O nazwach ulic

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 24947
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 18 gru 2017, 8:49

Dziennikarz musi umieć pisać. Od czytania jest korekta (w Tychach). Ciekawe tylko, gdzie jest pies do pilnowania tych ... inteligentów.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27740
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 18 gru 2017, 8:55

Uważaj, bo zaraz dowiesz się, że jesteś chamidłem :keke:
raz szalem, raz racą kibolskie łajdactwo!

michael112
Posty: 3185
Rejestracja: 20 gru 2005, 16:02
Lokalizacja: Korzysta z zespołów 3005, 3006, 3007

Post autor: michael112 » 05 sty 2018, 17:13

Łódź zdążyła zmienić zdekomunizowaną nazwę. Pytam się, gdzie Warszawa.
Politycznie nie jestem za PO ani KOD-em, nawet bardzo. Ale nie podoba mi się też nazywanie ulic imieniem Kaczyńskiego. I dlatego pytam się, czemu radni nie mogli przed wejściem w życie wspomnianej w artykule ustawy, zmienić nazwy chociaż tej ulicy Kaczyńskiego na jakąkolwiek neutralną?

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 05 sty 2018, 17:58

Ehem...
Uchwała trafi teraz do... wojewody. Tego samego, który wcześniej zmienił nazwę placu. Ma on 14 dni na jej opublikowanie w Dzienniku Uchwał Województwa Łódzkiego. Nowa nazwa będzie obowiązywać po dwóch tygodniach od opublikowania uchwały.
No więc uwierzę, że gołąb umie grać w szachy, gdy ujrzę tę publikację.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

osa
Posty: 2589
Rejestracja: 23 wrz 2009, 12:04

Post autor: osa » 06 sty 2018, 11:26

Poza tym, z tego co mówiła przewodnicząca Rady Warszawy, nowela ustawy dekomunizaycyjnej i tak zakazywała samorządom gmeranie w nazwach (bez zgody wojewody i IPN) nadanych już wcześniej. Czyli termin wejścia w życie nowych zasad nie ma znaczenia. A głosowanie nad Trasą Łazienkowską zapowiedziano na przyszły tydzień.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 06 sty 2018, 11:35

Problem nie w Trasie Łazienkowskiej (ani mnie to ziębi, ani grzeje), tylko w Dąbrowszczakach, Tołwińskim i Kaliskim.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

osa
Posty: 2589
Rejestracja: 23 wrz 2009, 12:04

Post autor: osa » 06 sty 2018, 17:22

Trzy ostatnie nazwy, które wymieniłeś, czekają na decyzję sądu administracyjnego, Trasa Łazienkowska - z tego, co zrozumiałem - ma być nazwana w geście sprzeciwu. Taka koncepcja.

pietia
Posty: 790
Rejestracja: 29 maja 2007, 14:21

Post autor: pietia » 06 sty 2018, 18:45

A gdyby tak Rada Warszawy nadała spornemu odcinkowi Trasy Łazienkowskiej imię Bogusława Kaczyńskiego? Postać to znacznie mniej kontrowersyjna niż Lech,a w potocznym użyciu i tak stosuje się nazwę skróconą do nazwiska, więc byłaby to tak czy tak ulica Kaczyńskiego

Autobus Czerwon
Posty: 4553
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 07 sty 2018, 8:12

Bogusław Kaczyński raczej nie zasługuje na to, żeby otrzymać swoją ulicę w takich okolicznościach, w spadku.

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 07 sty 2018, 16:48

osa pisze:
06 sty 2018, 11:26
Poza tym, z tego co mówiła przewodnicząca Rady Warszawy, nowela ustawy dekomunizaycyjnej i tak zakazywała samorządom gmeranie w nazwach (bez zgody wojewody i IPN) nadanych już wcześniej.
Nie zakazywała bo ta nowelizacja obowiązuje dopiero od dzisiaj.

osa
Posty: 2589
Rejestracja: 23 wrz 2009, 12:04

Post autor: osa » 07 sty 2018, 19:52

Obowiązuje od dzisiaj, ale z zapisem wstecz. Z depeszy Polskiej Agencji Prasowej: "Nowelizacja przewiduje, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą".

gfedorynski
Posty: 910
Rejestracja: 09 sie 2010, 15:45

Post autor: gfedorynski » 08 sty 2018, 9:08

Bo radni ciągle grają w szachy z bokserami. Trzeba było zrobić ulicę Kaczyńskiego na jakimś zadupiu, między śmietnikiem a osiedlową Żabką, byłaby nazwa zajęta i po kłopocie.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 09 sty 2018, 0:10

osa pisze:
07 sty 2018, 19:52
Obowiązuje od dzisiaj, ale z zapisem wstecz. Z depeszy Polskiej Agencji Prasowej: "Nowelizacja przewiduje, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą".
Chodzi o postępowania wszczęte przez wojewodę przed wejściem w życie tej noweli, a więc o te wypadki, kiedy wojewoda nadal czeka na opinię IPNu 9Który się lekko przytkał prawdę mówiąc).

Jeśli przykładowo wojewoda zmienił nazwę ulicy, to postępowanie zakończył (jak to miało miejsce z warszawskimi ulicami - postępowanie zakończyło się 10.11.2017) i już ta nowela nie ma zastosowania. Gdyby radni mieli jaja i w listopadzie by zmienili te nazwy, to wojewoda by musiał opublikować uchwały, bo Rada Miasta by nadała te nazwy zgodnie z prawem (zgodnie z ówczesnym stanem legislacyjnym, rada gminy miała wolną rękę w nazywaniu dróg publicznych - teraz ma nieco ograniczone pole manewru, co jest do uwalenia zresztą, ale nie przy obecnym składzie TK).
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 23 sty 2018, 8:51

Patrzę na mapę na stronie UM i zamiast Ronda Lotnika widzę Rondo R. Kaczorowskiego. Coś mi umknęło? :>
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1745
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 23 sty 2018, 9:05

Oczywisty fakt, że kolega MeWa "ma" ulicę na Bemowie. Tylko kiedy dosłużył generała?!
Idiokracja nas otacza

ODPOWIEDZ