MSI w Łodzi

Moderator: JacekM

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 03 lis 2006, 19:01

Na Targówku nie spotkalem się z budynkiem oznaczonym przez tablicę MSI.... A z ulicą to tylko się spotkąłem na skrzyżowaniu Sw. Wincentego / Kondratowicza.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 03 lis 2006, 19:10

Na Targówku nie spotkalem się z budynkiem oznaczonym przez tablicę MSI
:D

Ale Wilanowa jeszcze w ogóle nie dotknęli, a Targówek już trochę ;)
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 24 paź 2007, 22:32

GAZETA WYBORCZA pisze: Charakterystyczne dla Warszawy niebieskie znaki montują też w Łodzi. W 2005 r. ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński podarował łódzkim włodarzom prawa do tego systemu. - Bezprawnie - twierdzą autorzy pomysłu.




Pierwsze tablice pojawiły się na ulicach stolicy dziesięć lat temu jako część specjalnego projektu tzw. Miejskiego Systemu Informacyjnego. Dziś niebiesko- czerwone panele są znakiem rozpoznawczym Warszawy. Powszechnie się uważa, że właśnie dzięki nim stolica jest najlepiej oznakowanym miastem w Polsce. Być może właśnie dlatego inne miasta zaczęły interesować się zaadaptowaniem tego systemu do swoich warunków. Identyczne znaki pojawiły się ostatnio w łódzkim Śródmieściu, a w przyszłości mają też być umieszczane w innych dzielnicach.

Autorzy pomysłu z Towarzystwa Projektowego twierdzą, że łódzki samorząd bezprawnie wykorzystuje warszawski system.- Kiedy dziesięć lat temu zrodził się ten projekt, mieliśmy dwa zamysły - dobrze oznakować Warszawę i opracować pewną symbolikę charakterystyczną dla tego miasta, a nawiązującą do jego położenia i historii. Stąd m.in. znak równoległości i prostopadłości do Wisły - wyjaśnia Jerzy Porębski, jeden z twórców projektu. - Udało nam się to osiągnąć. Dziś niemal każdy w Polsce rozpoznaje te niebiesko-czerwone tabliczki. Nie rozumiem, dlaczego w innych miastach mają one wyglądać identycznie. Nikt się nas nie zapytał o zdanie, zostały naruszone nasze prawa autorskie. Nie wykluczam, że będziemy się o te znaki sądzić - dodaje.

Wojciech Sławiński z ZDM zajmujący się realizacją MSI potwierdza: - W 2005 roku prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki wystąpił do ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego o zgodę na użycie tego oznakowania. Pozwolenie otrzymał.

Według Sławińskiego prawa majątkowe do systemu należą do miasta i prezydent Kaczyński mógł zezwolić na jego wykorzystanie w Łodzi. Na temat samych praw autorskich nie chciał się wypowiadać. Przyznał tylko: - W 1996 roku nikt nie miał pojęcia, że te tablice zrobią taką furorę i będą wieszane poza Warszawą. Gdyby autorzy wiedzieli, że tworzą projekt ogólnopolski, domagaliby się pewnie większych honorariów. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi właśnie o pieniądze.

Podobne stanowisko reprezentuje ratusz. - To jest ciągłość władzy - mówi rzecznik Tomasz Andryszczyk. - Nie możemy teraz cofnąć decyzji, którą ponad dwa lata temu wydał prezydent Kaczyński. Z naszych ekspertyz wynika zresztą, że miał do tego prawo.

Rzecznik nie potrafił jasno odpowiedzieć, czy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz pozwoli innym miastom na wykorzystanie systemu. - Na razie masowo nie wpływają do nas takie zapytania - twierdzi. - Z jednej strony czymś doskonałym należy się dzielić, z drugiej - ten projekt jest bardzo "warszawski". Ale nawet jeżeli umowy tego nie wymagają, to należy zapytać twórców, co sądzą o instalowaniu tego projektu w innych miastach - dodaje.
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 25 paź 2007, 0:43

