Tramwaje na świecie

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1599
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 18 wrz 2011, 17:57

Będąc w Bratysławie, spotkałem się z rozjazdem łukowym torów tramwajowych "łamanych", tzn. nie pełny łuk o ciągle takiej samej krzywiźnie, tylko skręt - prosta - skręt. Ktoś wie po co to i na co tak? Wydaje mi się, że przez to tramwaj musi zwalniać bardziej niż na zwykłym rozjeździe...
(Niestety, nie mogę znaleźć żadnego zdjęcia obrazującego problem)
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36658
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 18 wrz 2011, 18:43

Nie chodziło przypadkiem o to, by zwrotnica nie znalazła się w miejscu, gdzie nie powinna, na przykład na przejściu dla pieszych?
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
JotPeCet
Posty: 2527
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:07
Lokalizacja: WPT Ochota

Post autor: JotPeCet » 01 paź 2011, 15:39

Wręcz przeciwnie. Przecież tym sposobem rozszeża się powierzchnię kompletu rozjazdów wychodząc poza obręb skrzyżowania.
W tym rozwiązaniu na pewno plusem jest stały kąt przecięcia poszczególnych torów.
A może inne podejście do bezpieczeństwa ruchu - w końcu tramwaj nie odbija nagle w bok... ;)
Polityka złym doradcą w pracy!

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36658
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 01 paź 2011, 15:51

JotPeCet pisze:Przecież tym sposobem rozszeża się powierzchnię kompletu rozjazdów wychodząc poza obręb skrzyżowania.
Nierzadko także poza przejścia, stąd moje pytanie ;)
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 02 paź 2011, 19:39

układ prosta - łuk - prosta - łuk - prosta wydaje mi się mało szczęśliwy z przyczyn eksploatacyjnych :/
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36658
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 08 lut 2012, 13:36

10 grudnia zeszłego roku powiększyła się sieć tramwajowa w Monachium - oddano do użytku 4,3-kilometrowej długości trasę na prawym brzegu Izary, łączącą Effnerplatz z St. Emmeram :)

Tu więcej: http://www.mvg-mobil.de/projekte/st_emmeram/bau.html


Należy dodać, że perspektywy też są niezłe: m.in. blisko 9-kilometrowy Obwód Zachodni (Westtangente), który ma być gotowy za dwa lata:
http://www.mvg-mobil.de/projekte/westta ... nhalt.html
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

esbek
Posty: 582
Rejestracja: 19 gru 2010, 16:50
Kontakt:

Post autor: esbek » 10 lut 2012, 15:08

Bastian pisze: Należy dodać, że perspektywy też są niezłe: m.in. blisko 9-kilometrowy Obwód Zachodni (Westtangente), który ma być gotowy za dwa lata:
http://www.mvg-mobil.de/projekte/westta ... nhalt.html
Ten projekt jest raczej na etapie "tramwaju do Wilanowa". Na razie wzięli się za końcówkę w Pasing.
http://www.youtube.com/user/esbek2
Filmy "tramwajowe" i nie tylko.
http://www.film.tramwaje.eu
Linki do filmów tramwajowych sortowane w/g krajów i miast

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 10 lut 2012, 15:16

dla Wilanowa konsultacji spolecznych nie bylo jeszcze.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 11 lut 2012, 18:20

Patrząc w google'a wychodzi, że na części trasy jeszcze niedawno leżały poprzednie tory... pocieszające, że nawet zapobiegliwi Niemcy czasem popełniają kretyńskie decyzje ;)
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36658
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 11 lut 2012, 18:43

Ale to były tory w zupełnie inną stronę ;)
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 11 lut 2012, 19:19

Bynajmniej - sprawdź na Tundrii.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
rhemek
Posty: 2459
Rejestracja: 23 cze 2007, 16:22
Lokalizacja: Anin

Post autor: rhemek » 24 kwie 2012, 7:25

Pesa zbuduje 115 składów dla Pawłodaru (Kazachstan) , co stanowi 100 % ich taboru.
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... stanu.html

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 24 kwie 2012, 8:43

Halo halo, od podpisania memorandum do sprzedaży jeszcze droga daleka... Uwierzę jak pierwsza Pesa postawi pierwszy wózek na kazachskich stepach.
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 25 kwie 2012, 6:02

Znaczy, jak się wykolei? :p
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
rhemek
Posty: 2459
Rejestracja: 23 cze 2007, 16:22
Lokalizacja: Anin

Post autor: rhemek » 25 kwie 2012, 20:09

Co Wy macie do Pesy , ze tak jej nienawidzicie? Bo powstała od zera i bez żadnych układów wywalczyła sobie jako jedna z nielicznych polskich firm miejsce na ważnym rynku w Europie? Akurat znam prywatnie ludzi, którzy ciężkimi wyrzeczeniami pracowali na jej dzisiejsza pozycję.

ODPOWIEDZ