Praga Północ i jej problemy komunikacyjne

Moderator: Wiliam

Awatar użytkownika
MJ
(Jachim)
Posty: 2213
Rejestracja: 24 lut 2012, 14:57

Post autor: MJ » 15 kwie 2024, 0:16

Łukasz pisze:
12 kwie 2024, 14:17
Lewoskręt na kierunkowym z pasa środkowego w W-wie nie przejdzie, takie rzeczy tylko we Wrocławiu.
Wrocław, no właśnie... Byłem tam teraz na weekend i tam jest praktykowane to co zaproponował kolega Autobus Czerwon czyli skręt z Solidarności w prawo w Jagiellońska z torowiska tramwajowego. Ogólnie tam wpycha się autobus na tory tramwajowe wszędzie gdzie się da i skoro to praktykują to raczej zdaje egzamin. Odnosząc się do wątpliwości że to byłby oddzielny cykl blokujący samochody to pragnę tylko przypomnieć, że to komunikacją miejska ma mieć priorytet, a nie osobówki. Wiadomo, wprowadzenie tego wymagałoby kilku przeróbek, ale jest to do zrobienia. W końcu skoro "jakiś" Wrocław może to stolica kraju też. :)

Awatar użytkownika
ZielonyJamnik
Posty: 693
Rejestracja: 31 lip 2022, 8:25

Post autor: ZielonyJamnik » 15 kwie 2024, 8:06

Tu niedasie, bo są osobne spółki i TW myślą tylko o sobie, a nie o tym jak pomóc autobusów. Z ich punktu widzenia, autobusy to bardziej zdegradowane torowisko, dodatkowe potencjalne awarie na torowisku, mniejsza jego przepustowość. We Wrocławiu wszyscy grają do jednej bramki i tam bierze się pod uwagę korzyści dla całej spółki (T+A)
Mkną po koleinach zielone jamniki... =D>

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36633
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 15 kwie 2024, 8:08

Zaraz, zaraz. Co jest korzystnego w zdegradowanych torowiskach i zmniejszeniu ich przepustowości?
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6929
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 15 kwie 2024, 9:29

Przy takich częstotliwościach to problemem nie jest przepustowość, autobusy uzupełniają ofertę :p A na poważnie to byłem niedawno we Wrocławiu, oczywiście samochodem, ale uważnie obserwowałem torowiska - wygląda to kiepsko, tam gdzie jest PAT to nawierzchnia jest po prostu dokumentnie rozpierdolona.

Autobus Czerwon
Posty: 4098
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 15 kwie 2024, 9:32

Bastian pisze:
15 kwie 2024, 8:08
Zaraz, zaraz. Co jest korzystnego w zdegradowanych torowiskach i zmniejszeniu ich przepustowości?
Ciekawe gdyby tak porównać ile pasażerów przez Most Ś-D przewozi 190 a ile 13. I tak, myślę że gdyby jedno miało funkcjonować kosztem drugiego, to jednak korzystniejsze dla pasażerów byłoby pozostawienie autobusu.
Emyl pisze:
15 kwie 2024, 9:29
A na poważnie to byłem niedawno we Wrocławiu, oczywiście samochodem, ale uważnie obserwowałem torowiska - wygląda to kiepsko, tam gdzie jest PAT to nawierzchnia jest po prostu dokumentnie rozpierdolona.
Nie wiem szczerze mówiąc z czego to wynika, zagranico autobusy (a nawet trolejbusy) często jeżdżą po PAT i nawierzchnia jest płaska jak stół, a szczerze to wątpię aby robiono remont co rok. Może po prostu używana w PL technologia jest dosyć niedoskonała? :-k

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36633
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 15 kwie 2024, 12:10

Na pewno jest niedoskonała. Pytanie: o ile możemy jeszcze podnosić koszty inwestycji w transport szynowy? My jednak musimy ogarniać transport zbiorowy, w tym inwestycje, wyraźnie szczuplejszymi środkami, niż kraje zachodnie (bo wątpię, byś pisał o wschodnich).
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4880
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 15 kwie 2024, 12:15

Na Trasie WZ jest fragment wykonany z inną niż standardowa nawierzchnia i łatwo zobaczyć jak duża jest to różnica.
ObrazekObrazek

primoż
Posty: 3742
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 15 kwie 2024, 23:44

