Metro w Krakowie

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36634
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 09 lis 2012, 15:32

Mamy kolejny schemat (układ linii coraz dziwniejszy) i termin (2022):

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/kr ... omosc.html
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Autobus Czerwon
Posty: 4098
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 09 lis 2012, 16:14

Ciekawe czy jakby im się faktycznie udało wybudować to metro to jakie składy by jeździły.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 09 lis 2012, 16:31

Tak, jest to najistotniejsza kwestia teraz...

Wątpię po pierwsze, żeby Kraków budował klasyczne, "ciężkie" metro - jak w Warszawie. Jeśli w ogóle.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Dantte
Posty: 3480
Rejestracja: 09 sie 2006, 15:00
Lokalizacja: 8052

Post autor: Dantte » 09 lis 2012, 19:31

Pod terenami przemysłowymi na początki Bieżanowa (gdzie nic nie ma), na Plac Centralny przez Rondo Barei czy do centrum wszechświata z zabudową jednorodzinną zwaną "Kliny".
Tak. Widać staranne unikanie ciągów tramwajowych. A co za tym idzie - beznadzieję. Kraków ma naprawdę dużo torowisk tramwajowych, sieć się stale rozwija, brakuje tylko kilku kluczowych odcinków (na Mistrzejowice z Rakowickiego), większych inwestycji w modernizacje czy remonty istniejących sieci i naprawdę porządnej reformy sieci tramwajowej (widział ktoś może nową "superreformę" która miała wywołać krzyki i płacze? Z jednej strony os. Piastów na porządnej linii co 5', z drugiej strony Mistrzejowice z trzema liniami co 20'). Ale to Kraków niestety.
wszystkie linie metra na bialoleke!
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10648
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 09 lis 2012, 20:38

Układ linii rzeczywiście coraz dziwniejszy. Mam masę zastrzeżeń. Prawie wszystkie tunele można by poprowadzić lepiej. Założę, że grafika pi razy oko się zgadza i zacznę od Nowej Huty, którą najlepiej znam:
:arrow: Pętla pod Kopcem Wanda to lokalizacja ok; zwłaszcza, jeśli mogłyby wjeżdżać tam tramwaje (pociągi?) z Pleszowa, np. co drugi.
:arrow: Liczba przystanków (stacji?) wskazuje, że wykorzystany byłby mniej więcej co drugi dzisiejszy. Moim zdaniem ograniczanie dostępności to jednak nie ten tego.
:arrow: Jeśli dobrze dostrzegam, to od DH Wanda trasa miałaby być nowa. Akurat omijałaby Mistrzejowice. Najwyżej można powiedzieć, że będzie zahaczać o os. Oświecenia. Moim zdaniem jeśli już ma zbaczać na północ, to raczej po prostu wyciągnąć trasę z pętli Mistrzejowice, np. do cm. Rakowickiego. Zresztą bardzo mnie dziwi, że chcą budować nową trasę, zamiast wykorzystać istniejącą w al. Jana Pawła II, gdzie właśnie ruch jest najbardziej skomasowany.
:arrow: Odc. Rondo (nomen omen) Barei -- al. Jana Pawła II (aka Wieczysta) to nowa trasa z rezerwą pod tramwaj, który warto tam wybudować niezależnie od losu całego projektu. Chyba że jednak zdecydowano by się porządnie połączyć Mistrzejowice z centrum, a nie kolankiem przez Wieczystą. Jeśli to coś ma być szybkie, to dzięki jeździe prosto, a nie pomijaniu przystanków.
:arrow: Dla zupełnej niekonsekwencji, gałąź na Bronowice jest rysowana przez osiedla domków (taka Saska Kępa albo insze Zacisze), zamiast ulicą Armii Krajowej. To może być jednak niedokładność rysownika.
:arrow: Tunel między AGH a Stradomiem ok. Tzn. o ile w ogóle tędy.
:arrow: Prowadzenie alternatywnej trasy przez poprzemysłówkę w okolicach MOCAKu do świeżo wybudowanego szybkiego tramwaju na słabo zaludniony Mały Płaszów -- WTF?! Chyba chcieli uzyskać dość paxów w przekroju Wisły, żeby uzasadnić tunel.
:arrow: Gałąź na Kliny: tam jest kilka małych osiedli pomiędzy lasami. Trasa na zwykły tramwaj (z priorytetami itd.) budowanym przy okazji ulicy, która chyba nawet jest planowana (tak sugeruje OpenStreetMap).

Podsumowując, jedyny postęp to że "metro" to tak naprawdę tramwaj i będzie się dało integrować sieć (np. wspomniany Pleszów). Ja bym to zrobił lepiej (mam rozrysować?).

