(!) Dyskusje o sieci linii tramwajowych

Moderator: Wiliam

Łukasz
Posty: 10674
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 20 maja 2023, 15:05

Gdyby sloty 25 wydłużyć na Okęcie, to średnio z BW1920 byłoby tyle samo miejsca. Chyba że by nagle podaż przyciągnęła popyt.

Ogólnie to skręcać coś będzie, tylko nie wiem czy nie z Rakowieckiej i Pól.
ŁK

Awatar użytkownika
primoż
Posty: 3817
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 20 maja 2023, 15:21

Krzysztof_J pisze:
20 maja 2023, 14:42
Może i nie ma potrzeby 25 na Annopol, ale uważam, że powinna być linia z Ochoty do Jerozolimskich niejadąca z Okęcia, bo do 7 lub 9 rano często trudno jest wsiąść. A dzięki takiemu 25 ktoś kto wsiada np. przy Bitwy Warszawskiej, czy placu Narutowicza ma szansę jechać we w miarę normalnych warunkach. Z kolei np. skrócenie 7 do Banacha i zostawienie tylko 9 z Okęcia to też raczej nie najlepszy pomysł. A z drugiej strony można z kolei skrócić 25 np. do Wiatracznej.
Bo i nie końcówka ochocka jest tutaj problemem. Strefowanie podaży nie jest złym pomysłem, a czy to będzie się nazywało 9A, 9bis, 9f, 25, 39, 44 czy 77 to już kwestia drugorzędna. Najważniejsze powinno być po ukatrupieniu obencnego 25 wzmocnienie relacji Wiatrak - Jerozolimskie.
Łukasz pisze:
20 maja 2023, 15:05
Gdyby sloty 25 wydłużyć na Okęcie, to średnio z BW1920 byłoby tyle samo miejsca. Chyba że by nagle podaż przyciągnęła popyt.
Tam to się prosi już od 2015 roku, to jest od czasu uruchomienia M2C, puszczenie minimum pół 1.

Awatar użytkownika
Krzysztof_J
Posty: 455
Rejestracja: 19 wrz 2018, 15:34
Kontakt:

Post autor: Krzysztof_J » 20 maja 2023, 16:45

primoż pisze:
20 maja 2023, 15:21
Bo i nie końcówka ochocka jest tutaj problemem. Strefowanie podaży nie jest złym pomysłem, a czy to będzie się nazywało 9A, 9bis, 9f, 25, 39, 44 czy 77 to już kwestia drugorzędna. Najważniejsze powinno być po ukatrupieniu obencnego 25 wzmocnienie relacji Wiatrak - Jerozolimskie.
To można po prostu puscić 25 na Wiatraczną, zamiast robić kolejne warianty 9.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36662
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 20 maja 2023, 16:58

W jaki sposób załatwi to kwestię "zostawcie tramwaj z Bródna na Aleje!"?

Notabene Ochota również protestowała.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Georg
Posty: 6021
Rejestracja: 25 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: Georg » 20 maja 2023, 17:08

Ochota chciała mieć połączenie z Bródnem, czy z Alejami?

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36662
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 20 maja 2023, 17:15

A żebym to ja wiedział. Ale i to drugie by mnie nie zdziwiło. Parę razy już się okazało, że obrona tabliczek ostatecznie się opłaca...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
primoż
Posty: 3817
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 21 maja 2023, 0:17

Bastian pisze:
20 maja 2023, 16:58
W jaki sposób załatwi to kwestię "zostawcie tramwaj z Bródna na Aleje!"?
To w takim razie uruchomić autobus z Bródna w Aleje lub - co ostatnio w modzie ZTM - wydłużyć co drugie 169 po trasie 25 do DWC/Zawiszy/Naruciaka. Tak, 1xx/2xx lub warianty 169 byłyby dublem szyny, ale i tak obsługiwanie relacji socjalnej przez trakcję ogumioną byłoby mniejszym złem niż zapychanie AlJ tramwajem, którego obecne wykorzystanie jak i pełniona funkcja są wysoce dyskusyjne.
Bastian pisze:
20 maja 2023, 17:15
Parę razy już się okazało, że obrona tabliczek ostatecznie się opłaca...
Bo i sam ZTM utwierdza w przekonaniu pasażerów poprzez działania takie, jak skrócenie pół 1 do Naruciaka, pocięcie do co 15' wszystkich silnych linii autobusowych oprócz 189, cięcie wszystkich linii magistralnych w każde święta i podcinanie ich w każde ferie/wakacje*, podczas gdy linie średnie i słabe w bardzo niewielkim stopniu są ruszane, że lepiej mieć wiele tarczek na słupku, bo choćby autobusy/tramwaje podjeżdżały po 5 na raz, to jest pewność stabilniejszej oferty niż przy mniejszej ilości linii za częstych, bo ten sam ZTM zaraz zacznie ciąć i z skiekier zrobią się dziady.

A już na Wawrzyszewie i Chomiczówce to wyszedł majstersztyk: kilka lat temu ZTM, skądinąd niegłupio, skrócił 22 do pętli Piaski, żeby podbić 33 częstotliwość x2 przez cały dzień. Po kilkunastu latach od tego ten sam ZTM skrócił pół 1/3 szczytowego 33 do Piasków. Do tego można dodać pocięcie 116 w DŚ i ciągłe podcinane zdychającego przez korki na moście Grota 114. Doprawdy, znakomite przekonanie ludzi do idei mniej linii, ale za to częściej.

