Warszawska Karta Miejska

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8392
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 21 sty 2016, 14:59

Już wiadomo więcej
Zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy pisze:§ 3. Potwierdzeniem uprawnień do przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie ze zniżką lub do korzystania z innych preferencji i ulg przewidzianych w ramach Programu oraz współpracy z podmiotami partnerskimi jest:
1) e-hologram „Karta Warszawiaka” w postaci elektronicznego zapisu na spersonalizowanej karcie zbliżeniowej lub innej karcie wprowadzonej lub zaakceptowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie (zwany dalej ZTM) - dla osób wskazanych w § 1 ust. 1 oraz ust. 2 uchwały nr VI/103/2015, dalej jako „Karta Warszawiaka”; (...)
http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/27949D ... meless.htm

Łukasz
Posty: 10641
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 21 sty 2016, 22:46

Wolfchen pisze:
Ja i tak zawsze doładowuję w POPie, więc mi to niekoniecznie robi różnicę, ale myślę, że większość pasażerów nie potrzebuje faktur za bilety :P
Jak się w jakiejś kwestii pojawia automat, to automatycznie zaczynam mieć uczulenie na ludzi obsługujących to nieautomatycznie. Na hologram często patrzą w KM, w ZTM mi się chyba nie zdarzyło, choć chyba pika na ulgowo. W ogole taki hologram faktycznie powinien być na rok...
ŁK

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14787
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 23 sty 2016, 8:24

W autobusach pika normalnie, w KMach ZTCP też.
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 23 sty 2016, 12:25

W ZTMowskich czytnikach Warszawiak pika jako ulgowy.

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 25 sty 2016, 21:22

person pisze:
Premo pisze:A niby jak biletomat ma rozpoznać że na karcie jest hologram?
Pytanie czy "hologram" będzie miał postać materialną (naklejka) czy nie... :>
Z tego co się dowiedziałem to hologram ma zniknąć. Biletomat sam będzie wiedział czy może na danej karcie zakodować "bilet warszawiaka"

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8392
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 26 sty 2016, 7:51

Premo pisze: Z tego co się dowiedziałem
Wow, napisałem to już powyżej. Szok, niedowierzanie, wiedza tajemna.

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5274
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 15 lut 2016, 18:13

Ciekawy przypadek dziś widziałem. Kobiecie kasownik wyświetlał "tylko jedna karta".


A miała tylko jedną...

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4896
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 15 lut 2016, 18:16

Ciekawy przypadek to ja kiedyś miałem, jak mi wyświetliło, że bilet mam ważny jeszcze przez... 8 lat :D
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Matrix2441
Posty: 1885
Rejestracja: 08 lip 2010, 17:27

Post autor: Matrix2441 » 15 lut 2016, 20:07

TGM pisze:Ciekawy przypadek dziś widziałem. Kobiecie kasownik wyświetlał "tylko jedna karta".


A miała tylko jedną...
Ja miałem podobnie. Wtedy moja miejska zbyt długo przebywała obok innej karty i kasownik wariował.

Awatar użytkownika
Sindbad
Posty: 900
Rejestracja: 16 gru 2005, 15:58
Lokalizacja: Służew

Post autor: Sindbad » 15 lut 2016, 21:21

Karty bankomatowe trzymane razem z Kartą miejską są odczytywane jako inna karta.
Nie daj się zepchnąć z twojej drogi nawet przez ludzi idących w tym samym kierunku.
S.J.Lec

Piottr
Posty: 1294
Rejestracja: 27 kwie 2010, 9:36
Lokalizacja: Wilanów
Kontakt:

Post autor: Piottr » 15 lut 2016, 23:48

Sindbad pisze:Karty bankomatowe trzymane razem z Kartą miejską są odczytywane jako inna karta.
Należy dodać, że dotyczy to wyłącznie kart bankowych zbliżeniowych PayPass. Karty z samym paskiem magnetycznym nie dają takiego efektu.
Doszliśmy w Polsce do stanu, że rozkład jazdy pociągów to jest coś,
co w istocie działania przypomina kalejdoskop, obracający się nie rzadziej niż cztery razy do roku,
w tym raz, w grudniu, z solidnym potrząśnięciem....

ashir
Posty: 27734
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 16 lut 2016, 18:07

ZTM pisze:E-hologram wgrasz w biletomacie

Papierowe hologramy, które poświadczają uprawnienia do korzystania z Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka będą ważne jedynie do 30 września br. Po tym okresie zostaną całkowicie zastąpione przez elektroniczny zapis na karcie, czyli tzw. e-hologram. Posiadacze kart z naklejonymi papierowymi hologramami, którzy chcą również po tym terminie korzystać z przysługujących im ulg i zniżek, powinni do końca września wgrać na swoje karty e-hologramy. Co ważne, żeby to zrobić nie będzie nawet trzeba udawać się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM ani do Wydziału Obsługi Mieszkańców w urzędzie dzielnicy.

