[PL] Dziwne nazwy przystankĂłw

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 26 cze 2006, 0:43

:arrow: Do założenia tego tematu skłonił mnie zacytowany w wątku o łódzkich tablicach trasowych przypadek nazwy przystanku pochodzącej od numerów bloków. Jakie znacie w Polsce inne nietypowe nazwy przystanków? Ale uwaga - nie chodzi tutaj o nietypowe nazwy własne, na przykład łódzkie Kurczaki, tylko o nazwy wymyślone przez organizatorów komunikacji. Na przykład w Płocku przy blokach występuje nazwa przystanku: Łukasiewicza "Wielka Płyta".

Awatar użytkownika
Karol
Posty: 857
Rejestracja: 18 gru 2005, 16:24
Lokalizacja: Marysin Wawerski

Post autor: Karol » 26 cze 2006, 13:03

Chełm-przystanek nazywa się "3 maja-środek" #-o chodzi o to że zespół przystankowy znajduje się w połowie drogi aleją 3 maja zamykającej od południa największe blokowisko w mieście-osiedle Kościuszki. Wprost idealne miejsce żeby nazwać to "Osiedle Kościuszki" a nie tak idiotycznie jak teraz :-? Nazwa obowiązuje od około 1985 r.
www.kolej.one.pl
Zachęcam do aktualizowania danych!!!

Pasażer:KM, 401, 520, 115, 173, 315 (kolejność zamierzona!)

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 09 lip 2006, 0:08

:arrow: Skoro już jesteśmy przy Chełmie, to znalazłem tak jeszcze kilka innych dziwnych nazw:
- Rejowiecka światła (a co będzie, jak powstanie w pobliżu druga sygnalizacja?)
- I P.Sz./Słowackiego (dopiero po sprawdzeniu na mapie wiem, że to I Pułku Szwoleżerów)
- Rożdżałów sołtys (jak wybiorą nowego sołtysa, to muszą przestawić przystanek?)

Awatar użytkownika
Emisja
Posty: 141
Rejestracja: 01 maja 2006, 2:08
Lokalizacja: Z lotu samolotu
Kontakt:

Post autor: Emisja » 09 lip 2006, 2:47

Gdańsk - "Świbnieńska - sklep" żeby to jeden sklep był na Świbnieńskiej. Sklep .. SAM.
Szczecin - "Załom - krzyżówka" zapewne za poprawne rozwiązanie hasła z tej krzyżówki czeka wysoka nagroda. :)
Poznań - "Fabryka Samochodów" - prawie jak Fabryka Trzciny. W Poznaniu jest też Przelot - Pilotów.
Gdynia - "Miszewko - kurniki" - tym razem faktycznie są tam kury, kurczaki i niejeden kurnik :)
"Wiczlińska - Las" a dookoła knieja, dziki i zające.
Bóg jeden raczy wiedzieć po co w tym miejscu przystanek autobusowy. Może żeby upierdliwych pasażerów i pasażerki do lasu wywozić?

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 09 lip 2006, 9:12

Emisja pisze:Gdańsk - "Świbnieńska - sklep" żeby to jeden sklep był na Świbnieńskiej.
:arrow: Tiaaa, sklepy są "doskonałymi" punktami orientacyjnymi nie tylko w Gdańsku. Kilka przykładów z sieci MZK Zamość:
- Białobrzegi - Skrzyżowanie (tylko jedno tam jest?)
- Droga do Szopinka (w sumie każda droga gdzieś prowadzi)
- Kolonia Bortatycze - Sklep (jeden sklep na całą wieś?)
- Szczebrzeska Mechanik (samochodowy, czy potoczna nazwa szkoły?)
P.S. Może za jakiś czas zrobimy plebiscyt na najdziwniejszą nazwę w Polsce? ;-)

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 09 lip 2006, 11:27

Tychy -Paprocany :D

"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 09 lip 2006, 11:33

R-11 Kleszczowa pisze:-Paprocany :D
ale to dzielnica, nie liczy się
MZ pewnie to zastrzegł, żeby nikt Kaptura nie wyciągnął:p
Emisja pisze:Bóg jeden raczy wiedzieć po co w tym miejscu przystanek autobusowy. Może żeby upierdliwych pasażerów i pasażerki do lasu wywozić?
dalekao nie trzeba szukać- na Czecha też sa lesne przystanki
MZ pisze:Kilka przykładów z sieci MZK Zamość:
a to chyba Ty mi mówiłes o tym, że był tam przystanek "Nazwa_ulicy- kiosk"

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36633
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 09 lip 2006, 13:47

MZ pisze:jeden sklep na całą wieś?
Wcale bym w tym nie widział nic dziwnego.

Owszem, teraz już jest więcej sklepów, ale niegdyś zazwyczaj był we wsi jeden "giees" w centralnym punkcie i tyle. A jest mnóstwo miejsc, w których jest wciąż "po staremu". Albo i gorzej, w Dołżycy koło Cisnej był kiedyś taki sklep, a od 15 lat w całej wsi sklepu nie ma. Przynajmniej nie było 3 lata temu, może od tego czasu powstał...


