Strona 1 z 57

: 29 paź 2012, 18:56
autor: Martens
Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... traci.html
Teściowie pracownika ZTM jeżdżą za darmo. Miasto traci krocie i... oszczędza na podróżnych

Mimo kryzysu i podwyżek cen biletów 30-tysięczna armia urzędników, pracowników miejskich spółek i ich rodzin jeździ komunikacją miejską za darmo - donosi "Rzeczpospolita". Gdyby każdy z tych uprzywilejowanych kupił cztery kwartalne bilety, kasa miasta zyskałaby prawie 27 mln złotych, czyli prawie 1/4 sumy, jaką ZTM chce zarobić na podwyżkach biletów.
Jak wynika z danych Zarządu Transportu Miejskiego, największą grupę uprawnioną do darmowych przejazdów tworzą pracownicy Miejskich Zakładów Autobusowych oraz ich rodziny - łącznie wyrobiono dla nich ponad 15 tys. kart upoważniających do bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską.

Kolejna grupa to pracownicy Tramwajów Warszawskich i ich rodziny - mają prawie 10 tys. kart. Poza tym za darmo podróżują również pracownicy ZTM i Metra Warszawskiego wraz z rodzinami oraz pracownicy Szybkiej Kolei Mazowieckiej (ich rodziny nie mają prawa do darmowych przejazdów).

"Świadczenia wydają się zbyt daleko idące"

Warto zaznaczyć, że w przypadku niektórych pracowników komunikacji miejskiej jako rodzinę rozumie się nie tylko współmałżonka czy dzieci, ale również zameldowaną pod tym samym adresem konkubinę czy konkubenta, osobę, która jest rodzicem dziecka pracownika, a także teściową bądź teścia bez pracy, prowadzących gospodarstwo domowe pracownika.

- To są zaszłości sprzed wielu lat, kiedy były takie rozwiązania, zapisane w układach zbiorowych z pracownikami. Zdaję sobie sprawę, że są to świadczenia, które wydają się zbyt daleko idące - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

Największa grupa uprzywilejowanych

Jak zaznacza "Rzeczpospolita", z darmowych biletów korzysta więcej rodzin pracowników komunikacji miejskiej niż np. dzieci z rodzin wielodzietnych, klientów warszawskich ośrodków pomocy społecznej oraz dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych razem wziętych.

Gdyby zaś każdy z ponad 30 tys. uprzywilejowanych urzędników, pracowników miejskich spółek i ich rodzin kupił w ciągu roku cztery kwartalne bilety, kasa miasta zyskałaby 27 mln złotych, czyli prawie 1/4 sumy, którą chce zarobić na podwyżce cen biletów planowanej od 1 stycznia 2013 roku.

- Zdajemy sobie sprawę z problemu. Tych przywilejów nie da się jednak zmienić z dnia na dzień czy nawet z roku na rok. Taki proces jest czasochłonny - mówi Milczarczyk. Jak zapewnia, miasto ma zamiar przyjrzeć się sprawie.
30 tysięcy?! Wiedziałem, że kierowcy, motorniczowie czy maszyniści mają bilety wolnej jazdy (tak to się kiedyś nazywało), ale, że ich rodziny też? Moim zdaniem, to zdecydowana przesada.

: 29 paź 2012, 19:07
autor: Dantte
GW pisze:pracownicy Szybkiej Kolei Mazowieckiej
I to jeszcze założyli nową firmę! Żeby wyłudzać darmowe bilety! SKANDAL

: 29 paź 2012, 19:13
autor: Pawel_
E, bilety 'wolnej jazdy' dla rodziny kierowcy/motorniczego/maszynisty były od dawna, a oni dopiero teraz 'wywęszyli' aferę? Skandal... ;]

: 29 paź 2012, 19:14
autor: Kelly
A przypadkiem nie jest tak, że bilet ma pracownik i jedna osoba z rodziny?

: 29 paź 2012, 19:16
autor: Pawel_
Nie.

: 29 paź 2012, 19:20
autor: reserved
Niezły patent. Zrobię prawko, zostanę kierowcą, wywieszę reklamę "Szukam żony, w zamian oferuję darmowe przejazdy komunikacją miejską". Sukces murowany! :-D

: 29 paź 2012, 19:22
autor: Pawel_
Przy obecnych cenach biletów miałbyś niezłe branie. :lol3:

: 29 paź 2012, 21:34
autor: JotPeCet
Gazeta.pl nie umie czytać ze zrozumieniem tekstów konkurencji, a także Uchwał Rady Warszawy, dlatego pisze:Teściowie pracownika ZTM jeżdżą za darmo. (...)
Zdanie jest prawdziwe o ile tesć pracuje np. w Tramwajach Warszawskich. ](*,)

: 29 paź 2012, 23:26
autor: KwZ
O jakim tekście konkurencji piszesz?

: 29 paź 2012, 23:51
autor: Bernard
KwZ pisze:O jakim tekście konkurencji piszesz?
Zapewne o TYM, który pojawił się wcześniej.

: 30 paź 2012, 7:57
autor: Bastian
:arrow:
GW pisze:Jak zaznacza "Rzeczpospolita"

: 30 paź 2012, 14:07
autor: Os0
Szkoda tylko, że nikt nie wspomni, że dla szeregowego pracownika, to tak naprawdę cześć wypłaty jest, w pewnym sensie.

: 30 paź 2012, 14:13
autor: Stary Pingwin
Kiedyś bilety wolnej jazdy mieli pracownicy MZK. Teraz doszło metro i SKM, co jest zrozumiałe. Natomiast prawo organizatora do bezpłatnych przejazdów wydaje mi się naciągane. Ponieważ ratusz płaci za komunikację, to może urzędnicy też powinni jeździć za darmo?

: 30 paź 2012, 14:51
autor: Bastian
Nie ma nic za darmo, ktoś zawsze płaci. Pół biedy, gdy Ratusz - nie ma wtedy wielkiej różnicy, czy daje bilety, czy wyższe pensje. Bilet to uniknięcie problemów z rozliczaniem służbowych przejazdów (to uzasadnia choćby bilety dla pracowników ZTM), ale i po prostu część pakietu socjalnego.

Z igły widły. Nie w tym rzecz, kto ma bilet wolnej jazdy, tylko ile on kosztuje miasto w sumie (pensja plus wszystkie możliwe świadczenia - bilet jest tylko jednym z nich).

: 31 paź 2012, 0:02
autor: elijah
Praktycznie każdego dnia kontrolnego trafia się ktoś z biletem wolnej jazdy z różnych firm. Niektórzy nawet niewiedzą, co osoba (od której bilet się dostało) robi w danej spółce.
Problem - tak - jest poważny.

However, nie zmienia to faktu że np. wszyscy pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, dzieciaki z domów dziecka, placówek opiekuńczych a także cała rzesza urzędników bilet ma po prostu kupiony przez instytucję. Mielenie pieniędzy z jednej kasy samorządu do drugiej, z jednego resortu do innego. A świat kręci się na prowizjach, odsetkach od środków na kontach i podatku vat.