Wprowadzone w grudniu 2013 r. Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka uprawniają do zakupu tańszych biletów długookresowych ZTM oraz do wielu ulg i zniżek przy korzystaniu z różnych miejskich czy komercyjnych instytucji (pełna lista dostępna jest na stronie: karta.um.warszawa.pl). Z Karty Warszawiaka/Młodego Warszawiaka mogą korzystać osoby, które mieszkają w stolicy i rozliczają się w niej z podatku dochodowego od osób fizycznych. Poświadczeniem uprawniającym do ulg i zniżek jest papierowy hologram naklejony na Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską lub inny nośnik biletów długookresowych ZTM. Do 14 lutego włącznie wydanych zostało 510 597 hologramów (406 906 Karty Warszawiaka i 103 691 Karty Młodego Warszawiaka).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami papierowe hologramy będą ważne wyłącznie do 30 września br. Potem zostaną zastąpione przez tzw. e-hologramy, które będą po prostu elektronicznym zapisem na karcie. Żeby więc od października móc korzystać z uprawnienia do ulg i zniżek w ramach Karty Warszawiaka oraz mieć możliwość zakupu tańszych biletów długookresowych, należy do końca września wgrać na kartę e-hologram.

Jak można to zrobić? Najprościej, bez konieczności wizyty w POP-ie lub w WOM-ie, będzie to można zrobić w… biletomacie. Taką funkcję od 17 lutego br. będą miały prawie wszystkie biletomaty, w których można kodować bilety długookresowe (ponad 1270 urządzeń w autobusach MZA i ok. 600 automatów stacjonarnych). E-hologramu nie będzie można wgrać jedynie w 36 automatach ZTM stojących na stacjach II linii metra (urządzenia są na gwarancji i nie ma możliwości zmiany oprogramowania w okresie gwarancyjnym).

Cały proces jest bardzo prosty. Po włożeniu karty do czytnika należy wybrać opcję wgrania e-hologramu. Potem trzeba potwierdzić (naciskając przycisk „TAK”), że w dalszym ciągu posiadamy uprawnienie do korzystania ze zniżek. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z regulaminem i oświadczenie, że zgadzamy się na okazanie, na wezwanie ZTM, stosownych dokumentów poświadczających uprawnienia do Karty Warszawiaka. Potem pozostaje już tylko wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Po wgraniu e-hologramu można wyjąć kartę z czytnika.

Posiadacz karty, której nie ma na liście uprawnionych do zakodowania e-hologramu, zostanie poinformowany o konieczności zgłoszenia się do POP ZTM z wymaganymi dokumentami. Jeśli zaś nie mamy uprawnienia do zniżek lub z innego powodu naciśniemy „NIE”, wgrywanie e-hologramu zostanie przerwane.

E-hologram można oczywiście również wgrać w POP ZTM lub w jednym z dzielnicowych WOM-ów. Do tej pory z możliwości tej skorzystało już 520 osób. Jeśli zdecydujemy się na wgranie e-hologramu w POP-ie lub WOM-ie powinniśmy okazać dowód tożsamości oraz jeden z dokumentów: pierwszą stronę PIT z prezentatą urzędu skarbowego, zaświadczenie z urzędu skarbowego, Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) wraz z pierwszą stroną PIT-u, gdy rozliczamy się przez Internet. Osoby, które jeszcze nie mają Karty Warszawiaka a chciałyby ją uzyskać, również powinny zgłosić się do POP lub WOM z jednym z wyżej wymienionych dokumentów.

Wgrane w tym roku e-hologramy będą ważne do 30 września roku 2017.

Należy jednak pamiętać, że e-hologramy będą ważne dopiero od początku października. Do tego czasu, czyli do końca września, poświadczeniem uprawnienia do ulg i zniżek w ramach Karty Warszawiaka/Młodego Warszawiaka będą hologramy papierowe. Dlatego osoby, które mają hologramy naklejone na kartę nie powinny ich z niej usuwać. Również z tego powodu warszawiacy, którzy hologramu jeszcze nie mają, a złożą wniosek przed końcem września, oprócz e-hologramu będą mieli na kartę naklejony również hologram papierowy.

Wraz z uruchomieniem możliwości wgrywania e-hologramów w biletomatach, czyli od 17 lutego ZTM rozpoczyna także kampanię informacyjną skierowaną do pasażerów. Jej celem jest m.in. zachęcenie do tego by z przedłużeniem ważności uprawnień nie czekać do ostatniej chwili tylko zrobić to zaraz po tym jak rozliczymy się z podatku. Jedną z najłatwiejszych możliwości będzie wgranie e-hologramu w biletomacie. Informacje będzie można znaleźć m.in. w taborze komunikacji miejskiej oraz na stacjach metra i SKM.
http://ztm.waw.pl/informacje.php?i=1114&c=98&l=1

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 16 lut 2016, 22:55

Sindbad pisze:Karty bankomatowe trzymane razem z Kartą miejską są odczytywane jako inna karta.
Legitymacja studencka też.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14787
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 18 lut 2016, 20:20

Wszelkie karty zbliżeniowe dają taki efekt...


Odnośnie e-hologramów - ciekawie będzie się przedstawiała sprawa z tymi "wezwaniami"... Ciekawy jestem, jak to rozwiążą, bo średnio mi się widzi, że ludzie będą brali wolne w pracy, żeby się zameldować w ZTMie z papierami... :-k
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

gfedorynski
Posty: 717
Rejestracja: 09 sie 2010, 15:45

Post autor: gfedorynski » 19 lut 2016, 9:38

Ciekawe, jak zamierzają rozwiązać kwestię zniżek w miejscach niekomunikacyjnych. Zmuszą wszystkich do wstawienia terminali? Skończy się pewnie likwidacją tych zniżek...

ODPOWIEDZ