Nowe nazwy przystanków

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36658
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 23 sty 2015, 9:01

Łukasz pisze:Przecież prawie żadna stacja nie nazywa sie od ulicy - oprócz Wilanowskiej
Akurat ulica Wilanowska jest zupełnie gdzie indziej, więc słaby przykład. Gdyby stacja nazywała się Aleja Wilanowska, to by było jasne, a tak, to nie wiem w sumie, co kto miał na myśli.

Za to zapomniałeś o Racławickiej. Pomijając przyszłe Płockie (czemu nie Wola?), Trockie, Szwedzkie itp. - druga linia niestety będzie bogatsza w nazwy oduliczne.

Ja też byłbym za nazwą Uniwersytet. Po kilkuletnim namyśle dopuściłbym też nazwę Szkoła Główna Handlowa, choć zastanawiam się też, czemu nikt nie wpadł na prostą nazwę Mokotów :-k
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

drapka
Posty: 3535
Rejestracja: 29 lip 2008, 17:21
Lokalizacja: tutejszy

Post autor: drapka » 23 sty 2015, 10:23

reserved pisze: (...) Poza tym Uniwersytet jest spory kawałek od metra (...).
Tu bym się nie zgodził. Jak by tak w piwnicy przy NŚ 67 wiercić dziurę w ścianie, to przy za długim wiertle dziurę w tunelu metra by zrobił :)

Najlogiczniej byłoby chyba:
Ordynacka, Nowy Świat ->Metro NŚ Uniwersytet
Uniwersytet-> Uniwersytet Warszawski - Brama Główna (wzlgędnie UW-Brama Główna)
Popatrz, jaka franca!

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27424
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 23 sty 2015, 10:29

Dantte pisze:a dwa przystanki koło siebie o bardzo podobnej nazwie są zdecydowanie niepożądanie i nieczytalne.
Jak to dobrze, że nigdzie w tym mieście koło siebie nie ma przystanków Metro Politechnika i Pl.Politechniki.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Autobus Czerwon
Posty: 4131
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 23 sty 2015, 10:39

żadna stacja nie nazywa sie od ulicy - oprócz Wilanowskiej
Jest jeszcze Racławicka i Świętokrzyska. W pierwotnym projekcie prawie wszystkie nazwy stacji miały nazywać się od ulic, dopiero potem jak poddano te nazwy konsultacjom społecznym to zmieniono na osiedla: http://ursynow.org.pl/index.php?q=galle ... temId=6572
Nie sądzę, żeby UW był mniej rozpoznawalnym celem niż Nowy Świat(o którym pierwszy raz usłyszałem dopiero jak przyjechałem do Warszawy).
Myślę że dla turystów jest to rozpoznawalne miejsce, ostatnio oglądałem dokument RTVE (Radiotelewizja Hiszpańska) w którym przedstawiano Hiszpanów mieszkających w Warszawie oraz historię i ważne miejsca dla miasta (taki program typu "Polak w świecie"). Myślę że skoro rodowita Hiszpanka uważa Nowy Świat za warte uwagi miejsce, to nie jest jakaś tam uliczka na Ursynowie.

Awatar użytkownika
Dantte
Posty: 3480
Rejestracja: 09 sie 2006, 15:00
Lokalizacja: 8052

Post autor: Dantte » 23 sty 2015, 11:23

fik pisze:
Dantte pisze:a dwa przystanki koło siebie o bardzo podobnej nazwie są zdecydowanie niepożądanie i nieczytalne.
Jak to dobrze, że nigdzie w tym mieście koło siebie nie ma przystanków Metro Politechnika i Pl.Politechniki.
Ha, ha, ha.
Rzeczywiście.
wszystkie linie metra na bialoleke!
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17

MC
Posty: 1828
Rejestracja: 16 paź 2009, 23:11

Post autor: MC » 23 sty 2015, 13:25

Łukasz pisze:Przystanek przy UW może się nazywać Uniwersytet, albo Uniwersytet - Brama Główna.
To ma sens!
reserved pisze:Jeśli już to Uniwersytet - Kampus Główny.
O!

