Tablice rejestracyjne a ochrona danych osobowych

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Pingwin
(2525)
Posty: 662
Rejestracja: 23 sty 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pingwin » 26 lut 2011, 19:46

Cypis pisze:czy znasz jakąkolwiek taką sprawę, niekoniecznie wygraną nawet?
tak znam... skończyło się na polubownym załatwieniu sprawy na szczęście....

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 26 lut 2011, 23:19

Nie wiem, czy są jakieś orzeczenia, ale moim zdaniem (studenta prawa) publikacja zdjęć pojazdu z widocznymi tablicami rejestracyjnymi i podpisaniem kierującego jako "chuja" itp. zdecydowanie może być naruszeniem dóbr osobistych. Tablica rejestracyjna jest elementem indywidualizującym pojazd wśród innych pojazdów tego samego rodzaju. Można zatem zidentyfikować właściciela takiego pojazdu.
Cypis pisze:Czy może widzisz jakąś różnicę pomiędzy:
a) Idziesz ulicą, widzisz nieprawidłowo zaparkowane auto i jego nr. rejestracyjny;
b) Na stronie gazety widzisz nieprawidłowo zaparkowane auto i jego nr. rejestracyjny;
c) Na mojej stronie widzisz nieprawidłowo zaparkowane auto i jego nr. rejestracyjny.
?
Różnica jest zasadnicza. Wyłącznie winnym sytuacji a jest kierujący pojazdem, który go tak zaparkował. W sytuacjach b i c za to, ze ktoś źle zaparkowany samochód zobaczy, odpowiada ten, kto opublikował zdjęcie.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27407
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 26 lut 2011, 23:20

bepe pisze:Tablica rejestracyjna jest elementem indywidualizującym pojazd wśród innych pojazdów tego samego rodzaju. Można zatem zidentyfikować właściciela takiego pojazdu.
Ale nie można zidentyfikować kierującego.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
hafilip84
Jego Gryząca Albumowość
Posty: 7641
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:03
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: hafilip84 » 27 lut 2011, 0:32

fik pisze:Ale nie można zidentyfikować kierującego.
Tym gorzej. Nadal można zidentyfikować właściciela pojazdu, więc zostanie mu przylepiona etykietka chuja, bądź zadającego się z chujem. Nawet jeśli z sytuacją ze zdjęcia nie miał nic wspólnego.

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 27 lut 2011, 16:53

Otóż to. Każdą sytuację należałoby tutaj rozpatrywać indywidualnie, bo nie w każdej będzie mowa o naruszeniu dóbr osobistych, ale w niektórych - na pewno tak.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7685
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 28 lut 2011, 10:31

hafilip84 pisze:Nadal można zidentyfikować właściciela pojazdu
Możesz mi powiedzieć jak?
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

czaroT-11
Posty: 701
Rejestracja: 13 sty 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: czaroT-11 » 28 lut 2011, 10:59

Na identyfikację właściciela pojazdu przez numery to chyba tylko policja ma pozwolenie. Straż pożarna czy miejska zawsze przy próbie odnalezienia właściciela kontaktuje się z Policją która ma dostęp do danych osobowych i tych z wydziału komunikacji. Na tej podstawie dostają numer telefonu, datę urodzenia, adres, numer telefonu. Mówię to na podstawie własnego doświadczenia. U mnie pod domem stało porzucone kilka aut. Straż Miejska która przyjechała po apelu mieszkańców aby znaleźć właściciela by ten zabrał auto. Do tego Straż łączyła się z komendą Policji, Która ustaliła gdzie co i jak i nawet czemu te auto stoi ponad rok bez ruchu.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7685
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 28 lut 2011, 11:14

czaroT-11 pisze:Na identyfikację właściciela pojazdu przez numery to chyba tylko policja ma pozwolenie.
Policja, Straże Miejskie, ubezpieczyciele, wydziały komunikacji, sądy, komornicy, służby specjalne....
czaroT-11 pisze:Straż pożarna czy miejska zawsze przy próbie odnalezienia właściciela kontaktuje się z Policją


Pudło. Straże Miejskie mają dostęp co CEPiK i załatwiają to we własnym zakresie. Straż Pożarna nie ma - bo po co?
czaroT-11 pisze:która ma dostęp do danych osobowych i tych z wydziału komunikacji.
Te dane bezpośrednio trafiają do CEPiK.
czaroT-11 pisze:Na tej podstawie dostają numer telefonu, datę urodzenia, adres, numer telefonu.
Ani w CEPiK, ani w WK numerów telefonów nie ma.
czaroT-11 pisze:Do tego Straż łączyła się z komendą Policji, Która ustaliła gdzie co i jak i nawet czemu te auto stoi ponad rok bez ruchu.
Bo była kwestia zabrania wraka na parking policyjny.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 28 lut 2011, 12:44

MisiekK pisze:
czaroT-11 pisze:Na identyfikację właściciela pojazdu przez numery to chyba tylko policja ma pozwolenie.
Policja, Straże Miejskie, ubezpieczyciele, wydziały komunikacji, sądy, komornicy, służby specjalne....
...ZTM...

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7685
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 28 lut 2011, 12:59

Plesim pisze:...ZTM...
Nie ma.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 28 lut 2011, 13:04

Jesteś pewien?

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7685
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 28 lut 2011, 13:10

Plesim pisze:Jesteś pewien?
Tak. ZTM nie spełnia kryteriów dostępu do danych CEPiK.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

czaroT-11
Posty: 701
Rejestracja: 13 sty 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: czaroT-11 » 28 lut 2011, 13:18

MisiekK pisze:
czaroT-11 pisze:Na tej podstawie dostają numer telefonu, datę urodzenia, adres, numer telefonu.
Ani w CEPiK, ani w WK numerów telefonów nie ma.
No tego bym nie powiedział. Mój wydział komunikacji ma np. do mnie numer komórkowy. W Ochockim wydziale przy rejestracji pojazdu podaje się numer telefonu. Jest to ułatwienie bo można iść do domu i nie czekać w urzędzie na tablice. Jeżeli tablice są gotowe do odbioru to dostaje się wiadomość SMS lub telefon z urzędu, że można już odebrać i dokumenty i tablice wozu. Np. ja przy rejestracji mojego FSO dostałem SMS-a, a brat przy odbiorze PJ otrzymał telefon, że dokumenty są do odbioru.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7685
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 28 lut 2011, 13:21

czaroT-11 pisze:No tego bym nie powiedział.
A ja jestem tego pewien.
czaroT-11 pisze:W Ochockim wydziale przy rejestracji pojazdu podaje się numer telefonu.
Skoro na wniosku numer telefonu zostawiłeś to mają.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

czaroT-11
Posty: 701
Rejestracja: 13 sty 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: czaroT-11 » 28 lut 2011, 13:22

Zostawiłem bo na karcie rejestracji było do tego wyznaczone pole oraz urzędnicy proszą o wpisanie numeru.

ODPOWIEDZ