Strona 63 z 74
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 06 wrz 2021, 21:49
autor: karmat
SławekM pisze: ↑06 wrz 2021, 21:18
Autobus Czerwon pisze: ↑06 wrz 2021, 21:07
A jak właściwie wyobrażasz sobie nagrywanie komunikatów na zapas?
Nagrywanie sylab. Taki myk zrobiło MPK Łódź z Tomaszem Zimochem i sobie potem składało nazwy....
Ewentualnie nagranie wszystkich ulic, ale to też nie wyczerpie tematu.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 06 wrz 2021, 21:52
autor: Łukasz
Sylaby można sobie powycinać z tego, co jest. Zresztą już były wycinane nie tylko sylaby chyba.
Jedyny lektor nieśmiertelny to chyba rzeczywiście Ivona.
Każde z tych rozwiązań brzmi dużo bardziej średnio niż natywne.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 06 wrz 2021, 22:23
autor: michael112
Łukasz pisze: ↑06 wrz 2021, 21:52
Sylaby można sobie powycinać z tego, co jest. Zresztą już były wycinane nie tylko sylaby chyba.
Można tak sobie poradzić przez jakiś czas, ale na dłuższą metę to chyba lepiej nagrać nowego lektora od początku.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 06 wrz 2021, 22:39
autor: konri
Głos Tomasza Knapika to już symbol warszawskiej komunikacji. Moim zdaniem są to najlepiej brzmiące zapowiedzi przystanków w Polsce. Przy tak niewielkiej liczbie zmian nazw przystanków, ten mały ułamek nowych nazw to chyba nie powód do szukania nowego lektora na już. Niektóre nazwy można spokojnie zmontować np. Metro Zacisze, czy Metro Bródno.
Bardziej skomplikowany montaż też jest możliwy, z wykorzystaniem wycinania potrzebnych sylab.
Poza tym, czy kilka przystanków nagrane innym głosem to powód żeby wyrzucać bazę kilku tysięcy zapowiedzi i nagrywać od nowa? Warszawska komunikacja ma gorsze problemy, niż to że gdzieś na uboczu przystanek "Żiżki" przeczyta inny głos.
Jedynie problem może być większy dopiero za ładnych kilka lat.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 06 wrz 2021, 23:30
autor: Flash8222
Już to kiedyś przerabialiśmy z poprzednim lektorem w tramwajach. Przystanek Metro Ratusz-Arsenał był sklejany z kilku sylab. Nie wracajmy do tego.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 06 wrz 2021, 23:57
autor: konri
Flash8222 pisze: ↑06 wrz 2021, 23:30
Już to kiedyś przerabialiśmy z poprzednim lektorem w tramwajach. Przystanek Metro Ratusz-Arsenał był sklejany z kilku sylab. Nie wracajmy do tego.
Film jest głupi i niesmaczny, ale jeśli jakiś dzieciak w kilka godzin zrobił, coś w stylu syntezatora głosu Pana Knapika, to może jest to jakaś droga do dogrywania nowych zapowiedzi.
https://youtu.be/WUqDby0N42g
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 07 wrz 2021, 0:53
autor: px33
Synteza mowy to ryzykowny pomysł, bo za moment ktoś wpadnie na to, żeby przystanki wygłaszał Największy Spośród Polskich Papieży
https://www.youtube.com/watch?v=ooyNuky5m3M
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 07 wrz 2021, 1:05
autor: konri
Gdyby zmieniła się władza w mieście, to prędzej obstawiałbym najważniejszego mieszkańca Żoliborza.
Ale tak na serio to dobrze zrobiony syntezator głosu ś.p. Knapika załatwiłby sprawę na lata.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 07 wrz 2021, 7:54
autor: Łukasz
Flash8222 pisze:Już to kiedyś przerabialiśmy z poprzednim lektorem w tramwajach. Przystanek Metro Ratusz-Arsenał był sklejany z kilku sylab. Nie wracajmy do tego.