Bastian pisze:
15 kwie 2024, 8:08
Zaraz, zaraz. Co jest korzystnego w zdegradowanych torowiskach i zmniejszeniu ich przepustowości?
Jak też to, że na wspólnym pasie autobusowo-tramwajowym to dotychczas jednak autobusy są faworyzowane przez ZTM , czy to w formie zapychania go 160, czy też pocięcia bez konsultacji 26 po otwarciu M2C, gdy wtedy nie udało się skrócić/pociąć w konsultacjach 160 i 527. Dlatego nie dziwię się, że TW niechętnie wchodzi w kolejne TTA przy tym, a nie innym Organizatorze Przewozów.
Autobus Czerwon pisze:
15 kwie 2024, 9:32
Ciekawe gdyby tak porównać ile pasażerów przez Most Ś-D przewozi 190 a ile 13. I tak, myślę że gdyby jedno miało funkcjonować kosztem drugiego, to jednak korzystniejsze dla pasażerów byłoby pozostawienie autobusu.
Porównanie 190 i 13 to raczej nie ten case, bo to pierwsze jest linią magistralną (nawet jeśli w DŚ nie jeździ co 10), a to drugie co najwyżej linią średnią i to na dodatek nie kursującą w pełnym wymiarze godzin jak większość całotygodniowych linii dziennych.
Bastian pisze:
15 kwie 2024, 12:10
Na pewno jest niedoskonała. Pytanie: o ile możemy jeszcze podnosić koszty inwestycji w transport szynowy? My jednak musimy ogarniać transport zbiorowy, w tym inwestycje, wyraźnie szczuplejszymi środkami, niż kraje zachodnie (bo wątpię, byś pisał o wschodnich).
Może gdyby nie traktować w Warszawie zbiorkomu jako rozszerzonej działalności politycznej do zdobywania głosów i dodatkowego pola działań pozytywnego PR Urzędu Miasta, tylko jako krwiobieg dobrze funkcjonującego miasta służący do sprawnego przewozu mieszkańców, to może nawet przy tych szczuplejszych środkach finansowych też działałoby to lepiej niż obecnie?
Nie zawsze poważne opinie :wink:

Awatar użytkownika
MJ
(Jachim)
Posty: 2213
Rejestracja: 24 lut 2012, 14:57

Post autor: MJ » 16 kwie 2024, 7:39

Emyl pisze:
15 kwie 2024, 9:29
Przy takich częstotliwościach to problemem nie jest przepustowość, autobusy uzupełniają ofertę :p A na poważnie to byłem niedawno we Wrocławiu, oczywiście samochodem, ale uważnie obserwowałem torowiska - wygląda to kiepsko, tam gdzie jest PAT to nawierzchnia jest po prostu dokumentnie rozpierdolona.
No tak, tu się zgodzę, że stan torowisk jest w gorszym stanie. Tramwaje tak często się wykolejają, że ten fakt stał się memem. Znajomy kiedyś miał nawet kalendarz gdzie na każdy miesiąc było inne zdjęcie wykolejenia. :lol:
Ja z kolei jeździłem tylko komunikacją i zauważyłem że stan torowisk wcale nie był zależny od tego czy jest dzielony z autobusami. W sumie to nawet więcej odcinków, gdzie jeździły same tramwaje były w gorszym stanie.

Awatar użytkownika
vernalisadonis
Posty: 3080
Rejestracja: 03 cze 2012, 13:12

Post autor: vernalisadonis » 16 kwie 2024, 8:49

Bo nie były remontowane od kilkunastu lat i efekty wydać teraz. Na Pomorskiej torowisko było w tragicznym stanie ale ulica jest teraz remontowana. Potrzeba jest także przebudować ulicę Podwale od Placu Orląt Lwowskich do Renomy, tam też jest tragedia.
Warszawa, 08.07.2014r., 8505/4A/519
Wrocław, 04.02.2016r., 4630/010A/146
Bydgoszcz, 05.01.2022 M202/3/55
Komunikacja miejska oraz kolej

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6929
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 16 kwie 2024, 8:56

@MJ, ale mnie nie chodziło o to, że szyny były złe - może być trudno to ocenić nie jadąc tramwajem, chodziło o wszelkiego rodzaju płyty, płytki, asfalt itd. Strach czymkolwiek gumowym na to wjeżdżać.

ODPOWIEDZ