Nowe przystanki kolejowe w Warszawie
Moderator: JacekM
PRZYSTANEK KOLEJOWY "URSUS NIEDŹWIADEK"
14 maja 2008 r. w miejscu gdzie w powstanie przystanek kolejowy Ursus-Niedźwiadek, Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, Dyrektor ZTM Leszek Ruta, Prezes PKP S.A. Andrzej Wach, Burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński oraz Dyrektor Regionalnego Oddziału PKP PLK Jacek Nowak, podpisali porozumienie w sprawie wybudowania nowego przystanku.
Dzięki stacji kolejowej Ursus Niedźwiadek mieszkańcy tej części Warszawy będą dojeżdżać do centrum miasta szybciej. W godzinach szczytu czas podróży skróci się z jednej godziny do 17 minut. Przejście podziemne, które powstanie przy okazji budowy peronu, poprawi także bezpieczeństwo mieszkańców. Teraz, żeby przejść przez tory dzielące dzielnicę, mieszkańcy Ursusa muszą przechodzić w miejscach do tego nieprzygotowanych - przez kilkutorową trasę kolejową.
Dzięki porozumieniu obecnych władz m.st. Warszawy z kierownictwem spółki PKP stacja, która planowana była od lat 70-tych, wreszcie powstanie. Zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2011 roku. Jest to pierwszy element rozwoju naziemnego transportu szynowego w stolicy. Władze miasta wspólnie z PKP chcą wybudować w najbliższych latach więcej przystanków kolejowych. Oprócz infrastruktury, planowane są również inwestycje w tabor. Do 2010 roku zakupionych zostanie co najmniej 13 nowoczesnych składów Szybkiej Kolei Miejskiej dla linii Okęcie-Legionowo i Okęcie-Otwock oraz 5 składów na trasę Pruszków-Sulejówek. W następnych latach planowane są kolejne zakupy. Wszystko to pokazuje, że władze miasta chcą rozwijać transport szynowy, w tym kolejowy w Warszawie. W przyszłości może on stać się prawdziwym naziemnym metrem.
Szybciej do Centrum
Dzielnica Ursus w ostatnich latach przeżywa rozwój wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Świadczy to o atrakcyjności tej dzielnicy, w której miejsce zamieszkania wybiera wielu nowych pracowników firm działających na terenie m.st. Warszawy. W tym roku oficjalna liczba mieszkańców, zameldowanych na pobyt stały lub czasowy, w dzielnicy Ursus przekroczyła 47 tysięcy. Duża część mieszkańców dzielnicy żyje na Niedźwiadku.
Największym problemem dla warszawiaków mieszkających w tej części stolicy jest brak możliwości szybkiego dojazdu do centrum miasta. Obecnie podróż w godzinach szczytu autobusem do śródmieścia zajmuje od ponad 30 minut linią pospieszną, do 60 minut zwykłą. Bardzo wygodną i popularną alternatywą stała się Szybka Kolej Miejska. Po wybudowaniu stacji kolejowej pokonanie tej samej trasy za pomocą SKM wyniesie zaledwie 17 minut. Od 1 maja ZTM wprowadził w Ursusie znaczące zmiany w trasach autobusów. Mają one na celu popularyzację wśród mieszkańców transportu szynowego (np. linie 207 i 394 dowożą mieszkańców Skoroszy i Niedźwiadka do stacji kolejowej Ursus).
Dalsze ułatwienia wymagają większych inwestycji - takich jak budowa nowej stacji kolejowej, zlokalizowanej na terenie osiedla Niedźwiadek (pomiędzy stacjami: Ursus i Piastów). Ta stacja w znacznym stopniu ułatwi szybką możliwość dojazdu do innych części miasta mieszkańcom osiedla Niedźwiadek, którzy teraz muszą przesiadać się z autobusu do pociągu lub pokonywać dystans do stacji pieszo.
Bezpieczniej na Niedźwiadku
Nowa stacja poprawi również w sposób istotny poziom bezpieczeństwa na Niedźwiadku. Osiedle to położone jest pomiędzy Piastowem a tzw. starym Ursusem. Do najbliższego bezpiecznego przejścia przez tory mieszkańcy Niedźwiadka muszą podjeżdżać kilka przystanków autobusem. Jednak zamiast tego, decydują się przechodzić w miejscach do tego nie przystosowanych, narażając się na utratę zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Brak odpowiedniej infrastruktury dotykał warszawiaków w tej części dzielnicy od momentu jej powstania. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat pociągi potrąciły trzy osoby - z czego dwie zginęły a jedna została ranna. Za przechodzenie w miejscu niedozwolonym mandatami w ciągu dwóch lat ukarano 574 osoby.
