Strona 6 z 52

: 16 sie 2011, 20:14
autor: Bastian
Miałem raczej na myśli całe lotnictwo w sensie - samoloty. Helikoptery, to rozumiem - te się jeszcze do czegoś przydają. I człowieka przekraczającego granicę też chyba niełatwo wypatrzeć z takiego samolotu bojowego, czy nie? :>

: 16 sie 2011, 20:38
autor: Wolfchen
Bastian pisze:Miałem raczej na myśli całe lotnictwo w sensie - samoloty.
Przy braku OPL jest to twierdzenie dosyć ryzykowne :D
Bastian pisze:Helikoptery, to rozumiem - te się jeszcze do czegoś przydają.
SAR, LPR, etc? :>
Bastian pisze:I człowieka przekraczającego granicę też chyba niełatwo wypatrzeć z takiego samolotu bojowego, czy nie?
Z naddżwiękowca - zapewne. Ale nie tylko naddźwiękowce są przecież. A jak samolot ma dobrą głowicę oel, to wypatrzy i lisa w gęstym lesie ;)

PS. Potrzeba jeszcze samolotów do patrolowania/gaszenia lasów (ale to już domena LP), transportowych.

: 16 sie 2011, 20:54
autor: Bastian
Wolfchen pisze:Potrzeba jeszcze samolotów do patrolowania/gaszenia lasów (ale to już domena LP), transportowych.
No ok, to też ma sens.

: 17 sie 2011, 1:11
autor: Lonik
Wolfchen

W założeniu NSR chodziło aby do wojska zaciągali się ludzie z powołania, a nie z ogólnokrajowej łapanki.
Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein

Teraz aby jakiekolwiek cywilizowane państwo "ukarać", nie potrzeba konwencjonalnej armii ludzi i sprzętu z lat ~80. Wystarczy tylko grupa informatyków.

Co możemy tu mówić o wojsku polskim. Jak nasze polskie wojsko ma stać na straży macierzy, jak mienie wojskowe (magazyny zbrojeniowe również) ochraniane są przez cywilne Agencje Ochrony Mienia.

: 17 sie 2011, 10:06
autor: Wolfchen
Lonik pisze:W założeniu NSR chodziło aby do wojska zaciągali się ludzie z powołania, a nie z ogólnokrajowej łapanki.
Bzdura. Od tego jest armia zawodowa.
NSR to nieudolna kopia amerykańskiej Gwardii Narodowej mająca zapewnik wykwalifikowane kadry do pierwszorzędnego uzupełnienia JW w razie alarmu. Jak to wygląda? Ano, niewielu się garnie do NSR - nie każdy chce mieć konflikt z pracodawcą.
Lonik pisze:Teraz aby jakiekolwiek cywilizowane państwo "ukarać", nie potrzeba konwencjonalnej armii ludzi i sprzętu z lat ~80. Wystarczy tylko grupa informatyków.
Ale nie zagarniesz w ten sposób jego terytorium.
Lonik pisze:Jak nasze polskie wojsko ma stać na straży macierzy, jak mienie wojskowe (magazyny zbrojeniowe również) ochraniane są przez cywilne Agencje Ochrony Mienia.
No jak przy tak słabej liczebnie formacji wymagać pełnienia jeszcze wart? Akurat ochrona JW realizowana przez OWC czy SUFO jest moim zdaniem korzystna i ekonomiczna - efekt mamy taki sam, a koszty niewspółmiernie niskie. Nie zapominaj, ze "zasadniczych" już nie ma.

: 17 sie 2011, 10:55
autor: Bastian
Wolfchen pisze:Ale nie zagarniesz w ten sposób jego terytorium.
A po cholerę zagarniać jakieś terytorium? :>

Naprawdę w WP wciąż jeszcze pokutuje XIX-wieczne myślenie? :shock:

: 17 sie 2011, 10:58
autor: Wolfchen
Bastian pisze:A po cholerę zagarniać jakieś terytorium? :>
Niektórzy mają jeszcze myślenie wkategoriach terytorialnych. Szczególnie tzw. radykałowie.
Bastian pisze:Naprawdę w WP wciąż jeszcze pokutuje XIX-wieczne myślenie? :shock:
W niektórych kwestiach, to chyba i starsze. Niestety :mur:

: 17 sie 2011, 10:59
autor: Lonik
Wolfchen pisze:
Lonik pisze:Teraz aby jakiekolwiek cywilizowane państwo "ukarać", nie potrzeba konwencjonalnej armii ludzi i sprzętu z lat ~80. Wystarczy tylko grupa informatyków.
Ale nie zagarniesz w ten sposób jego terytorium.
Jak nie, jak tak. Powstanie chaos, znaczna część ludności wyemigruje do sąsiednich państw, władza sama odda część terytorium za śmieszną "pomoc".

: 23 lis 2011, 18:26
autor: a/p TALENT
Fregaty MW Pułaski i Kościuszko bez kasy na remont w USA. Podatnik się cieszy.

: 23 lis 2011, 18:44
autor: Wolfchen
Pakowanie kasy w złom, gdzie dane systemowę są zapisywane na perforowanej taśmie nie jest najlepszym pomysłem. Już lepiej Gawrona dokończyć. :-k

: 23 lis 2011, 18:46
autor: Bastian
Wolfchen pisze:Już lepiej Gawrona dokończyć.
Koniecznie. To bardzo nowoczesna konstrukcja.


PS Tak, wiem, fregaty też są wiekowe - typ OHP w Stanach idzie do lamusa. Ale przynajmniej sprawdzone.

: 23 lis 2011, 18:58
autor: Wolfchen
Sprawdzone - zgodzę się. Ale koszty eksploatacji są ogromne, a do tego wartość bojowa jest niewspółmiernie niska do ponoszonych nakładów. Jak to znajomy komandor się wyraził "to jest jeden z droższych celów artyleryjskich". ;)

: 23 lis 2011, 19:00
autor: a/p TALENT
Dla Gawrona Augusta Westland w Świdniku mógłby wykoncypować niezły śmigłowiec bojowy na bazie Głuszca...
W listopadowym numerze NTW ciekawy artykuł o zmierzchu okrętów rakietowych.

: 23 lis 2011, 19:17
autor: Wolfchen
Ja tam się obawiam przetargów przez MON organizowanych. Albo nikt się nie zgłasza (bo wymogi z Księżyca), albo MON sam unieważnia (jak ostatnio na LIFTa).

: 23 lis 2011, 19:29
autor: Szeregowy_Równoległy
Albo je MON ustawia, jak na Rosomaka...