Zmagania z językiem polskim

Moderator: Szeregowy_Równoległy

PiotrekP
Posty: 3497
Rejestracja: 04 wrz 2006, 19:17

Post autor: PiotrekP » 27 cze 2008, 18:51

Patryk2222 pisze: a z kąt

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 27 cze 2008, 20:25

ZaciszaniN pisze:
Lukasz436 pisze:Zero dowozówki z Metra do Osiedla. Na Piechotę za daleko.
Metro i osiedle (jesli nie jest to jakieś konkretne osiedle) - traktuje się z małej litery, już nie wspominając o wyrazie "piechota".
:arrow: Jeśli jest to nawet konkretne osiedle, to również nie ma potrzeby użycia wielkiej litery ;):
stojący na początku nazwy wielowyrazowej wyraz: ulica, aleja, osiedle, plac, park, kościół, most, pomnik, skwer, cmentarz itp., będący tylko nazwą gatunkową (rodzajową), piszemy małą literą, a pozostałe wyrazy wchodzące w skład nazwy wielką literą

radeom
Posty: 4231
Rejestracja: 22 lis 2007, 17:29

Post autor: radeom » 29 cze 2008, 0:52

Solaris U10 pisze:
kajo pisze:Koleji
kajo pisze:skrucić
Już piąty wpis na tej stronie... #-o
Szósty:
kajo pisze:zaczoł
Siódmy:
kajo pisze:Żekłbym
Ósmy:
kajo pisze:skrucić

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 29 cze 2008, 11:14

mateusz72 pisze:Czy ma ktoś czystą brygadówkę, znaczy te takie tworzywo z jakich są robione?
:arrow: To takie tworzywo (obiecałem, że będę tępił nieuzasadnione używanie "te" zamiast "to") ;).

Awatar użytkownika
m72
(mateusz72)
Posty: 1780
Rejestracja: 17 mar 2006, 19:46
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: m72 » 29 cze 2008, 13:31

MZ pisze:o takie tworzywo (obiecałem, że będę tępił nieuzasadnione używanie "te" zamiast "to") .
Oj, przepraszam :oops: . Zamiast o zrobiło się e.

Już poprawione.
Informuję, że powyższa wypowiedź stanowi wyłącznie moje prywatne zdanie i nie jest dozwolonym ażeby była wiązana z nieoficjalnym lub oficjalnym stanowiskiem organizacji lub firmy, z którą byłem, jestem lub będę zawodowo lub prywatnie związany.

radeom
Posty: 4231
Rejestracja: 22 lis 2007, 17:29

Post autor: radeom » 02 lip 2008, 0:12

5280 pisze:Żeby kogoś oskarżyć trzeba mieć światków, dowody itp.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36662
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 02 lip 2008, 16:46

Tak toczy się światek... :-" ;)
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 02 lip 2008, 17:28

Bastian pisze:Tak toczy się światek... :-" ;)
Hic transit gloria munti.
BPNMSP
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 03 lip 2008, 19:18

ziomal pisze:Czasem są bardzo rpzydatne, ale śą ejdnak peryferyjne, wiec nie mogą mieć ciągle zapełnienia.
To już przesada.

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 03 lip 2008, 22:51

Santosik pisze:łaskiej
Z łaskiej Bożej, najpierw myśl, potem pisz.

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 04 lip 2008, 23:32

2525 pisze:równierz
:mdleje:

Awatar użytkownika
JotPeCet
Posty: 2527
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:07
Lokalizacja: WPT Ochota

Post autor: JotPeCet » 05 lip 2008, 9:51

Bastian pisze:Tak. Na Al. Zielenieckiej zostaje zaś 517.
:>
Polityka złym doradcą w pracy!

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 05 lip 2008, 19:28

Patryk2222 pisze:rozjazdy są dopiero przy wodociągu, tory wyglądają dobrze podobno według mieszkańców Wieliszewa czasami jeździ tamtędy pociąg towarowy a ja jeżdżąc tam nieraz kilka razy dziennie od lat niewidziałem pociągu jak byłem mały to na wodociągu widziałem cysterny zapewne na chlor obecnie pusto tam jest.
:arrow: Jeden przecinek i jedna kropka - mimo wszystko to trochę za mało w tym słowotoku.