Porozumienie
Po przeprowadzonych w 2007 r. rozmowach Zarządu Transportu Miejskiego z PKP Polskimi Liniami Kolejami S.A. Oddziałem Regionalnym w Warszawie i z PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie została wypracowana i uzgodniona treść porozumienia o podjęciu współpracy w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji: "Budowa nowego przystanku kolejowego Warszawa Ursus Niedźwiadek wraz z infrastrukturą towarzyszącą na linii 447 Warszawa Zachodnia - Grodzisk Mazowiecki w rejonie osiedla mieszkaniowego "Niedźwiadek" w dzielnicy Ursus".
W porozumieniu ustalono, że:
* Miasto sfinansuje zakup niezbędnych gruntów oraz budowę przejścia pod torami dojść dla pieszych, chodników, parkingu P+R (Parkuj i Jedź) - na 400 miejsc samochodowych i 100 rowerowych - zarówno na etapie opracowania dokumentacji jak i realizacji robót
* PKP PLK S.A. Oddział Regionalny w Warszawie sfinansuje budowę peronu, przebudowę układu torowego, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym zarówno na etapie opracowania dokumentacji jak i realizacji robót,
* PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie udostępni na czas realizacji robót część terenu kolejowego pozostającego w użytkowaniu wieczystym PKP S.A.
Zakończenie całej inwestycji jest przewidywane na sierpień 2011 r.
To nie koniec inwestycji w infrastrukturę szynową w Warszawie. Władze miasta i ZTM chcą, by budowa tego przystanku była jednym z elementów całego projektu rozwoju transportu szynowego w Warszawie. Na terenie Warszawy znajduje się ok. 100 km linii kolejowych oraz 44 stacje i przystanki kolejowe. Trzeba tę infrastrukturę dobrze wykorzystać. Relatywnie niedużym nakładem środków, można osiągnąć duże efekty.
- MeWa
- Cukiereczek
- Posty: 24727
- Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
- Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy
PKP Aleje i Żwirki dopiero we wrześniu
ar 19-06-2008, ostatnia aktualizacja 19-06-2008 13:12
Dwie nowe stacje kolejowe są już gotowe, jednak wciąż nie mogą z nich korzystać pasażerowie.
Stacja Aleje Jerozolimskie znajduje się tuż pod estakadą Alej, niedaleko siedziby Mercedesa i centrów handlowych - pisze "Dziennik". W okolicy pracują tysiące ludzi, którzy chętnie zamieniliby stanie w korkach na pociągi. 9 kwietnia rzecznik oddziału regionalnego PKP Polskie Linie Kolejowe Kazimierz Peryt pokazywał dziennikarzom inwestycję. Jeszcze w maju wszystkie pociągi jadące w stronę Warki, Czachówka i Radomia miały dodatkowo zatrzymywać się na stacji w Alejach Jerozolimskich, a także na budowanym między Rakowcem a Służewcem przystanku Żwirki i Wigury.
- Wykonawca przystanku Aleje natrafił na rurę z gazem, którą trzeba przełożyć. Prace skończą się więc 31 lipca - tłumaczy "Dziennikowi" opóźnienie w oddaniu stacji pasażerom Marta Szklarek, nowa rzeczniczka PKP PLK. Pociągi staną na nowych stacjach dopiero 1 września. Dlaczego opóźnienie jest tak duże? Miesiąc zajmie Kolejowemu Dozorowi Technicznemu odbiór wind dla niepełnosprawnych.
Źródło : "Dziennik"
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"
[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]
[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]
- Glonojad
- Dark Lord of The Plonk
- Posty: 26874
- Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
- Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki
Bywa tak.mozgow pisze:Jak to natrafił? To nie było rozpoznania terenu przed rozpoczęciem inwestycji? Bo jakoś nie chce mi się wierzyć aby rury z gazem nie było na planachMeWa pisze:- Wykonawca przystanku Aleje natrafił na rurę z gazem, którą trzeba przełożyć.
Chociaż częściej można trafić na światłowody wojskowe, lub przedwojenne instalacja kablowe czy -ciągowe.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.
Uwierz, że tak bywa. U mnie pod domem każda ekipa natyka się na przewody telekomunikacyjne głównej linii, które powinny iść kawałek dalej. Ale idą pod domem, bo ekipie TP sprzed 10 lat było krócej. Linia oczywiście w planach została w innym miejscu i nawetm jak ekipa przyjezdna próbuje szukać kabli, to ich tam nie znajduje. Nakierowuję na stosowne miejsce.solaris8315 pisze:Pewnie w nocy krasnoludki przyszły i rurę z gazem wsadzili w to miejsce.
