Nazwy stacji metra

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 23 maja 2011, 23:47

por.Arek pisze:Ale Wolska/Płocka to już pogranicze Czystego i Młynowa
Że co? Gdzie Czyste, gdzie Młynów? Toż to najwłaściwsza Wola!
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 24 maja 2011, 0:03

primoż pisze:
osa pisze:Absolutnie nie jest Mirowem rondo Daszyńskiego - to już w ogóle bzdura do kwadratu, Mirów historycznie znajdował się ze 2 km stąd w okolicach al. Jana Pawła, Chłodnej, Elektoralnej.
Poniekąd jest, ale to już peryferia Mirowa. Zastanawiam się, ile osób kojarzy Mirów? Ja jak mówię znajomym gdzie mieszkam, to muszę mówić, że na Woli, bo Mirowa to zupełnie nie kojarzą, w odróżnieniu od Młynowa bądź Koła.
masz jak w banku, że po otwarciu stacji metra wszyscy wiedzieliby gdzie jest Mirów. Podejrzewam, że przed otwarciem I linii metra niektóre nazwy też nie były tak znane.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

MC
Posty: 1828
Rejestracja: 16 paź 2009, 23:11

Post autor: MC » 24 maja 2011, 0:05

Bastian pisze:Toż to najwłaściwsza Wola!
A MSI mówi, że nie ma Woli w kategorii osiedla (jak Młynów czy Czyste)... :beczy:
(Ach to MSI! :lanie: )

por.Arek
Posty: 246
Rejestracja: 14 lut 2011, 11:29

Post autor: por.Arek » 24 maja 2011, 9:09

Bastian pisze:
por.Arek pisze:Ale Wolska/Płocka to już pogranicze Czystego i Młynowa
Że co? Gdzie Czyste, gdzie Młynów? Toż to najwłaściwsza Wola!
Najwłaściwsza? W jakim sensie? Jakeś taki precyzyjny to może napisz. Bo w sensie historycznym np. trzeba pamiętać, że w XVII i XVIII serce Woli to był rejon dzisiejszej Reduty Wolskiej i Zajezdni Redutowa.

Zgodzę się natomiast z tym, że Wolska/Płocka to w sumie ani Młynów ani Czyste, mimo że wszystkie nieruchomości dookoła przypisane są do którejś z tych dwóch dzielnic.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 24 maja 2011, 9:17

por.Arek pisze:Najwłaściwsza? W jakim sensie? Jakeś taki precyzyjny to może napisz. Bo w sensie historycznym np. trzeba pamiętać, że w XVII i XVIII serce Woli to był rejon dzisiejszej Reduty Wolskiej i Zajezdni Redutowa.
Zgoda, tam było centrum wsi. Ale ciągnęła się ona dość znacznie wzdłuż Wolskiej (co można zobaczyć na starych mapach), a zgodnie z artykułem w Wikipedii jej wschodnią granicę (a więc styk z Warszawą stanowiła rzeczka Drna, płynąca śladem obecnych ulic Towarowej i Okopowej. MSI powycinał niemało starych nazw (żeby wspomnieć choćby o Ursusie) - ja bym wyciął z Czystego i Młynowa Wolę i usytuował ją między Kasprzaka (granica z Czystem) a Górczewską (granica z Młynowem).
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 24 maja 2011, 9:18

por.Arek pisze:trzeba pamiętać, że w XVII i XVIII serce Woli to był rejon dzisiejszej Reduty Wolskiej i Zajezdni Redutowa.
Akurat Bastian pewnie jeszcze to pamięta z autopsji ;)

Tak co do ogólnej dyskusji dotyczącej nazw - naprawdę nie widzę nic złego w nazywaniu stacji od nazw ulic, zwłaszcza jeśli określenie nazwy osiedla/dzielnicy jest tak problematyczne.
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

por.Arek
Posty: 246
Rejestracja: 14 lut 2011, 11:29

Post autor: por.Arek » 24 maja 2011, 9:22

Bastian pisze:MSI powycinał niemało starych nazw (żeby wspomnieć choćby o Ursusie) - ja bym wyciął z Czystego i Młynowa Wolę i usytuował ją między Kasprzaka (granica z Czystem) a Górczewską (granica z Młynowem).
A wschodnia i zachodnia granica? Towarowa i Prymasa 1000-lecia?

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 24 maja 2011, 9:58

Chyba tak.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

klemenko
Posty: 64
Rejestracja: 17 mar 2010, 9:10
Lokalizacja: Bonn

Post autor: klemenko » 24 maja 2011, 12:12

Bastian pisze:To sprawa dość dyskusyjna. Mam na Kole rodzinę, mieszkają koło zbiegu Redutowej i Jana Olbrachta. Koło jest nazwą dość szeroką...
To nigdy nie było Koło.

Ale Ulrychów to bardzo dobra, historyczna nazwa dla stacji przy Wola Parku.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 24 maja 2011, 12:24

Hm. Może rzeczywiście to Ulrychów... :-k
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

osa
Posty: 2595
Rejestracja: 23 wrz 2009, 12:04

Post autor: osa » 24 maja 2011, 12:40

Koło to jednak wzdłuż Obozowej i Czorsztyńskiej - dla mnie może być nazwa Księcia Janusza, tym bardziej, że to - jak tu ktoś podkreślał - postać związana z Warszawą.
Mirów prędzej już pasowałby do stacji Rondo ONZ - nic na siłę.
Rację ma Bastian, że skrzyżowanie Wolskiej/Płockiej + okolice to najprawdziwsza Wola. Dlatego tę nazwę widziałbym dla stacji merta per analogiam dla stacji I linii Ursynów.
Co do Moczydła - słyszałem, że aż do ul. Syreny ta stacja jednak nie będzie dochodzić - wschodnie wyjście ma być w okolicach ul. Sokołowskiej, a perony pod obecnym wiaduktem kolejowym (ciekawe, czy się to uda...). Z trudem można by to podciągnąć jako Moczydło. Chyba już prędzej niż Młynów, który mnie - wychowanemu w tych stronach (niech JotPeCet się wtrąci) kojarzy mi się raczej z terenami między Młynarską, Górczewską, Płocką + Grenady i płn. odcinkiem Syreny.

MC
Posty: 1828
Rejestracja: 16 paź 2009, 23:11

Post autor: MC » 24 maja 2011, 19:56

osa pisze:Chyba już prędzej niż Młynów, który mnie - wychowanemu w tych stronach (niech JotPeCet się wtrąci) kojarzy mi się raczej z terenami między Młynarską, Górczewską, Płocką + Grenady i płn. odcinkiem Syreny.
Młynów jest do torów. Jasne, że bardziej kojarzy się z Młynarską i pętlą autobusową, ale z "przeciąganiem" Młynowa chyba akurat nie powinno być problemów ;) Gorzej z tym, że jeśli stacja ma być obok PKP, to na peronie mamy już PKP Koło... :-"

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 24 maja 2011, 20:09

Właśnie. Kolej też powinna trochę poporządkować nazwy... Z PKP Wola na czele.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

mariow
Posty: 2655
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:10
Lokalizacja: Warszawa Ursus

Post autor: mariow » 24 maja 2011, 21:52

Bastian pisze:
por.Arek pisze:Ale Wolska/Płocka to już pogranicze Czystego i Młynowa
Że co? Gdzie Czyste, gdzie Młynów? Toż to najwłaściwsza Wola!
to może ... Wola ;)
PURA VIDA!

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 24 maja 2011, 22:13

No!
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

ODPOWIEDZ