Kolizyjne skręty tramwajowe w sytuacjach objazdowych

Moderator: Wiliam

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26828
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 10 lip 2016, 21:12

michael112 pisze:(...)
15 na objeździe przez Jana Pawła (z tym, że do Nowowiejskiej) też frekwencją nie grzeszyła, za to kikuty 15 i 35 jeździły całkiem przyzwoicie napełnione. Póki co brak nam dowodów, że - przynajmniej do czasu budowy trasy do os. Ruda - tak skórka warta jest wyprawki.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 11 lip 2016, 11:03

No i jadę sobie jak zwykle Nowowiejską, czerwone, stoimy, zielone, ruszamy, jedziemy... A tu z lewej ŁUBUDU siedemnastka zapiernicza. Dobrze, że pierwszy nie stałem, bo ja mam zwyczaj żwawo startować...

Tam chyba musi dojść do ciężkiego wypadku z trupami, żeby się ktoś zainteresował.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7678
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 11 lip 2016, 15:04

MichalJ pisze:No i jadę sobie jak zwykle Nowowiejską, czerwone, stoimy, zielone, ruszamy, jedziemy... A tu z lewej ŁUBUDU siedemnastka zapiernicza. Dobrze, że pierwszy nie stałem, bo ja mam zwyczaj żwawo startować....
Jeżeli tramwaj był wcześniej na skrzyżowaniu to trzeba dać mu zjechać.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 11 lip 2016, 21:14

Raz, że nie był, a dwa, że nie.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7678
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 11 lip 2016, 22:50

MichalJ pisze:Raz, że nie był, a dwa, że nie.
Jeśli podczas poprzedniego cyklu przejechał sygnalizator to był na skrzyżowaniu (jeśli jechałeś od politechniki to zapewne tak właśnie było, bo motorniczy przepuszczał samochody w ciągu Niepodległości/Chalubińskiego) i wtedy PoRD Art 25 ust. 4, punkt 1.
"4. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; [..] "


Jeśli motorowy wjechał na wydrę mijając sygnalizator w tym samym momencie co samochody to przepis nie działa i może być jego wina w przypadku ewentualnej kolizji.

Przy okazji zwracam uwagę na Art 25 ust 1 i 2 na podstawie którego w kilku miejscach Warszawy można bezkarnie tramwajami kasować samochody:
"1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża."
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 11 lip 2016, 23:27

Ale nie wtedy, kiedy auta mają zielone, a tramwaj - nie.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7678
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 12 lip 2016, 7:49

MichalJ pisze:Ale nie wtedy, kiedy auta mają zielone, a tramwaj - nie.
Jeśli wcześniej wjechał na skrzyżowanie i przepuszczał samochody to zezwolenie na wjazd miał. Zapalenie światła zielonego wcale nie oznacza bezwzględnego zezwolenia na wjazd na skrzyżowanie - ogranicza to przepis przytoczony przeze mnie wyżej.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 14095
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 12 lip 2016, 8:05

MisiekK pisze:
MichalJ pisze:Ale nie wtedy, kiedy auta mają zielone, a tramwaj - nie.
Jeśli wcześniej wjechał na skrzyżowanie i przepuszczał samochody to zezwolenie na wjazd miał. Zapalenie światła zielonego wcale nie oznacza bezwzględnego zezwolenia na wjazd na skrzyżowanie - ogranicza to przepis przytoczony przeze mnie wyżej.
Jednocześnie rozporządzenie zakazuje wjazdu za sygnalizator jeśli uniemożliwi to opuszczenie skrzyżowania przez pieszych i rowerzystów. I tylko im trzeba umożliwić ewakuację. A przy Nowowiejskiej nie ma mowy o braku miejsca do kontynuowania jazdy. Kierowca dostaje zielone, przed sobą ma hektary wolnej przestrzeni, rusza a nagle z boku na pełnej bombie ciśnie tramwaj zmuszając kierowcę do hamowania. Instruktorzy nauki jazdy i NR zgodnie twierdzą, że tam akurat jest źle i w razie W będzie wina tramwaju. I uczulają na inne niż wykonywane przez 10 relacje skrętne w tym miejscu.
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7678
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 12 lip 2016, 9:01

Szeregowy_Równoległy pisze:Jednocześnie rozporządzenie zakazuje wjazdu za sygnalizator jeśli uniemożliwi to opuszczenie skrzyżowania przez pieszych i rowerzystów.
Tyle, że wtedy ich nie ma
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 14095
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 12 lip 2016, 9:16

Chodzi mi o to, że to jedyni uczestnicy ruchu, którym trzeba umożliwiać opuszczenie skrzyżowania.
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

Stary Pingwin
Posty: 5816
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 12 lip 2016, 9:26

Zaraz, zaraz. Wytyczono objazdy nie przystosowując sygnalizacji? Pytam, bo nie byłem.
miłośnik 13N

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 12 lip 2016, 10:04

Szeregowy_Równoległy pisze:A przy Nowowiejskiej nie ma mowy o braku miejsca do kontynuowania jazdy. Kierowca dostaje zielone, przed sobą ma hektary wolnej przestrzeni, rusza a nagle z boku na pełnej bombie ciśnie tramwaj zmuszając kierowcę do hamowania. Instruktorzy nauki jazdy i NR zgodnie twierdzą, że tam akurat jest źle i w razie W będzie wina tramwaju. I uczulają na inne niż wykonywane przez 10 relacje skrętne w tym miejscu.
O, to, to. Podany przepis w ogóle nie dotyczy tej sytuacji. Nie mówiąc o tym, że 17 tam w ogóle nigdy nie dostaje zielonego (pałki).

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
Stary Pingwin pisze:Zaraz, zaraz. Wytyczono objazdy nie przystosowując sygnalizacji? Pytam, bo nie byłem.
Tak, oczywiście. Tak samo ta sygnalizacja jest niedostosowana do codziennych regularnych wyjazdów i wszyscy mają to w dupie.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7678
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 12 lip 2016, 12:07

MichalJ pisze:Podany przepis w ogóle nie dotyczy tej sytuacji. Nie mówiąc o tym, że 17 tam w ogóle nigdy nie dostaje zielonego (pałki).
Istnienie sygnalizacji świetlnej nie wyłącza innych przepisów PoRD. A z innej beki - tam da się tak wpasować, że w momencie gdy samochody w Nowowiejskiej dostają zielone to tramwaj powinien być w pozycji zjazdu ze skrzyżowania.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 12 lip 2016, 13:13

Sygnalizacja świetlna jest nadrzędna nad niektórymi przepisami np. o pierwszeństwie.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36637
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 13 lip 2016, 0:18

MichalJ pisze:Sygnalizacja świetlna jest nadrzędna nad niektórymi przepisami np. o pierwszeństwie.
No ale przecież nie w przypadku zbieżności kierunków!
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

ODPOWIEDZ