O nazwach ulic

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26855
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 20 lip 2013, 7:55

kulikowski pisze:Oskar Lange - komunista, członek Komitetu Centralnego PZPR;
Wincenty Rzymowski - Komunista, minister spraw zagranicznych w "rządzie" Osóbki-Morawskiego, określony w raporcie WiN jako jeden z czołowych agentów sowieckich, przed II Wojną Światową ukarany za plagiat literacki;
Jurij Gagarin - komunista;
Pablo Neruda - komunista.
A co powiesz o Macieju Giertychu, Januszu Kaczmarku oraz Andrzeju Kryże?
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 20 lip 2013, 9:40

I Jerzym Robercie Nowaku oraz Stanisławie Wielgusie...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

patryk148
Posty: 547
Rejestracja: 20 gru 2005, 18:13
Lokalizacja: jeszcze Widok

Post autor: patryk148 » 20 lip 2013, 18:58

Prosżę was, historia jest na tyle skomplikowana, że właśnie nie należy jej jeszcze komplikować antagonizując użytkowników forum. W Hajnówce nie zmienili do dziś nazw podstawowych działaczy.

Wracajac. Nazwa POW mi się podoba, bo to zarówno Polskiej Organizacji Walczącej, jak i Południowa Obwodnica Warszawy - jak kto chce.

Natomiast z nazw ulic możemy się dużo uczyć. I nie podoba mi się zmienianie Św. Wincentego (ojca Aniceta), Rolna, Nowolazurowa od biedy jeżli długo nie powstanie łącznik, Wiatraczna za torami, Pęcherska (teoretycznie jedyny dom z adresem stoi na .. Ochocie, ale zmienili juz). Z nazw możemy uczyć się historii, ale także poznać koncepcje, jakie kiedyś były (Racławicka). Brakuje też odcinków ulic, które kiedyś były ulicami, stoją przy nich domy, a teraz są ulicami wewnętrznymi (najprostszy przykłąd Piękna 44, Pradzyńskiego przy Ordona). Ortofotomapa z działkami bardzo pomaga. :)

Autobus Czerwon
Posty: 4145
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 20 lip 2013, 19:34

patryk148 pisze: Polskiej Organizacji Walczącej
Polskiej Organizacji Wojskowej chyba?

Awatar użytkownika
JKTpl
Posty: 3493
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:40
Kontakt:

Post autor: JKTpl » 20 lip 2013, 19:36

Autobus Czerwon pisze:
patryk148 pisze: Polskiej Organizacji Walczącej
Polskiej Organizacji Wojskowej chyba?
I już wiemy, dlaczego nazwa POW jest słaba. Wieloznaczność skrótowca + łatwe ryzyko pomyłki w rozwinięciu to na pewno argumenty za?

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5304
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 20 lip 2013, 23:44

Że w Detroit jest, znaczy, było sporo Polaków to wiedziałem. Ale że ulice mają tam swojskie nazwy dowiedziałem się dopiero przed chwilą :D .
Załączniki
Clipboard01.jpg

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 21 lip 2013, 12:08

JKTpl pisze:I już wiemy, dlaczego nazwa POW jest słaba. Wieloznaczność skrótowca + łatwe ryzyko pomyłki w rozwinięciu to na pewno argumenty za?
Z jakim ryzykiem wiąże się taka pomyłka? :>
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Flash8222
Posty: 7627
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:37
Lokalizacja: Pies wam mordy lizał

Post autor: Flash8222 » 21 lip 2013, 12:27

JKTpl pisze:
Autobus Czerwon pisze: Polskiej Organizacji Wojskowej chyba?
I już wiemy, dlaczego nazwa POW jest słaba. Wieloznaczność skrótowca + łatwe ryzyko pomyłki w rozwinięciu to na pewno argumenty za?
A mnie się skrót kojarzy z Prisoner of War ;P

Awatar użytkownika
winnux8
Posty: 932
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:50
Lokalizacja: Tarchodwory

Post autor: winnux8 » 05 paź 2013, 19:19

Jakim cudem mamy u nas ulice Zgrupowania AK "Kampinos" i Grupy AK "Kampinos"? Jak to się stało, że ktoś do czegoś takiego dopuścił przy przemianowywaniu Pstrowskiego?
126: Nowodwory - Mehoffera - Modlińska - Klasyków - Czołowa - Marywilska!

