Rewitalizacja Chłodnej i "Dzikiego Zachodu"

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7664
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 24 sie 2011, 11:28

Colony pisze:Słusznie, etymologia słów się kłania.
Renowacja od włoskiego "renovatio" to odnowienie. A rewitalizacja (znów włoskie słówko "vita") to przywrócenie do życia. Niekoniecznie w tej samej formie.
Co do etymologii to pełna zgoda. Generalnie rewitalizacja w obszarach architektonicznych pojmowana jest jako przywrócenie do życia poprzez odtworzenie pewnego stanu, a nie tworzenie zupełnie nowej jakości. I tak się to powinno odbywać, co w polskich miastach nie jest takie oczywiste. Ja nie mówię już o tym, że te krajowe rewitalizacje są nieprzyjazdne dla ludzi - ruguje się zieleń i w upał nie ma gdzie się schronić.
Sama Chłodna jest ulicą istniejącą od ponad 200 lat i nie ma żadnego uzasadnienia a robieniu tam byle czego.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Siecool
Posty: 4958
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:47
Lokalizacja: Warszawa :: Nowe Bemowo

Post autor: Siecool » 25 sie 2011, 18:40

Rewitalizacja w urbanistyce to najogólniej rzecz biorąc przywrócenie do życia. W jaki sposób zostanie to osiągnięte nie ma nic do rzeczy.
[ ... ::: Mądry głupiemu ustępuje... i dlatego ten świat tak wygląda ::: ... ]

Aligator
Posty: 927
Rejestracja: 17 wrz 2008, 9:34
Lokalizacja: Warsaw/Higashikurume

Post autor: Aligator » 27 sie 2011, 21:44

Może zadam durne pytanie, ale dlaczego tramwaj konny nie może jechać dalej pod kosciół? Chodzi o przecinanie Żelaznej?
Choćby dla tego że Chłodna od Żelaznej w stronę Jana Pawla jest zwężana do 2 pasów ruchu i deptaka.
Żelazna jest wbrew pozorom bardzo obciążonym ciągiem komunikacyjnym. więc wsadzanie tam jeszcze "zaprzęgu mułów z furmanką" jest pomysłem poronionym (no i trzeba mieć jeszcze gdzie tym nawracać).
"Spóźniony pociąg przyspieszony relacji xyz, przyjedzie z opóźnieniem ok. 25 minut. Opóźnienie może ulec powiększe... zmianie"

Awatar użytkownika
Mong
(ZEA_R-0)
Posty: 3832
Rejestracja: 29 lis 2010, 0:18
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Post autor: Mong » 28 sie 2011, 18:43

Aligator pisze:Żelazna jest wbrew pozorom bardzo obciążonym ciągiem komunikacyjnym
Mieszkałem przy niej kilka lat, więc dobrze o tym wiem ;)

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26822
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 28 sie 2011, 22:39

MisiekK pisze: Co do etymologii to pełna zgoda. Generalnie rewitalizacja w obszarach architektonicznych pojmowana jest jako przywrócenie do życia poprzez odtworzenie pewnego stanu, a nie tworzenie zupełnie nowej jakości.
No nie wiem. Coś zbyt wiele znam - krajowych i zachodnich - przykładów rewitalizacji polegających na kompletnej zmianie funkcji - zwykle przemysłowych czy magazynowych na miekszaniowe, usługowe lub handlowe.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36626
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 28 sie 2011, 23:51

Też mi się tak wydaje. Weźmy łódzką Manufakturę...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7664
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 29 sie 2011, 16:08

Bastian pisze:Też mi się tak wydaje. Weźmy łódzką Manufakturę...
Tylko czy to była rewitalizacja??? Tym sposobem zaraz dojdziemy do wniosku, że rewitalizacją będzie to co przy Wileńskiej 5 zrobi Budrem - zburzono parowozownię po to, żeby w tym miejscu postawić nowy podobny bryła budynek :)
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36626
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 sie 2011, 16:09

Oczywiście, że to była rewitalizacja.
Wikipedia pisze:Rewitalizacja (łac. re+vita – dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie) – działanie skupione na ożywieniu zdegradowanych obszarów miast, np. poprzemysłowych, którego celem jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7664
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 29 sie 2011, 16:48

Bastian pisze:
Wikipedia pisze:Rewitalizacja (łac. re+vita – dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie) – działanie skupione na ożywieniu zdegradowanych obszarów miast, np. poprzemysłowych, którego celem jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję.
To teraz możemy podyskutować o degradacji obszarów :)
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36626
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 sie 2011, 20:33

Owszem, można.

