Wojsko Polskie

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 16 sie 2011, 20:14

Miałem raczej na myśli całe lotnictwo w sensie - samoloty. Helikoptery, to rozumiem - te się jeszcze do czegoś przydają. I człowieka przekraczającego granicę też chyba niełatwo wypatrzeć z takiego samolotu bojowego, czy nie? :>
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 16 sie 2011, 20:38

Bastian pisze:Miałem raczej na myśli całe lotnictwo w sensie - samoloty.
Przy braku OPL jest to twierdzenie dosyć ryzykowne :D
Bastian pisze:Helikoptery, to rozumiem - te się jeszcze do czegoś przydają.
SAR, LPR, etc? :>
Bastian pisze:I człowieka przekraczającego granicę też chyba niełatwo wypatrzeć z takiego samolotu bojowego, czy nie?
Z naddżwiękowca - zapewne. Ale nie tylko naddźwiękowce są przecież. A jak samolot ma dobrą głowicę oel, to wypatrzy i lisa w gęstym lesie ;)

PS. Potrzeba jeszcze samolotów do patrolowania/gaszenia lasów (ale to już domena LP), transportowych.
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 16 sie 2011, 20:54

Wolfchen pisze:Potrzeba jeszcze samolotów do patrolowania/gaszenia lasów (ale to już domena LP), transportowych.
No ok, to też ma sens.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Lonik
Posty: 354
Rejestracja: 30 cze 2010, 16:34
Lokalizacja: Otwock

Post autor: Lonik » 17 sie 2011, 1:11

Wolfchen

W założeniu NSR chodziło aby do wojska zaciągali się ludzie z powołania, a nie z ogólnokrajowej łapanki.
Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein

Teraz aby jakiekolwiek cywilizowane państwo "ukarać", nie potrzeba konwencjonalnej armii ludzi i sprzętu z lat ~80. Wystarczy tylko grupa informatyków.

Co możemy tu mówić o wojsku polskim. Jak nasze polskie wojsko ma stać na straży macierzy, jak mienie wojskowe (magazyny zbrojeniowe również) ochraniane są przez cywilne Agencje Ochrony Mienia.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 17 sie 2011, 10:06

Lonik pisze:W założeniu NSR chodziło aby do wojska zaciągali się ludzie z powołania, a nie z ogólnokrajowej łapanki.
Bzdura. Od tego jest armia zawodowa.
NSR to nieudolna kopia amerykańskiej Gwardii Narodowej mająca zapewnik wykwalifikowane kadry do pierwszorzędnego uzupełnienia JW w razie alarmu. Jak to wygląda? Ano, niewielu się garnie do NSR - nie każdy chce mieć konflikt z pracodawcą.
Lonik pisze:Teraz aby jakiekolwiek cywilizowane państwo "ukarać", nie potrzeba konwencjonalnej armii ludzi i sprzętu z lat ~80. Wystarczy tylko grupa informatyków.
Ale nie zagarniesz w ten sposób jego terytorium.
Lonik pisze:Jak nasze polskie wojsko ma stać na straży macierzy, jak mienie wojskowe (magazyny zbrojeniowe również) ochraniane są przez cywilne Agencje Ochrony Mienia.
No jak przy tak słabej liczebnie formacji wymagać pełnienia jeszcze wart? Akurat ochrona JW realizowana przez OWC czy SUFO jest moim zdaniem korzystna i ekonomiczna - efekt mamy taki sam, a koszty niewspółmiernie niskie. Nie zapominaj, ze "zasadniczych" już nie ma.
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 17 sie 2011, 10:55

Wolfchen pisze:Ale nie zagarniesz w ten sposób jego terytorium.
A po cholerę zagarniać jakieś terytorium? :>

Naprawdę w WP wciąż jeszcze pokutuje XIX-wieczne myślenie? :shock:
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 17 sie 2011, 10:58

Bastian pisze:A po cholerę zagarniać jakieś terytorium? :>
Niektórzy mają jeszcze myślenie wkategoriach terytorialnych. Szczególnie tzw. radykałowie.
Bastian pisze:Naprawdę w WP wciąż jeszcze pokutuje XIX-wieczne myślenie? :shock:
W niektórych kwestiach, to chyba i starsze. Niestety :mur:
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Lonik
Posty: 354
Rejestracja: 30 cze 2010, 16:34
Lokalizacja: Otwock

Post autor: Lonik » 17 sie 2011, 10:59

Wolfchen pisze:
Lonik pisze:Teraz aby jakiekolwiek cywilizowane państwo "ukarać", nie potrzeba konwencjonalnej armii ludzi i sprzętu z lat ~80. Wystarczy tylko grupa informatyków.
Ale nie zagarniesz w ten sposób jego terytorium.
Jak nie, jak tak. Powstanie chaos, znaczna część ludności wyemigruje do sąsiednich państw, władza sama odda część terytorium za śmieszną "pomoc".

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1745
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 23 lis 2011, 18:26

Fregaty MW Pułaski i Kościuszko bez kasy na remont w USA. Podatnik się cieszy.
Idiokracja nas otacza

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 lis 2011, 18:44

Pakowanie kasy w złom, gdzie dane systemowę są zapisywane na perforowanej taśmie nie jest najlepszym pomysłem. Już lepiej Gawrona dokończyć. :-k
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 23 lis 2011, 18:46

Wolfchen pisze:Już lepiej Gawrona dokończyć.
Koniecznie. To bardzo nowoczesna konstrukcja.


PS Tak, wiem, fregaty też są wiekowe - typ OHP w Stanach idzie do lamusa. Ale przynajmniej sprawdzone.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 lis 2011, 18:58

Sprawdzone - zgodzę się. Ale koszty eksploatacji są ogromne, a do tego wartość bojowa jest niewspółmiernie niska do ponoszonych nakładów. Jak to znajomy komandor się wyraził "to jest jeden z droższych celów artyleryjskich". ;)
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1745
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 23 lis 2011, 19:00

Dla Gawrona Augusta Westland w Świdniku mógłby wykoncypować niezły śmigłowiec bojowy na bazie Głuszca...
W listopadowym numerze NTW ciekawy artykuł o zmierzchu okrętów rakietowych.
Idiokracja nas otacza

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 lis 2011, 19:17

Ja tam się obawiam przetargów przez MON organizowanych. Albo nikt się nie zgłasza (bo wymogi z Księżyca), albo MON sam unieważnia (jak ostatnio na LIFTa).
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 11868
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 23 lis 2011, 19:29

Albo je MON ustawia, jak na Rosomaka...
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

ODPOWIEDZ