TramBus

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 07 gru 2016, 23:22

Tak, reserved engineering to na pewno nie jest, on się na tym raczej nie zna. Reversed najwyżej.

BP,NMSP
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

px33
Posty: 1587
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 08 gru 2016, 0:21

Lista przystanków jest w bazie SQLite aplikacji. Na zrootowanym urządzeniu można się do tego dostać (ja używam apki "Sqlite debugger", ale chyba wypadła ze sklepu, ale powinno być tego więcej)

reserved
Posty: 14613
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 08 gru 2016, 11:17

Poc Vocem pisze:Tak, reserved engineering to na pewno nie jest, on się na tym raczej nie zna. Reversed najwyżej.

BP,NMSP
Trochę więcej wiary w człowieka. :P

wincenty
Posty: 1325
Rejestracja: 04 lis 2014, 21:25
Lokalizacja: Miasteczko Kabaty

Post autor: wincenty » 08 gru 2016, 14:24

SU89 pisze:Zaktualizowałem post, jeśli macie jakieś uwagi, to proszę o zgłaszanie :)
Próbowałem wczoraj zamontować to całe ustrojstwo na telefonie, ale pojawiło się ostrzeżenie o złośliwym oprogramowaniu, a potem że sieć może być monitorowana, czy coś takiego i w końcu spasowałem.
A mógłbyś podać tu linki z numerami przystanków z trambusa Metro Kabaty 03 i 04?
Po co spieszyć, przecież do końca życia mamy na to czas.

SU89
Posty: 420
Rejestracja: 14 wrz 2016, 14:48
Lokalizacja: 400 metrów od R-5

Post autor: SU89 » 08 gru 2016, 20:38

wincenty pisze:
SU89 pisze:Zaktualizowałem post, jeśli macie jakieś uwagi, to proszę o zgłaszanie :)
Próbowałem wczoraj zamontować to całe ustrojstwo na telefonie, ale pojawiło się ostrzeżenie o złośliwym oprogramowaniu, a potem że sieć może być monitorowana, czy coś takiego i w końcu spasowałem.
A mógłbyś podać tu linki z numerami przystanków z trambusa Metro Kabaty 03 i 04?
Aplikacja jest wykrywana jako złośliwe oprogramowanie, ponieważ śledzi ruch sieciowy. Jeśli ktoś obawia się o swoje dane, to polecam odinstalować aplikację po sprawdzeniu numerów przystanków - sam tak robię :)

Co do przystanków, są to numery kolejno: 4371 i 4372.
Łukasz pisze:Dane są pobierane na początku działania aplikacji, zapewne też z jakiegoś api - też to można pewnie podejrzeć. Szkoda, że nazwy przystanków nie są zgodne z ZTMowymi - ale spodziewam się, że na początku działania aplikacji przychodzi paczka wszystkiego, łącznie z pozycjami gps przystanków.
Rzeczywiście, dane są pobierane z adresu: http://api2.livebus.pl:62000/c/update/4/0 , tylko jest problem - nie widać tych danych w przeglądarce :( Udało mi się na telefonie przechwycić dane i tu jest link do pliku tekstowego z danymi: https://www.easypaste.org/file/z3L2AinX ... xt?lang=pl Może komuś uda się zrobić więcej niż mi :) Naprawdę fajnie byłoby zrobić stronę na wzór zbieraczki (tfu, Składaka :D ), tylko że na żywo, ale moje umiejętności programistyczne kończą się na prostych stronach WWW :(

Awatar użytkownika
Thompson04
Posty: 202
Rejestracja: 27 maja 2009, 19:36
Lokalizacja: Bemowo Jelonki

Post autor: Thompson04 » 08 gru 2016, 23:02

SU89 pisze: Rzeczywiście, dane są pobierane z adresu: http://api2.livebus.pl:62000/c/update/4/0 , tylko jest problem - nie widać tych danych w przeglądarce :( Udało mi się na telefonie przechwycić dane i tu jest link do pliku tekstowego z danymi: https://www.easypaste.org/file/z3L2AinX ... xt?lang=pl Może komuś uda się zrobić więcej niż mi :) Naprawdę fajnie byłoby zrobić stronę na wzór zbieraczki (tfu, Składaka :D ), tylko że na żywo, ale moje umiejętności programistyczne kończą się na prostych stronach WWW :(
Hmm, nie jestem aż takim ekspertem, ale mam podejrzenie, że to ze względu na rozmiar odpowiedzi (6MB), to dosyć dużo jak na jedno żądanie HTTP.
10 26 28 105 109 122 149 154 189 190 714 719 729 N42 N45 N95 Obrazek LAZUROWA
Zobacz mój kanał YouTube :)

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 08 gru 2016, 23:14

SU89 pisze: Rzeczywiście, dane są pobierane z adresu: http://api2.livebus.pl:62000/c/update/4/0 , tylko jest problem - nie widać tych danych w przeglądarce :(
Obawiam się, że trzeba dorzucić jakieś ciasteczko czy coś w tym rodzaju...
Udało mi się na telefonie przechwycić dane i tu jest link do pliku tekstowego z danymi: https://www.easypaste.org/file/z3L2AinX ... xt?lang=pl Może komuś uda się zrobić więcej niż mi :) Naprawdę fajnie byłoby zrobić stronę na wzór zbieraczki (tfu, Składaka :D ), tylko że na żywo, ale moje umiejętności programistyczne kończą się na prostych stronach WWW :(
Wszystko można, tylko że pewnie się tabelka numerków zmienia, więc dobrze by ją było jednak pobierać. Poza tym, trochę nie chce mi się uruchamiać na swoim serwerze jakichś 'zgadniętych' zapytań do tej usługi, ryzykując, że za dwa tygodnie ktoś tam zauważy 'nietypowy ruch', odetnie mnie od tego i cała robota na marne. Składak czy zbieraczka to jednak operowały na publicznie wystawionych stronach.

