Trasa tramwajowa w ciągu Trasy Świętokrzyskiej

Moderator: Wiliam

Szamot
Posty: 2315
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:09

Post autor: Szamot » 05 sty 2007, 9:37

Ponieważ zainteresował mnie ten pomysł, który przewija się gdzieniegdzie po tym forum, a nie znalazłem odpowiedniego topiku, chciałbym tu prosić osoby zorientowane o przybliżenie tej koncepcji, a w szczegolności kwestii:

1) Na jakim odcinku ta linia miałaby byc poprowadzona?
2) Jak wygląda sprawa rezerwy terenu umożliwiającej poprowadzenie tej linii?
Pozdrawiam

Korekta tytułu. (B.)

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26849
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 05 sty 2007, 10:03

Ad 1) Świętokrzyska - Zajęcza - Most Świętokrzyski. Rysunek pochodzący z poprzedniego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (w wariancie oryginalnym zespołu autorskiego) znajduje się na 21 stronie prezentacji: http://www.il.pw.edu.pl/~knik/konferenc ... dnicki.pdf .
Ad 2) Obecnie? Tej trasy nie ma w Studium Uwarunkowań, więc nic nikogo nie trzyma. Prawdopodobnie obecnie, w związku z podjeciem decyzji o budowie II linii metra, byłaby możliwa najwyżej realizacja na odcinku Prosta - Nowy Świat z pętlą czołową lub włączeniem w trasę tramwajową na Trakcie Królewskim (o ile kiedykolwiek powstanie).
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 05 sty 2007, 10:12

Z tego co pamiętam i mapy rozwoju TW to sprawa wygląda tak: lLinia miałaby biec od Ronda ONZ przez Świętokrzyska i Tamkę tak jak obecne ulice, do sieci praskiej właczając sie przy Zamoyskiego. Miejsce na tory pochodziłoby z zabrania na torowisko dwóch pasów- wygląda to na bardzo wstępną koncepcję. Trasa ta miałaby za zadanie odciążyć linię poniatowską przez co możnaby wprowadzić tramwaje na Gocław.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Szamot
Posty: 2315
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:09

Post autor: Szamot » 05 sty 2007, 10:38

Dzięki! Więc krótka pobieżna analiza.

Generalnie widziałbym tu dwie wady:
1.
:arrow: a) Jak wynika z załączonego schematu metro dużo większą prędkość komunikacyjną w stosunku do tramwaju szybiego dla odcinków długich. Osiąga porównywalną dla ok 14 km. Jednak aby ją doścignąć należałoby przeprowadzic poważne modyfikacje infrastrukturalne na istniejących odcinkach tramwajowych (więc rosną koszty). Tymczasem Warszawa jest rozległym miastem...
:arrow: b) Po ewentualnej modernizacji (istniejących na terenach planowanych do obsługi II linii metra) linii tramwaju zwykłego na linie tramwajowe, spełniające kryteria szybkiego tramwaju, funkcję lokalną przejma wyłącznie autobusy. Co za tym idzie potrzebne będą bus-pasy, więc ograniczenie przepustowości dróg z komunikacja miejską. Ponieważ ciężko mi sobie wyobrazić profesjonalne wykonanie tego w niektórych miejscach - nie wszędzie da sie zrobic wykop, IMO lepszym rozwiązaniem jest
- zachowanie tej przepustowości drogowej,
- jako środek transportu lokalnego wykorzystanie infrastruktury tramwajowej,
- a jako środek transportu szybkiego - właśnie metro.
:arrow: c) w projekcie nie uwzględniono jednego elementu. Przepustowości poszczegolnych środków transportu. Nie pamiętam danych liczbowych, ale metro ma ją znacznie wyższą. Budowanie jednego tak mocnego odcinka dla tramwaju Centrum-Praga (intuicyjnie) wydaje mi sie bardzo ryzykownym posunięciem.

2.
Kwestia techniczna w koncepcji tunelu pod Świętokrzyską. Wada podziemnych linii tramwajowych w stosunku do metra jest koniecznośc wybudowania wyższych tuneli, gdyż musi zmieścić się pantograf. Przy geologicznym usytuowaniu tego odcinka spodziewałbym się znacznego wzrostu kosztów. Znów pytanie czy warto...

A co do linii tramwaju szybkiego.. Na niego tez jest miejsce. Podręcznikowym przykladem jest Tarchomin. Osiedle rozciągnięte, oddzielone od Centrum obszarami przemysłowymi. Tam potrzebna niepotrzebna jest tak zróżnicowana przepustowość, obciązenie jest równe i przewidywalne. Bajka dla tramwaju

Ps. Zdaje sobie sprawę, że każy z nas chciałby za swojego życia poruszać się efektywnie po mieście, ale nie jestem przekonany czy w przypadku II-linii metra warto się rozdrabniać. Ale w końcu system komunikacyjny ma służyć całym pokoleniom, nie tylko Glonojadowi, Mewie, czy Szamotowi...