Awatar użytkownika
slupek
Posty: 512
Rejestracja: 15 gru 2005, 6:10
Lokalizacja: Stegny

Post autor: slupek » 07 lip 2008, 8:06

JotPeCet pisze:Zachecamy do nie spozywania produktow Nestle
"Nie" z rzeczownikami (tymi odczasownikowymi również) piszemy łącznie ;-)

Awatar użytkownika
tadeo
Posty: 577
Rejestracja: 16 gru 2005, 1:22

Post autor: tadeo » 07 lip 2008, 12:27

w temacie "Obecni ajenci - dyskusje, komentarze, nowości" nawiązana została taka pisana rozmowa, której dalszy ciąg powinien znależć się w "Zmaganiach z językiem polskim".
R-11 Kleszczowa pisze:
jacek pisze:zydki
jacek pisze:zydkow
Więcej szacunku i kultury :!:
dla języka polskiego !...
jacek pisze:
tadeo pisze:proszę Cię "jacek", stawiaj kropki i kreski tam gdzie jest ich miejsce
Zdanie zaczynamy z wielkiej litery Mądralo, przez duże M :D
...wolałbym, Abys Mnie nie poprawial, bo to nie Ty jestesteś od tego...
otóż "jacek", ja tylko Cię poprosiłem jak widzisz, niczego nie poprawiając.
wytłuściłem Twoją poradę i co widzę ?
jacek pisze:czesc
chcialbym dolaczyc do forum,od paru miesiecy sledze poczynania i przyszedl czas na zalogowanie sie i wlaczenie do dyskusji.od okolo 20 lat interesuje sie komunikacja miejska lecz nigdy nie uczestniczylem na forum.
temat dotyczacy bialoleki i jej komunikacji mnie zainteresowal gdyz obecnie mieszkam na bialolece.
temat ulicy glebockiej i petli manki-wojdy jest dobry dla moich propozycji.
wszyscy pisza o ulicy glebockiej i dojazdach do osiedla derby i o liniach 132 i 120.
ostatnio pojawil sie temat przedluzenia 500 na manki-wojdy-wiadomo ze nie przejdzie i
ze z brodna go nie pociagna.
nikt nie pisze o dojezdzie w okolice glebockiej,leona berensona i osiedla derby od strony ulicy bialoleckiej.
propozycja przedluzenia lini 120 z grodziska ulica berensona,ostrodzka,juranda ze spychowa do bialoleckiej i dalej do trasy torunskiej i zerania fso.dokladajac dwie brygady calki i jeden dodatek(pewnie ktos zapyta skad je brac) zyskujemy linie ktora bedzie wykorzystana zarowno w kierunku zerania bo czas przejazdu z glebockiej podobny do tego co na brodno do przesiadek do centrum.rozladujemy wiec natlok ktory ponoc jest tam rano w 120 i 132.sama trasa nie jest idealna.ulica leona berensona jest waska i kreta ma jednak dwa pasy ruchu,nastepnie zakret z ostrodziej jest niewygony i niebezpieczny,ulica juranda ze spychowa posida zwezenie gdyz jakis jegomosc nie chce sprzedac kawalka ziemi ktora do niego nalezy.zwezenie jest wylozone kostka i jezdzi tedy ciezki sprzet budowlany-w okolicy sa sklady budowlane wiec cala okolica przejezdna jest dla duzych pojazdow.ponoc kiedys byl projekt puszczenia autobusu ta ulica ale ze wzgledu na te zwezenie upadl.jednak widuje czasam zjazdy its ta ulica podazajace do bialoloeckiej.sa to zjazdy z centrum marki z lini 126 i 140-calkiem dobrze sobie radza.
polaczenie ulicy juranda ze spychowa z ulica bialolecka tez jest ciezkie do sforsowania ale jesli poruszaja sie tam olbrzymie tiry to dla busow tez nie bedzie problemu.
ulica juranda to tez tu jest szkola i codziennie widze jak maluchy pedaluja lub zasuwaja ta ulica do szkolki z okolic ostrodzkiej i berensona-linia ta pelnila by tez role dowozowki do szkoly i do fso przesidka do centrum.
takie rozwiazanie wydaje mi sie sensowne.
jest jeszcze inne.jakis czas temu na forum wyczytalem ze ztm planuje w przyszlosci zlikwidowac petle na labiszynskiej wiec te linie musi gdzies przeniesc.przedluzenie 118 lub 416 byloby ciezkie gdyz sa to dlugie linie i prawdopodobnie lapia opoznienia(chociaz dla kierowcow z woronicz ai kleszczowej bylyby to egzotyczne wyprawy na grodzisk),natomiast linia 326 jest linia niewykorzystana i gdyby ja przedluzyc do bialoleckiej i potem juranda dalej ostrodzka i berensona na grodzisk mogloby sie okazac ze nie trzeba jej na wakacje zawieszac i wspomaga komunikacje dojazdowa na starej bialolece.
sa to wazniejsze moje propozycje-teraz poczekam na zimny prysznic i moze cos jeszcze dodampozdrawiam
jacek pisze:wydaje mi sie ze pisownia nie jest najwazniejsza bo chyba byles w stanie przeczytac i zrozumiec post a najprosciej chyba jest ci skrytykowac pisownie
te dwa przykłady pozostawiam Tobie bez mojego komentarza.