W Warszawie jest cała masa miejsc, gdzie rozbieżności planów z rzeczywistością są spore.
Ale samo oddanie przystanków chyba od kiedy pamiętam miało być w sierpniu? nie ma co pisac o lipcu, skoro jeszcze tory nie gotowe nawet..
- MeWa
- Cukiereczek
- Posty: 24727
- Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
- Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy
no jak nie... Oczywiście oba nie są gotowe, ale perony są także przy tym torze, po którym obecnie się ruch odbywa.przewoz pisze:Ale samo oddanie przystanków chyba od kiedy pamiętam miało być w sierpniu? nie ma co pisac o lipcu, skoro jeszcze tory nie gotowe nawet
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"
[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]
[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]
A ja jestem ciekawy dlaczego przy torze tylko dla pociągów dalekobierznych także jest krawędź peronowa. Czyżby ....?
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.
Tory mają oddać do 28.06, a przystanki miały być gotowe już na 1 czerwca. Choć aktualnie nawet wrzesień może się okazać nierealny.kajo pisze:Ale samo oddanie przystanków chyba od kiedy pamiętam miało być w sierpniu? nie ma co pisac o lipcu, skoro jeszcze tory nie gotowe nawet..
1 10 20 22 24 26 103 109 151 157 171 180 190 507 520 645 691 695 KM2 KM7 KM8 KM26 KM31 IC3 IC4 IC7 IC8 IC10
To, że pracuje tam gdzie pracuję nie oznacza, że zawsze zgadzam się z decyzjami swojej firmy, a wszystko co tu wyprodukuje jest moim własnym zdaniem.
a poza tym zgadzam się z maksymą pawcia!
To, że pracuje tam gdzie pracuję nie oznacza, że zawsze zgadzam się z decyzjami swojej firmy, a wszystko co tu wyprodukuje jest moim własnym zdaniem.
a poza tym zgadzam się z maksymą pawcia!
SKARśYSKO KAMIENNA - Radom - WARSZAWA
rozkład tymczasowy - obowiązuje 16 VI - 11 VII
Ale zmiana rozkladu dopiero od 11 Lipca
rozkład tymczasowy - obowiązuje 16 VI - 11 VII
Ale zmiana rozkladu dopiero od 11 Lipca
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.
bo i rozkład się nie zmieni, przerzucą ruch z 1/3 na 2/4, a 1/3 jeszcze w tym czasie mają podsypać, podbić i takie tam.
1 10 20 22 24 26 103 109 151 157 171 180 190 507 520 645 691 695 KM2 KM7 KM8 KM26 KM31 IC3 IC4 IC7 IC8 IC10
To, że pracuje tam gdzie pracuję nie oznacza, że zawsze zgadzam się z decyzjami swojej firmy, a wszystko co tu wyprodukuje jest moim własnym zdaniem.
a poza tym zgadzam się z maksymą pawcia!
To, że pracuje tam gdzie pracuję nie oznacza, że zawsze zgadzam się z decyzjami swojej firmy, a wszystko co tu wyprodukuje jest moim własnym zdaniem.
a poza tym zgadzam się z maksymą pawcia!
Na 'skajskraperze' zobaczyłem takie zdjęcie:

Na czerwono zaznaczyłem coś, co wydaje mi się p.o. Warszawa Rakowiec. Na Google Earth zmierzyłem, że odcinek pomiędzy przystankami byłby ok. (nie mają jeszcze zdjęć z p.o. W-wa Żwirki i Wigury) 750 m. Czy to nie jest dziwne, że w komunikacji kolejowej, następny przystanek jest w zasięgu wzroku?

Na czerwono zaznaczyłem coś, co wydaje mi się p.o. Warszawa Rakowiec. Na Google Earth zmierzyłem, że odcinek pomiędzy przystankami byłby ok. (nie mają jeszcze zdjęć z p.o. W-wa Żwirki i Wigury) 750 m. Czy to nie jest dziwne, że w komunikacji kolejowej, następny przystanek jest w zasięgu wzroku?
Jeśli ktokolwiek wypowiada się o komunikacji w Pruszkowie, niech nie zapomina, że na północ od torów (Gąsin, Żbików, Bąki) też mieszkają ludzie.
Śp. 714 Ożarów - os. Staszica = to były piękne dni...
Śp. 714 Ożarów - os. Staszica = to były piękne dni...