Bo czy tylko SGGW może zajmować całą ulicę? :>

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6942
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 23 sty 2015, 13:48

Mnie jeszcze uderza, że nazwy stacji i nazwy okolicznych zespołów - z wyjątkiem Centrum - zawsze są inne (lub przynajmniej inaczej zapisane). To samo się tyczy stacji kolejowych. Trasa M1 powinna być z M Kabaty na M Młociny. S1 natomiast powinno jechać z S Pruszków do S Otwock. W ten sposób stacja metra/kolejki staje się częścią zespołu, a nie jakimś tworem uprzywilejowanym.

osa
Posty: 2595
Rejestracja: 23 wrz 2009, 12:04

Post autor: osa » 23 sty 2015, 17:20

Wiliam pisze:Mnie rozwala to absolutna nieświadomość radnych że coś co przegłosują, jest potem realizowane. Jak czytałem ten artykuł to miałem wręcz wrażenie że oni "niechcący" tak zrobili, albo że nie wiedzieli że ktoś w ogóle przeczyta te ich uchwały.
Akurat radni, którzy ubolewali nad obecnym bałaganem, nie są mu winni. Radna Nehrebecka głosowała p-w wydłużeniu nazwy stacji Nowy Świat, widocznie miała nauczkę po zamieszaniu ze Świętokrzyską Pastą. Radny Frąckowiak jest nowy w samorządzie od tej kadencji, więc mógł się dziwić, że to tak wygląda. Natomiast w komisji nazewnictwa jest jeszcze radna Sheybal-Rostek (PO), która głosuje tak, jak wiatr zawieje - raz p-w Nowy Świat Uniwersytet, a potem już nie.

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 23 sty 2015, 17:46

Bastian pisze:choć zastanawiam się też, czemu nikt nie wpadł na prostą nazwę Mokotów :-k
Bo Racławicka, Wierzbno, Wilanowska i Służew też leżą na Mokotowie.
Tak samo stacja Ursynów. Przyjęła się to się przyjęła, ale powinien to być IMHO Ursynów Północny.
Pole Mokotowskie jest akurat dobrą nazwą.

Szkoda, że nie została nazwa Nowy Świat i tyle.

W ogóle przydałoby się wdrożyć jeden schemat nazewnictwa przystanków nad stacjami metra...

reserved
Posty: 14638
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 23 sty 2015, 17:50

A nie jest jeden schemat?

Autobus Czerwon
Posty: 4131
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 23 sty 2015, 18:02

A właśnie, czemu przystanki nad stacją metra nazywają się Centrum a nie Metro Centrum? Wydaje mi się że na jakiejś fotografii widziałem tabliczkę przystankową z nazwą "Metro Centrum".

reserved
Posty: 14638
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 23 sty 2015, 18:06

Akurat tutaj wyjątkowo uważam, że centrum jest bardzo odpowiednie. Większego centrum nie ma. Środeczek Warszawy. :P

Awatar użytkownika
Pawel_
Sierściuch
Posty: 8295
Rejestracja: 01 maja 2007, 18:08
Lokalizacja: Zagłębie Szklane :-)

Post autor: Pawel_ » 23 sty 2015, 18:14

Taa, tym bardziej, że geometryczny środek Warszawy nie jest w... "centrum". 8-)

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4775
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 23 sty 2015, 23:09

Autobus Czerwon pisze:A właśnie, czemu przystanki nad stacją metra nazywają się Centrum a nie Metro Centrum? Wydaje mi się że na jakiejś fotografii widziałem tabliczkę przystankową z nazwą "Metro Centrum".
Przynajmniej na rozkładach i koralach to było kiedyś Metro Centrum albo :mewa: Centrum
Obrazek

Łukasz
Posty: 10674
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 23 sty 2015, 23:54

Prawie na pewno przystanki nazywały się Metro Centrum ;] - ale mogło mi się pomylić :(
ŁK

ODPOWIEDZ