Korki i zatory

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 14 maja 2007, 10:37

Z reguły do tego wątku nie zaglądam, bo opisywanie korków w Warszawie to trochę tak, jakby rajcować się drzewami w lesie :P Jednak dziś postanowiłem coś napisać, po tym, jak wysiadłem ze 159 przy Karolkowej (świadomie) i idąc "skrótem" po jakimś błocie, dotarłem do Placu Zawiszy (na przystanek właśnie 159) ~4 minuty przed tymże busem :shock: Inna sprawa, że tam sytuacja busów wygląda rano prawie codziennie własnie tak, mimo buspasów #-o

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 17 maja 2007, 23:51

:arrow: List otwarty czytelnika GW, zawierający dość interesujące uwagi:
GW pisze:Nasze życie w korkach

Andrzej Maślankiewicz, ostatnia aktualizacja 2007-05-17 21:41

Czy po wyborach ratusz zapomniał o nieprzejezdnych ulicach na Białołęce? - list otwarty do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W czasie kampanii wyborczej pani Hanna Gronkiewicz-Walz kilkakrotnie odwiedziła Białołękę, zapewniając jej mieszkańców, że jeżeli zostanie prezydentem, problemy komunikacyjne, szczególnie tej dzielnicy, znajdą się na priorytetowej liście jej zainteresowań. Minęło ponad pół roku, a kłopoty z wyjazdem z Białołęki nie tylko się nie zmniejszyły, ale znacznie przybrały na sile. Rano nie da się wjechać już nie tylko na most Grota-Roweckiego, ale golgotą stało się wydostanie z osiedli na Tarchominie. Korki są tak monstrualne, że nawet autobusy komunikacji miejskiej nie są w stanie przepchnąć się na ul. Modlińską i dalej na lewy brzeg Wisły.

Nie liczyliśmy, że z nastaniem nowego prezydenta sytuacja zmieni się radykalnie. Bylibyśmy naiwni, sądząc, że z kopyta ruszy budowa mostu Północnego albo zacznie się wytyczanie linii tramwajowej z Żerania na Tarchomin. Chociaż ta ostatnia inwestycja mogłaby przynajmniej wejść w stadium realnego projektowania. Słowem nie oczekiwaliśmy rewolucyjnych zmian, ale liczyliśmy, iż Pani Prezydent, dotrzymując przedwyborczych obietnic, podejmie doraźne decyzje, które uporządkują i usprawnią komunikację na Białołęce. W skrytości, a może jednak w swej naiwności, spodziewaliśmy się zdecydowanych zmian na kluczowych stanowiskach w służbach miejskich, bo dotychczasowi spece od zarządzania drogowego, inżynierowie ruchu, prochu już nie wymyślą. A potrzebne są zmiany odważne.

Zanim będzie nowy most

Żeby nie być gołosłownym utyskiwaczem i malkontentem, przedstawiam kilka propozycji. Otóż dla usprawnienia wyjazdu w godzinach porannych należałoby przy rondzie na Obrazkowej ustawić patrol ograniczający wjazd od strony ul. Świderskiej. Na skrzyżowaniach ul. Modlińskiej - od Światowida do Konwaliowej - należy przeprogramować sygnalizację świetlną tak, by ograniczyć wjazd z ulic podporządkowanych, szczególnie z ul. Konwaliowej. Przed wjazdem na most Grota-Roweckiego rozdzielić krawężnikiem dwa pasy od reszty jezdni, by uniemożliwić tzw. wpychanie się samochodów przez linię ciągłą. W podobny sposób należałoby podzielić pasy ruchu na moście i na wiaduktach dojazdowych.

Tego typu zmiany wymuszą uporządkowanie ruchu pojazdów, bo najwięcej zamieszania powodują ci kierowcy, którzy wpychają się w uformowane kolumny samochodów. Oni też często są sprawcami kolizji, a te w efekcie blokują ruch na dłuższy czas.

Zakaz wjazdu kierowcom solo

Podczas pobytu w Sztokholmie zauważyłem pomysłowe rozwiązanie ograniczające wjazd do śródmieścia. Stawia się tam bramki wyposażone w czujniki elektroniczne rejestrujące przejazd samochodów. Każda taka rejestracja wjazdu kosztuje określoną ilość koron. W Warszawie nie zamontujemy z dnia na dzień podobnych bramek, ale można o takim rozwiązaniu pomyśleć. Zanim to jednak nastąpi, Pani Prezydent mogłaby wydać zarządzenie ograniczające wjazd do strefy śródmiejskiej samochodom tylko z jedną osobą. Obecnie w samochodach zmierzających rano w kierunku Śródmieścia widzimy wyłącznie tylko kierowców. Takie ograniczenie zmniejszyłoby liczbę samochodów poruszających się po ulicach Śródmieścia co najmniej o połowę. Okazałoby się też, że nie brakuje miejsc do parkowania.

