49% dla studentĂłw?

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 18 wrz 2010, 22:07

Jak zlikwidujemy tą ulgę wcale nie będzie lepiej. Zawsze się znajdzie 100 innych sposobów jak zmarnotrawić te pieniądze.
Delfino pisze:Wiesz ja studiowałem 600 km od domu. I jeździłem 2-3 razy do roku. Wyjazd do domu to pewien luksus. Dlaczego ja mam się do tego luksusu dokładać?
I jak kupowałeś bilet to oczywiście normalny. Bo nie chciałeś by inni musieli dokładać do twojego biletu

Awatar użytkownika
rufio198
Posty: 3596
Rejestracja: 19 sie 2006, 13:47
Lokalizacja: Z Doliny Muminków
Kontakt:

Post autor: rufio198 » 19 wrz 2010, 8:36

Rynek Kolejowy pisze:51% zniżki dla studentów

Jak poinformował premier Donald Tusk, od nowego roku studenci będą mieli większe zniżki na przejazdy koleją. Według informacji Programu Pierwszego Polskiego Radia, zagwarantowana ulga wyniesie 51%.


Ministerstwo Finansów kończy właśnie prace nad projektem przepisów, które mogłyby zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku. Przewidują one wyższą niż dotychczas, bo aż 51%-ową zniżkę na przejazdy koleją oraz autobusami dalekobieżnymi. W przypadku tych drugich, ma ona obowiązywać jednak tylko przy zakupie biletów miesięcznych.

Zniżka na pociągi ma dotyczyć zarówno biletów miesięcznych jak i pojedynczych. Budżet państwa kosztować to będzie około 75 milionów zł. Pieniądze na ten cel podobno już zostały wydzielone.

Największymi beneficjentami nowych przepisów będą PKP Intercity oraz Przewozy Regionalne. Przedstawiciele PKP oceniają, że zmiany będą korzystne zarówno dla firm, jak i samych studentów.
Ciekawe jak będzie do tych przewoźników spływać kasa za ulgi refundowane. Do tej pory różnie z tym bywało- niekoniecznie przyjemnie dla przewoźników.
Rynek Kolejowy pisze:Jednak zdaniem Adriana Furgalskiego, dyrektora z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, zniżki nie wpłyną znacząco na wzrost liczby podróżujących koleją. W jego ocenie młodzi ludzie będą traktować to jako dodatkową oszczędność w domowych budżetach.
Pan AF zapomniał jak sam studiował?
Wolfchen pisze:Przeszli samych siebie z wysokością ulgi. Cóż, jak zobaczę, to uwierzę :P
Wybory, wybory a nie od dziś wiadomo ze studenci w większości głosują na PO. Trzeba spełnić obietnice wyborczą Bronisława Komorowskiego coby nie zrazić elektoratu
No cóż - wiadomo teraz na co pójdzie podwyżka VAT-u. Osobiście uważam że takie ulgi powinni sami przewoźnicy wprowadzać. I tak większość z nich na dzień dzisiejszy ma ulgi i promocje dla studentów i młodych ludzi. I jakoś do ich wprowadzenia nie było potrzeba ustawy.
I stało się - Muminek ma Muminkę i pannę Migotkę :D
http://www.fotokolej.waw.pl/
Mój post to moja prywatna opinia i nie jest pisany po to żeby go cytować w mediach

Awatar użytkownika
Michał W.
Posty: 818
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Michał W. » 19 wrz 2010, 9:35

a no i ja tak myślę... ale polityka jest polityka i wuj można zrobić

natomiast mam pytanie, czy ktoś się orientuje dlaczego taka dziwna kwota zniżki, zamiast równej 1/2, czyli 50%?
after da równik

www.fotokolej.waw.pl

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 19 wrz 2010, 13:40

Bo ulga 50% to ulga handlowa i dają inną "taryfę", żeby się nie myliło? :-k
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Delfino
Posty: 934
Rejestracja: 03 lut 2007, 14:42
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Delfino » 19 wrz 2010, 15:29

Premo pisze:I jak kupowałeś bilet to oczywiście normalny. Bo nie chciałeś by inni musieli dokładać do twojego biletu
Nie pamiętam. Miałem chyba jakąś zniżkę 38% czy coś, ale podróżować musiałem InterCity, bo nie było sensownego pośpiecha, a za bilet płaciłem ok 100 zł. Teraz bez zniżki płacę 40 na InterRegio. Ale co to w ogóle ma do rzeczy?

Mnie za to interesuje odpowiedź na inne pytanie. Po co? Co konkretnie mają dać te zniżki? Odpowiedź w stylu 'zostanie więcej grosza w kieszeni' mnie nie zadowala, bo tak można argumentować za zniżką dla każdego i w każdej dziedzinie życia.

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 19 wrz 2010, 19:57

Zniżka całkowicie bezsensowna.
Jeśli sa jakies pieniądze to przeznaczmy je na nauczycieli aby lepsi ludzie za normalne pieniądze mogli uczyc w szkołach, to może dac efekty w przyszłosci. To ze student zamiast 2 razy w miesiacu będzie mógł pojechac do domu 3 czy 4 razy w miesiącu nikomu nic nie da.