Paweł D.
Posty: 5271
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 09 gru 2016, 9:12

Prawdę mówiąc, to czekałam czy ktoś pochyli się nad kwestią legalności tak pozyskanych danych ;)
Nie sądzę, aby TW czy MZA chciały opłat za udostępniane dane (w pewnym sensie jest informacja publiczna), bo wtedy raczej program byłby płatny.
Ale osoby, które mają chęć zrobić podobną aplikację mogą zapytać TW/MZA czy takie dane dostaną i będzie wiadomo w co się bawić.
To co udostępniano przez "otwarte dane" coraz większym kurzem porasta.

Łukasz
Posty: 10591
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 09 gru 2016, 9:24

Może i zastrzeżenia do legalności mogą być, ale:
- to nie są dane tajne, tylko publiczne a jedynie sposób ich udostępnienia może być traktowany jako czyjeś dzieło
- nikt nie broni im ich zabezpieczyć

Co do "nietypowego ruchu" - każdy telefon i tak wysyła zapytania osobno, wiec jeśli dałoby się zmieniać np. IP itp i przekazywać dane, które wysyłają telefony, to pewnie nie byłoby to takie proste do wykrycia.
ŁK

wincenty
Posty: 1325
Rejestracja: 04 lis 2014, 21:25
Lokalizacja: Miasteczko Kabaty

Post autor: wincenty » 09 gru 2016, 12:44

SU89 pisze:
wincenty pisze: Próbowałem wczoraj zamontować to całe ustrojstwo na telefonie, ale pojawiło się ostrzeżenie o złośliwym oprogramowaniu, a potem że sieć może być monitorowana, czy coś takiego i w końcu spasowałem.
A mógłbyś podać tu linki z numerami przystanków z trambusa Metro Kabaty 03 i 04?
Aplikacja jest wykrywana jako złośliwe oprogramowanie, ponieważ śledzi ruch sieciowy. Jeśli ktoś obawia się o swoje dane, to polecam odinstalować aplikację po sprawdzeniu numerów przystanków - sam tak robię :)

Co do przystanków, są to numery kolejno: 4371 i 4372.
Łukasz pisze:Dane są pobierane na początku działania aplikacji, zapewne też z jakiegoś api - też to można pewnie podejrzeć. Szkoda, że nazwy przystanków nie są zgodne z ZTMowymi - ale spodziewam się, że na początku działania aplikacji przychodzi paczka wszystkiego, łącznie z pozycjami gps przystanków.
Rzeczywiście, dane są pobierane z adresu: http://api2.livebus.pl:62000/c/update/4/0 , tylko jest problem - nie widać tych danych w przeglądarce :( Udało mi się na telefonie przechwycić dane i tu jest link do pliku tekstowego z danymi: https://www.easypaste.org/file/z3L2AinX ... xt?lang=pl Może komuś uda się zrobić więcej niż mi :) Naprawdę fajnie byłoby zrobić stronę na wzór zbieraczki (tfu, Składaka :D ), tylko że na żywo, ale moje umiejętności programistyczne kończą się na prostych stronach WWW :(
SU89, wielkie dzięki! :-D
Obszedłem tę podejrzaną aplikację, wychodząc od numerów przystanków na Kabatach, które podałeś, a potem wpisując po prostu (metodą prób i błędów :D ) poszczególne numery przystanków, dochodząc ostatecznie, to innych, które mnie interesują.
Po co spieszyć, przecież do końca życia mamy na to czas.

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4880
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 13 gru 2016, 18:26

Dzisiejszy dzień pokazuje jak niewiele jednak warta jest aplikacja pokazująca za ile podjedzie tramwaj na wyłączonym ciągu komunikacyjnym a na przystanku gdzie prowadzi objazd pokazuje tylko te które na stałe tamtędy jadą. I na nic ten GPS się zdaje.
ObrazekObrazek

Domas
(A408 i A451)
Posty: 7374
Rejestracja: 20 wrz 2009, 20:36

Post autor: Domas » 14 gru 2016, 11:56

Bywalec pisze:Dzisiejszy dzień pokazuje jak niewiele jednak warta jest aplikacja pokazująca za ile podjedzie tramwaj na wyłączonym ciągu komunikacyjnym a na przystanku gdzie prowadzi objazd pokazuje tylko te które na stałe tamtędy jadą. I na nic ten GPS się zdaje.
A na jakiej podstawie miałby pokazywać, gdzie dany tramwaj jedzie skoro może tak naprawdę pojechać wszędzie i wprowadzić tylko w błąd?

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4880
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 14 gru 2016, 12:17

Ok, ale jeśli jest na ciągu gdzie przez ileś przystanków nie może zmienić trasy bo układ torowy na to nie pozwala to na tych przystankach przecież może się wyświetlać. Nie teleportuje się przecież w jednej chwili z punktu A do B.
ObrazekObrazek

Domas
(A408 i A451)
Posty: 7374
Rejestracja: 20 wrz 2009, 20:36

Post autor: Domas » 14 gru 2016, 12:41

No nie, ale w takim przypadku jaki kierunek jazdy miałby wyświetlać?

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6929
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 14 gru 2016, 13:58

Taki sam jak SiP pokładowy.

ODPOWIEDZ