Neony warszawskie

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

mariow
Posty: 2655
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:10
Lokalizacja: Warszawa Ursus

Post autor: mariow » 10 sie 2007, 9:48

Hotel Savoy - tylko nazwa pozostała ładna ....
PURA VIDA!

Awatar użytkownika
jasiu
Posty: 3282
Rejestracja: 06 mar 2006, 22:11
Lokalizacja: Transplovietia

Post autor: jasiu » 10 sie 2007, 17:27

nie Łódź, nie Poznań, nie Toruń. Ale blisko :P

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36646
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 10 sie 2007, 17:29

Może jakiś Piotrków? :-k
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Kra
Posty: 1941
Rejestracja: 16 lut 2006, 9:28
Lokalizacja: Żoliborz/Bielany

Post autor: Kra » 10 sie 2007, 17:45

Czy czasem nie chodzi o Bydgoszcz?

Awatar użytkownika
rhemek
Posty: 2459
Rejestracja: 23 cze 2007, 16:22
Lokalizacja: Anin

Post autor: rhemek » 10 sie 2007, 18:07

Bydgoszcz, rog Jagiellonskiej i Gdanskiej.
Kiedys w tym lokalu byly kultowe dansingi :D

Kra
Posty: 1941
Rejestracja: 16 lut 2006, 9:28
Lokalizacja: Żoliborz/Bielany

Post autor: Kra » 10 sie 2007, 18:21

rhemek pisze:Bydgoszcz, rog Jagiellonskiej i Gdanskiej.
Kiedys w tym lokalu byly kultowe dansingi :D
Czyżbym zgadł ?
Bydgoszcz ma sporo ładnych budynków, niestety wiele z nich jest "nieco" zaniedbanych.

Awatar użytkownika
jasiu
Posty: 3282
Rejestracja: 06 mar 2006, 22:11
Lokalizacja: Transplovietia

Post autor: jasiu » 15 paź 2007, 23:13

Bydgoszcz. A kontynuując wątek poza-warszawski, parę miesięcy temu zniknął najwyższy neon we Wrocławiu, razem z jego hmm... podstawą :D . Pamiętam że działał jeszcze w maju zeszłego roku...

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 15 paź 2007, 23:26

ale Worcław ma inne fajne neony na szczęście :)
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 03 lis 2007, 17:07

:aloha:
GAZETA WYBORCZA pisze: Sprowadzamy dla was z Londynu wystawę fotografii warszawskich neonów autorstwa Ilony Karwińskiej. Dlaczego aż z Londynu? Bo pewne rzeczy docenia się dopiero z oddali.


W piątek 9 listopada otwieramy w Pałacu Kultury i Nauki wystawę "Polski neon" ze zdjęciami przedstawiającymi najpiękniejsze warszawskie neony z lat 60. i 70. Ilona Karwińska, Polka od 15 lat mieszkająca w Londynie, przez dwa lata fotografowała te reklamy świetlne, które jeszcze zdołały przetrwać. W Pałacu Kultury pokaże też oryginalny neon "Berlin" z ul. Marszałkowskiej (4 m długości!), który uratowała przed zniszczeniem i odrestaurowała.

Fotograficzny "projekt neon"

Każdy z nas, spacerując ulicami Warszawy, mija stare neony. Ale nie wszyscy je doceniają. Zwłaszcza właściciele sklepów czy firm, przy których siedzibach te reklamy się zachowały. Wielu uznało je za bezużyteczny złom i wyrzuciło na śmietnik. Tak stało się ostatnio m.in. z neonami "Maszyny do szycia" czy "Kino Polonia" z ul. Marszałkowskiej. Tylko młodych fascynuje dziś estetyka PRL. Starsi woleliby o niej zapomnieć. A paradoksalnie to właśnie architektura i design tego czasu najbardziej zachwycają zagranicznych turystów. Dla nich są unikatowe i oryginalne. Dlatego warszawskie neony z lat 60. i 70. tak spodobały się w Londynie. A zdecydował o tym przypadek.