Pzdr.
/edycja formalna 10:50/

Objaśnienie do schematu - OŚ PIONOWA:

EKWIWALENTNY CZAS PODRÓŻY =
= CZAS RZECZYWISTY
+ NARZUT NA UCIĄŻLIWOŚĆ:
- dojścia
- oczekiwania
- jazdy
- przesiadek w podróży
+ NARZUT NA KOSZTY INWESTYCYJNE
Załączniki
sch.JPG
a wrzuciłem, bo to kształcące... :)

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 05 sty 2007, 15:05

http://www.siskom.waw.pl/komunikacja/tr ... rozwoj.jpg

Tu też jest naniesiona ta trasa - do realizacji do 2020 roku O-)
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26849
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 05 sty 2007, 15:41

w/g stanu na sierpień 2005... no i nie zapominajmy, że w obowiązującym dwa lata temu Studium Uwarunkowań, trasa tramwajowa była równoważnym (formalnie) wariantem w stosunku do budowy II linii metra.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 05 sty 2007, 16:12

inż. Glonojad pisze:w/g stanu na sierpień 2005... no i nie zapominajmy, że w obowiązującym dwa lata temu Studium Uwarunkowań, trasa tramwajowa była równoważnym (formalnie) wariantem w stosunku do budowy II linii metra.
Mimo ze sierpień 2005 to jednak wydaje mi się, że odcinki które są zaznaczone na niebiesko i granatowo prędzej czy później będą robione. Pomijam pomarańczowe i brązowe bo są one lekko od czapy w niektórych miejscach. Nie mniej jeśli mamy kasę teraz na metro, na 2 linie, to chyba można wydać kasę na tramwaj w innym miejscu.

PS. Tunel tramwajowy - to byłoby coś O-)
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27427
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 05 sty 2007, 16:38

Piotrek pisze:Pomijam pomarańczowe i brązowe bo są one lekko od czapy w niektórych miejscach.
Nie no, tramwaj do Pnefalu w Falenicy rządzi. ;)
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Krzysiek_S
Posty: 5092
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:08
Lokalizacja: Wawer-Zerzeń-Zastów

Post autor: Krzysiek_S » 05 sty 2007, 16:43

Fikander pisze:
Piotrek pisze:Pomijam pomarańczowe i brązowe bo są one lekko od czapy w niektórych miejscach.
Nie no, tramwaj do Pnefalu w Falenicy rządzi. ;)
Nie do Mery,tylko bardziej na południe ,rejony Wodociągu-pętla Zatrzebie. ;-) =P~
Trasa :
Gocław-Nowobora-Wąbrzeska-TOG-Zatrzębie.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 05 sty 2007, 16:54

Fikander pisze:Nie no, tramwaj do Pnefalu w Falenicy rządzi. ;)
No i tramwaj na Mańkach też jest niezły. Teraz tego sobie nie wyobrażam, choć szczerze powiedziawszy za np.50 lat jakieś szybki tramwaj może tam będzie... :-$
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

ratraciak
Posty: 528
Rejestracja: 15 gru 2006, 17:53
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Post autor: ratraciak » 05 sty 2007, 17:59

Świętokrzyska Trasa Tramwajowa (na podstawie prezentacji z SISKOMU)

Etap 1:
Rondo ONZ - Świętokrzyska - Zajęcza - Most Świętokrzyski - Sokola - Targowa

Etap 2:
Kasprzaka/Brylowska - Szczęśliwicka - Dickensa - Drawska - Os. Włodarzewska

Stalowa - Nowopratulińska - Nowotrocka

Etap 3:
Gocław/Bora Komorowskiego - Stoczniowców - Wąbrzeska - Olszynki Grochowskiej - Falenica

Rondo Dudajewa - al. Jerozolimskie - Ursus/Skorosze

I to wszystko co udało mi się zdobyć ;-)

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 05 sty 2007, 19:17

ratraciak pisze:
Rondo Dudajewa - al. Jerozolimskie - Ursus/Skorosze
OMG #-o Co patrzę na mapkę TW i na projekt tej linii to zastanawiam się kto to wymyślił :roll: Że o trasie przez Dźwigową i Popularną nie wspomnę #-o
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 05 sty 2007, 19:23

R-11 Kleszczowa pisze:Co patrzę na mapkę TW i na projekt tej linii to zastanawiam się kto to wymyślił :roll:
TW O-)
R-11 Kleszczowa pisze:Że o trasie przez Dźwigową i Popularną nie wspomnę #-o
Wiesz, nigdy nie mów nigdy. Jak ruch będzie puszczony kiedys tam kiedyś przez Nowolazurową, tu wyremontuje się tunel - poszerzy wszędzie do dwóch pasów, nie będziemy mieli już na co pieniędzy wydawać to za 60 lat - nagle może być tramwaj ;)

Zresztą jest napisane, że to na pomarańczowo to do analiz więc spokojna głowa ;)
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 05 sty 2007, 19:27

Piotrek pisze:
R-11 Kleszczowa pisze:Że o trasie przez Dźwigową i Popularną nie wspomnę #-o
Wiesz, nigdy nie mów nigdy. Jak ruch będzie puszczony kiedys tam kiedyś przez Nowolazurową, tu wyremontuje się tunel - poszerzy wszędzie do dwóch pasów, nie będziemy mieli już na co pieniędzy wydawać to za 60 lat - nagle może być tramwaj ;)
Jakoś tego nie widzę :roll:
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26849
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 07 sty 2007, 11:30

no cóż. Z długim postem Szamota się całościowo nie zgadzam.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

ODPOWIEDZ