Grodzenie miasta

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36649
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 20 gru 2005, 1:03

Obrazek
Plac zabaw dla wybranych

Marcin Zieliński 19-12-2005 , ostatnia aktualizacja 19-12-2005 23:10

Trzeba znać specjalny kod, żeby wejść na plac zabaw przy ul. Lanciego 17. Mają go tylko mieszkańcy trzech domów. Dzieci z bloków obok mogą jedynie przez ogrodzenie podziwiać kolorowe huśtawki

Od kilku miesięcy dzieci mieszkańców trzech bloków przy ul. Lanciego na Ursynowie należących do spółdzielni budowlano mieszkaniowej Natolin mają nowoczesny plac zabaw. Mieści się on w środku zwykłego osiedla, nieogrodzonego żadnym płotem. Kolorowe huśtawki, konie na sprężynach, zjeżdżalnie i piaskownice wybudowano za pieniądze spółdzielców. Aby upewnić się, że z placu zabaw będą korzystać wyłącznie ich dzieci, władze spółdzielni otoczyły go ponadmetrowym metalowym ogrodzeniem, a na furtce zamontowały domofon. Na plac zabaw można się dostać, wystukując kod na klawiaturze numerycznej. Znają go tylko mieszkańcy bloków Lanciego 13, 15 i 17. Dzieci mieszkające gdzie indziej nie mogą z niego korzystać.

Dzieci swoje i obce

Beata Wentyker mieszka w bloku przy Lanciego 13, ma półtoraroczną córeczkę i bardzo sobie chwali pomysł zamknięcia placu zabaw. Tłumaczy, że dzięki furtce na kod i ogrodzeniu nie obawia się przyprowadzać tu dziecka. - W piaskownicy nie ma psich odchodów, huśtawki nie są popsute i nie pałętają się tu podejrzane osoby - mówi. - Niech pan tylko nie pisze, że jesteśmy snobami, którzy chcą odseparować swoje dzieci od reszty. Zapewnia, że kiedy widzi stojące przed ogrodzeniem dzieci z innych bloków, czasem wpuszcza je do środka.

- Za utrzymanie tego miejsca płacą członkowie naszej spółdzielni. Dlaczego więc miałby z niego korzystać ktoś inny? - pyta prezes spółdzielni Natolin. Nie życzy sobie ujawnienia nazwiska. Przekonuje jednak, że zakaz korzystania z placu dla "obcych" dzieci jest czymś normalnym.

To przecież tylko dziecko

Dwuipółletni Filipek mieszka naprzeciwko placu zabaw w bloku należącym do innej spółdzielni. Z okna swojego pokoju widzi, jak za ogrodzeniem bawią się dzieci. Zanim zbudowano płot, siedział razem z nimi w tej samej piaskownicy i bujał się na tych samych huśtawkach. Teraz nie rozumie, dlaczego nie może bawić się z kolegami. - Filipek wciąż mnie o to pyta. Mówię mu, że zgubiłam klucz do furtki, dlatego musimy chodzić na plac zabaw przy stacji metra Natolin. Często, kiedy przechodzimy obok ogrodzonego placu zabaw, Filipek płacze i prosi, bym go tam wpuściła. To przecież tylko dziecko - mówi jego opiekunka.

Zamkniętym placem zabaw zbulwersowany jest socjolog profesor Ireneusz Kamiński. - To jest jakiś absurd, by segregować dzieci na lepsze i gorsze. W społeczeństwie demokratycznym nie powinno do takich sytuacji dochodzić. Podziały zawsze rodzą frustracje, która może przerodzić się w agresję, a to już jest niebezpieczne - ocenia.
Po części rozumiem potrzebę chronienia dzieci, czy nawet samego placu przed dewastacją. Z drugiej strony nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ludzkość pozostawiona sama sobie szybko by sama się zamknęła w obozie koncentracyjnym. Przygnębia mnie myśl, że lekarstwem na brak postaw obywatelskich (siedzą żule, piją, leją i rozwalają? a co mi tam...) mają być płoty, mury, zasieki... :|
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27406
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 20 gru 2005, 1:04

Bastian pisze:Z drugiej strony nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ludzkość pozostawiona sama sobie szybko by sama się zamknęła w obozie koncentracyjnym.
A ściślej jego odwrotności - obszary zamknięte to jedyne oazy 'normalności', podczas gdy gettem powoli staje się to, co poza murem. Bardzo smutny proces, faktycznie...
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5268
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 20 gru 2005, 1:11

Ale socjolog... Do Francji go wyeksportować, niech Arabów wyrównuje :P. Co to za demokracja jak na siłe się ludzi równa. To już w komunie przerabiane było. To nie demokracja tylko totalitaryzm.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27406
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 20 gru 2005, 1:13

Wolisz chować głowę w piasek i udawać, że coś takiego, jak społeczeństwo się składa tylko z kasty wybrańców, których stać na zamieszkanie za murem?
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5268
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 20 gru 2005, 1:18

"Kasty" istnieć będą zawsze. Wszelkie próby zmiany tego są daremne. To właśnie gadanie, że można coś zrobić gdy nie można rodzi frustracje.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27406
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 20 gru 2005, 1:22

Będą istnieć, fakt. Można jednak minimalizować różnice między nimi. Na pewno nie poprzez budowanie kolejnych zamkniętych enklaw dla bogaczy, z których Warszawa słynie podobno w całej Europie...
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Ikarusomaniak
Posty: 365
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:54
Lokalizacja: znad Tagu

Post autor: Ikarusomaniak » 20 gru 2005, 8:20

Widzę, że pojawiają się tematy jak na starym forum :D .

