ACTA

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36653
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 08 lut 2012, 12:38

JacekM pisze:@Bastian: no to jeśli tak jest jak piszą - że zmienia niewiele, to po co to w ogóle podpisywać?
A o współpracy międzynarodowej słyszałeś? W ten sposób z większości umów międzynarodowych moglibyśmy się wycofać, "bo w naszych przepisach i tak to jest". ACTA dało asumpt do dyskusji o prawach intelektualnych w ogóle, ale niekoniecznie wiele wyjdzie z dyskusji, w której wszyscy krzyczą...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 08 lut 2012, 19:26

Słyszałem, ale imho do współpracy międzynarodowej takie umowy nie są konieczne. Zresztą o jakiej dyskusji z Tuskiem czy Bonim mowa - sprasza się ludzi w piątek wieczorem na konferencję w poniedziałek rano, premier odpowiada na to, na co chce i generalnie raczej poucza i ruga niż słucha...
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7685
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 09 lut 2012, 11:41

JacekM pisze:premier odpowiada na to, na co chce i generalnie raczej poucza i ruga niż słucha...
A czego się innego można było spodziewać? :)
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 09 lut 2012, 11:44

No tak, powinniśmy się cieszyć, że nie był wtedy na nartach... :roll:
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
Bon Jovi
Posty: 753
Rejestracja: 25 maja 2010, 18:05
Lokalizacja: Warszawa - Srodmiescie

Post autor: Bon Jovi » 12 lut 2012, 10:05

Ciekawe kiedy dokument zostanie opublikowany w całości i dostępny dla każdego.

Kiedy się odbędą konsultacje społeczne?

Bo ostatnią pogadanke z Premierem, nie można nazwać konsultacjamispołecznymi.

Ja dopóki nie znam tego dokumentu, to nie mam wyrobionego zdania. Jakieś tam analizy nad czymś co nie jest pełni dostępne też mi nic nie mówią.
"Livin' On A Prayer"
----------
Aby się dowiedzieć kim jestem, trzeba mnie najpierw poznać.
----------
Linie blisko mojego domu.
M2, 106, 162, N14, N16, N64.

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 12 lut 2012, 13:44

Bon Jovi pisze:Ciekawe kiedy dokument zostanie opublikowany w całości i dostępny dla każdego.
No przecież już jest. Chyba nie oczekujesz publikacji w Dzienniku Ustaw?
Bon Jovi pisze: Kiedy się odbędą konsultacje społeczne?
Już się odbywają. Poza tym wcześniej też były - nawet media (TVP, Polsat i TVN) dostały projekt do konsultacji, ale nie uznały za stosowne podzielić się tym dokumentem ze społeczeństwem.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 12 lut 2012, 22:32

MeWa pisze:Zawsze mi się wydawało, że:
- jak ściągniesz z netu, to nielegalnie
- jeśli sobie skopiujesz płytę od znajomego to legalnie (dozwolony użytek osobisty)
Zawsze mi się wydawało, że nielegalne jest udostępnianie, a nie ściąganie, czyli akurat na odwrót. I teoretycznie używanie Kazyy czy eMule'a z wyłączonym seedowaniem byłoby legalne. I podobnie serwisy tupu chomikuj.pl byłyby legalne, gdyby materiały były zabezpieczone niepublicznym (nieudostępnionym nikomu?) hasłem.

Pożyczanie koledze płyty - ok, tylko żeby sobie nie kopiował. W dobie facebooka ilu znajomym możesz pożyczyć plik? 5, 500?
JacekM pisze:Słyszałem, ale imho do współpracy międzynarodowej takie umowy nie są konieczne.
Amerykańscy przedsiębiorcy (por. par. 27 ust. 3) chyba tak rozumieją współpracę.

Nie wiem, czy to już pisałem, ale imo ACTA nie posłużyłaby do zamknięcia amerykańskiego facebooka, tylko serwisów typu rapidshare, chomikuj.pl. A może nawet serwery używane dziś zamiast załączania do mejli plików powyżej 20 MB.
bepe pisze: Chyba nie oczekujesz publikacji w Dzienniku Ustaw?
To dopiero po ratyfikacji, więc może lepiej nie :term:
bepe pisze:nawet media (TVP, Polsat i TVN) dostały projekt do konsultacji, ale nie uznały za stosowne podzielić się tym dokumentem ze społeczeństwem.
Może dlatego, że one też są zainteresowane kwazimonopolem koncernów medialnych? TVP ostatnio narzekało, że ludzie nie chcą oglądać puszczanego przez nich House'a, bo sobie ściągają z netu.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 lut 2012, 22:55

KwZ pisze:Zawsze mi się wydawało, że nielegalne jest udostępnianie, a nie ściąganie, czyli akurat na odwrót.
(...)
Pożyczanie koledze płyty - ok, tylko żeby sobie nie kopiował.
Na 100% możesz pożyczyć znajomemu płytę do przegrania - to jest dozwolony użytek. Tego jestem pewien.

Nie wiem natomiast co miałoby przemawiać za legalnością swobodnego ściągania pliku objętego prawem autorskim.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
chester
Posty: 3937
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:07
Lokalizacja: Natolin

Post autor: chester » 12 lut 2012, 23:09

MeWa pisze:
KwZ pisze:Zawsze mi się wydawało, że nielegalne jest udostępnianie, a nie ściąganie, czyli akurat na odwrót.
(...)
Pożyczanie koledze płyty - ok, tylko żeby sobie nie kopiował.
Na 100% możesz pożyczyć znajomemu płytę do przegrania - to jest dozwolony użytek. Tego jestem pewien.
A nie tylko do odsłuchania, bez praw do kopiowania?
Dlaczego pieprzone pierożki są dobre, a pieprzone życie już nie? (B. Schaeffer)
Historia uczy jednego - nigdy nikogo niczego nie nauczyła.

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 12 lut 2012, 23:16

MeWa pisze: Nie wiem natomiast co miałoby przemawiać za legalnością swobodnego ściągania pliku objętego prawem autorskim.
Art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.


2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 lut 2012, 23:16

chester pisze:
MeWa pisze:Na 100% możesz pożyczyć znajomemu płytę do przegrania - to jest dozwolony użytek. Tego jestem pewien.
A nie tylko do odsłuchania, bez praw do kopiowania?
Nie. Możesz udostępniać albo nawet odstępować kopie osobom pozostającym w stosunku towarzyskim.

Wyjątek: programy komputerowe.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 12 lut 2012, 23:17

del

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 lut 2012, 23:21

bepe pisze:Art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
Ok, kupuję to wyjaśnienie ;)
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 12 lut 2012, 23:21

KwZ pisze: Może dlatego, że one też są zainteresowane kwazimonopolem koncernów medialnych? TVP ostatnio narzekało, że ludzie nie chcą oglądać puszczanego przez nich House'a, bo sobie ściągają z netu.
No nic dziwnego skoro skoro w TVP serial nie idzie na bieżąco, jest w duzo gorszej jakości oraz ma lektora.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 12 lut 2012, 23:50

bepe pisze:Art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu
Mogę rozumieć, że obejmuje to ściąganie (na użytek osobisty rzecz jasna) pliku wrzuconego przez kogoś do netu?
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

ODPOWIEDZ