Korekta taryfy - 2011

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Lion's
Posty: 69
Rejestracja: 09 kwie 2007, 20:34
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lion's » 04 sty 2011, 21:34

Bastian pisze:
Wolfchen pisze:wszelkie możliwe alternatywy uwalano pod pretekstem "bo jest metro"
174
Rozwiń. :-$

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36634
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 04 sty 2011, 21:35

Jest alternatywa. Nigdzie (może poza odcinkiem <M>W - Domaniewska ;)) nie jest tak, że nie ma alternatywy.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Piottr
Posty: 1294
Rejestracja: 27 kwie 2010, 9:36
Lokalizacja: Wilanów
Kontakt:

Post autor: Piottr » 05 sty 2011, 22:47

Wolfchen pisze:Bardziej mam na myśli ich wydolność - podniesienie cen biletów na metro sporo osób by zniechęciło do tego środka transportu.

Dzięki czemu w godzinach rannych dałoby się wsiąść na Wilanowskiej, a nie przepuszczać pociąg z powodu braku "dopychaczy" jak w metrze tokijskim.

Może to byłaby niepopularna decyzja, ale starsi z Was zapewne pamiętają, że za dawnych czasów bilet na linię pospieszną był droższy niż na linię zwykłą. I wtedy jakoś nikt nie był zniechęcony, "E" jadące trasą metra jeździło zawsze nawalone ludźmi. Mimo że bilet był dwa razy droższy.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26826
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 05 sty 2011, 22:57

Decyzja byłaby niepopularna, ale chyba dość słuszna. Z tym, że rzeczywiście - powinno być wówczas coś przyzwoitego w taryfie budżetowej nad metrem - silny tramwaj na Puławskiej i Marszałkowskiej, silny autobus na Niepodległości i KEN. A wozów na za chwilę nie rozmnożymy (zresztą pytanie, czy nie zjadłyby całego zysku z operacji - no chyba, że bilet na metro będzie o 50% droższy).
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 06 sty 2011, 10:15

To już dla mnie totalna głupota. Metro jak i inne środki transportu publicznego nie służą generowaniu zysków. Zniechęceni do metra pasażerowie przesiądą się do już zatłoczonych autobusów. A wtedy co? Podniesiemy ceny biletów autobusowych by obniżyć tłok?

Aligator
Posty: 927
Rejestracja: 17 wrz 2008, 9:34
Lokalizacja: Warsaw/Higashikurume

Post autor: Aligator » 06 sty 2011, 13:16

To już dla mnie totalna głupota. Metro jak i inne środki transportu publicznego nie służą generowaniu zysków. Zniechęceni do metra pasażerowie przesiądą się do już zatłoczonych autobusów. A wtedy co? Podniesiemy ceny biletów autobusowych by obniżyć tłok?
Oj żebyś się nie zdziwił... w Europie może i transport nie musi być rentowny - zwłaszcza w takiej Francji czy Skandynawii gdzie urzędowo sponsoruje się każdego nieroba - ale już np. na dalekim wschodzie nie ma dopłat a transport masowy funkcjonuje i się rozrasta. Taki drobny kontrast kulturowy prawda?:)

Co do samego metra i różnicowania cen... zapytam się realnie:
Jak sobie to wyobrażacie w Warszawskim systemie "abonamentowym" gdzie bilet miesięczny obowiązuje na wszystkich liniach? Można po raz któryś wyjść z założenia że dociążamy klientów okazjonalnych (jak to chce obecnie zrobić ZTM) - bilety jednorazowe - ale jedyne do czego to doprowadzi to do tego że klienci okazjonalni przestaną być nawet okazjonalni, a tego zdaje się nikty by nie chciał - wzrost ilości samochodów przy jednoczesnym spadku rentowności ZTM.
"Spóźniony pociąg przyspieszony relacji xyz, przyjedzie z opóźnieniem ok. 25 minut. Opóźnienie może ulec powiększe... zmianie"

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 06 sty 2011, 14:16

O ile wiem to miasto przy współpracy z ZTM chce zniechęcić pasażerów do prywatnych samochodów i zachęcić do korzystania z transportu publicznego. Ceny biletów powinny zostać na obecnym poziomie i nie należy tego zmieniać. Miasto powinno szukać innego sposobu na załatanie dziury budżetowej.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14783
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 06 sty 2011, 14:33

