A teraz o polityce... (tej krajowej)

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1599
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 31 sty 2016, 15:47

Glonojad pisze:PiS zwalnia 80-100% urzędników. Jak miałby tym straszyć w kontekście Platformy?!
Było kiedyś takie marginalne stronnictwo polityczne. Z racji tego, że było ich mało, nazwali się bolszewikami.
Propaganda to dziedzina w której PiS jest mistrzem. #Polskawruinie najlepszym tego dowodem.
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 31 sty 2016, 16:12

Ale po co Pisowi powód do zwolnienia kogokolwiek? Przecież w TVP zwolniono po prostu wszystkich. Co z tego, że większość zatrudni się z powrotem, skoro taki Kraśko się obraził? Bo poddanie weryfikacja jest sygnałem, że się nie ufa pracownikowi.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 31 sty 2016, 16:27

Bo stosunek pracy to stosunek pracy. Jak nie definiuje tego specjalna ustawa (jak ustawa medialna, o służbie cywilnej etc.) to nie da się tego zrobić tak po prostu. A zmieniać prawa pracy PiS sie nie podejmie, bo taka zmiana dotknęłaby każdego i mielibyśmy dziki kapitalizm (np. pracownik warzywniaka mógłby zwolnić "za twarz").
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 31 sty 2016, 16:30

Nie rozumiem? Stosunek pracy, o ile rozumiem, pozwala pracodawcy zwolnić pracownika bez podania przyczyny, z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. I to właśnie zrobiło nowe, polityczne szefostwo TVP.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 31 sty 2016, 16:52

Ale TVP ma własną ustawę, która ten stosunek pracy określa. Wszyscy urzędnicy o stopniu poniżej zastępcy dyrektora, nie będący urzędnikiem mianowanym (znanym także jako urzędnik służby cywilnej, nie mylić z pracownikiem służby cywilnej), pracownicy spółek państwowych i tak dalej podlegają pod standardowe prawo pracy, więc bez podania przyczyny zwolnić ich nie wolno.
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25414
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 31 sty 2016, 17:12

Osoba na umowie stałej może być zwolniona tylko z konkretnej przyczyny podanej na piśmie. Inna rzecz że przyczyna tą może być choćby utrata zaufania.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 31 sty 2016, 17:14

Nie bardzo, każdy sąd to uwali. Jakby można za utratę zaufania, to by się pracodawcy nie skarżyli, że się nie da.
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25414
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 31 sty 2016, 17:16

Jeżeli udowodnisz że zaufanie jest potrzebne i jest coś co to zaufanie podważa to nie. Aczkolwiek faktycznie daty pracy uchodzą za najbardziej propracowniczą instytucję w tym kraju.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27425
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 31 sty 2016, 17:23

Poc Vocem pisze:Nie bardzo, każdy sąd to uwali. Jakby można za utratę zaufania, to by się pracodawcy nie skarżyli, że się nie da.
No więc niestety Sąd Najwyższy uznał to za za uzasadnioną przyczynę. Podobnie jak zwolnienie ze względu na długotrwałą chorobę. Niedługo okaże się, że umowę o pracę można rozwiązać, bo pracownik ma krzywe zęby.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 31 sty 2016, 17:45

Poc Vocem pisze:
tylko jednostki podległe Ministerstwu Obrony na przykład. "Ty zostajesz, reszcie dziękujemy" - tego właśnie się od znajomego urzędnika dowiedziałem.
Pojawia się pytanie dlaczego on został, a reszta leci. Znowu, może tamci są czemuś winni albo wszyscy zostali obsadzeni za "niewłaściwej ekipy"?

Jestem ciekaw na jakiej podstawie ci naczelnicy rzekomo lecą, skoro ich nowelizacja ustawy o służbie cywilnej nie obejmuje. Może dopuścili się jakichś znacznych nadużyć? Bo bez powodu ich zwolnienie byłoby po prostu trudne, o ile nie niemożliwe (generalnie wystarczy, że sprawa otrze się o sądy i ich bezpośredni przełożony jest ugotowany wtedy).
Nie "rzekomo", to raz. Dwa, że naczelnicy UKS to jest chyba akurat ranga dyrektorska właśnie (naczelnik urzędu, nie wydziału czy sekcji).
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 31 sty 2016, 17:55

Owszem, naczelnik urzędu jest rangą dyrektorską. Ale ja to odczytałem jako naczelników wydziału. No i wciąż pozostaje pytanie, dlaczego ten jeden człowiek został, a reszta wyleciała. Może jednak o czymś nie wie?
fik pisze:No więc niestety Sąd Najwyższy uznał to za za uzasadnioną przyczynę. Podobnie jak zwolnienie ze względu na długotrwałą chorobę. Niedługo okaże się, że umowę o pracę można rozwiązać, bo pracownik ma krzywe zęby.
Przykre to i tak nie powinno być po prostu. Będzie dochodzić do nadużyć. Długotrwałą chorobę jednak można wytłumaczyć tym, że po prostu brak tego pracownika przez 6 m-cy lub dłużej może uniemożliwić funkcjonowanie firmy, a zatrudnić dublera bywa ciężko.
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27425
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 31 sty 2016, 18:01

Ale to jest problem firmy, na który powinna być przygotowana, a nie pracownika.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 31 sty 2016, 18:04

Poc Vocem pisze:Owszem, naczelnik urzędu jest rangą dyrektorską. Ale ja to odczytałem jako naczelników wydziału. No i wciąż pozostaje pytanie, dlaczego ten jeden człowiek został, a reszta wyleciała. Może jednak o czymś nie wie?
Mylisz dwa tematy. Jeden został po lok-oucie w którejś agendzie MONowskiej (nie ma to jak kontynuacja polityki obronnej, ale dla kogo pracuje Antoni M. naprawdę, to ja mam od dawna teorię). Naczelnicy urzędów kontroli skarbowej lecą po kolei, co do jednego (choć być może ci ze znajomościami w PiS nie polecą, a są tacy - wbrew kłamstwom PiS, Platforma prawie nikogo nie wywalała, jeśli nie musiała).
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 31 sty 2016, 18:16

Owszem, to prawda, że PO nikogo nie zwalniała raczej, zresztą nie stworzyli nawet sobie do tego instrumentów. Co się zaś tyczy Naczelników US to oni mają jeszcze inny stosunek pracy i oni są w randze prezesów, nie dyrektorów. Zresztą naczelnik US funkcjonuje na zasadzie powołania, a to jest ten system, który rozszerzono teraz na wszystkich wyższych urzędników. I teraz pilnuje się, żeby ludzie ci zyskali przekonanie, że zmiana władzy to jest najgorsze, co ich może spotkać, bo wylecą.
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25414
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 31 sty 2016, 19:14

fik pisze:Ale to jest problem firmy, na który powinna być przygotowana, a nie pracownika.
Długotrwała absencja pracownika dla firmy problemem dużym nie jest. Po 30 dniach zasiłek przejmuje ZUS zastępstwo jest elastyczne formalnie. Problemem są pracownicy co raz na miesiąc biorą tydzień zwolnienia bo tych zastąpić nie ma jak zwłaszcza w małych firmach. A pracowników to się jednak zatrudnia po to aby oni pracowali.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

ODPOWIEDZ