Ilona Karwińska przywiozła dwa lata temu do Warszawy swojego brytyjskiego narzeczonego. - David jest grafikiem i projektantem, dlatego gdy przejeżdżaliśmy obok neonu "Dancing" na Nowym Świecie, od razu zauważył tę oryginalną czcionkę i formę całej reklamy. Zaczął wypytywać, a ja opowiadałam o polskich neonach. I to on zachęcił mnie do udokumentowania tego, co jeszcze zostało - wspomina Ilona. Odtąd regularnie przyjeżdżała do Warszawy i jak detektyw tropiła stare neony. Do niektórych wracała kilkakrotnie, by uchwycić moment, kiedy świecić się będą wszystkie litery. Swoje zdjęcia zrobione starym, wielkoformatowym aparatem pokazała w maju na wystawie w samym sercu Londynu w galerii Capital Culture. W formie tradycyjnych wydruków i podświetlanych kasetonów. Magazyn "Icon" napisał, że "Brytyjczyków zachwycił unikalny design polskich neonów", a kurator prestiżowego Victoria & Albert Museum David Crowley poświęcił pracom Ilony obszerny artykuł w piśmie "Creative Review". Idąc za ciosem, Instytut Kultury Polskiej zaprezentował jej fotografie w październiku na Poland Street Festival w Vinyl Factory na Soho.

Neony do muzeum

"Gazeta Stołeczna" od lat apeluje o wrażliwość na urodę neonów, dlatego nie mogliśmy tej inicjatywy nie zauważyć. Zdjęcia Ilony Karwińskiej postanowiliśmy sprowadzić do Warszawy, a w przyszłym roku wydać w formie albumu. Wystawą "Polski neon" chcemy też zapoczątkować dyskusję, co robić ze starymi warszawskimi neonami. Oczywiście najlepiej, tak jak zrobiła to artystka Paulina Ołowska z "Siatkarką" na pl. Konstytucji, odnawiać je i umieszczać w ich oryginalnym miejscu. Udało się to również Teatrowi Rozmaitości, który w październiku odsłonił odrestaurowany neon z lat 70. "Teatr" na elewacji swojej siedziby przy ul. Marszałkowskiej 8.

Ale nie zawsze jest taka szansa. Niechlubnym przykładem jest wspomniany neon "Berlin" z 1974 r., który sklep Euro RTV/AGD z ul. Marszałkowskiej wolał zastąpić swoim współczesnym logo. Ilona Karwińska go przechwyciła, odnowiła i na co dzień stoi teraz w salonie jej londyńskiego mieszkania.

Na śmietnik trafił też neon zburzonego kina Praha, który na szczęście uratował młody antykwariusz z Pragi i wystawił na internetową aukcję. Kupili go właściciele kluboksięgarni Czuły Barbarzyńca i wyeksponowali we wnętrzu swojej filii Bambini di Praga w minipleksie Nove Kino Praha. Z kolei neon z likwidowanej właśnie restauracji Ambasador w Alejach Ujazdowskich przejął ambasador Luksemburga w Warszawie Ronald Dofing, znany amator polskiej estetyki czasów PRL.

Te wszystkie uratowane obiekty mogłyby w przyszłości znaleźć się na ekspozycji w muzeum neonów. Może na ścianie jakiejś kamienicy? A może w specjalnym budynku? Kilka lat temu pojawił się już taki projekt, autorstwa Magdaleny Piwowar i Grzegorza Piątka, nagrodzony w konkursie miesięcznika "Architektura - Murator". Może warto do niego wrócić? Aby ci, którzy chcą się starych neonów pozbyć, wiedzieli, gdzie mogą je przekazać. W takim muzeum mogłoby znaleźć swoje miejsce również bezcenne archiwum firmy Reklama, spadkobierczyni Stołecznego Przedsiębiorstwa Instalacji Reklam Świetlnych, które w czasach PRL miało monopol na produkcję neonów w Warszawie. Firma ma w swoich zbiorach projekty warszawskich neonów, często w skali 1:1, sygnowane przez projektantów - wybitnych grafików i architektów tamtych czasów.

