Nazwy stacji metra

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 04 lis 2008, 18:03

Glonojad pisze:
Adam G. pisze: dw. Południowy jest może i fajny dla miłośników, ale absolutnie nie powinna się tak nazywać stacja metra. przecież nie ma tam już żadnego dworca!
Jest dworzec autobusowy. Duży.
Nazwanie tego dworcem autobusowym jest grubą przesadą.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26855
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 04 lis 2008, 18:19

Na tle warszawskich rozwiązań - nie jest :p
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

konradek
Posty: 43
Rejestracja: 07 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: rejon ignorowany przez ZTM

Post autor: konradek » 07 lis 2008, 20:34

MeWa pisze:niewątpliwie dobrze by było, żeby nazwy na II linii metra były przemyślane i by nie zaczęły obowiązywać niektóre obecne niezatwierdzone potworki, służące jedynie celom informacyjnym.
Uważam, że niektóre nazwy stacji :mewa: MUSZĄ mieć inne nazwy:
powstańców śląskich :arrow: bemowo ratusz, lazurowa :arrow: os. górczewska, księcia janusza :arrow: ciołka lub olbrachta, połczyńska :arrow: karolin, moczydło :arrow: pkp koło, wolska :arrow: płocka, targówek I :arrow: witebska, fieldorfa :arrow: bora komorowskiego, młociny :arrow: huta, powiśle :arrow: pomnik syreny ](*,) (-X :-s (-( #-o :rotfl2: :sciana: :nie: :mur: te nazwy funkcjonują od dawna i po co je zmieniać :?: :?: :?:

a po za tym:
świętokrzyska :arrow: Pałac Kultury
ratusz :arrow: pl. bankowy lub al. solidarności
wierzbno :arrow: telewizja polska

radeom
Posty: 4231
Rejestracja: 22 lis 2007, 17:29

Post autor: radeom » 07 lis 2008, 20:36

konradek pisze: ](*,) (-X :-s (-( #-o :rotfl2: :sciana: :nie: :mur:
Proponuję jeszcze więcej emotów.

ArturZaremba
Posty: 10
Rejestracja: 16 paź 2008, 14:53

Post autor: ArturZaremba » 07 lis 2008, 21:24

konradek pisze:fieldorfa :arrow: bora komorowskiego,
1. Nie wcale od tak dawna ,a dopiero od kilku lat.
2. Bora-Komorowskiego jest długą ulicą ,a po wybudowaniu Bora-Komorowskiego-bis będzie jeszcze dłuższa. Więc jednyną sensowną nazwą jest Fieldorfa.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26855
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 07 lis 2008, 21:31

konradek pisze: a po za tym:
świętokrzyska :arrw: Pałac Kultury
Przystanki tramwajowe i autobusowe też? Czy wiesz, że z północnej galerii Metra Centrum jest bliżej głównego wejścia do PKiN?
ratusz :arrow: pl. bankowy lub al. solidarności
Taaak, zwłaszcza Aleja Solidarności, bo to taka krótka ulica...
wierzbno :arrow: telewizja polska
Co z zespołem przystankowym położonym na zachód od metra wierzbno? Zmiana na "Telewizja Polska - Brama Główna"? :roll:
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

patryk148
Posty: 547
Rejestracja: 20 gru 2005, 18:13
Lokalizacja: jeszcze Widok

Post autor: patryk148 » 20 lut 2010, 15:12

Nazwy dla centralnego odcinka metra w zasadzie mogą być, chociaż początkow Stadion miał być Pragą Centrum i zlokalizowany miał być między Kijowską a Zamoyskiego. Można by też Ronada zamienić odpowiednio na MIRÓW lub CZYSTE oraz GRZYBÓW, ale to troche naciągane by było.

Natomiast nazwy dla wszystkich odnóg nie podobają mi się wcale.

Moja propozycja:
MORY
CHRZANÓW
JELONKI
GÓRCE
ULRYCHÓW
KSIĘCIA JANUSZA lub KOŁO
PARK MOCZYDŁO
WOLA lub MŁYNÓW
....
NOWA PRAGA
TARGÓWEK PŁD
TARGÓWEK TROCKA
ZACISZE
PODGRODZIE
BRÓDNO

Jest to kontynuacja nazewcnictwa od osiedli.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 20 lut 2010, 15:26

Ale jaki jest sens robić "Targówek Płd" i "Targówek Trocka"? Nazwy stacji powinny być krótkie, najlepiej od osiedli, a jeśli się nie da, to od ulic. Dlatego ja bym przy Trockiej zrobił Targówek, a poprzednią np. "Witebska" czy "Ossowskiego" - ogólnie od nazwy ulicy. Ale to nie ten temat, żeby dyskutować ;)
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 18 paź 2010, 10:06

Gazeta Wyborcza pisze:Jakie nazwy dla stacji II linii metra? Oto propozycje
Jarosław Osowski
2010-10-18, ostatnia aktualizacja 2010-10-18 08:20

Zanim na dobre rozkręci się budowa drugiej linii metra, Zespół Nazewnictwa Miejskiego proponuje zmienić nazwy większości stacji. Nie wszystkie jego pomysły wydają się jednak strzałem w dziesiątkę.

