MSI w Łodzi

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 02 lis 2006, 23:04

Spotkałem się z nim pierwszy raz wiosną- ale tylko w jednym miejscu przy Alei Włókniarzy- tabliczka z nazwą ulicy i obszarem-identyczna jak u nas. Wczoraj tabliczki takie zaobserwowałem już w sporej częsci wschodniej Łodzi. I tu rodzi się moje pytanie: na jakiej zasadzie powstał ten łodzki MSI- czy potrzebna była zgoda Warszawy na wykorzystanie tego systemu :-k (pomijając fakt, ze jak u nas to zrobili to pół Polski porobiła na ten wzór tabliczki).
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8392
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 02 lis 2006, 23:12

Prezydent Kaczyński przekazał Kropiwnickiemu/Łodzi ten system nieodpłatnie;)

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 02 lis 2006, 23:17

geograf pisze:Prezydent Kaczyński przekazał Kropiwnickiemu/Łodzi ten system nieodpłatnie ;)
Szkoda. Bo był on bardzo charakterysytczny dla Warszawy i szkoda, że został przekazany innym miastom. Nie żebym miał coś przeciwko Łodzi czy współpracy na linii Warszawa- Łódź ale władze miasta mogły wymyślić coś własnego, co byłoby charakterystyczne właśnie dla Łodzi 8-[
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8392
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 02 lis 2006, 23:27

Trochę historii:

Obrazek
Nowe tabliczki
2005-10-27

Udało się. Łódzcy radni w środę zgodzili się na rewolucyjną zmianę oznakowania miasta. System Informacji Miejskiej wzorowany na warszawskim zbliża się wielkimi krokami

zapowiadaliśmy. W środę łódzcy radni zdecydowali, że dotychczasowe tablice w kolorach kremowym i ciemnoróżowym trafią na złom. Zastąpią je niebiesko-biało-czerwone i brązowo-biało-czerwone (w strefie zabytkowej - np. okolice ul. Piotrkowskiej i Księżego Młyna). System podarował Lech Kaczyński, jeszcze jako prezydent Warszawy. System Informacji Miejskiej (SIM) składa się z kilkunastu rodzajów tablic: * kierujących do dzielnic i dworców, * informujących, gdzie znajdują się szpitale, pogotowie, parki, zoo i inne ważne instytucje, * z nazwami ulic, rond i placów,

* z piktogramami (obrazki), z których piesi dowiedzą się, gdzie jest najbliższy postój taksówek, apteka, poczta, telefon, * informujących o odległościach do teatrów, muzeów, aptek itp., * adresowych na wszystkich budynkach i posesjach, * podświetlanych z podziałem na dzielnice i szczegółowym rysunkiem okolicy; żółta plamka ma wskazywać, gdzie jesteśmy,

* informacyjnych po polsku i angielsku umieszczonych na ścianach historycznych budynków.

Zespół pracujący nad SIM podzielił Łódź na 56 obszarów (napis z konkretną nazwą pojawi się na czerwonym tle).
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,2989946.html
I całkiem niedawno, tez Gazeta:
Oznakowanie ulic jak w Warszawie
2006-10-22

Zarząd Dróg i Transportu zamówił dwa tysiące nowych tablic z nazwami ulic. Jest to część miejskiego systemu informacji, który tworzony jest na wzór stolicy.

Nowe tablice można już zobaczyć między innymi na ul. Piotrkowskiej, Kościuszki i Zachodniej, gdzie rozwieszono 800 takich oznakowań. Kolejne dwa tysiące plansz z nazwami ulic ma trafić na drogi jeszcze w tym roku. - Zostaną one umieszczone na budynkach przy al. Włókniarzy, ul. Pomorskiej, Strykowskiej, Brzezińskiej, Rzgowskiej i Pabianickiej - tłumaczy Monika Gałązka z Zarządu Dróg i Transportu. - W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy 264 tys. zł.

Kiedy możemy się spodziewać jednorodnego oznakowania w całej Łodzi? - Jest to okres kilku lat. Miejski system informacji zaczęliśmy wdrażać dopiero dwa miesiące temu. Musimy wymienić około 30 tys. oznakowań - tłumaczy Gałązka.