A mnie nieodmiennie śmieszy lista przystanków na 176 na północ od Trasy Toruńskiej. Co jeden to lepszy... :D
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 09 lip 2006, 14:43

Tm pisze:a to chyba Ty mi mówiłes o tym, że był tam przystanek "Nazwa_ulicy- kiosk"
:arrow: A było coś takiego, było... Tylko już to chyba zmienili, bo nie mogę znaleźć. Szkoda :D.

Awatar użytkownika
piotram
Posty: 2849
Rejestracja: 27 lut 2006, 19:42
Lokalizacja: W-wa Kercelak

Post autor: piotram » 09 lip 2006, 14:59

A w samej Warszawie też są jaja. Np. na 715 - jest jeszcze "Pole" ? A Dawidy Bankowe I, II, III, IV?
W Szczecinie niedaleko dworca jest przystanek dla linii nocnych Owocowa. Z tym że przystanki nocne są oznaczone dodatkowym napisem "komunikacja nocna" pod spodem. Wyszło "owocowa komunikacja nocna" :D

Maro D.
Posty: 238
Rejestracja: 14 gru 2005, 15:08
Lokalizacja: Gocławski Klan Samorządowy
Kontakt:

Post autor: Maro D. » 09 lip 2006, 15:13

Zaś w Gorzowie Wielkopolskim, na ul. Piłsudskiego znajduje się przystanek KRYSTYNA. A nazwa wzięła się od sklepu spożywczego, który znajdował się tuż obok. Był, bo teraz jest tam market Berti. Że też nie zmienili nazwy :D

W tamtym mieście to wogóle bywają cudne nazwy: SP 13, SM TRÓJKA, STREFA EKONOMICZNA :shock:
Gocławska linia mikrobusowa:

211 Gocław, Bora - Komorowskiego, Jugosłowiańska, Fieldorfa, Umińskiego, Rechniewskiego, Nowaka - Jeziorańskiego, Żymirskiego, Motorowa, Poligonowa, Grenadierów, Grochowska, Praga Płd. - Ratusz

Bo fantazja jest od tego O-)

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 09 lip 2006, 16:01

Bastian pisze:
A mnie nieodmiennie śmieszy lista przystanków na 176 na północ od Trasy Toruńskiej. Co jeden to lepszy... :D
Ta odrazu mi przychodzi już na myśli przystanek 522 -> ANTKA ROZPYLACZA :P

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 09 lip 2006, 16:10

8315 pisze:Ta odrazu mi przychodzi już na myśli przystanek 522 > ANTKA ROZPYLACZA.
:arrow: Ale ta nazwa pochodzi od pobliskiej ulicy, więc sama w sobie dziwna nie jest.
Dziwną nazwą w warszawskiej sieci może być natomiast STACJA BENZYNOWA :-k.
piotram pisze:A Dawidy Bankowe I, II, III, IV?
Taki sposób numerowania przystanków wydaje mi się w niektórych przypadkach dużo lepszy niż szukanie w pobliżu na siłę jakichś punktów orientacyjnych, które niewiele komuś przyjezdnemu mogą powiedzieć (pole, sklep itp.) i których na mapie raczej nie znajdą.

Awatar użytkownika
piotram
Posty: 2849
Rejestracja: 27 lut 2006, 19:42
Lokalizacja: W-wa Kercelak

Post autor: piotram » 09 lip 2006, 16:17

MZ pisze:
piotram pisze:A Dawidy Bankowe I, II, III, IV?
Taki sposób numerowania przystanków wydaje mi się w niektórych przypadkach dużo lepszy niż szukanie w pobliżu na siłę jakichś punktów orientacyjnych, które niewiele komuś przyjezdnemu mogą powiedzieć (pole, sklep itp.) i których na mapie raczej nie znajdą.
Jeden i drugi sposób przyjezdnemu niewiele powie...

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 09 lip 2006, 16:34

piotram pisze:Jeden i drugi sposób przyjezdnemu niewiele powie...
:arrow: Ale zdecydowanie lepiej brzmi I, II, III niż jakieś "nie wiadomo co". Oczywiście coś takiego powinno stosować się tylko w ostateczności, gdy już naprawdę nie ma nic rozsądnego w pobliżu.

Przy okazji kilka przykładów z Częstochowy. Zwróćcie uwagę na niekonsekwencję w nazywaniu przystanków od numerów posesji. Przy każdej ulicy jest to inaczej pisane:
- 11 Listopada - nr d. 90
- Batalionów Chłopskich nr d. 101
- Batalionów Chłopskich - nr d. 39
- Gnaszyn - Tapety
- Jagiellońska - Autokomis
- Kilińskiego - redakcja
- Konwaliowa 160
- Ludowa - sklep
- Mstowska - skrzyżowanie
- Nierada - skrzyżowanie
- Nowa Wieś - skrzyżowanie
- Starowiejska nr109
- Starowiejska nr157
- Starowiejska nr57
- Starowiejska nr7
- Trzepizury- skrzyżowanie

ODPOWIEDZ