Proponowane zmiany można wprowadzić wszak pod jednym warunkiem, że zajmą się nimi nowi ludzie, którzy na problemy komunikacyjne będą mieli nierutynowe spojrzenie. Rutyniarze wiedzą tylko jedno: tego nie da się zrobić. Tymczasem inni to potrafią. Może więc Pani Prezydent pokaże, że w Warszawie też można inaczej.

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 18 maja 2007, 10:42

MZ pisze:Pani Prezydent mogłaby wydać zarządzenie ograniczające wjazd do strefy śródmiejskiej samochodom tylko z jedną osobą. Obecnie w samochodach zmierzających rano w kierunku Śródmieścia widzimy wyłącznie tylko kierowców. Takie ograniczenie zmniejszyłoby liczbę samochodów poruszających się po ulicach Śródmieścia co najmniej o połowę. Okazałoby się też, że nie brakuje miejsc do parkowania.
Znane w świecie rozwiązanie, powodujące powstanie zjawiska zwanego car pool, polegającego na jeżdżeniu jednym samochodem (np. naprzemiennie pojazdem każdego z biorących udział) wspólnie przez kilka osób (np. sąsiadów). Zjawiska bardzo korzystnego z punktu widzenia ruchowego, albowiem ograniczającego liczbę pojazdów na miejskich (śródmiejskich) drogach. Praktycznie takie ograniczenie może wyglądać np. tak, że wydziela się na jezdni specjalne pasy, po których mogą się poruszać tylko pojazdy, w których znajduje się (np.) min. 3 osoby (no i oczywiście egzekwować ten przepis solennie).

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 18 maja 2007, 12:56

Ale w te wszystkie plany mozna się bawic dopiero po wybudowaniu obwodnic więc przez najbliższe 10 lat można o czyms takim spokojnie zapomnieć.

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 18 maja 2007, 13:08

Obwodnice już częściowo istnieją, przynajmniej śródmiejskie, czyli najważniejsze w tym aspekcie. A jak się wreszcie poważnie podejdzie do zagadnienia ograniczania ruchu indywidualnego i postawienia na zbiorkom w naszym mieście, to i przy częściowym zamknięciu centrum, ruch kołowy na tych trasach nie powinien się zwiększyć. Zresztą wcale nie trzeba na pierwszy ognień wprowadzać rozwiązań bardzo drastycznych, typu zakazy, tylko raczej ograniczenia. Ale za to faktyczne i egzekwowane.

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 19 maja 2007, 0:02

Dennis pisze:Praktycznie takie ograniczenie może wyglądać np. tak, że wydziela się na jezdni specjalne pasy, po których mogą się poruszać tylko pojazdy, w których znajduje się (np.) min. 3 osoby (no i oczywiście egzekwować ten przepis solennie).
:arrow: Już widzę tych kierowców, którzy będą wozić po dwa manekiny na tylnym siedzeniu, żeby tylko nie dać się złapać :D.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 19 maja 2007, 13:48

R-9 Chełmska via SMS przed chwilą pisze:131 pod prad TL, zablokowana marszalkowska, ujazdowskie, warynskiego, al. Niepodl, czyli witamy na paradach studentow, pedalow, lpru i ogorkow!
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 19 maja 2007, 15:53

Dzięki tymi studentom zakorkowała się al. Solidarności od Kina Feminy do Pl. Bankowego jak nie dalej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36666
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 19 maja 2007, 15:59

Kwadrans temu na Al. Jerozolimskich i Niepodległosci było luźno. Za to nie wiedzieć czemu tramwaje zawracały na Pl. Starynkiewicza.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 19 maja 2007, 16:40

Pomijając, że nie wiadomo po co, 19 została skierowana przez Marszałkowską skoro na Al. Jana Pawła II wszystko było normalnie

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36666
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 19 maja 2007, 16:45

A ja ją widziałem na Chałubińskiego.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 19 maja 2007, 17:17

Bastian pisze:A ja ją widziałem na Chałubińskiego.
A ja 123N na 19, jak jechał Marszałkowską o 13:30 w kierunku PIASKI ;)

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36666
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 19 maja 2007, 17:28

A, no to ja mówię o godzinie 16...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 19 maja 2007, 17:36

solaris8315 pisze:Pomijając, że nie wiadomo po co, 19 została skierowana przez Marszałkowską skoro na Al. Jana Pawła II wszystko było normalnie
Jak było normalnie jak Jana Pawła jechała 18. ;-) Bajzel na mieście był totalny (3x520 na pl Wilsona :arrow: Chomiczówka).

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 19 maja 2007, 22:29

Ja odnosiłem się do linii podstawowych ;)

Zablokowany