Wątek zagadkowy

Moderatorzy: Wiliam, Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Emdegger
Posty: 1699
Rejestracja: 24 wrz 2006, 12:30
Lokalizacja: z kobiety
Kontakt:

Post autor: Emdegger » 27 wrz 2009, 17:40

Zastanów się, prawie milion km², 312 000 tychże dziś. Jakim cudem wychodzi Ci 580 000?

Dobra, pomogę Ci trochę, sprawdź dokładnie ile tego "prawie milion" było i odejmij 312 000.

Czekam na prawidłową odpowiedź =P~
"Coś ci powiem chłopcze! Gdy będziesz wracał do domu dziś wieczór, a jakiś psychopata rzuci się na ciebie z garścią malin, nie przyłaź mi tutaj skomleć." - John Cleese

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 27 wrz 2009, 17:44

Emdegger pisze:Zastanów się, prawie milion km², 312 000 tychże dziś. Jakim cudem wychodzi Ci 580 000?
W bardzo prosty sposób - odejmij powierzchnię lenną podporządkowaną Wielkiemu Księstwu Litewskiemu :>
Unia polsko-litewska to była federacja, a nie królestwo unitarne (w każdym razie w początkowym stadium, później to różnie bywało). Ponadto różne prowincje posiadały całkiem spore autonomie, więc de facto bliżej im było do rozdrobnienia dzielnicowego, jak u Niemców mniej więcej w czasach I Rzeszy, aniżeli do monolitycznej struktury państwowej :>
Szczerze mówiąc, to to pytanie jest podchwytliwe i rozprawiać na ten temat można teoretycznie, bo co do tej powierzchni to są różne teorie - dlatego podałem pewną powierzchnię z roku 1770, a nie 1635 ;)

A patrząc maksymalną powierzchnię Rzeczpospolitej Obojga Narodów, to wynosiła ona 1 153 465 km². A więc odejmując obecną powierzchnię, to różnica wynosi 841 465 km² :P
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Emdegger
Posty: 1699
Rejestracja: 24 wrz 2006, 12:30
Lokalizacja: z kobiety
Kontakt:

Post autor: Emdegger » 27 wrz 2009, 17:53

Wolfchen pisze:W bardzo prosty sposób - odejmij powierzchnię lenną podporządkowaną Wielkiemu Księstwu Litewskiemu :>
A po co, skoro mogę do 312 000 dodać Twoje 580 000 i wyjdzie mi 892 000, co absolutnie nie podchodzi pod "prawie milion".
Wolfchen pisze:Unia polsko-litewska to była federacja, a nie królestwo unitarne (w każdym razie w początkowym stadium, później to różnie bywało).
Unia polsko-litewska, czy raczej unia lubelska była unią realną, co oznacza, jeden władaca, jedna system administracji, jedna stolica. Unia realna nie była żadną federacją, zaś tereny w jej obrębie nie uzyskiwały żadnej autononomii za wyjątkiem lenn!
Wolfchen pisze:a nie 1635 ;-)
Ale właśnie wtedy terytorium RP było największe!
Wolfchen pisze:pytanie jest podchwytliwe
Ty się lepiej ciesz, że nie dodałem ziem zamorskich pod polskim zwierzchnictwem - Tobago i części dzisiejszej Gambii :P

[ Dodano: |27 Wrz 2009|, 2009 17:58 ]
Wolfchen pisze:A patrząc maksymalną powierzchnię Rzeczpospolitej Obojga Narodów, to wynosiła ona 1 153 465 km².
Skąd te dane?
"Coś ci powiem chłopcze! Gdy będziesz wracał do domu dziś wieczór, a jakiś psychopata rzuci się na ciebie z garścią malin, nie przyłaź mi tutaj skomleć." - John Cleese

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14790
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 27 wrz 2009, 18:20

Emdegger pisze:Ty się lepiej ciesz, że nie dodałem ziem zamorskich pod polskim zwierzchnictwem - Tobago i części dzisiejszej Gambii :P
Obstawiam, że o tym wie margines mieszkańców naszego kraju, sam o tym nie wiedziałem do liceum :P
Emdegger pisze:Unia polsko-litewska, czy raczej unia lubelska była unią realną, co oznacza, jeden władaca, jedna system administracji, jedna stolica.
Sprawdź dokładnie, jak zachowywały się lenna króla Litwy :>
Emdegger pisze:Skąd te dane?
Głupipedia.org :P
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Emdegger
Posty: 1699
Rejestracja: 24 wrz 2006, 12:30
Lokalizacja: z kobiety
Kontakt:

Post autor: Emdegger » 27 wrz 2009, 18:54

Wolfchen pisze:
Emdegger pisze:Skąd te dane?
Głupipedia.org :P
:lanie:


Coś mi się wydaje, że w końcu sam będę musiał odpowiedzieć na postawione przeze mnie pytanie i zadać kolejne :P

[ Komentarz dodany przez: Bastian: Nie 27 Wrz, 2009 22:13 ]
Korekta cytowania.
"Coś ci powiem chłopcze! Gdy będziesz wracał do domu dziś wieczór, a jakiś psychopata rzuci się na ciebie z garścią malin, nie przyłaź mi tutaj skomleć." - John Cleese

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36658
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 27 wrz 2009, 22:11

Uprasza się o większą precyzję w zadawaniu pytań.
Emdegger pisze:ile wynosi różnica między wielkością terytorium Polski dziś a terytorium w czasach, gdy RP była najbardziej rozległa
1) Jakby się uprzeć, to można by stwierdzić, że chodzi o porównanie terytorium Polski dzisiejszej... no właśnie, z czym? To nie zostało wprost i precyzyjnie napisane.
2) Jeżeli założyć, że chodzi o porównanie terytorium Polski dzisiejszej z terytorium Polski w czasach itd., to czemu spieracie się nie o terytorium Polski, tylko całej unii? Widzę tu kolejną, tym razem już rzeczywiście poważną niejasność.