Specjaliści, którzy zasiadają w Zespole, przyjrzeli się roboczym nazwom 21 przystanków metra między Bemowem a Bródnem. Proponują zmienić 12 z nich. Najpilniejszej decyzji radnych wymaga obecna stacja Stadion pod ul. Sokolą, na którą wcześniej mówiło się Port Praski. Teraz miałaby zostać "Stadionem Narodowym". Byłaby to jedyna zmiana w obrębie centralnego odcinka metra, który powinien być gotowy do końca 2013 r. Pozostałe sześć przystanków od Woli po Pragę - Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle i Dworzec Wileński - zachowałoby obecne nazwy.

Dzielnice zamiast ulic

Najwięcej nowości odnajdujemy w zachodniej części drugiej linii metra, która ma duże szanse na budowę w następnej kolejności. Tu Zespół Nazewnictwa Miejskiego zaleca głównie zastąpienie ulic w nazwach stacji dzielnicami i osiedlami. I tak końcowy przystanek Połczyńska zmieniłby się w Mory (niedaleko stąd planowana jest nowa baza postojowa dla pociągów). Dalej metro zatrzymywałoby się na stacji Chrzanów - dziś to głównie pola uprawne na zachód od ul. Lazurowej. Nazwa tej ulicy ustąpiłaby Grotom w nazwie stacji koło pętli tramwajowej i autobusowej Osiedle Górczewska. Następny przystanek to Górce (zamiast Powstańców Śląskich) przy ratuszu Bemowa, dalej Ulrychów (a nie Wola Park jak centrum handlowe), Koło (teraz Księcia Janusza), Moczydło (bez zmian) i wreszcie Wola-Czyste (w miejsce Wolskiej).

Trzy ostatnie propozycje wymagają jednak przemyślenia, bo niezbyt dokładnie odpowiadają lokalizacji planowanych przystanków metra. W ratuszu słyszymy wprawdzie, że ich nazwy mogą nawiązywać do lokalnych obszarów Miejskiego Systemu Informacji, ale przecież ich granice budzą wśród warszawiaków mnóstwo kontrowersji. Bo czy skrzyżowanie ul. Górczewskiej z ul. Księcia Janusza to już Koło? Z kolei Czyste znajduje się dopiero na południe od ul. Kasprzaka (a historycznie częściowo nawet w obrębie dzisiejszej Ochoty), więc do stacji pod skrzyżowaniem Wolskiej z Płocką bardziej pasowałaby dotychczasowa i prostsza nazwa - Wolska. Wciąż zresztą waży się jej lokalizacja, bo dzielnicowi radni naciskają, by budować ją tam, gdzie była planowana wcześniej i gdzie jest większy ruch, czyli u zbiegu Wolskiej z Młynarską. Ostatnio zaś Rada Warszawy zdecydowała odsunąć stację Moczydło od parku o tej nazwie. Według najnowszych ustaleń miałaby powstać po drugiej stronie nasypu kolejowego na wysokości skrzyżowania Górczewskiej z Sokołowską, a te okolice to już raczej Młynów.

Na roboczo - ostatecznie?

A oto, jakie pomysły Zespół Nazewnictwa Miejskiego ma dla stacji kolejnego odcinka na prawym brzegu Wisły. W miejsce "Szwedzkiej" widzi "Nową Pragę". "Targówek I" (na wysokości ul. Ossowskiego) chętnie zastąpiłby "Targówkiem Centrum", a "Targówek II (przy Trockiej) - "Targówkiem Północnym". Zmiany ominęłyby stację Zacisze, ale już nie dwa przystanki bródnowskie: "Kondratowicza" przy ratuszu dzielnicy to "Bródno-Szpital", zaś końcowa "Rembielińska" to "Nowe Bródno".

- Dla nas to dalsza przyszłość. Na razie używamy nazw roboczych - mówi Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra Warszawskiego. - Nowe nazwy musiałaby zatwierdzić Rada Warszawy - przypomina Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Tymczasem radni z komisji nazewnictwa przyjęli je tylko do wiadomości.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... zycje.html
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 18 paź 2010, 10:08

Niektóre propozycje dość sensowne, inne wcale (Wola - Czyste? Groty?! :shock:). No i nie ma Uniwersytetu... :(
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
jasiu
Posty: 3282
Rejestracja: 06 mar 2006, 22:11
Lokalizacja: Transplovietia

Post autor: jasiu » 18 paź 2010, 11:03

A od kiedy to stacja ma być koło Uniwersytetu? ;>

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 18 paź 2010, 11:12

A nie? Przecież budynki uniwersyteckie będą kilka metrów od wejścia na stację. Politechnika wcale nie jest bliżej, nawet jeśli się weźmie pod uwagę budynek Inżynierii Lądowej (?) przy al. Armii Ludowej.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 18 paź 2010, 11:37

Stacja "Ministerstwo Finansów".

Awatar użytkownika
jasiu
Posty: 3282
Rejestracja: 06 mar 2006, 22:11
Lokalizacja: Transplovietia

Post autor: jasiu » 18 paź 2010, 11:48

Bastian pisze:A nie? Przecież budynki uniwersyteckie będą kilka metrów od wejścia na stację
faktycznie, mój wydział jest na rogu Świętokrzyskiej. Ale jak w takim razie nazwiesz przystanek przy kampusie głównym - Pomnik Kopernika? ;)

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 18 paź 2010, 11:54

ASP
ASP - Uniwersytet
Krakowskie Przedmieście Uniwersytet
UKSW może mieć dwa przystanki, a UW nie? :)

ODPOWIEDZ