Schody ruchome na stacji Centrum

Moderator: JacekM

Czy schody ruchome na stacji Centrum (peron w kierunku Kabat) powinny zostać przestawione?

Tak, przez cały czas powinny być dwa ciągi schodów dla pasażerów wychodzących
43
64%
Tak, tylko w godzinach porannego szczytu dla pasażerów wychodzących powinny być dwa ciągi schodów
11
16%
Nie, powinno pozostać tak jak jest
6
9%
Nie mam zdania na ten temat
7
10%
 
Liczba głosów: 67

metron

Post autor: metron » 07 mar 2007, 12:19

Chciałbym pogratulować osobie która zmieniła organizację biegów schodów ruchomych na |Centrum. Wczoraj tuż przed 17 chciałem dostać się na peron w kierunku Kabat. Niestety tylko chciałem bo jedne jedyne schody jadące w dół były całe szczelnie zapełnione pasażerami,natomiast schody w górę swieciły pustkami

Kra
Posty: 1941
Rejestracja: 16 lut 2006, 9:28
Lokalizacja: Żoliborz/Bielany

Post autor: Kra » 07 mar 2007, 13:23

W Gdańsku też zaczynają kampanię na rzecz prowostronnego ruchu na schodach ruchomych
Gazeta - Gdańsk pisze: Zróbmy porządek na ruchomych schodach
Tłok na schodach ruchomych łączących gdańskie dworce PKS i PKP to codzienna udręka setek ludzi. Jest jednak na to sposób - taki sam, jak w innych miastach Europy

Sprawę zgłosił nam pan Zbigniew z Oliwy. - Codziennie przechodzę tunelem z peronów Szybkiej Kolei Miejskiej do przystanków tramwajowych na ul. 3 Maja, bo dojeżdżam tramwajem do pracy na Siedlcach - mówi nasz czytelnik. - Tłok jest tam niesamowity. Rano ustawia się wręcz kolejka - wiadomo, wszyscy spieszą się do pracy, szkoły. Jednej rzeczy jednak nie rozumiem. Na całym świecie obowiązuje zasada, że ci, którzy się nie spieszą, stoją po prawej stronie schodów, a ci, którzy chcą iść szybciej do góry, korzystają z lewej. U nas czasem się to udaje, ale z reguły ktoś stanie po lewej stronie i nie zamierza wchodzić.

Według pana Zbigniewa pomogłyby plakietki, które kilka lat temu rozwiązały podobny problem w warszawskim metrze. Informowałyby, jak zachować się na ruchomych schodach - gdzie po prostu się stoi, a gdzie można przechodzić.

Pomysł uporządkowania ruchu pieszych na schodach przekazaliśmy Mieczysławowi Kotłowskiemu, wicedyrektorowi Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - To doskonała myśl - mówi Kotłowski. - Sam codziennie tamtędy przechodzę i rzeczywiście jest duży tłok. Musimy przygotować odpowiednie piktogramy i umieścić je na schodach.

- Mam nadzieję, że ludzie szybko przyswoją sobie nowe zasady - liczy nasz czytelnik. - Czekam z niecierpliwością na pierwsze plakietki w tamtym miejscu.

Trzymaj się prawej

Zwyczaj stania na schodach ruchomych po prawej stronie i chodzenia po lewej obowiązuje w każdym dużym mieście na świecie. Od Tokio, przez Berlin, po lewostronny wydawałoby się Londyn. Od 2003 roku tę zasadę po akcji "Gazety Stołecznej" i dyrekcji metra udało się wprowadzić w życie w Warszawie. Pojawiły się plakaty i naklejki "trzymaj się prawej" i w ciągu kilku miesięcy warszawiacy przyswoili sobie nowy, praktyczny zwyczaj. Akcje promował nawet obecny prezydent RP Lech Kaczyński (wtedy prezydent Warszawy).

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8622
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 07 mar 2007, 13:53

GW pisze:Pojawiły się plakaty i naklejki "trzymaj się prawej" i w ciągu kilku miesięcy warszawiacy przyswoili sobie nowy, praktyczny zwyczaj.
:arrow: Jeszcze gdańszczanie będą gotowi uwierzyć, że rzeczywiście wszyscy warszawiacy sobie to już przyswoili :D.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 07 mar 2007, 19:58

metron pisze:zapełnione pasażerami,natomiast schody w górę swieciły pustkami
oczywiste jest, że jak nie ma pociągu na stacji, to nikt nie będzie wjeżdżał do góry. Jak przyjedzie pociąg, to wtedy bezkonkurencyjnie wygrywają pasażerowie wychodzący.