Aligator pisze:Jak sobie to wyobrażacie w Warszawskim systemie "abonamentowym" gdzie bilet miesięczny obowiązuje na wszystkich liniach?
Sposób bardzo prosty, stosowany w niektórych miastach (zdaje się we Wrocławiu w odniesieniu do linii pospiesznych): bilet miejski tylko na komunikację naziemną i np. o 10 złotych droższy bilet na komunikację naziemną + metro.
Piottr pisze:Dzięki czemu w godzinach rannych dałoby się wsiąść na Wilanowskiej, a nie przepuszczać pociąg z powodu braku "dopychaczy" jak w metrze tokijskim.
Za to w autobusach i tramwajach byś musiał przepuszczać jeszcze więcej kursów...
Glonojad pisze:Z tym, że rzeczywiście - powinno być wówczas coś przyzwoitego w taryfie budżetowej nad metrem - silny tramwaj na Puławskiej i Marszałkowskiej, silny autobus na Niepodległości i KEN.
Mam wrażenie, że taka zabawa byłaby nieopłacalna - spadek liczby pasażerów w metrze mógłby być całkiem spory, więc żeby pomieścić tych pasażerów, częstotliwość musiałaby być na poziomie 2 minut (szczególnie na Ursynowie i na Kasprowicza - część autobusowa)... :-k
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Solaris U10
Posty: 2704
Rejestracja: 18 gru 2005, 13:26

Post autor: Solaris U10 » 06 sty 2011, 14:40

Wolfchen pisze:Sposób bardzo prosty, stosowany w niektórych miastach (zdaje się we Wrocławiu w odniesieniu do linii pospiesznych): bilet miejski tylko na komunikację naziemną i np. o 10 złotych droższy bilet na komunikację naziemną + metro.
Piottr napisał/a:
To byłby krok do tyłu i cios zadany integracji taryfowej, w takim układzie powinna być jeszcze dopłata za KM, WKD, KMŁ czy Wieliszew...

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14783
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 06 sty 2011, 15:07

Doskonale o tym wiem, dlatego uważam te pomysły za kompletnie bezsensowne - szczególnie, że za około 3 lata, ZTM będzie dopychał ogryzek drugiej linii na wszelkie możliwe sposoby... 8-(
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Piottr
Posty: 1294
Rejestracja: 27 kwie 2010, 9:36
Lokalizacja: Wilanów
Kontakt:

Post autor: Piottr » 06 sty 2011, 22:17

Solaris U10 pisze:To byłby krok do tyłu i cios zadany integracji taryfowej, w takim układzie powinna być jeszcze dopłata za KM, WKD, KMŁ czy Wieliszew...
I to by było słuszne.
Integracja taryfowa nie oznacza że wszyscy płacą jedną cenę, tylko że wszyscy którzy kupili bilet u organizatora pojadą wszystkimi środkami komunikacji objętymi integracją w ramach strefy, na którą kupili bilet. A stref, ztcp może być zdefiniowanych w systemie Monetela do 16.


Dlatego rozdzielenie biletów, nawet okresowych na tańsze, obejmujące tylko transport naziemny, i nieco droższe, obejmujące metro i kolej jest korzystne. Po pierwsze korzystne dla ludzi, którzy z racji miejsca zamieszkania nie korzystają z metra i kolei w swoich podróżach, po drugie dla organizatora transportu, który miałby wreszcie rozróżnienie, ile tak naprawdę osób jest zainteresowanych dopłacaniem Kolejom Mazowieckim. Niechaj ta różnica w cenie biletów wyniesie choć 5 złotych i nie więcej niż 10.
Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie taryfowej "strefy 0" z biletem tańszym, nie obejmującej metra i kolei.

A swoją drogą to i tak Warszawa ma najtańsze bilety okresowe na całą Polskę...

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 06 sty 2011, 22:33

uważajcie, bo coś takiego przejdzie... Trochę realizmu.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

primoż
Posty: 3743
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 06 sty 2011, 23:49

Piottr pisze:
Solaris U10 pisze:To byłby krok do tyłu i cios zadany integracji taryfowej, w takim układzie powinna być jeszcze dopłata za KM, WKD, KMŁ czy Wieliszew...
I to by było słuszne.
Integracja taryfowa nie oznacza że wszyscy płacą jedną cenę, tylko że wszyscy którzy kupili bilet u organizatora pojadą wszystkimi środkami komunikacji objętymi integracją w ramach strefy, na którą kupili bilet. A stref, ztcp może być zdefiniowanych w systemie Monetela do 16.