dodam jedynie, że ten na razie jeszcze uważany za niepoprawny styl zaczynania zdań mała literą jest jednak coraz powszechniej stosowany:
hafilip84 pisze:czy tu nie powinno byc zwiazku przynaleznosci (a moze rzadu)? tzn nie pasuje mi uzycie slowa "zaraz" i formy czasu terazniejszego...
Tm pisze:ponoć większość polityków wbrew publicznemu wizerunkowi jest ze sobą na ty i nie pobiłoby się gdyby ich na długość ręki dopuścić, w końcu te pięć(a nawet więcej) lat się ze sobą będzie, może to i cyniczne, ale z drugiej strony lepiej, że się ze sobą nie biją co zdaje się w parlamencie koreańskim się zdarza
MeWa pisze: raczej lenistwo piszącego... napisałbym coś więcej, ale sie może powstrzymam :)
to tylko trzy przykłady z wawkomowego podwórka
(do cytowanych powyżej: "hafilip" "Tm" i "MeWa" - zeby była jasność: nie czepiam się Was, dałem jedynie takie a nie inne przykłady zaczynania zdań małą literą)
być może sposób taki to właśnie
MeWa pisze:...lenistwo piszącego...
któremu nie chce się przycisnąć klawisza "shift", ja się do tego przyznaję i solennie obiecuję, że z pełną świadomością nadal ten niepoprawny sposób będę stosował.
jednakże
pawcio pisze:Język jest zjawiskiem żywym, stąd też pewne formy błędne w miarę upływu czasu stają się formą prawidłową.
Fikander pisze:...Język jest tworem żywym.
Podlega zmianom.
Zmiany wynikają z uzusu, a nie wymysłów Bralczykomiodków.
Każda zmiana, zanim zostanie zaakceptowana przez językoznawców, jest błędem językowym...
dlatego "...Zaczynanie zdań małą literą i pisanie nazw własnych z małych liter - obawiam się, że to ma szansę przetrwania, bo tak jest po prostu wygodniej pisać."
...segritta.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?11 - 43k ...

*****
ps.
ciekawostka, którą znalazłem w tym temacie na stronie 14.
"Jożin z bażin" wyprzedził naszą epokę.
w pełni potwierdził w praktyce teorię względnośći Alberta Einsteina.
oto kopia:
Jožin z bažin

Dołączył: 31 Mar 2008
Skąd: z bažin
Wysłany: Pią 16 Cze, 2006 18:34


--------------------------------------------------------------------------------

Ja też. Do wczoraj pisałem tak, jak i Ty.
_________________
xxx


dołączył do społeczności wawkomowskiej w 2008 roku, posta napisał i wysłał w 2006 roku.
:smile: :smile: :smile:
.

ODPOWIEDZ