Wyrok w sprawie kontrolerzy kontra gapowicz

Moderator: JacekM

Martens
Posty: 223
Rejestracja: 14 mar 2011, 19:46

Post autor: Martens » 04 sty 2013, 16:14

Ciekawe rozstrzygnięcie, choć nieprawomocne. Dotyczy co prawda Krakowa, ale myślę, że warto przeczytać artykuł na ten temat, choćby w kontekście interpretacji przez sąd prawa kontrolerów do ujęcia gapowicza.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... _MPK_.html

Awatar użytkownika
Sindbad
Posty: 900
Rejestracja: 16 gru 2005, 15:58
Lokalizacja: Służew

Post autor: Sindbad » 05 sty 2013, 0:55

](*,) :idea: Już za samą kontrolę biletu aforo nazywa cię rasistą. ](*,)
Nie daj się zepchnąć z twojej drogi nawet przez ludzi idących w tym samym kierunku.
S.J.Lec

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 05 sty 2013, 1:47

Poczekajmy na dalsze losy tej sprawy. Na razie to tylko rejon orzekł, w dodatku dość kontrowersyjnie - w II instancji ten wyrok może się nie ostać. Poza tym takie fragmenty:
wersja podawana przez kontrolerów okazała się niewiarygodna, ponieważ subiektywnie i błędnie ocenili oni zaistniałą sytuację. Jako odpowiednie do ustalenia przebiegu wydarzeń sąd uznał wyjaśnienia oskarżonego, zeznania jednego z pasażerów i nagrania z wnętrza autobusu
sąd skazał Nigeryjczyka jedynie za uderzenie kontrolerki na sześć miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem przepracowania co miesiąc 40 godzin na cele społeczne. Podkreślając, że kara ograniczenia wolności będzie miała wychowawcze znaczenia dla oskarżonego, który w przeszłości dwukrotnie już był przyłapany na jeździe bez biletu.
(to za co go skazali? za pobicie, za jazdę na gapę, czy profilaktycznie, żeby go wychować?) każą z dużą ostrożnością podchodzić do tego orzeczenia i wyciągania z niego dalej idących wniosków.

esbek
Posty: 582
Rejestracja: 19 gru 2010, 16:50
Kontakt:

Post autor: esbek » 05 sty 2013, 8:35

Nie reagujmy na wykroczenia, bo nas skarzą. Chyba zacznę kolekcjonować kuriozalne wyroki naszych sądów.
http://www.youtube.com/user/esbek2
Filmy "tramwajowe" i nie tylko.
http://www.film.tramwaje.eu
Linki do filmów tramwajowych sortowane w/g krajów i miast

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26826
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 05 sty 2013, 8:53

Sindbad pisze:](*,) :idea: Już za samą kontrolę biletu aforo nazywa cię rasistą. ](*,)
To jest standard, uzyskany dzięki tak chwalonej politycznej poprawności - osobiście byłem świadkiem, jak Niemiec próbował zwrócić uwagę trajkoczącej przez telefon murzyn... pardon, afroeuropejce (a gadała łącznie całe półtora godziny podróży, bynajmniej nie cicho...) - odszczeknęła się, że "zwraca jej uwagę tylko dlatego, że jest z zagranicy i nie rozmawia po niemiecku", co oczywiście na biednego Niemca podziałało (dobrze, że od razu mu obozów koncentracyjnych nie wypomniała)...
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14783
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 05 sty 2013, 9:54

W Niemczech jest w ogóle 'ciekawie'. Kolega, który tam pracuje w Greifswaldzie i jechał z dzieckiem do Szczecina został w pociągu zaczepiony przez paru łysych narodowców - wystarczyło, żeby ściągnąć na najbliższą stację kilkanaście patroli, które przetrzepały pół pociągu. Niemcy bardzo panikują na wszelkie oskarżenia dotyczące agresji wobec innych nacji...
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 05 sty 2013, 11:20

Wolfchen pisze:W Niemczech jest w ogóle 'ciekawie'. Kolega, który tam pracuje w Greifswaldzie i jechał z dzieckiem do Szczecina został w pociągu zaczepiony przez paru łysych narodowców
No ale oni mają z tym problem to raz, po drugie walczą z tym z uwagi na skojarzenia historyczne. W jednym i drugim przypadku - bardzo dobrze.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26826
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 05 sty 2013, 11:35

Bardzo dobrze, że boją się rozwydrzonych murzynek w pociągach? Bez przesady...
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27396
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 05 sty 2013, 12:43