[ Dodano: Pią 09 Lis, 2012 20:47 ]
Autobus Czerwon pisze:Ciekawe czy jakby im się faktycznie udało wybudować to metro to jakie składy by jeździły.
Piszą o tramwajach do 80 m długości (po co aż tyle?!), czyli ja bym się spodziewał czegoś takiego: zdjęcie i artykuł na wiki. Albo 11-członowa PESA :D
Dantte pisze:Tak. Widać staranne unikanie ciągów tramwajowych. A co za tym idzie - beznadzieję. Kraków ma naprawdę dużo torowisk tramwajowych, sieć się stale rozwija, brakuje tylko kilku kluczowych odcinków (na Mistrzejowice z Rakowickiego), większych inwestycji w modernizacje czy remonty istniejących sieci i naprawdę porządnej reformy sieci tramwajowej (widział ktoś może nową "superreformę" która miała wywołać krzyki i płacze? Z jednej strony os. Piastów na porządnej linii co 5', z drugiej strony Mistrzejowice z trzema liniami co 20'). Ale to Kraków niestety.
O to to :!:
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Autobus Czerwon
Posty: 4098
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 09 lis 2012, 21:05

Znając Kraków to pewnie kupią właśnie używane 80 metrowe Combino, jeżeli mieliby to faktycznie robić :D

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10648
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 09 lis 2012, 22:26

To na zdjęciu ma ledwo 54 m i jest najdłuższym na świecie tramem pasażerskim [tako rzecze wikipedia].
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26826
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 09 lis 2012, 23:06

Chwilowo jest, ale tylko, jeśli będziemy liczyć wagony, a nie pociągi. Dłuższe pociągi tramwajowe jeżdżą w Hannowerze czy, od biedy, w Wiedniu (T/T1 to wagony de facto tramwajowe).

Combino (Avenio?) może być i 8 członowe podobno i nawet ktoś już coś takiego zamówił (Tel Awiw, o ile mnie pamięć nie myli).

Co do Krakowa - to, że sens ma ewentualnie stadtbahn, to oczywiste. Problem w tym, że sama polska nazwa tego wynalazku - "premetro" - jest wystarczająca, by pogrzebać pomysł w umysłach Krakusów - "pre", czyli etap wstępny, przejściowy, tymczasowy, gorszy... no na to sobie nie pozwolą!

A maksymalna długość pociągu tramwajowego w PL to 65 metrów. Ja bym to uzyskiwał dwuskładami (nawet za cenę utraty jednoprzestrzenności, choć Hanower umiał inaczej), bo to i elastyczność eksploatacyjna, i mniejsza szansa na kichę w przypadku awarii (choć redundancję da się zapewnić i na jednym wagonie, zwłaszcza tak długim).
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
TranslatorPS
Posty: 629
Rejestracja: 16 sie 2012, 20:11
Lokalizacja: スハ・ベスキツカ乗務区

Post autor: TranslatorPS » 09 lis 2012, 23:13

#48
Glonojad pisze:A maksymalna długość pociągu tramwajowego w PL to 65 metrów.
I nie można zrobić wyjątków tam specjalnych, jak to się ma w przypadku autobusów pow. 18,75m długości? Np. VanHolle AGG330 mogłyby w Polsce jeździć na jakimś tam specjalnym pozwoleniu z MI, nie?
Ten od cyferek i tłumaczeń.
Ostatni manual miejski: Kraków 12240 > 538-04, 23.07.2023
Ostatni wysokopodłogowy miejski: Kraków 12240 > 538-04, 23.07.2023
Ostatni 5B/6B: EN57-2070 > ROJ 30517, 22.02.2024
Ostatni pod banderą ZTM: 6208 > 13/189, 7.01.2023

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26826
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 09 lis 2012, 23:15

Ale po co?
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10648
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 10 lis 2012, 0:57

Glonojad pisze:stadtbahn
Tzn. to co proponowane?
Glonojad pisze:sama polska nazwa tego wynalazku - "premetro"
Rzeczywiście, bo to nie jest premetro: nikt tego upgrade'ować nie będzie. Wolałbym już Krakowski Szybki Tramwaj. A jakby wam się podobała nazwa SuperTramwaj?
Glonojad pisze:Ale po co?
Też nie widzę celu. Pisałem, że zamiast 80 zapewne wystarczy 60 m. Przykładowo, na JPII obecnie jest dopiero 6+3+3+6+3 = 21 kursów na godzinę szczytu (na Wielickiej 39/h), a ja chcę stamtąd zdjąć poważny potok Mistrzejowice-Centrum. W porównaniu do Warszawy to dużo mniej.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

ODPOWIEDZ