A można było zabrać Ksawerego z metra.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 07 wrz 2021, 7:58
autor: Łukasz
konri pisze:Flash8222 pisze: ↑06 wrz 2021, 23:30
Już to kiedyś przerabialiśmy z poprzednim lektorem w tramwajach. Przystanek Metro Ratusz-Arsenał był sklejany z kilku sylab. Nie wracajmy do tego.
Film jest głupi i niesmaczny, ale jeśli jakiś dzieciak w kilka godzin zrobił, coś w stylu syntezatora głosu Pana Knapika, to może jest to jakaś droga do dogrywania nowych zapowiedzi.
https://youtu.be/WUqDby0N42g
Bez przesady, czy musimy wszystko oceniać? Moim zdaniem jest bardzo mądry, bo pokazuje, że głos zostanie na zawsze. Oczywiście nikt przecież nie uważa, że taki głos by powstał bez kilkudziesięciu lat Tomasza Knapika. I raczej to jakaś sztuczna inteligencja i głosowy deep fake niż syntezator.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 07 wrz 2021, 9:36
autor: person
SławekM pisze: ↑06 wrz 2021, 21:18
Autobus Czerwon pisze: ↑06 wrz 2021, 21:07
A jak właściwie wyobrażasz sobie nagrywanie komunikatów na zapas?
Nagrywanie sylab. Taki myk zrobiło MPK Łódź z Tomaszem Zimochem i sobie potem składało nazwy....
Tak samo zrobiło OeBB, dzięki czemu mają symulator generujący dowolne nazwy dla obecnych i przyszłych przystanków w krajowej sieci kolejowej.
Niestety obawiam się, że to jest rocket science u nas w Wawie...
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 07 wrz 2021, 10:28
autor: fraktal
pietia pisze: ↑06 wrz 2021, 19:56
A może tym razem postawić na kobiecy głos, np. Krystyny Czubówny?
Zwrócę tylko uwagę na to, że nie każdy lektor chciałby być słyszalny w pojazdach KM.. Pewien bardzo znany powiedział kiedyś w jednym z wywiadów, że nie wyobraża sobie, by jego głos był słyszalny w autobusach czy tramwajach, czy innych zapowiedziach. Jak widać, to nie tylko kwestia kasy. Chyba w tym samym czasie powiedział, że nie lubi użyczać swego głosu w filmach komediowych, bo "za dużo czytania". Dlatego tym większy szacunek dla tych, którzy na użyczenie swojego głosu się zgodzili. Podobne kontrowersje może wzbudzić wykorzystywanie głosu po czyjejś śmierci. W większości przypadków jednak taki głos jest zmieniany, dlatego myślę, że i Warszawę czeka zmianę lektora prędzej czy później.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 07 wrz 2021, 11:53
autor: SU89
karmat pisze: ↑06 wrz 2021, 20:04
Czy były nagrywane jakieś komunikaty na zapas, czy wszystko na bieżąco?
Komunikaty z nazwami przystanków np. przy metrze są nagrywane ze sporym wyprzedzeniem, zaraz po ogłoszeniu oficjalnych nazw stacji. Dla Młynowa np. zostały nagrane: Metro PKP Młynów, PKP Metro Młynów, no i obecnie używany Metro Młynów. Dlatego myślę, że jeśli chodzi o
przewidywalne zmiany nazw ZP ZTM jest zabezpieczony
Z tego co wiem, Knapik już dawno temu wyraził zgodę na użyczenie swojego "głosu" do syntezatora

Choć podejrzewam, że w celu optymalizacji kosztów wejdziemy w epokę mechanicznej Ivony, czy innego Jacka. Wygenerowanie >4000 komunikatów zajmie mniej niż godzinę pracy...
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 07 wrz 2021, 18:11
autor: KwZ
Oidp samo nagranie 4000 nazw przystanków to było kilka godzin pracy lektora (czyli tyle, ile potrzeba na przeczytanie na głos tych nazw). Do tego dochodzi jeszcze obróbka.
Odczytywanie komunikatów w autobusach i tramwajach
: 08 wrz 2021, 9:44
autor: person
No i...?