Wycieczki po kolejowych zakamarkach stolicy

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Ikarusomaniak
Posty: 365
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:54
Lokalizacja: znad Tagu

Post autor: Ikarusomaniak » 03 cze 2006, 15:33

Czy wiecie może, gdzie mogły zostać zrobione te zdjęcia: http://acn.waw.pl/pkozar/Photos/Poland/ ... /index.htm ? Podobno gdzieś w Warszawie...

Awatar użytkownika
Rybiszcze
(Fischlein)
Posty: 146
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:22
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: Rybiszcze » 03 cze 2006, 16:08

1) Odolany
2) Włochy i okolice

Na nie-moje oko... ;) :P
Nie ma mnie...

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 03 cze 2006, 16:15

szyld i bunkier węglowy na to by wskazywały
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
RiZoNe
Posty: 129
Rejestracja: 23 gru 2005, 9:54
Lokalizacja: Gocław

Post autor: RiZoNe » 03 cze 2006, 16:25

cóż w mojej opini szybciej Odolany ale też pewności nie mam :-k
W życiu bywa różnie.. kwadratowo i podłużnie...

Awatar użytkownika
Rybiszcze
(Fischlein)
Posty: 146
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:22
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: Rybiszcze » 03 cze 2006, 16:35

RiZoNe pisze:cóż w mojej opini szybciej Odolany ale też pewności nie mam :-k
I to i to.
Tak, jak napisałam. ;)
Nie ma mnie...

Awatar użytkownika
Karol
Posty: 857
Rejestracja: 18 gru 2005, 16:24
Lokalizacja: Marysin Wawerski

Post autor: Karol » 03 cze 2006, 17:45

Składowisko kolejzłomu na Odolanach...na 90 %. Ewentualnie linia łącząca Odolany z podg Warszawa Aleje Jerozolimskie (zamykająca zabudowę Włoch od strony śródmieścia) :-k
www.kolej.one.pl
Zachęcam do aktualizowania danych!!!

Pasażer:KM, 401, 520, 115, 173, 315 (kolejność zamierzona!)

Awatar użytkownika
Banan
Posty: 175
Rejestracja: 15 gru 2005, 17:32
Lokalizacja: Nowodwory
Kontakt:

Post autor: Banan » 03 cze 2006, 17:52

Też sądzę, że Odolany. Semafor na zdjęciu znajduje się nieopodal pętli 177. A wiadukt to przy rozgałęzieniu linii radomskiej i skierniewickiej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36655
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 04 cze 2006, 17:44

Ten "bunkier" (już parę osób bezskutecznie pytałem, co to mogło być, najpewniej coś do sypania węgla ;)) jest doskonale widoczny z kładki na Przycach, stoi paręset metrów na zachód od niej. Dla dysponujących planem miasta: trzeba połączyć linią prostą przystanek Wagonownia (na Potrzebnej) z minirondem przy CH Fort Wola i znaleźć na niej punkt położony w połowie drogi między ulicami Grodziską i Gniewkowską.

Całe "cmentarzysko" wagonów (może przynajmniej część zdjęć pochodzi stamtąd) znajduje się na terenie wagonowni. Co prawda od Potrzebnej jest cieć i szlaban, ale od strony Włoch można wmaszerować na czele stada słoni. Wejście od ulicy Kosmosu... ;)

Natomiast mocno zastanawia mnie wiadukt. Mam wrażenie, że już go widziałem, ale nie mogę sobie przypomnieć nic dokładniej... :-k
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 04 cze 2006, 18:05

Bastian pisze:en "bunkier" (już parę osób bezskutecznie pytałem, co to mogło być, najpewniej coś do sypania węgla ;) )
podjeżdżał tender i przez już nieisniejący "lejek" sypało się weń węgiel- tak to na mój rozum wyglądało, podobna konstrukcja jest w EC Siekierki, tyle, że mniejsza i składuje sie w niej popiół lub pył, zastawia mnie tylko sposób napełniania takich bunkrów
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36655
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 04 cze 2006, 18:08

Tm pisze:zastawia mnie tylko sposób napełniania takich bunkrów
Mnie właśnie też. Znaczy - też zastanawia... ;) Dźwigiem jakimś? :-k
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 04 cze 2006, 19:48

Bastian pisze:Ten "bunkier" (już parę osób bezskutecznie pytałem, co to mogło być, najpewniej coś do sypania węgla ;) ) jest doskonale widoczny z kładki na Przycach, stoi paręset metrów na zachód od niej. Dla dysponujących planem miasta: trzeba połączyć linią prostą przystanek Wagonownia (na Potrzebnej) z minirondem przy CH Fort Wola i znaleźć na niej punkt położony w połowie drogi między ulicami Grodziską i Gniewkowską.
Ten bunkier to żelbetonowe zasobniki do nawęglania o dużej pojemności. Były to największe urządzenia do nawęglania zainstalowane w polskich parowozowniach. Pochodziły one z USA i dostarczono je do kraju w ramach pomocy UNRRA w 1948 statkiem do Gdyni. Oddano je do eksploatacji w 1951 roku. Znajdowały się one w Krakowie Prokocimiu, Tarnowskich Górach, Gdyni i na Odolanach. Te warszawskiej były używane najdłużej bo do przełomu lat 80/90. Więcej szczegółowych inforamcji było w KMiD 4/2002.

Awatar użytkownika
hafilip84
Jego Gryząca Albumowość
Posty: 7641
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:03
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: hafilip84 » 04 cze 2006, 19:52

Plesim pisze:KMiD
a cio to?

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36655
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 04 cze 2006, 19:58

Plesim pisze:dostarczono je do kraju w ramach pomocy UNRRA w 1948 statkiem do Gdyni
No ale chyba nie cały bunkier, tylko urządzenie, które w nim było zainstalowane? :-k

BTW - to to jest zabytek? ;)
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 04 cze 2006, 19:58

hafilip84 pisze:
Plesim pisze:KMiD
a cio to?
Koleje Małe i Duże czyli taki bardzo nieregularie wychodzący dwumiesięcznik. ;-)

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 04 cze 2006, 20:01

Bastian pisze:
Plesim pisze:dostarczono je do kraju w ramach pomocy UNRRA w 1948 statkiem do Gdyni
No ale chyba nie cały bunkier, tylko urządzenie, które w nim było zainstalowane? :-k

BTW - to to jest zabytek? ;)
Zgadza się. I nawet był problem z wyprodukowaniem tak dużych zbiorników w Polsce.
Nie jest to zabytek (nie wpisany do rejestru).

[ Dodano: 2006-06-04, 20:02 ]
Drugie pismo to Koleje Dawniej i Dziś, zresztą tak samo nieregularnie się ukazujące.

ODPOWIEDZ