Linie nocne po reformie

Moderator: Wiliam

stołecznynocnik
Posty: 157
Rejestracja: 16 sty 2018, 18:27

Post autor: stołecznynocnik » 30 sty 2024, 15:06

primoż pisze:
30 sty 2024, 14:52

Co do porównywania z innymi metropoliami: czy jeśli coś tam działa gorzej i tym samym lepiej u nas, to ma być wymówką, żeby niczego nie robić, nawet jeżeli nasz system przestaje spełniać pokładane w nim nadzieje? Zawsze uważałem, że zmiany prowadzące do ulepszenia czegoś prowadzą do rozwoju, nie podejmowanie w ogóle działań prowadzi do stagnacji, a to ostatnie w połączeniu z usprawiedliwianiem takiego stanu rzeczy wręcz jest szkodliwe, bo prowadzi do tzw. pułapki średniego rozwoju.
Oczywiście, ja tak jak wspomniałem jestem krytykiem wielu rozwiązań istniejących w nocnym zbiorkomie, natomiast jestem w stanie też zauważyć, że niczym nie odstajemy od innych. Mimo chęci rozwoju i zmian jestem przede wszystkim realistą, sensu largo wiedząc, że nie da się dogodzić wszystkim i zrobić połączeń dla każdego, wg konkretnych upodobań klientów zbiorkomu, sensu stricte pojmuje, że w obecnym wydaniu zmiany w postaci dodawania linii, brygad, kierowców = kasa.
Wszystko ma wymiar finansowy, co ZTM już i tak pokazał mocno ścinając N02 i N03 przy pierwszych kursach linii. Nie chce mi się wymieniać dziennych linii którym ścięto kursowanie w międzyszczycie bo jest ich zbyt wiele.

Dodawanie i zmiany tras to dodatkowe wzkm, które i tak już deficytowy budżet ZTM chce tłamsić i niezależnie od postulatów jakiejś grupy ludzi od dawna jesteśmy świadkami zjawiska "tutaj dodam, ale to w zamian tutaj zabiorę"... Zawsze jednym jak zrobisz dobrze, to drudzy ucierpią.
Operacja się udała, pacjent zmarł.

Autobus Czerwon
Posty: 4098
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 30 sty 2024, 15:24

stołecznynocnik pisze:
30 sty 2024, 2:38
I jeszcze luźny offtop - spójrzcie z ciekawości jak przebiegają linie metra np. w Pradze, Bukareszcie, Berlinie, Budapeszcie czy Wiedniu i jak ukształtowany jest układ komunikacji nocnej w tych miastach. Potem porównajcie z Warszawą - sami zobaczycie, że stołeczny zbiorkom w nocy jest naprawdę czymś czego mogą nam pozazdrościć inni i nie piszę tego ślepo będąc zwolennikiem urzędasów ZTM broniących dzieła ex kolegów sprzed nastu lat tylko jako osoby, która ma porównanie i miała do czynienia ze zdaniem osób korzystających z nocnych linii w ww. miastach.
Niejednokrotnie korzystałem z komunikacji nocnej w Warszawie, teraz częściej korzystam z tej praskiej i nie widzę ani jednego aspektu w którym komunikacja nocna w Warszawie jest lepsza. W Pradze mieszkam na osiedlu na którym mieszka 30 tysięcy osób i mam nocne tramwaje do centrum i z centrum miasta co 15 minut przez cały tydzień. Jakby porównać to z Miasteczkiem Wilanów (podobna liczba mieszkańców, podobna odległość od centrum) to Warszawa wypada mocno blado. Zresztą nie ma ani jednego ciągu ani osiedla w Warszawie które ma w nocy tak wysoką częstotliwość kursów do/z centrum. Liczby kursów nie liczę, bo co z tego że z Wołoskiej do DWC są trzy nocki, skoro N34 i N36/N86 odjeżdża praktycznie w tej samej minucie, a jazda N33 to już wyższy wymiar sadomasochizmu.

stołecznynocnik
Posty: 157
Rejestracja: 16 sty 2018, 18:27

Post autor: stołecznynocnik » 30 sty 2024, 15:29

Rozumiem i szanuję zdanie. Nocki odjeżdżają w tym samym czasie właśnie dlatego aby każdy mógł się przesiąść na DWC. Zrobienie taktu 15/15 na poszczególnych ulicach jest nierealne przy obecnej ilości brygad nocnych, takiego taktu właśnie nie masz też chociażby w Pradze, gdzie autobusy jeżdżąc w obrębie 3/4km od centrum przesiadkowego np. IP Pavlova jeżdżą także parami.
Operacja się udała, pacjent zmarł.