Awatar użytkownika
Michał W.
Posty: 818
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Michał W. » 19 wrz 2010, 20:20

dobrze liczę, że gdyby to 75 mln złotych rocznie dać na podwyżkę dla nauczycieli (przykładowy cel, taki jak kolega powyżej napisał) to przy założeniu, że jest ich 500k każdy dostał by 150 zł podwyżki?
i tak jak mówi Delfino - takie rozwiązanie jest lepsze. daje swobodę, nie ogranicza cię, uczy cię zarządzać własnymi funduszami zamiast liczyć na państwo
przewoźnicy sami wprowadzają ulgi handlowe wg swoich potrzeb, możliwości i strategii marketingowych.
jednak jako jeszcze niedawny student wiem, jaką popularnością cieszyło się podpisywanie pod wnioskiem o zmianę ustawy o zniżce. w końcu dla studentów jest to realny zysk, a nie oszukujmy się - za te 75 mln nikt im nie da nic innego. pieniądze poprostu gdzieś znikną. może na nowe etaty w urzędach, może na szpitale, może na samolot dla vipów. ale nie trafią do studentów. więc co się dziwić, że wolą dostać to niż nic...
after da równik

www.fotokolej.waw.pl

Awatar użytkownika
slupek
Posty: 512
Rejestracja: 15 gru 2005, 6:10
Lokalizacja: Stegny

Post autor: slupek » 22 wrz 2010, 8:10

Glonojad pisze:Też źle, bo dlaczego taki sam procent premiować studentów wyższej szkoły malowania paznokci i bezrobocia, jak powiedzmy Mechaniki i Energetyki Lotnictwa, gdzie osoba niezdolna i nieprzykładająca się w ogóle nie przejdzie pierwszego roku?
Z drugiej strony po takim kierunku, jak MEiL mały procent studentów pracuje potem w zawodzie (czyli nauka im się nie za bardzo przydaje). Zatem z punktu widzenia państwa również średnio opłacalne jest premiowanie takich kierunków.

fidzio
Posty: 514
Rejestracja: 31 maja 2008, 15:29
Lokalizacja: KWRRB

Post autor: fidzio » 22 wrz 2010, 10:01

Zniżka? Jasne ze powinna być, student nie pracuje bo musi sie uczyć, jasne może dorabiać jednak proponuje niektórym uczyć się na DOBREJ uczelni a nie na UKSW czy jakieś innej "publicznej-prywatnej" i jeszcze próbować pracować. Życze powodzenia. Można "dorabiać" ale na pewno nie "zarabiać". Na dodatek akademików jest o połowę za mało a większość miejsc dostają dzieci rolników-cwaniaków którzy mają w rzeczywistości bardzo duże dochody a do oświadczenia podaje się inne... Także należy doliczyć jescze do wydatków studenta jakieś 500-700 złotych na pokój na stancji. Co innego jak ktoś studiuje na zaocznych i stres mniejszy i studia prostsze i pracować można. Pozdrawiam wszystkich studentów.

P.S Ja nie mam już ulgi studenckiej :P

Awatar użytkownika
rufio198
Posty: 3596
Rejestracja: 19 sie 2006, 13:47
Lokalizacja: Z Doliny Muminków
Kontakt:

Post autor: rufio198 » 22 wrz 2010, 10:13

fidzio pisze:P.S Ja nie mam już ulgi studenckiej :P
Za to masz kolejową ;P
I stało się - Muminek ma Muminkę i pannę Migotkę :D
http://www.fotokolej.waw.pl/
Mój post to moja prywatna opinia i nie jest pisany po to żeby go cytować w mediach

fidzio
Posty: 514
Rejestracja: 31 maja 2008, 15:29
Lokalizacja: KWRRB

Post autor: fidzio » 22 wrz 2010, 20:09

Za to na miejską nie ma, no cóż trzeba kolejne studia zacząć póki jescze wiek pozwala mi na ulgę :)

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 23 wrz 2010, 16:56

Jest na to bardzo prosta sprawdzona metoda. Wystarczy że zapiszesz się do szkoły dla dorosłych. Płacisz 10zł za legitymacje i masz ponad rok przejazdów za pół ceny(lub 63% na kolei). Nawet nie musisz przychodzić na żadne zajęcia. Wykreślą cię z listy uczniów ale legitymacje masz nadal. Co najlepsze po roku można zrobić to samo w innej szkole

Awatar użytkownika
Sindbad
Posty: 900
Rejestracja: 16 gru 2005, 15:58
Lokalizacja: Służew

Post autor: Sindbad » 23 wrz 2010, 22:15

(-X (-X Co to znaczy do szkoły dla dorosłych :?: Bo jak to szkoła typu studium to ulga jest ograniczona wiekowo :idea:
Nie daj się zepchnąć z twojej drogi nawet przez ludzi idących w tym samym kierunku.
S.J.Lec

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 23 wrz 2010, 23:14

Do 26 roku życia. Ale jak ma się mniej to można w ten sposób zaoszczędzić kilkaset zł rocznie

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 wrz 2010, 23:16

A nie przypadkiem do 24 roku życia? :-k
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

ODPOWIEDZ