A propos Chłodnej i okolic: tyle oto zostało z kamienicy na "serku wolskim". Rano była połowa, po południu tyle, co widać. Zdjęcie kiepskie, bo z tramwaju.

I powiem tak: najwyższy czas.
Załączniki
Zdjęcie1945.jpg
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4877
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 29 sie 2011, 20:36

Było o tej kamienicy na gazeta.pl
ObrazekObrazek

mobil one
Posty: 2482
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:23
Lokalizacja: właściwa
Kontakt:

Post autor: mobil one » 29 sie 2011, 20:48

Bastian pisze:I powiem tak: najwyższy czas.
Czy aby na pewno ? Jasne-wszędzie można stawiać apartamentowce w których będzię enty oddział banku i enta apteka.Bo teraz w Stolicy tylko banki i apteki.Chcecie zburzyć wszystko co powstało przed 1990 r ? Czas otrzezwieć.
Linia 155: 1966-2011

155 STRĄKOWA Górczewska-Świętokrzyska TORWAR
166 OBOZOWA Marszałkowska-Książęca TORWAR
182 OS.OSTROBRAMSKA Trasa Łazienkowska-Wałbrzyska URSYNÓW PŁD. (OS.OSTROBRAMSKA-OKĘCIE)

WAA 894 C,WAB 655 C,WAB 972 C,WAB 097 P, WAB 186 P, WAB 055 P, WXC 512M,WX 69712.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36626
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 sie 2011, 21:07

mobil one pisze:Chcecie zburzyć wszystko co powstało przed 1990 r ?
Jeśli ma jakąś wartość architektoniczną lub historyczną, to nie.

Całe Śródmieście Południowe jest do odchuchania, jak się patrzy. Natomiast pojedynczych kamienic gdzieś na Woli zachowywać nie ma po co.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 29 sie 2011, 21:27

mobil one pisze:
Bastian pisze:I powiem tak: najwyższy czas.
Czy aby na pewno ? Jasne-wszędzie można stawiać apartamentowce w których będzię enty oddział banku i enta apteka.Bo teraz w Stolicy tylko banki i apteki.Chcecie zburzyć wszystko co powstało przed 1990 r ? Czas otrzezwieć.
Stan tej kamienicy był już od wielu lat fatalny. Brak bieżących remontów doprowadził do ruiny. Po wysiedleniu mieszkańców rozpoczął się szaber wszystkiego i konstrukcja została prawdopodobnie naruszona. Ostatni mieszkańcy kamienicy nie zbyt żałują tego domu. Obecnie mieszkają w lokalach, które są w wielokrotnie lepszym stanie niż te z Wolskiej.

Aligator
Posty: 927
Rejestracja: 17 wrz 2008, 9:34
Lokalizacja: Warsaw/Higashikurume

Post autor: Aligator » 29 sie 2011, 22:01

Czy aby na pewno ? Jasne-wszędzie można stawiać apartamentowce w których będzię enty oddział banku i enta apteka.Bo teraz w Stolicy tylko banki i apteki.Chcecie zburzyć wszystko co powstało przed 1990 r ? Czas otrzezwieć.

Rozumiem że w wyremontowanej kamienicy nie powstanie n-ty oddział banku...?
Weź się trochę zastanów. Na Wilsona była starsza zabudowa a i tak są tam banki i "kebab gigant"...

Nie ma znaczenia jaki jest budynek, ważne kogo stać na czynsz.

A co do tego że burzą te rupiecie... fakt "najwyższy czas".
W rejonie Chłodnej mamy masę "zabytków" które od lat są wysiedlone, zawilgocone, odłączone jest ogrzewanie i pozostawione warunkom atmosferycznym (Żelazna, Waliców, Krochmalna, Złota).
Wszystkie te "zabytki" grożą zawaleniem i jako takie powinny po prostu pójść pod odstrzał.
"Spóźniony pociąg przyspieszony relacji xyz, przyjedzie z opóźnieniem ok. 25 minut. Opóźnienie może ulec powiększe... zmianie"

ODPOWIEDZ