O chłodzeniu i niechłodzeniu

Moderatorzy: JacekM, Dantte

Maybach
Posty: 1551
Rejestracja: 15 gru 2005, 23:51
Lokalizacja: Praga

Post autor: Maybach » 18 sie 2009, 15:12

prosper5250 pisze:Nie ma zgody na zabranie NG313 z R13 i oddawanie innym, tak samo jak nie chcemy tu serii 81XX :P
Nie ma co porównywać NG313 z 81xx w lato. Ja podczas upałów poprostu MANami nie jeżdżę, bo po wejściu przejadę max 1 przystanek i już nie daję rady. Inna sprawa jest z 81xx. Te wozy mają duże okna, i łatwo jest stanąć tak, żeby nie spocić się nawet bez klimy.

A co do klimy, to w Grodziu w te wakacje zaobserwowałem włączoną klimę całe dwa razy. Raz na 170 na dodatku, a drugi raz na 160 - też na dodatku bodajże. W ITSie jakim wozem nie pojadę, klima ZAWSZE jest włączona - to powinien być przykład dla wszystkich przewoźników (choć zbytnią sympatią ITSu nie darzę). W MZA jest różnie, najczęściej z wyłączoną klimatyzacją niestety spotykam się w wozach z Redutowej...
6, 20, 23, 26, 160, 509, N03

desert_eag
Posty: 1279
Rejestracja: 07 lis 2007, 13:12

Post autor: desert_eag » 18 sie 2009, 15:54

W ITS-ie to potrafią z tą klimą przesadzić. Ostatnio jechałem o 23:00 (było dość chłodno już) mocno wyziębionym MAN-em.

Awatar użytkownika
Solaris
Posty: 534
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:08
Lokalizacja: R-10 - Solaris Urbino 18 Electric IVG

Post autor: Solaris » 18 sie 2009, 18:30

prosper5250 pisze:I faktycznie - wzorem Fika nabędę drogą kupna "kwadrata" - i jak mi się nie spodoba klimat - to jednym obrotem go zmienię...
I tym sposobem, doprowadzasz do wyłączenia klimy. Jak widzę w czasie jazdy, że nagle okna są pootwierane (dzięki takim właśnie "spryciarzom"). Wyłączam klimę, ponieważ jest to znak, iż w wozie jest za zimno.
desert_eag pisze:W ITS-ie to potrafią z tą klimą przesadzić. Ostatnio jechałem o 23:00 (było dość chłodno już) mocno wyziębionym MAN-em.
Fakt, o tej porze, można by dać sobie spokój z klimą. Wiązało by się to jednak z odblokowaniem okien. Nie było by to problemem, gdyby nie to, że po drodze może stać jakiś "pismak" i zmaluje takiego kierowcę, za niewłączoną klimatyzację. Wiadomo jaki będzie tego skutek.

Awatar użytkownika
marcus
Posty: 612
Rejestracja: 20 wrz 2008, 23:24
Lokalizacja: Ursus

Post autor: marcus » 18 sie 2009, 19:20

Solaris pisze:Fakt, o tej porze, można by dać sobie spokój z klimą. Wiązało by się to jednak z odblokowaniem okien. Nie było by to problemem, gdyby nie to, że po drodze może stać jakiś "pismak" i zmaluje takiego kierowcę, za niewłączoną klimatyzację. Wiadomo jaki będzie tego skutek.
Zapewniam Cię, że o 23 nikt o zdrowych zmysłach klimatyzacji nie będzie kontrolował.

Awatar użytkownika
Solaris
Posty: 534
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:08
Lokalizacja: R-10 - Solaris Urbino 18 Electric IVG

Post autor: Solaris » 18 sie 2009, 19:26

marcus pisze:
Solaris pisze:Fakt, o tej porze, można by dać sobie spokój z klimą. Wiązało by się to jednak z odblokowaniem okien. Nie było by to problemem, gdyby nie to, że po drodze może stać jakiś "pismak" i zmaluje takiego kierowcę, za niewłączoną klimatyzację. Wiadomo jaki będzie tego skutek.
Zapewniam Cię, że o 23 nikt o zdrowych zmysłach klimatyzacji nie będzie kontrolował.
I tu mógłbyś się zdziwić. Zwłaszcza, jak w grę będzie wchodzić premia dla "malującego".