EDIT:
* - jedynym wyjątkiem było ograniczenie kursowania 188 do godzin szczytu w wakacje i pozostawienie 523 niezmienionej częstotliwości w poza szczytem i DŚ, ale w reszcie przypadków reguła jest inna

Awatar użytkownika
Nieciej
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2005, 10:38
Lokalizacja: Ochota, Warszawa

Post autor: Nieciej » 21 maja 2023, 1:35

Georg pisze:
20 maja 2023, 17:08
Ochota chciała mieć połączenie z Bródnem, czy z Alejami?
Ochota tego tramwaju (25, żeby było ściśle) NIE POTRZEBUJE - potrzebują go najwyżej radni Ochoty, Targówka lub może wręcz Białołęki, bo zamiast 25 powinna tam jeździć 7, bo skoro jeździ na Kawęczyńską, to uzupełnianie się 7 i 25 na odcinku Okęcie (Pralka) - Annopol przez Aleje ma dla nich sens.
LINIĘ OBSŁUGUJE
ZAKŁAD "PIASECZNO"
R-12

Paweł D.
Posty: 5314
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 21 maja 2023, 8:15

Znaczy zabrać 7 z Kawęczyńskiej i puścić na Bródno po trasie 25?

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27425
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 21 maja 2023, 9:22

primoż pisze:
21 maja 2023, 0:17
Bo i sam ZTM utwierdza w przekonaniu pasażerów poprzez działania takie, jak skrócenie pół 1 do Naruciaka, pocięcie do co 15' wszystkich silnych linii autobusowych oprócz 189, cięcie wszystkich linii magistralnych w każde święta i podcinanie ich w każde ferie/wakacje*, podczas gdy linie średnie i słabe w bardzo niewielkim stopniu są ruszane, że lepiej mieć wiele tarczek na słupku, bo choćby autobusy/tramwaje podjeżdżały po 5 na raz, to jest pewność stabilniejszej oferty niż przy mniejszej ilości linii za częstych, bo ten sam ZTM zaraz zacznie ciąć i z skiekier zrobią się dziady.
Ano właśnie. Ochocie nie potrzeba 25 jako połączenia w Aleje (bo tam jest wystarczająco dużo kursów, by słaba linia nie robiła decydującej różnicy), ani na Bródno (bo tam jest 1, a czasami nawet 414), ale jak ludzie mają jeździć na Pragę Północ (a tam jest jednak kawałek miasta też) z przesiadką, skoro rzekoma dowozówka oferuje taką samą częstotliwość, co linia bezpośrednia? Testowałem to niejednokrotnie, M2+1 wcale nie wychodzi wiele szybciej, a potrafi wręcz wolniej, za to za każdym razem gdy nie przesiadam się na Daszyńskim to się jakoś mniej upodlony czuję.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Autobus Czerwon
Posty: 4131
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 21 maja 2023, 9:47

Ale tak jest niestety w większości przypadków, że często te połączenia bezpośrednie wychodzą jednak szybciej niż te z przesiadką, dlatego też trochę się nie dziwię obrońcom 521. Ostatnio potrzebowałem się dostać z Zajezdni Kleszczowa na Wileński, to także odniosłem wrażenie jadąc 517 do Świętokrzyskiej, że w czasie który straciłem stojąc w korku do lewoskrętu w Emilii Plater i już na samej Emilii Plater i Świętokrzyskiej, to gdyby nie skrócono trasy, to byłbym tym autobusem już gdzieś w okolicach Stadionu.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 21 maja 2023, 12:39

fik pisze:
21 maja 2023, 9:22
primoż pisze:
21 maja 2023, 0:17
Bo i sam ZTM utwierdza w przekonaniu pasażerów poprzez działania takie, jak skrócenie pół 1 do Naruciaka, pocięcie do co 15' wszystkich silnych linii autobusowych oprócz 189, cięcie wszystkich linii magistralnych w każde święta i podcinanie ich w każde ferie/wakacje*, podczas gdy linie średnie i słabe w bardzo niewielkim stopniu są ruszane, że lepiej mieć wiele tarczek na słupku, bo choćby autobusy/tramwaje podjeżdżały po 5 na raz, to jest pewność stabilniejszej oferty niż przy mniejszej ilości linii za częstych, bo ten sam ZTM zaraz zacznie ciąć i z skiekier zrobią się dziady.
Ano właśnie. Ochocie nie potrzeba 25 jako połączenia w Aleje (bo tam jest wystarczająco dużo kursów, by słaba linia nie robiła decydującej różnicy), ani na Bródno (bo tam jest 1, a czasami nawet 414), ale jak ludzie mają jeździć na Pragę Północ (a tam jest jednak kawałek miasta też) z przesiadką, skoro rzekoma dowozówka oferuje taką samą częstotliwość, co linia bezpośrednia? Testowałem to niejednokrotnie, M2+1 wcale nie wychodzi wiele szybciej, a potrafi wręcz wolniej, za to za każdym razem gdy nie przesiadam się na Daszyńskim to się jakoś mniej upodlony czuję.
Tylko Ochota na tę Pragę Północ nie jeździ, bo 25 skreca w Zieleniecką z wolnymi siedzącymi w szczycie.

ZTM koncertowo schrzanił konsultacje układu, bo nie dał żadnej marchewki - zamiast obiecać wydłużenie 1 na Okęcie, dodatkowe kursy na 9 itd. zaproponowano "wytniemy bo jest metro". No to sobie wycięli.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36662
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 21 maja 2023, 22:49

A wiadomo, na co miały pójść te brygady po 25?
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25414
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 22 maja 2023, 7:32

Na rezerwę.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Georg
Posty: 6021
Rejestracja: 25 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: Georg » 22 maja 2023, 7:43

Czyli w mniemaniu pasażerów na nic. A zostawienie 25 to nie była cena za skrócenie 517?

ODPOWIEDZ