Przedwojenna i Okupowana Warszawa

Moderatorzy: Tyrystor, Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 2962
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:09

Post autor: Jarek » 05 lut 2006, 1:05

Zobaczcie tę stronę koniecznie i obejrzyjcie zamieszczone lotnicze zdjęcia Warszawy z 1944r. zrobione przez Niemców na krótko przed powstaniem. Po którym blizny miastu pozostaną na zawsze. Resztę załatwiła bezmyślność komunistów, którzy doburzyli wiele już po wojnie.

Niektóre zdjęcia są piękne. Czekam na komentarze.

http://www.herder-institut.de/warschau/vorwortpl.html

próbka (w pomniejszeniu):

Obrazek

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 05 lut 2006, 12:32

Warszawa..........Paryż wschodu przed II wojną swiatową....... :(
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
Maciek
Posty: 3674
Rejestracja: 15 gru 2005, 23:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maciek » 05 lut 2006, 12:54

przy przeglądaniu tych zdjeć, łezka w oku się zakręci

co ci Niemcy musieli z naszą piękną stolica zrobić :cry:
M1 6 33 112 171 181 184 523 E-2 701

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 05 lut 2006, 13:00

A tam, Niemcy. Jasne, śródmieście było zrównane z ziemią, podobnie Muranów, ale wiele, wiele zachowanych obiektów wykończyli komunistyczniu architekci i urbaniści... wzamian dając wątpliwej jakości socrealistyczną nowoczesność :|
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 05 lut 2006, 18:06

Socrealizm nie jest jeszcze taki zły jak np. twory typu os. za żelazną bramą
Mi się socrealizm podoba nawet ;)
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36662
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 05 lut 2006, 19:24

Co ty, za przeproszeniem, bredzisz? Co Os. Za Żelazną Bramą ma wspólnego z socrealizmem? :shock:
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 05 lut 2006, 19:39

No właśnie nic i o to chodziło MeWIe :lol:
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 05 lut 2006, 19:46

MeWa pisze:Mi się socrealizm podoba nawet ;)
ma swój urok, PKiN wrósł w pejzaż, ale mimo wszystko wolałbym kamienice na tym miejscu, aczkolwiek Plac Centralny w Nowej Hucie podoba mi sie za układ przestrzenny
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36662
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 05 lut 2006, 19:56

inż. Glonojad pisze:No właśnie nic i o to chodziło MeWIe :lol:
Rany, przepraszam... Chyba się powinienem pilnie wyspać :wink:

[ Dodano: 2006-02-05, 19:57 ]
Tm pisze:Plac Centralny w Nowej Hucie podoba mi sie za układ przestrzenny
Tylko że Nowa Huta została zbudowana bez mała na pustym polu, a nie w miejscu wielkomiejskiej zabudowy.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Mahony2109
Posty: 327
Rejestracja: 16 gru 2005, 20:42
Lokalizacja: Piaseczno City

Post autor: Mahony2109 » 05 lut 2006, 20:56

inż. Glonojad pisze:A tam, Niemcy. Jasne, śródmieście było zrównane z ziemią, podobnie Muranów, ale wiele, wiele zachowanych obiektów wykończyli komunistyczniu architekci i urbaniści... wzamian dając wątpliwej jakości socrealistyczną nowoczesność :|
Ja bym proponował ujednolicić terminologię :-P
Albo NIEMCY i POLACY albo jeśli KOMUNIŚCI to HITLEROWCY. Bo takie mieszanie terminów rodzi nietolerancję. Komuniści stanowili tak samo część Polaków, jak hitlerowcy część Niemców.

A swoją drogą to zjawisko się nadal dzieje. Dziwne wyburzenie w nocy starej wilii, przypadkowe zawalenie się fabryki, nie pytanie konserwatora o zgodzę itd. Nic się nie zmieniło. No, może poza architekturą. Pierwszy socrealizm (jak MDM), może brzydki, ale z betonu postoi długie lata. A obecne budownictwo ze stali i szkła?

Pzdr.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 05 lut 2006, 21:02

maciek8610 pisał o Niemcach. ;)
Zresztą, hitlerowcy byli przedstawicielami rządu legalnego, popieranego przez naród i opinię światową, zaś polscy komuniści, to w sporej części nie byli Polakami :p
Chociaż ogólnie masz rację, powinno być anarodowo - hitlerowcy, stalinowcy.

A co do obecnych czasów - wiele jest kwestią ślepego uporu konsewatora, który woli ruinę w stanie oryginalnym niż istniejący budynek za cenę - czasem sporych - ustępstw, a także braku planów zagospodarowanie, które rodzą uznaniowość decyzji...
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36662
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 05 lut 2006, 21:02

Mahony2109 pisze:Pierwszy socrealizm (jak MDM), może brzydki, ale z betonu postoi długie lata.
A gdzie tam beton? :wink:
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Mahony2109
Posty: 327
Rejestracja: 16 gru 2005, 20:42
Lokalizacja: Piaseczno City

Post autor: Mahony2109 » 05 lut 2006, 21:35

inż. Glonojad pisze:maciek8610 pisał o Niemcach. ;)
Zresztą, hitlerowcy byli przedstawicielami rządu legalnego, popieranego przez naród i opinię światową, zaś polscy komuniści, to w sporej części nie byli Polakami :p
Chociaż ogólnie masz rację, powinno być anarodowo - hitlerowcy, stalinowcy.
Wiem, wiem, ja się nie czepiałem Ciebie, tylko tak ogólnie wtrąciłem, bo uważam, że zwłaszcza w pisowych czasach można czasem wtrącić moralizatorski tekst z dziedziny tolerancji :)

105 R6
Posty: 110
Rejestracja: 09 sty 2006, 23:28

Post autor: 105 R6 » 11 lut 2009, 2:37

http://resources.ushmm.org/film/display ... e_num=4317


na calej stronie sporo ciekawych filmikow z miasta, polecam

[ Komentarz dodany przez: Bastian: Sro 11 Lut, 2009 08:23 ]
Korekta tytułu.
tv Polonia oddzial Warszawa i nie ma mocnych

Awatar użytkownika
ziomal
Posty: 2191
Rejestracja: 02 cze 2006, 20:22
Lokalizacja: Gabinet Cieni ZTM Pion Wentylacyjny

Post autor: ziomal » 14 lut 2009, 15:06

Mmmm. :smile: Naprawdę ciekawa stronka. ;-)
"Pociąg zawsze dojedzie"
Paweł Ney


Jakoś tak wyszło, że czestotliwość kursowania mojej linii na tym forum zmniejszyła sie ;-) To tylko efekt uboczny.

Zły chłopiec i troll pozdrawia

ODPOWIEDZ