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 05 paź 2013, 23:54

wawalove.pl pisze:Wszystko wskazuje na to, że na Pradze-Południe, na Kamionku pojawi się rondo Ryszarda Ochódzkiego, głównego bohatera filmu "Miś". Inicjatywa wyszła od samorządowców z Kamionka. Potem powstała akcja społeczna na Facebooku "Marzy mi się rondo Misia". Teraz na taką nazwę zgodziła się miejska komisja nazewnictwa. Patron ronda przy Terespolskiej i Stanisławowskiej wciąż jednak wywołuje kontrowersje. (...) - Ochódzki to arogancki kretyn - mówi Olga Johann (PiS), wiceprzewodnicząca Rady Warszawy. - (...) Ochódzki to żaden symbol dla ludzi młodych. (...)
:arrow: Cały tekst: http://wawalove.pl/Bohater-Misia-bedzie ... ndo-a11292

Mnie się ta nazwa podoba - tym bardziej, że od dawna jestem fanem komedii Stanisława Barei. Skoro ma być rondo Czterdziestolatka (to akurat nie od Barei, ale też dobre), to równie dobrze może być też rondo Ochódzkiego. Obaj są postaciami fikcyjnymi, ale już kultowymi, więc wyszukiwanie ich przywar, tak naprawdę jedynie wymyślonych przez scenarzystów, nie ma chyba teraz większego sensu.

Awatar użytkownika
Mong
(ZEA_R-0)
Posty: 3832
Rejestracja: 29 lis 2010, 0:18
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Post autor: Mong » 06 paź 2013, 13:46

Mnie też się podoba :) Ale oczywiście oni jak zwykle mają jakiś problem i robią problemy... :roll:

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4777
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 06 paź 2013, 14:07

A mnie trochę irytuje to że każde, nawet najmniejsze rondko trzeba w ogóle nazywać.
Obrazek

Stary Pingwin
Posty: 5834
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 06 paź 2013, 16:28

A ja się zastanawiam, co dla mojej okolicy zrobił Hołubcow, że ma tu ulicę?
miłośnik 13N

Awatar użytkownika
winnux8
Posty: 932
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:50
Lokalizacja: Tarchodwory

Post autor: winnux8 » 06 paź 2013, 17:06

Stary Pingwin pisze:A ja się zastanawiam, co dla mojej okolicy zrobił Hołubcow, że ma tu ulicę?
...a tu o taniec chodzi :D
126: Nowodwory - Mehoffera - Modlińska - Klasyków - Czołowa - Marywilska!

mobil one
Posty: 2482
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:23
Lokalizacja: właściwa
Kontakt:

Post autor: mobil one » 06 paź 2013, 17:37

Stary Pingwin pisze:A ja się zastanawiam, co dla mojej okolicy zrobił Hołubcow, że ma tu ulicę?
Ty tak poważnie, czy się wygłupiasz ?!
Linia 155: 1966-2011

155 STRĄKOWA Górczewska-Świętokrzyska TORWAR
166 OBOZOWA Marszałkowska-Książęca TORWAR
182 OS.OSTROBRAMSKA Trasa Łazienkowska-Wałbrzyska URSYNÓW PŁD. (OS.OSTROBRAMSKA-OKĘCIE)

WAA 894 C,WAB 655 C,WAB 972 C,WAB 097 P, WAB 186 P, WAB 055 P, WXC 512M,WX 69712.

ODPOWIEDZ