Choć na schodach w dół jest ciasno przez cały czas, zatory się nie tworzą.


Kra pisze:Skoro tak postępują osoby pracujące w metrze nie wolno wymagać od innych by zachowywali się inaczej niż sobie wyobrażają.
Jedna osoba nie może być przykładem zachowania - zawsze można napisać skargę na niekulturane zachowanie.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8622
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 08 mar 2007, 1:00

MeWa pisze:Jedna osoba nie może być przykładem zachowania.
:arrow: Nigdzie przecież nie było sugestii, że wszyscy pracownicy SOM tak się zachowują.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 08 mar 2007, 1:06

i tak tego nie odebrałem i nie do tego się odnosiłem.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Kra
Posty: 1941
Rejestracja: 16 lut 2006, 9:28
Lokalizacja: Żoliborz/Bielany

Post autor: Kra » 08 mar 2007, 9:15

MeWa pisze:i tak tego nie odebrałem i nie do tego się odnosiłem.
I nie było moim zamiarem uogólniać zachowania się jednego pracownika do wszystkich. Pisałem o tym, że cały czas należy się starać aby przypominać o zasadzie prawej strony na schodach. Nie wiem może byłoby wskazane by zapisać tę zasadę jako zalecenie (nie nakaz).
Pzdr

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 08 mar 2007, 19:18

i jaką ono miałoby moc działania, skoro znajomość nawet nakazów wynikających z regulaminu ZTM jest gorzej niż dobra...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Jožin z bažin
Posty: 1443
Rejestracja: 31 mar 2008, 17:51
Lokalizacja: z bažin
Kontakt:

Post autor: Jožin z bažin » 08 mar 2007, 22:31

MeWa pisze:i jaką ono miałoby moc działania, skoro znajomość nawet nakazów wynikających z regulaminu ZTM jest gorzej niż dobra...
W Moskwie te zasady są egzekwowane. Jak nie staniesz po prawej, to ktoś biegnący po lewej sprawi, że drogę w dół spędzisz leżąc na brzuchu.
xxx

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 08 mar 2007, 22:47

nie wiem, czy to jest właściwy wzór do naśladowania
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

metron

Post autor: metron » 08 mar 2007, 22:57

Dzisiaj powtórka z historii. Tym razem dodatkowo schody które miały jechać w dół były nieczynne,co potęgowało tłok
Tłum na schodach jadących w dół w godzinach szczytu będzie niemal zawsze,na schodach jadących w górę tylo wtedy kiedy z pociągu wyjdą już ludzie

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 08 mar 2007, 23:03

Metro podjęło decyzję zgodną z oczekiwaniami pasażerów - tłok na dół jest w normie.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 08 mar 2007, 23:07

Brawa, dobra decyzja MW:) Na szczęście Metron jest w mniejszości . :grin:

metron

Post autor: metron » 08 mar 2007, 23:11

To w takim razie po co było robić zmiany. Jeżeli na Centrum wyjadę na górę trochę szybciej to i tak na dół zjadę już dużo wolniej bo zawsze któreś ze schodów będą zablokowane

jacek
Zbanowany
Posty: 4807
Rejestracja: 14 lip 2006, 10:18
Lokalizacja: Ten co dostał zakaz pisania, bo pogocika upodlił

Post autor: jacek » 08 mar 2007, 23:12

Hieronim pisze:
MeWa pisze:i jaką ono miałoby moc działania, skoro znajomość nawet nakazów wynikających z regulaminu ZTM jest gorzej niż dobra...
W Moskwie te zasady są egzekwowane. Jak nie staniesz po prawej, to ktoś biegnący po lewej sprawi, że drogę w dół spędzisz leżąc na brzuchu.
To jest własciwe zachowanie aby wychować ludzi nie potrafiących przez tyle lat funkcjonowania Metra wbic sobie do tych pustych głów zasad uzywania tychze schodów.
Na całym swiecie te zasady sa jasne, tylko nie u nas i tłumaczenie że duzy procent ludzi korzystających z Metra to ludnosć napływowa, nie jest tłumaczeniem(a z takimi tłumaczeniami mamy czesto do czynienia ](*,) )

ODPOWIEDZ