Dlatego rozdzielenie biletów, nawet okresowych na tańsze, obejmujące tylko transport naziemny, i nieco droższe, obejmujące metro i kolej jest korzystne. Po pierwsze korzystne dla ludzi, którzy z racji miejsca zamieszkania nie korzystają z metra i kolei w swoich podróżach, po drugie dla organizatora transportu, który miałby wreszcie rozróżnienie, ile tak naprawdę osób jest zainteresowanych dopłacaniem Kolejom Mazowieckim. Niechaj ta różnica w cenie biletów wyniesie choć 5 złotych i nie więcej niż 10.
Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie taryfowej "strefy 0" z biletem tańszym, nie obejmującej metra i kolei.

A swoją drogą to i tak Warszawa ma najtańsze bilety okresowe na całą Polskę...
Wydaje mi się, że to by zadziałało na zasadzie, że kupię tańszy bilet i pojadę 517, pomimo że tłum jak cholera i częstotliwość słaba, zamiast pojemniejszą koleją =;

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 07 sty 2011, 0:11

Piottr pisze: Integracja taryfowa nie oznacza że wszyscy płacą jedną cenę, tylko że wszyscy którzy kupili bilet u organizatora pojadą wszystkimi środkami komunikacji objętymi integracją w ramach strefy, na którą kupili bilet. A stref, ztcp może być zdefiniowanych w systemie Monetela do 16.

Dlatego rozdzielenie biletów, nawet okresowych na tańsze, obejmujące tylko transport naziemny, i nieco droższe, obejmujące metro i kolej jest korzystne.
Strefę, a nie środek lokomocji!!!
Podróż z Ursynowa na Mokotów jest w tej samej strefie niezależnie od tego, czy metrem, czy autobusem.

A oczywiście różne bilety na różne środki lokomoecji na tej samej trasie też mogą być, ale nie nazywajmy tego integracją taryfową i nie wracajmy do czasów, gdy bilet na E kosztował sześć razy więcej niż na 17.

Zresztą nie trzeba tak daleko się cofać - rzeźbienie z dopłatami do biletów na pociąg było za poprzedniej warszawskiej ekipy i nie sprawdziło się kompletnie.

Aligator
Posty: 927
Rejestracja: 17 wrz 2008, 9:34
Lokalizacja: Warsaw/Higashikurume

Post autor: Aligator » 07 sty 2011, 0:18

O ile wiem to miasto przy współpracy z ZTM chce zniechęcić pasażerów do prywatnych samochodów i zachęcić do korzystania z transportu publicznego. Ceny biletów powinny zostać na obecnym poziomie i nie należy tego zmieniać. Miasto powinno szukać innego sposobu na załatanie dziury budżetowej.
Akurat ZTM to jeden z głównych generatorów dziury budżetowej - samorządy utopiły w tym molochu tylko w roku ubiegłym prawie 2 mld PLN.
Sposób bardzo prosty, stosowany w niektórych miastach (zdaje się we Wrocławiu w odniesieniu do linii pospiesznych): bilet miejski tylko na komunikację naziemną i np. o 10 złotych droższy bilet na komunikację naziemną + metro.

No to lepszym rozwiązaniem byłoby pójść jeszcze krok dalej i wzorem Częstochowy wprowadzić taryfę odcinkową w miejsce biletów okresowych z podziałem taryf: na metro i zwykłą - wiem wiem, biedni ludzie z obrzeży jeżdżący na drugi koniec miasta będą poszkodowani więc to niesprawiedliwe/nieuczciwe/nieetyczne...
uważajcie, bo coś takiego przejdzie... Trochę realizmu.
Przejść by przeszło, tylko żaden populista polityk się na to nie zgodzi ;)
Wydaje mi się, że to by zadziałało na zasadzie, że kupię tańszy bilet i pojadę 517, pomimo że tłum jak cholera i częstotliwość słaba, zamiast pojemniejszą koleją =;

No w sumie wydaje mi się że jeśli dajesz komuś wybór to naturalne jest że część będzie jeździć tak a część inaczej.
"Spóźniony pociąg przyspieszony relacji xyz, przyjedzie z opóźnieniem ok. 25 minut. Opóźnienie może ulec powiększe... zmianie"

ODPOWIEDZ