Tarchodwory

Post autor: winnux8 » 14 mar 2015, 17:37

Domas pisze:Moim zdaniem estetyczniej byłoby, jakby wszystkie komunikaty wygłaszał jeden lektor we wszystkich środkach transportu.
Ba, kto by nie chciał, ale przecież niedasię dogadać.
126: Nowodwory - Mehoffera - Modlińska - Klasyków - Czołowa - Marywilska!

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4776
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 14 mar 2015, 20:41

Ale z kim tu się dogadywać, jak wszystkie linie M, SKM, Tram, Bus jeżdżą pod banderą ZTM i są od niego zależne? ZTM powinien wszystkim tym podmiotom dostarczyć informację dźwiękową, tak jak daje dechy czy co tam jeszcze.
Obrazek

Awatar użytkownika
Czotyk
Posty: 2285
Rejestracja: 02 paź 2010, 23:03
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Post autor: Czotyk » 14 mar 2015, 23:32

Dobrze, że likwidują te głupie "proszę wysiąść na lewo/prawo. Najgorszy szit jaki się pojawił. No, może oprócz komunikatów o najnowocześniejszym pociągu w Europie, który wzbudzał śmiech i zażenowanie... Szkoda, że wstawiają to tylko w innej formie a nie likwidują.
Obrazek
^^ widzicie go? On rozpędza się do 300 km/h a pendolino 200 km/ na 80 km...

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 15 mar 2015, 22:50

:arrow: Ujednolicenie zapowiedzi jest wskazane, ale dla zachowania "kultowości" (jak to nazwano w artykule) należałoby dążyć do tego, żeby Tomasz Knapik nagrał nazwy stacji pierwszej linii metra z akcentami jak najbardziej zbliżonymi do tych, które czytał Ksawery Jasieński (szczególnie warta naśladownictwa jest słynna "PoliTECHnika").

Awatar użytkownika
winnux8
Posty: 932
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:50
Lokalizacja: Tarchodwory

Post autor: winnux8 » 15 mar 2015, 22:56

MZ pisze::arrow: Ujednolicenie zapowiedzi jest wskazane, ale dla zachowania "kultowości" (jak to nazwano w artykule) należałoby dążyć do tego, żeby Tomasz Knapik nagrał nazwy stacji pierwszej linii metra z akcentami jak najbardziej zbliżonymi do tych, które czytał Ksawery Jasieński (szczególnie warta naśladownictwa jest słynna "PoliTECHnika").
I Ratusz Arsenaɫ? ;)
126: Nowodwory - Mehoffera - Modlińska - Klasyków - Czołowa - Marywilska!

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 15 mar 2015, 22:57

MZ pisze:szczególnie warta naśladownictwa jest słynna "PoliTECHnika"
Przecież to jest zgodne z zasadami akcentowania w języku polskim, nic więcej...
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 15 mar 2015, 22:59

winnux8 pisze:I Ratusz Arsenaɫ?
:arrow: No może już bez tego, bo: http://demotywatory.pl/3623058/Piszcie- ... -po-polsku :D.
Poc Vocem pisze:Przecież to jest zgodne z zasadami akcentowania w języku polskim, nic więcej...
Ale wystarczy posłuchać Uniwersytetu na drugiej linii, żeby przestało to być takie oczywiste.

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4776
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 15 mar 2015, 23:22

My tu o ujednolicaniu w pociągach, a tymczasem dzisiaj słyszałem jak na Nowym Świecie komunikat o przekraczaniu żółtej linii wygłaszał p.Jasieński, a na CNK syntezator. :roll:
Obrazek

Awatar użytkownika
winnux8
Posty: 932
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:50
Lokalizacja: Tarchodwory

Post autor: winnux8 » 17 mar 2015, 0:25

MZ pisze:
winnux8 pisze:I Ratusz Arsenaɫ?
:arrow: No może już bez tego, bo: http://demotywatory.pl/3623058/Piszcie- ... -po-polsku :D.
Poc Vocem pisze:Przecież to jest zgodne z zasadami akcentowania w języku polskim, nic więcej...
Ale wystarczy posłuchać Uniwersytetu na drugiej linii, żeby przestało to być takie oczywiste.
Ale przecież ostatnia głoska w słowie Arsenał u Jasińskiego to wcale nie l, tylko jak napisałem w poprzednim poście ɫ, czyli spółgłoska półotwarta boczna dziąsłowa welaryzowana! :)
126: Nowodwory - Mehoffera - Modlińska - Klasyków - Czołowa - Marywilska!

ODPOWIEDZ