Już niedługo wyrośnie nam całe pokolenie ludzi żyjących za różnego rodzaju murami, ciekawe, jak to się odbije na ich psychice. Poruszanie się w wyłącznie ogrodzonym świecie nie jest jeszcze na szczęście możliwe (chyba, że ktoś dostał dożywocie :lol: ), ale do tego zmierzamy, będzie jak za dawnych czasów, jaśniepaństwo i chamy :evil: .
Nie chodzi tu o równanie na siłę, tylko o normalność - w normalnym społeczeństwie jest tak, że obok siebie żyją różni ludzie, również o zróżnicowanych dochodach.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36649
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 20 gru 2005, 12:24

Ale widzisz, na tym wic polega, że za tymi płotami nie żyją tylko najbogatsi. Grodzi się wszystko, nowobudowane, jak i stare (vide: osiedle między Dziką i Inflancką). Na Tarchominie stosunkowo najłatwiej o mieszkania tanie, mieszka tam niemało osób o skromnych dochodach. A i tak ogrodzeni są płotami.

To nie segregacja, to psychoza. Ja się w dzieciństwie bawiłem z rówieśnikami na wielkim podwórku, zajmującym prawie cały kwartał ulic (przypominam, stare budownictwo). Kilka lat temu zostało dokumentnie poprzegradzane (mimo że wszystkie budynki mają także domofony od strony ulic). Czasem mam ochotę skombinować skądś nożyce do blachy i ciemną nocą te wszystkie płoty w cholerę powycinać...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Siecool
Posty: 4958
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:47
Lokalizacja: Warszawa :: Nowe Bemowo

Post autor: Siecool » 20 gru 2005, 12:28

To jest fatalna tendencja, przez to właśnie brakuje często przestrzeni miejskiej - place zabaw się grodzi, grodzi się osiedla, każdy ma swoją ochronę itp. Rozumiem po częsci ludzi, którzy tak mieszkają, ale powinno to zachęcić władze miasta (i nie tylko, rząd też) do lepszej dbałości o bezpieczeństwo.
[ ... ::: Mądry głupiemu ustępuje... i dlatego ten świat tak wygląda ::: ... ]

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27406
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 20 gru 2005, 12:29

No ja właśnie mam z okna fenomenalny wręcz widok na dwie zamknięte oczywiście bramy, dzięki którym najkrótsza droga 'w miasto', czyli w stronę Grójeckiej jest dla mnie dobre 150m dłuższa... niby nic, ale czuję się odcięty, musząc kluczyć i obchodzić kolejne budynki chodnikami, które jeszcze nie są przegrodzone.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
bohunu
Posty: 5753
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:26
Lokalizacja: dolina absurdu

Post autor: bohunu » 20 gru 2005, 14:13

Smutne to jest...
Dziesięć lat emu, gdy miałem polowe lat co teraz codziennie dochodziło do awantur na "moim" podwórku... które widze z okna..., bo "nie jestem z tego bloku", bo "podwórko jest po to bym miała gdzie z wózkiem wyjść", bo "podwórko jest po to by pies miał się gdzie załatwić...
De facto przez pół dnia siedziały dwie panie z wózkami z dzieckiem na samym środku, tak, ze nie można było nawet pograć w piłkę... a jak się huśtało czy cokolwiek zrobiło i nie chcący głośniej coś powiedziało, to była awantura, ze budze dziecko... eesz...
1 10 20 22 24 26 103 109 151 157 171 180 190 507 520 645 691 695 KM2 KM7 KM8 KM26 KM31 IC3 IC4 IC7 IC8 IC10
To, że pracuje tam gdzie pracuję nie oznacza, że zawsze zgadzam się z decyzjami swojej firmy, a wszystko co tu wyprodukuje jest moim własnym zdaniem.
a poza tym zgadzam się z maksymą pawcia!

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 20 gru 2005, 16:27

:arrow: A jak kod dostanie się w niepowołane ręce? Przecież prędzej czy później ktoś go komuś po koleżeńsku zdradzi. I co wtedy? Będą zmieniać numerki za każdym razem, gdy komuś z innego bloku uda się jednak dostać na ten plac zabaw? #-o

Awatar użytkownika
SHADOW-XIII
Posty: 72
Rejestracja: 15 gru 2005, 13:12
Lokalizacja: Londyn

Post autor: SHADOW-XIII » 20 gru 2005, 18:32

plac posti raczej rok, a potem i tak go ktoś zdewastuje ... takie życie

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 20 gru 2005, 21:22

cóż grodzenie to cena za spokój, bezpieczeństwo i porządek. Naturalne jest, że ludzie potrzebują poczucia bezpieczeństwa, a przestrzeń otwarta często nie daje tego poczucia.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
SHADOW-XIII
Posty: 72
Rejestracja: 15 gru 2005, 13:12
Lokalizacja: Londyn

Post autor: SHADOW-XIII » 21 gru 2005, 8:41

no fakt, taki pijaczyna czy dres nie wejdze tam bo mu sięprzechodzić przez siatke zazwyczaj nie chce (albo nie jest w stanie) ... ale grodzenie nie rozwiąże tego problemu

ODPOWIEDZ