MSI w Warszawie składa się z siedmiu części:

*tablic kierujących do gmin, dzielnic i głównych dworców;

*tablic informujących, gdzie znajdują się szpitale, pogotowie, inne ważne instytucje, parki, zoo;

*tablic z nazwami ulic, rond i placów zawieszonymi na słupkach na skrzyżowaniach, z których piesi mogą się dowiedzieć, gdzie jest najbliższy postój taksówek, apteka, poczta czy telefon;

*słupków dla pieszych pokazujących nazwy ulic, place, teatry, muzea, apteki - z kierunkiem i odległością w metrach;

*tablic adresowych na wszystkich budynkach i posesjach;

*punktów informacyjnych - dużych podświetlanych tablic z podziałem na dzielnice i ze szczegółowym rysunkiem okolicy;

*tablic informacyjnych na historycznych budynkach, po polsku i angielsku.

Wzór miejskiego systemu informacji otrzymaliśmy nieodpłatnie dwa lata temu od władz Warszawy. - Najpierw chcemy wymienić plansze z nazwami ulic. Później w zależności od pieniędzy, jakie otrzymamy na ten cel, będziemy wykonywać kolejne etapy - mówi Gałązka.

Jak wyglądało umieszczanie tablic w Warszawie? - Wdrażanie systemu rozpoczęliśmy w 1997 roku. Po dziewięciu latach jesteśmy na ukończeniu. Pozostało nam tylko oznakowanie dzielnicy Wilanów. Przez ten czas zamontowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy tablic i wydaliśmy miliony złotych - mówi Michał Trzciński, dyrektor ds. MSI Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. - Kilka razy byłem w Łodzi i dzieliłem się swoim doświadczeniem z władzami miasta. System informacji jest projektem kilkuletnim i trzeba konsekwentnie przeznaczać na niego kolejne fundusze.

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,3697266.html
Zobaczcie jakie głupoty można wciskać ludziom: już tylko Wilanów nie jest oznakowany!;)

Łódzki "system" jest chaotyczny. Wzdłuż jednej ulicy mogą wisieć zarówno brązowe, jak i niebieskie tablice. W prawym górnym rogu nie uwzględniono numeracji i nazewnictwo dzielnic/jednostek administracyjnych..brrr...szkoda gadać.

[ Dodano: 2006-11-02, 23:30 ]
R-11 Kleszczowa pisze:ale władze miasta mogły wymyślić coś własnego, co byłoby charakterystyczne właśnie dla Łodzi
Charakterystyczne dla Łodzi były stare, kremowe tablice nie tylko z nazwa ulicy, ale i ifnromacją o jej patronie (lata życia i krótki opis). Wyjątkowo przydatne! Niestety uznano je za przestarzałe i zastąpiono tabliczkami w kolorze majtkowego różu, z którego napisy znikały po roku...:/

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 03 lis 2006, 9:13

:arrow: Warszawski MSI jest najlepiej dopracowany w Polsce, dlatego uważam, że nie ma nic złego w tym, że inne miasta się na nim wzorują. Przecież wzór nie został chyba prawnie zastrzeżony? Gdyby więcej miast wprowadziło ten system, to wtedy łatwiej podróżowałoby się po Polsce - przyjezdni wszędzie posługiwaliby się tym samym, dobrze im już znanym, systemem.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 03 lis 2006, 9:26

geograf pisze:
R-11 Kleszczowa pisze:ale władze miasta mogły wymyślić coś własnego, co byłoby charakterystyczne właśnie dla Łodzi
Charakterystyczne dla Łodzi były stare, kremowe tablice nie tylko z nazwa ulicy, ale i ifnromacją o jej patronie (lata życia i krótki opis). Wyjątkowo przydatne! Niestety uznano je za przestarzałe i zastąpiono tabliczkami w kolorze majtkowego różu, z którego napisy znikały po roku...:/
Pamiętam te kremowe. Faktycznie były bardzo ciekawe. Dzięki nim jak byłem mniejszy dowiedziałem sieę wielu ciekawych rzeczy o patronach ulic :) Różowe to nawet szkoda gadać :/

A tak wógle to dzięki za odpowiedź :grin:
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 03 lis 2006, 11:22

MZ pisze::arrow: Warszawski MSI jest najlepiej dopracowany w Polsce, dlatego uważam, że nie ma nic złego w tym, że inne miasta się na nim wzorują. Przecież wzór nie został chyba prawnie zastrzeżony? Gdyby więcej miast wprowadziło ten system, to wtedy łatwiej podróżowałoby się po Polsce - przyjezdni wszędzie posługiwaliby się tym samym, dobrze im już znanym, systemem.
Mogłyby chociaż kolorystykę zmienić #-o

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 03 lis 2006, 12:01

Dennis pisze:Mogłyby chociaż kolorystykę zmienić.
:arrow: Niekoniecznie. Im więcej miast miałoby jednolicie wyglądający system, tym łatwiej ludziom byłoby się do niego przyzwyczaić, niezależnie od tego, gdzie by pojechali.