Wolfchen pisze:Kolega, który tam pracuje w Greifswaldzie i jechał z dzieckiem do Szczecina został w pociągu zaczepiony przez paru łysych narodowców - wystarczyło, żeby ściągnąć na najbliższą stację kilkanaście patroli, które przetrzepały pół pociągu.
To akurat chyba dobrze.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14783
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 05 sty 2013, 14:27

Ja nie mówię, że źle ;) Po prostu do kilku wyrostków ponad 30 Polizeimann-ów to lekka przesada moim zdaniem.
MeWa pisze:W jednym i drugim przypadku - bardzo dobrze.
Ale wynikiem tego jest to, że Niemiec boi być stanowczym czy też się podnieść głos na obcokrajowca, żeby nie dostać łatki rasisty... Oczywiście mówię o przypadkach uzasadnionych.
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36633
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 05 sty 2013, 14:42

Wolfchen pisze:Polizeimann
A to po jakiemu? :shock:

Bo po niemiecku jest Polizist.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
R-9 Chełmska
Posty: 7765
Rejestracja: 14 gru 2005, 20:15
Lokalizacja: Czerniaków/Rakowiec

Post autor: R-9 Chełmska » 05 sty 2013, 14:45

ZTCP jest to pogardliwe, potoczne określenie policjanta (aczkolwiek nie wiem, czy akurat przez dwa n, czy przez jedno)
5290 - LINIĘ OBSŁUGUJE ZAKŁAD "CHEŁMSKA"
Najczęściej podróżuję: 2, 17, 33, 136, 141, 172, 186, 509, 518, N01, N32

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14783
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 05 sty 2013, 14:48

R-9 Chełmska pisze:ZTCP jest to pogardliwe, potoczne określenie policjanta.
Potoczne - coś jak u nas by było "niebiescy" albo "granatowi" ;) Chociaż we wschodnich landach może być i pogardliwe w sumie :-k
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Martens
Posty: 223
Rejestracja: 14 mar 2011, 19:46

Post autor: Martens » 05 sty 2013, 17:53

Upraszam uprzejmie o powrót do tematu... I spróbujmy zapomnieć, że gapowicz jest czarny, bo to akurat w poniższym kontekście nie ma znaczenia.

Dla mnie najistotniejszy jest ten fragment:
Podczas próby wylegitymowania go i zatrzymania, kiedy kontrolerzy wykręcili mu ręce i przytrzymywali głowę przy podłodze,
w połączeniu z tym:
Sąd podzielił argumenty obrony, że w przypadku pogryzienia kontrolera oskarżony działał w ramach uzasadnionej obrony koniecznej.
oraz tym:
Sąd wskazał, iż kontrolerzy w świetle prawa przewozowego mogli jedynie ująć pasażera, ale nie za wszelką cenę, np. za pomocą wykręcania rąk i przytrzymywania głowy. Do zatrzymania natomiast uprawniona jest jedynie policja.
Po nowelizacji przepisów pojawiły się wątpliwości, jak szeroki zakres mają uprawnienia kontrolerów do "ujęcia" gapowicza. Przepis mówi tak:
Art 33a. 7. Przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona ma prawo:
1) w razie odmowy zapłacenia należności –żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego.
2) w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu –ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych,
W świetle przywołanego wyroku, a w zasadzie informacji prasowej o treści tego wyroku, ujęcie polegające na zastosowaniu siły fizycznej, chwytów obezwładniających (bo za takie można uznać wykręcanie rąk i przyciskanie głowy do podłogi) to jednak przesada. Oczywiście natychmiast rodzi się pytanie, co w takim razie wolno robić kanarowi w ramach "ujęcia" gapowicza na podstawie przepisów prawa przewozowego. Mam wrażenie, że ustawodawca spłodził bubel.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14783
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 05 sty 2013, 18:05

To jest właśnie problem... Wg mnie ujęcie to jest uniemożliwienie ucieczki - zakładając, że pasażer jest jeden, a kontrolerów dwóch, nie ma potrzeby stosować dość brutalnego obezwładniania typu rzucanie o podłogę. Dźwignia na rękę powinna wystarczyć (odpowiednio założona uniemożliwia ucieczkę i zasadniczo większość ruchów oprócz potulnego podążania w kierunku nadanym przez zakładającego dźwignię; no ale to jeszcze trzeba umieć zrobić).
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

ODPOWIEDZ