Tramwaje na świecie

Moderator: JacekM

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 27 kwie 2011, 0:11

Bo ja wiem? Nic porywającego w tym filmiku nie ma.

[ Dodano: Sro 27 Kwi, 2011 ]
Sprawa nienowa, ale dopiero to odkryłem. Nurtuje mnie jedno pytanie: czemu wiedeńczycy rozstali się z 10 ULF-ami?
A rozstawali się? Z tego co pamiętam Oradea kupiła nówki - wiem, w Rumunii nowe tramwaje to rzadkość ;)
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26836
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 27 kwie 2011, 7:22

Nie rozstali się - po prostu oddali 10 wagonów z początku dostaw ale wzamian dostaną nowe na końcówce.

Wiedeń nie ma jakiejś manii na punkcie wymiany taboru tramwajowego. W ogóle tramwaj traktuje jako rzecz do utrzymania bardziej, niż system rozwojowy (choć w tej dekadzie parę poważniejszych inwestycji jest planowanych i to całkiem blisko śródmieścia).
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1715
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 27 kwie 2011, 9:40

Glonojad ma 120 kg. racji. Tramwaje wiedeńskie cechuje mocno zrównoważony trend do zmian. Niestety brak klimatyzacji w ULF-ach jest tego symptomem. Może coś się zmieni w temacie klimatyzacji bo media rozpętały już kilka burz. Ponoć już w nowych seriach ULF-ów jest klima, ale będąc nałogowym okazjonalnym podróżnikiem tramwajowym po Wiedniu jeszcze na taki egzemplarz nie trafiłem.
ZUS fundatorem emigracji

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26836
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 27 kwie 2011, 21:39

a/p TALENT pisze:Glonojad ma 120 kg. racji.
I nie tylko racji :-$

Klima się zdarza tylko w krótkich, II serii B chyba jeszcze nie rozpoczęli dostarczać.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26836
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 28 kwie 2011, 15:58

Jeśli ktoś chce poczytać o planach rozwoju jednego z najlepszych systemów tramwajowych na świecie*, polecam link:

http://www.dvb.de/downloads/de/Download ... sh_web.pdf

(wersja anglojęzyczna, jest tam też dostępna wersja we współczesnej mowie Germanów ).

*- osobiście mam jedynie wątpliwość, czy może jednak nie Brema. Ale nie byłem w Melbourne.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8372
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 29 kwie 2011, 7:51

Wot, ciekawostka...
"Tramwaje dużych prędkości" do 2013 powstaną w Moskwie
Rosyjska agencja prasowa Itar Tass poinformowała, że do 2013 roku w Moskwie powstanie pierwsza "linia tramwajowa dużej prędkości". Projekt ten jest wyceniany na 17 miliardów rubli.

Zgodnie z projektem przewiduje się budowę dziewięciu przystanków. - Jeszcze w tym roku planowana jest jazda próbna tramwaju na terenie Moskwy - powiedział Nikołaj Limanow, zastępca mera Moskwy.

Do końca roku prace obejmą budowę specjalnej linii tramwajowej. - Zdecydowaliśmy, już gdzie zostanie przeprowadzona - zaznaczył przedstawiciel władz miasta, dodając, że jest to projekt niespotykany na skalę kraju.
http://biznes.onet.pl/tramwaje-duzych-p ... rasa-detal
Szaleństwo ;)

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1715
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 29 kwie 2011, 9:34

Dzięki Glonojadzie, wydrukowałem i mam lekturę na długą majówkę. Niestety jako że jestem antyTALENT językowy będzie to dla mnie długa jazda.
Syn bardzo chwalił sobie komunikację tramwajową w Nantes.
ZUS fundatorem emigracji

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 29 kwie 2011, 10:13

person pisze:Wot, ciekawostka...
"Tramwaje dużych prędkości" do 2013 powstaną w Moskwie
Rosyjska agencja prasowa Itar Tass poinformowała, że do 2013 roku w Moskwie powstanie pierwsza "linia tramwajowa dużej prędkości". Projekt ten jest wyceniany na 17 miliardów rubli.