Tak więc, Emdeggerze, jeżeli myślisz o karierze naukowej, to bądź świadom, że takie formułowanie pytań egzaminacyjnych prowadzi tylko do ciągania się z różnymi odwołaniami :P
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Emdegger
Posty: 1699
Rejestracja: 24 wrz 2006, 12:30
Lokalizacja: z kobiety
Kontakt:

Post autor: Emdegger » 27 wrz 2009, 23:40

Bastian pisze:1) Jakby się uprzeć, to można by stwierdzić, że chodzi o porównanie terytorium Polski dzisiejszej... no właśnie, z czym? To nie zostało wprost i precyzyjnie napisane.
RP vs. RP., uzyłem tego słówka albo nasz kraj nie nazywa się oficjalnie Rzeczpospolita Polska :-s
Bastian pisze:2) Jeżeli założyć, że chodzi o porównanie terytorium Polski dzisiejszej z terytorium Polski w czasach itd., to czemu spieracie się nie o terytorium Polski, tylko całej unii? Widzę tu kolejną, tym razem już rzeczywiście poważną niejasność.
Jako że cała Unia także była Rzecząpospolitą.

Tak więc aby odpowiedzieć na pytanie, należy odjąć od największej powierzchni RP z czasów Unii powierzchnię terytorium dzisiejszej RP.

Pytanie Mićkak też nie było jednoznacznie postawione, ponieważ nie wszystkie zaćmienia całkowite były tak naprawdę całkowite na terenie Polski. A jednak jakoś odpowiedziałem :P
"Coś ci powiem chłopcze! Gdy będziesz wracał do domu dziś wieczór, a jakiś psychopata rzuci się na ciebie z garścią malin, nie przyłaź mi tutaj skomleć." - John Cleese

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 27 wrz 2009, 23:41

Emdegger pisze:Pytanie Mićkak też nie było jednoznacznie postawione
jak to nieprecyzyjne? Pytał się o całkowite, a reszta to już Twoja interpretacja :>
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Emdegger
Posty: 1699
Rejestracja: 24 wrz 2006, 12:30
Lokalizacja: z kobiety
Kontakt:

Post autor: Emdegger » 27 wrz 2009, 23:42

Ale całkowite całkowitemu nierówne (-X
"Coś ci powiem chłopcze! Gdy będziesz wracał do domu dziś wieczór, a jakiś psychopata rzuci się na ciebie z garścią malin, nie przyłaź mi tutaj skomleć." - John Cleese

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 27 wrz 2009, 23:44

Emdegger pisze:Jako że cała Unia także była Rzecząpospolitą.
Pytanie czy Polską czy Obojga Narodów?
Przyznam, że na początku wietrzyłem podstęp i chciałem odpowiedzieć 68 tys km kw. - to bowiem różnica między III, a II RP.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Emdegger
Posty: 1699
Rejestracja: 24 wrz 2006, 12:30
Lokalizacja: z kobiety
Kontakt:

Post autor: Emdegger » 27 wrz 2009, 23:46

Tm pisze:Pytanie czy Polską czy Obojga Narodów?
Unia realna oznaczała jedno państwo Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Ułatwie odpowiedź, bo nikt nie w końcu nie odpowie - największe terytorium w swojej historii RP miała po podpisaniu pokoju pskowskiego w 1634 r. Tylko niech ktoś ustali ile (-o<
"Coś ci powiem chłopcze! Gdy będziesz wracał do domu dziś wieczór, a jakiś psychopata rzuci się na ciebie z garścią malin, nie przyłaź mi tutaj skomleć." - John Cleese

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 27 wrz 2009, 23:52

Emdegger pisze:Unia realna oznaczała jedno państwo Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Chodziło mi o to, że na początku napisałeś RP - a więc nie byłem pewien czy pytanie nie jest podchwytliwe, to jednak wyjaśniło sie w następnych postach.
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Emdegger
Posty: 1699
Rejestracja: 24 wrz 2006, 12:30
Lokalizacja: z kobiety
Kontakt:

Post autor: Emdegger » 27 wrz 2009, 23:53

Gdybym miał na myśli samo słowo "Polska", pytałbym nie o RP unijną, tylko o Królestwo Polskie/Koronę.
"Coś ci powiem chłopcze! Gdy będziesz wracał do domu dziś wieczór, a jakiś psychopata rzuci się na ciebie z garścią malin, nie przyłaź mi tutaj skomleć." - John Cleese

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 28 wrz 2009, 0:00

To niechże będzie 668 tys. km, zgadza się?
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36658
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 28 wrz 2009, 0:05

Emdegger pisze:Unia realna oznaczała jedno państwo Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Skoro jedno, to jaka unia? Wtedy to się nazywa scalenie lub inkorporacja. Za Wikipedią (wiem, wiem ;)):
Wikipedia pisze:Unia realna - związek dwóch lub większej liczby państw, oparty na wspólnych instytucjach państwowych.
Wikipedia pisze:Wspólnymi instytucjami łączącymi kraje mogą być: parlament, rząd, waluta czy polityka zagraniczna, odrębnymi: wojsko, urzędy, administracja, sądownictwo i skarb.
Tak więc podtrzymuję swoje zdanie: utożsamianie Rzeczpospolitej Obojga Narodów z Polską jest jeśli nie błędem, to na pewno uproszczeniem.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Zablokowany