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26855
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 18 sie 2009, 20:28

marcus pisze:
Solaris pisze:Fakt, o tej porze, można by dać sobie spokój z klimą. Wiązało by się to jednak z odblokowaniem okien. Nie było by to problemem, gdyby nie to, że po drodze może stać jakiś "pismak" i zmaluje takiego kierowcę, za niewłączoną klimatyzację. Wiadomo jaki będzie tego skutek.
Zapewniam Cię, że o 23 nikt o zdrowych zmysłach klimatyzacji nie będzie kontrolował.
Ahem. :D
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
marcus
Posty: 612
Rejestracja: 20 wrz 2008, 23:24
Lokalizacja: Ursus

Post autor: marcus » 19 sie 2009, 11:09

Solaris pisze:I tu mógłbyś się zdziwić. Zwłaszcza, jak w grę będzie wchodzić premia dla "malującego".
ROTFL, gdyby te premie jeszcze były...

zavrat
Posty: 75
Rejestracja: 03 cze 2008, 16:48

Post autor: zavrat » 20 sie 2009, 10:08

Znudziło już mi się codzienne proszenie się o klimę w A589/740, obecnie jak jadę w piekarniku z czołgowymi okienkami zwanym Scanią bez włączonej klimatyzacji (znaczy codziennie), piszę po prostu skargę do ZTM. Jeśli chodzi o tego przewoźnika - klimatyzacja w PKS Grodzisk Maz. jest zwyczajnie FIKCJĄ! A poniżej przykładowe tłumaczenia tego samego kierowcy (A589) w różne dni:

Dzień 1 (wiadam na 1-szym przystanku na trasie):
JA: panie kierowco, klima plz!
ON: mruku, mruku... no włączę klimatyzację jak pan chcesz, ale to i tak nic nie da, bo są pootwierane okna, ludzie otwierają (jechał z pętli z otwartymi oknami).
JA: to trzeba było na pętli pozamykać okna i poblokować
ON: burku, burku, mruku, mruku...
(Klimę odpalił, okna pootwierane. Średnio to wydaje, ale lepsze niż skwar.)

Dzień 2 (kilka dni później, ten sam kierowca, wsiadam na pętli)
JA: panie kierowco, klima plz - ja już pozamykam te okna sam!
ON: no włączę klimę, ale okien to pan nie zamyyykaj, bo najlepiej jest jak chodzi klima przy otwartych oknach (coś tam, że lepsza wentylacja i powietrze dla pasażerów wówczas jest, a okien i tak nie warto zamykać, bo ciągle otwierają się drzwi na przystankach... bla bla - zupełnie nieskładnie)
(Klimę odpalił, okna pootwierane.)

Dzień 3.
JA: panie kierowco, co jest grane z tą klimą, na paliwie oszczędzacie czy co?
ON: nie tam panie, może z klimą mi spali 2 litry więcej, co to za oszczędność

Kolejne dni:
upały dochodzą do +28*C (nawet o 17:30!), kierowcy wozu A589 nigdy nie włączają klimy sami z siebie (przynajmniej ja się nie spotkałem, a jadę 2x dziennie).

MOJA TEORA:
Może kierowcy boją się, że 8h pracy w klimatyzowanym autobusie narazi na szwank ich zdrowie (wiadomo, klima, zarazki, bakterie, katarek)... W każdym razie - jeśli ZTM nie radzi sobie z takimi sytuacjami, powinni się zabezpieczać w przetagrach wymaganiem wozów z dużymi oknami.

Awatar użytkownika
Lukasz436
Posty: 2277
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:22
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Post autor: Lukasz436 » 20 sie 2009, 10:51

Nie - powinni zerwać umowę z przewoźnikiem. Może to by coś nauczyło przewoźnika!!!