Zgodnie z projektem przewiduje się budowę dziewięciu przystanków. - Jeszcze w tym roku planowana jest jazda próbna tramwaju na terenie Moskwy - powiedział Nikołaj Limanow, zastępca mera Moskwy.

Do końca roku prace obejmą budowę specjalnej linii tramwajowej. - Zdecydowaliśmy, już gdzie zostanie przeprowadzona - zaznaczył przedstawiciel władz miasta, dodając, że jest to projekt niespotykany na skalę kraju.
http://biznes.onet.pl/tramwaje-duzych-p ... rasa-detal
Szaleństwo ;)
szykuje się kolejna obok monoraila zabaweczka która będzie wysysać kasę z budżetu innych środków transportu
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36646
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 kwie 2011, 10:19

A może wiesz konkretniej, co, skąd, dokąd, po co?
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 29 kwie 2011, 12:27

Tutaj jest więcej:
http://www.moscowlrt.ru/index.html
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0%B0%D0%B9
w skrócie dla niecyrylicznych:
- stosowanie tuneli i estakad
- priorytet w postaci sygnalizacji "analogicznej do przejazdów kolejowych"
- dwukierunkowe niskopodłogowe wagony
- opłata za przejazd na "stacjach" jak w metrze, co jest dosyć istotne - zamiast turniketów przy wejściu do wagonu
- średnia prędkość między 25 a 35 km/h (metro 35-45 km/h)
- zdolność przewozowa do 30k pasażerów/godzinę
- platformy przystankowe o długości 60 metrów
- v/max wagonów 90 km/h
- trasa: http://www.moscowlrt.ru/img/gtsst_stage1_850.gif - na ciemnoczerwono estakady, na niebiesko tunel
- plan rozwoju: http://moscowlrt.ru/img/gtsst_prospect_500.jpg - na czerwono istniejące odcinki konwencjonalnego tramwaju, puste czerwone kwadraty - możliwe nowe lokalizacje zajezdni

może to nie jest takie głupie... :-k ale imho lepiej byłoby pchać tą kasę w metro
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36646
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 kwie 2011, 12:38

No to jestem jeszcze bardziej zaskoczony, bo na długim odcinku biegnie to nad metrem (stacje pl. Iljicza - Awiamotornaja - Szosa Entuzjastów) :shock: :-k
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Mong
(ZEA_R-0)
Posty: 3832
Rejestracja: 29 lis 2010, 0:18
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Post autor: Mong » 29 kwie 2011, 19:43

JacekM pisze:szykuje się kolejna obok monoraila zabaweczka która będzie wysysać kasę z budżetu innych środków transportu
A czy ten monorail jest/będzie dalej rozbudowywany? Bo kilka lat temu czytałem, że to być kolejna obwodnica Moskwy, a trasa chyba nadal biegnie tylko na odcinku ul. Siergieja Ejzenszteina - Timirjazewskaja.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26836
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 29 kwie 2011, 19:45

JacekM pisze: może to nie jest takie głupie... :-k ale imho lepiej byłoby pchać tą kasę w metro
Jeśli tam jest tak mało estakad i tuneli, jak wynika ze schematu, to są to w ogóle wydatki nie do porównania. Demagogia taka, jak się czasem w Warszawie spotyka w stylu "konieczne jest moratorium na rozbudowę tramwaju bo hamują rozbudowę metra" - po Tobie się tego nie spodziewałem. :-?
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 29 kwie 2011, 20:24

A Ty teraz dogmatycznie nie reagujesz? ;)
Pytanie brzmi nie co jest lepsze, ale czy tramwaj w tym miejscu faktycznie ma sens?
Metro w Moskwie jest jednym z najbardziej obciążonych na świecie (na zmianę z Tokio), więc akurat inwestycje w metro są jak najbardziej zrozumiałe.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26836
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 29 kwie 2011, 21:04

No więc jeśli można odciążyć metro 5, 10 czy 20x tańszym tramwajem, to chyba jest to ekonomicznie, nie?
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

ODPOWIEDZ