:arrow: Niech Łódź i każde inne miasto, które chciałoby wykorzystywać ten system, zapłaci honorarium autorom projektu i będzie po problemie.
System jest bardzo dobry i powinien się rozwijać.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 25 paź 2007, 0:45

tylko mogliby jakieś swoje elementy wprowadzać, inne kolory, cokolwiek... bo faktycznie ten system stał się rozpoznawalny jako warszawski
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 25 paź 2007, 0:47

MeWa pisze:tylko mogliby jakieś swoje elementy wprowadzać, inne kolory, cokolwiek... bo faktycznie ten system stał się rozpoznawalny jako warszawski
:arrow: Jeśli zapłacą, to mają prawo wykorzystywać oryginał. Jeśli kilka miast wykorzystywałoby to samo, to ludzie szybko nauczyliby się zasad poszczególnych oznaczeń (strzałki, zakresy numerów między przecznicami itp.).

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 25 paź 2007, 0:52

Zdaję sobie z tego sprawę, stąd moja opinia / wniosek.
System jest natomiast intuicyjny. Zresztą można go zróżnicować na wiele sposobów.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8361
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 26 paź 2007, 9:21

Łódzka wersja artykułu wklejonego przez Kleszcza z ciekawostką w ostatnim zdaniu.

Obrazek
Spór o łódzko-warszawskie tablice

Warszawa oburza się, że w Łodzi są takie same tablice z nazwami ulic jak w Warszawie. Tyle że władze stolicy same podarowały Łodzi prawo do korzystania z Miejskiego Systemu Informacji
Pierwsze tablice pojawiły się na ulicach stolicy dziesięć lat temu jako część specjalnego projektu tzw. Miejskiego Systemu Informacyjnego (MSI). Dziś niebiesko-czerwone panele są znakiem rozpoznawczym Warszawy. Powszechnie się uważa, że właśnie dzięki nim stolica jest najlepiej oznakowanym miastem w Polsce. Być może właśnie dlatego inne miasta zaczęły interesować się zaadaptowaniem tego systemu do swoich warunków. Identyczne znaki od kilku miesięcy są już w Łodzi.



Autorzy pomysłu z Towarzystwa Projektowego twierdzą, że łódzki samorząd bezprawnie wykorzystuje warszawski system. Jerzy Porębski, jeden z twórców projektu, oburza się: - Dziś niemal każdy w Polsce rozpoznaje te niebiesko-czerwone tabliczki. Nie rozumiem, dlaczego w innych miastach mają one wyglądać identycznie. Nikt się nas nie zapytał o zdanie, zostały naruszone nasze prawa autorskie. Nie wykluczam, że będziemy się o te znaki sądzić - mówi.

Opinię, że Warszawa jest bardzo dobrze oznakowana, podzielał także Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, który jako minister w kilku rządach pomieszkiwał w Warszawie. W 2005 r. zwrócił się do ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego o zgodę na użycie tego oznakowania. Pozwolenie otrzymał. Kropiwnicki jest spokojny o prawa do tablic i zdumiony nagłym szumem wokół MSI. - Zwróciłem się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i otrzymałem formalną zgodę na skorzystanie z dobrego pomysłu i adaptowałem go na terenie Łodzi - mówi prezydent i dodaje, że jest przekazane na piśmie z wyraźnym stwierdzeniem, że mam prawo użyć tego systemu na terenie Łodzi.

Nie ma obawy, że władze Warszawy cofną prawo do używania tablic. - To jest ciągłość władzy. Nie możemy teraz cofnąć decyzji, którą ponad dwa lata temu wydał prezydent Kaczyński. Z naszych ekspertyz wynika zresztą, że miał do tego prawo - mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik prezydenta Warszawy.

Niezadowoleni są autorzy. Wykonali projekt na zlecenie warszawskiego urzędu i za "warszawskie" pieniądze. Tymczasem okazał się tak dobry, że zaadaptowała go Łódź, a wkrótce także Wrocław.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8619
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 26 paź 2007, 20:25

:arrow: A Wrocław też zwrócił się o taką zgodę? Ciekawe, czy w tej sytuacji inne miasta też dostaną taką zgodę, jeśli o nią wystąpią.

ODPOWIEDZ