Autobus Czerwon
Posty: 4098
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 30 sty 2024, 15:36

Szukanie synchronizacji kursów na IP Pavlova ma mniej więcej tyle samo sensu co szukanie jej na Metrze Świętokrzyska lub na Metrze Centrum. Niemniej jednak, 905 jest skoordynowane z 910 co daje na dłuższym odcinku częstotliwość co 15 minut, a w parze jedzie 904 i 905 które jadą wspólnie przez cały jeden odcinek międzyprzystankowy.

stołecznynocnik
Posty: 157
Rejestracja: 16 sty 2018, 18:27

Post autor: stołecznynocnik » 30 sty 2024, 15:42

Taka specyfika Pragi, że nie masz tam jedynie synchronizacji w jednym konkretnym miejscu np. przy hlavni nadrazi a w wielu punktach, często osobno dla tramwaju, często osobno dla autobusów. Takie 902 np. z Trebonic na Lysolaje w ogóle nie ma koordynacji a spełnia swoją rolę i SOR jeździ pełen całą noc, w weekendy potrafi być niezabieralny.
Operacja się udała, pacjent zmarł.

Autobus Czerwon
Posty: 4098
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 30 sty 2024, 22:44

No nie jest do końca prawdą że 902 jeździ sobie a muzom, bo od centrum w kierunku Třebonic jest 2 minutowa gwarantowana przesiadka z 904, a a stronę Lysolají 902 odjeżdża minutę po przyjeździe tramwaju z centrum. W drugą stronę działa to podobnie (tylko czas przesiadki trochę dłuższy, ale w każdym razie nie czeka się 30 minut na przesiadkę).

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10648
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 31 sty 2024, 11:12

primoż pisze:
30 sty 2024, 14:52
person pisze:
30 sty 2024, 9:28
Ja się nie znam, ale czy przypadkiem ostatni fragment - że częściej zdarzało się zamówić ubera, bo... - nie jest właśnie najlepszym argumentem za tym, że coś jest nie tak?
Czy dla autorów celnych komentarzy na forum jest możliwość wprowadzenia opcji wyślij użytkownikowi czteropak Carlsberga?
Na forum są najwyżej Cycaty. Ale na priv pewnie możesz dostać informacje, jak mu wysłać ten czteropak :P
Autobus Czerwon pisze:
30 sty 2024, 22:44
No nie jest do końca prawdą że 902 jeździ sobie a muzom, bo od centrum w kierunku Třebonic jest 2 minutowa gwarantowana przesiadka z 904, a a stronę Lysolají 902 odjeżdża minutę po przyjeździe tramwaju z centrum. W drugą stronę działa to podobnie (tylko czas przesiadki trochę dłuższy, ale w każdym razie nie czeka się 30 minut na przesiadkę).
W Warszawie też miały być regionalne miejsca przesiadkowe typu M Ursynów (M1 <> N34+N37+N01), ale z czasem koordynacja się rozeszła.
Ja bym jeszcze zaczął od tego, żeby kursy metra po np. 22:00 były wykazane w rozkładzie dokładnie (tak jak teraz są nocne).
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

esm
Posty: 156
Rejestracja: 25 cze 2006, 20:27
Lokalizacja: Natolin

Post autor: esm » 12 lut 2024, 21:28

Bastian pisze:
29 sty 2024, 12:05
To prowadzi do wniosku, że czas na kolejną reformę.
Czas na nowy wątek: Linie nocne przed reformą :wink:

Awatar użytkownika
Przecinak
Posty: 39
Rejestracja: 14 gru 2023, 12:38

Post autor: Przecinak » 24 lut 2024, 0:52

To już była ta cała reforma w liniach nocnych, że N64 jeździ na Bemowo?

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7 ... owiek.html
Załączniki
obraz_2024-02-24_005118263.png

Georg
Posty: 5980
Rejestracja: 25 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: Georg » 24 lut 2024, 5:39

Pewnie chodziło o N43.

HubAN
Posty: 6
Rejestracja: 20 gru 2023, 21:37
Lokalizacja: południowa dzielnica niedasizmu
Kontakt:

Post autor: HubAN » 24 lut 2024, 9:30

Raczej N45 lub N95. N43 nie zalicza Deotymy.

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8352
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 26 lut 2024, 10:09

Przecinak pisze:
24 lut 2024, 0:52
To już była ta cała reforma w liniach nocnych, że N64 jeździ na Bemowo?

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7 ... owiek.html
Zwolnili całą korektę w Wyborczej, to mamy wysoką jakość tekstów. Będzie tylko gorzej.

Łukasz
Posty: 10592
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 26 lut 2024, 10:59

person pisze:
Przecinak pisze:
24 lut 2024, 0:52
To już była ta cała reforma w liniach nocnych, że N64 jeździ na Bemowo?

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7 ... owiek.html
Zwolnili całą korektę w Wyborczej, to mamy wysoką jakość tekstów. Będzie tylko gorzej.
Korekta chyba nie jest od weryfikowania semantyki, tylko syntaktyki.
ŁK

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8352
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 26 lut 2024, 12:10

Z tego co wiem - przynajmniej kiedyś - korekta również pilnowała podstawowej merytoryki. Aczkolwiek możesz mieć rację.
Ważne żeby wierszówka się zgadzała (jak z dzisiejszym tekstem o opóźnieniach - po co on powstał? nie wiem)

Georg
Posty: 5980
Rejestracja: 25 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: Georg » 26 lut 2024, 12:46

Artykuł bardzo pożyteczny. Pokazuje przyczyny opóźnień. I można się dowiedzieć, że autobus nie spóźnia się dlatego, że "kierowcy stoją na pętli zamiast jechać bo to nieroby".

ODPOWIEDZ