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 03 lis 2006, 12:08

MZ pisze:
Dennis pisze:Mogłyby chociaż kolorystykę zmienić.
:arrow: Niekoniecznie. Im więcej miast miałoby jednolicie wyglądający system, tym łatwiej ludziom byłoby się do niego przyzwyczaić, niezależnie od tego, gdzie by pojechali.
A po co mają się doń przyzwyczajać? Niech raczej każde miasto kojarzy im się z innym wyglądem MSI, choć zawartość merytoryczna - faktycznie - dobrze by było, aby była taka sama (choć gdyby była szersza i zawierała więcej informacji o danym mieście, to chyba dla popularyzacji tego ostatniego byłoby nawet lepiej).

Awatar użytkownika
Paweł_K
Taki ligowy Bełchatów
Posty: 5299
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:12
Lokalizacja: W-wa Gocławek (HQ)
Kontakt:

Post autor: Paweł_K » 03 lis 2006, 12:34

No właśnie ostatnio będąc w Łodzi trochę się zdziwiłem i poczułem niemal jak w Wawie ;) Tyle że widziałem te tabliczki na kilku skrzyżowaniach, jadąc Al. Włókniarzy. Ale w cetrum (okolice Piotrkowskiej) nadal są stare tabliczki, dość uciążliwe w odczytywaniu nazw ulic (szczególnie jak się kombinuje jak objechać rozkopaną Al. Włókniarzy ;))
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Richard Wright 1943-2008 - Shine on, you crazy diamond...

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 03 lis 2006, 13:18

Dennis pisze:A po co mają się doń przyzwyczajać? Niech raczej każde miasto kojarzy im się z innym wyglądem MSI, choć zawartość merytoryczna - faktycznie - dobrze by było, aby była taka sama (choć gdyby była szersza i zawierała więcej informacji o danym mieście, to chyba dla popularyzacji tego ostatniego byłoby nawet lepiej).
:arrow: Masz na myśli na przykład szersze informacje o patronach poszczególnych ulic? W skład warszawskiego MSI wchodzą też przecież tabliczki z takimi informacjami, przykręcane do budynków. Nie wydają się one konieczne przy każdym skrzyżowaniu.

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 03 lis 2006, 13:22

MZ pisze:
Dennis pisze:A po co mają się doń przyzwyczajać? Niech raczej każde miasto kojarzy im się z innym wyglądem MSI, choć zawartość merytoryczna - faktycznie - dobrze by było, aby była taka sama (choć gdyby była szersza i zawierała więcej informacji o danym mieście, to chyba dla popularyzacji tego ostatniego byłoby nawet lepiej).
:arrow: Masz na myśli na przykład szersze informacje o patronach poszczególnych ulic? W skład warszawskiego MSI wchodzą też przecież tabliczki z takimi informacjami, przykręcane do budynków. Nie wydają się one konieczne przy każdym skrzyżowaniu.
Nawet nie to miałem na mysli. Raczej jakieś herby, czy symbole miejskie :-k Kolory też dobrze by było dostosować do barw miejskich (czego notabene nie zrobiono w Warszawie).

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 03 lis 2006, 13:28

Dennis pisze:Kolory też dobrze by było dostosować do barw miejskich (czego notabene nie zrobiono w Warszawie).
jak dopasować? połączenie żółtego z czerownym(w przypadku obydwu miast)to średnio udany pomysł na tabliczki
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 03 lis 2006, 15:39

Tm pisze:jak dopasować? połączenie żółtego z czerownym (w przypadku obydwu miast)to średnio udany pomysł na tabliczki
:arrow: No właśnie. Przyjęło się w kraju, że tabliczki powinny być niebieskie i niech tak już zostanie.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 03 lis 2006, 18:17

Zobaczcie jakie głupoty można wciskać ludziom: już tylko Wilanów nie jest oznakowany!;)
Mój dom na Bielanach też nie jest oznakowany :D

Ogólnie to cieszę się, że Łódź będzie miało taki system, bo jest bezprzecznie przydatna rzecz...
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

ODPOWIEDZ