Wystawę fotografii Ilony Karwińskiej "Polski neon" będzie można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki, w Sali im. Stefana Kisielewskiego, od 10 do 25 listopada, wstęp wolny. Organizatorzy: "Gazeta Wyborcza" i Miasto Stołeczne Warszawa

Dodatkowo do listy: "Neony" - produkcja Neonów przy Bronowskiej.
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 667
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:46
Lokalizacja: Nowe Górce

Post autor: Piotrek_2274 » 03 lis 2007, 22:22

Na budynku stojącym prostopadle do Hotelu Metropol jest taka fajna mrygająca reklama PKO. Ona jest neonowa?
Chyba też na budynku księgarni przy Kinie Femina (przy przystanku tramwajowym w stronę Pragi) jest neon?
Kiedyś na PDT Wola były takie ładne neony, te wiatraczki, na Fotonie przy Wolskiej chyba też był neon :)
Na Hali Wola ostał się neon od strony Człuchowskiej, kiedyś był napis HALA TARGOWA i wyżej WOLA, teraz przerobili to na HALA WOLA, ale drugie WOLA wyżej zostało ;)
Napis na dworcu Warszawa Główna nie jest/był neonowy?
Jeszcze niedawno działały neony na Hali Mirowskiej, ale nie wiem jak jest teraz, może mi ktoś powiedzieć?

[ Dodano: 2007-11-03, 22:25 ]
Właśnie, jeszcze przy Rondzie ONZ na al.Jana Pawła po stronie przeciwnej niż Centralny była/jest neonowa reklama, takie jakby dziewiątki składające sie w sześciokąt. Pamiętam że w połowie lat 90 zawsze zwracałem na nią uwagę jak jeździłem do babci na Mokotów ;)

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 03 lis 2007, 23:45

Piotrek_2274 pisze:Na budynku stojącym prostopadle do Hotelu Metropol jest taka fajna mrygająca reklama PKO. Ona jest neonowa?
neon, ale mam wrażenie, że współczesny.
Piotrek_2274 pisze:Chyba też na budynku księgarni przy Kinie Femina (przy przystanku tramwajowym w stronę Pragi) jest neon?
Tak, Księgarnia im. Żeromskiego. Neon nie działa niestety.
Piotrek_2274 pisze:Napis na dworcu Warszawa Główna nie jest/był neonowy?
tak, neon
Piotrek_2274 pisze:Jeszcze niedawno działały neony na Hali Mirowskiej, ale nie wiem jak jest teraz, może mi ktoś powiedzieć?
wszystkie trzy neony Hali Mirowskiej (Hala Mirowska, Społem, Nocny) działają
Piotrek_2274 pisze: Właśnie, jeszcze przy Rondzie ONZ na al.Jana Pawła po stronie przeciwnej niż Centralny była/jest neonowa reklama, takie jakby dziewiątki składające sie w sześciokąt. Pamiętam że w połowie lat 90 zawsze zwracałem na nią uwagę jak jeździłem do babci na Mokotów ;)
Nie przypominam sobie, żeby teraz to było. W którym miejscu?
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 667
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:46
Lokalizacja: Nowe Górce

Post autor: Piotrek_2274 » 04 lis 2007, 0:07

MeWa pisze:Nie przypominam sobie, żeby teraz to było. W którym miejscu?
http://img522.imageshack.us/img522/369/ ... 405gk4.jpg
Z tego co sobie przypominam to ten neon był na szczycie zaznaczonego budynku z tego zdjęcia (oczywiście mogę się mylić bo to było strasznie dawno)

http://img511.imageshack.us/img511/9069/neonqu7.png
i miał mniej więcej taki kształt.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 04 lis 2007, 0:29

niestety neony to z dnia na dzień znikają teraz :/
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Janeczek
Posty: 443
Rejestracja: 24 wrz 2006, 11:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Janeczek » 04 lis 2007, 10:14

Obrazek
Pamiętam ten neon. Jak chodziłem do babci na Śliską, to potrafiłem się długo na niego patrzec. Te dziewiątki zapalały się po kolei. Stał on na dachu budynku Bumaru pomiędzy Śliską, a Pańską.

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 667
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:46
Lokalizacja: Nowe Górce

Post autor: Piotrek_2274 » 04 lis 2007, 12:29

O tak! To był właśnie ten neon :D Tylko nie pamiętam na jaki kolor się świecił... :(

ODPOWIEDZ