Flash8222
Posty: 7630
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:37
Lokalizacja: Pies wam mordy lizał

Post autor: Flash8222 » 20 sie 2009, 11:26

A skąd wyczarujesz 100 wozów za Grodzia? :D Nie ma to jak pobożne życzenia, właściwie to podchodzi już pod marzenia :P

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26855
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 20 sie 2009, 11:53

Jak to skąd? Ogłaszasz przetarg z dopuszczeniem używanych wozów i wygrywa go znowu Grodzisk :D
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

prosper5250
Posty: 842
Rejestracja: 11 lip 2007, 20:57
Lokalizacja: Białołęka-Ratusz

Post autor: prosper5250 » 20 sie 2009, 12:44

Solaris pisze:prosper5250 napisał/a:
I faktycznie - wzorem Fika nabędę drogą kupna "kwadrata" - i jak mi się nie spodoba klimat - to jednym obrotem go zmienię...

I tym sposobem, doprowadzasz do wyłączenia klimy. Jak widzę w czasie jazdy, że nagle okna są pootwierane (dzięki takim właśnie "spryciarzom"). Wyłączam klimę, ponieważ jest to znak, iż w wozie jest za zimno.
Z całym szacunkiem ale o 19 kiedy temperatura na zewnątrz wynosiła 30 stopni lub niewiele mniej, otwarte wywietrzniki dachowe to za mało. Nie chce mi się podchodzić za każdym razem do kiera i się upraszać, tym bardziej, że wystarczy mi otwarcie okna, przy którym siedzę a kierowca ma wtedy dowód, że jeśli ktoś otwiera okna, to znaczy, że jest upalnie i warto by było coś z tym zrobić. Jeśli wnętrze jest dobrze chłodzone - nikt nie próbuje otwierać okien. W 508 nikt tego nie robi, ani na liniach michalczewskich na Białołęce - tam każdy miejscowy wie, że w wozie jest włączona klima - firma nie zawodzi pod tym względem. Zgadzam się też z Maybachem, że to Redutowa ma największe problemy z klimą - oceniając pojazdy z MZA. Dziwi mnie, że z ogrzewaniem w zimie nie ma najmniejszych problemów - wręcz wozy są grzane nawet kwietniu i w maju a do klimy podchodzi się jak do jakiegoś dobra luksusowego i oszczędza... Upał jest dla mnie niedopuszczalny - człowiek się poci i śmierdzi - nawet rexona men z tym sobie nie daje rady! :P

rubens
Zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: 12 sie 2009, 12:05

Post autor: rubens » 20 sie 2009, 13:21

prosper5250 pisze: W 508 nikt nie otwiera okien, ani na liniach michalczewskich na Białołęce - tam każdy miejscowy wie, że w wozie jest włączona klima
Tu bym polemizował (-(

prosper5250
Posty: 842
Rejestracja: 11 lip 2007, 20:57
Lokalizacja: Białołęka-Ratusz

Post autor: prosper5250 » 20 sie 2009, 13:24

Możemy polemizować. W 508 nikt nie otwiera a pozostałe linie opanowują mieszkańcy z innych rejonów - np. z Mokotowa (186), gdzie nikt klimy nie widział, bowiem tam mają wspaniałe Urbino serii 81XX :P

Flash8222
Posty: 7630
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:37
Lokalizacja: Pies wam mordy lizał

Post autor: Flash8222 » 20 sie 2009, 13:52

prosper5250 pisze:Możemy polemizować. W 508 nikt nie otwiera a pozostałe linie opanowują mieszkańcy z innych rejonów - np. z Mokotowa (186), gdzie nikt klimy nie widział, bowiem tam mają wspaniałe Urbino serii 81XX :P
I co? Już czujesz się lepszy? Mniemanie o sobie już podskoczyło? Kilka razy jadąc z koleżanką widziałem otwarte okna w Lion'sie na 508 przy działającej klimie... Ale takim poprawianiem opinii o mieszkańcach Tarchomina to mostu Północnego nie wybudujesz.

ODPOWIEDZ