Tablice rejestracyjne a ochrona danych osobowych

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36646
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 21 lut 2011, 19:18

JKTpl pisze:Inna sprawa, że w materiale prasowym numery rejestracyjne zdaje się powinny być zamazywane...
Chyba tylko pojazdom prywatnym? :-k
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4890
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 21 lut 2011, 19:24

Tak, tylko pojazdom prywatnym trzeba "zamazać" tablice rejestracyjne
ObrazekObrazek

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 21 lut 2011, 19:27

Nikomu nic nie trzeba zamazywać. Na litość...

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4890
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 21 lut 2011, 20:50

MichalJ pisze:Nikomu nic nie trzeba zamazywać. Na litość...
W razie wypadków lub wykroczeń drogowych jest nakaz zamazywania numerów rejestracyjnych na prywatnych pojazdach
ObrazekObrazek

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 21 lut 2011, 20:53

Jaki znowu nakaz? Czyj, dla kogo? Nie dajmy się zwariować.

8833
Posty: 238
Rejestracja: 25 lut 2009, 21:18

Post autor: 8833 » 21 lut 2011, 21:00

Ustawa o ochronie dóbr osobowych, czy jak to tam się nazywa.

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 21 lut 2011, 21:14

Numer samochodu nie jest daną osobową. Kropka.

Awatar użytkownika
Pingwin
(2525)
Posty: 662
Rejestracja: 23 sty 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pingwin » 22 lut 2011, 0:25

MichalJ pisze:Jaki znowu nakaz? Czyj, dla kogo? Nie dajmy się zwariować.
MichalJ pisze:Numer samochodu nie jest daną osobową. Kropka.
Najpierw zapoznaj się z prawem prasowym, później z ogólnie obowiązującymi przepisami w Polsce a później dopiero się wymądrzaj.

Jeżeli twierdzisz ze jest tak jak mówisz przedstaw mi podstawę prawną tego....jeśli nie przestań klepać dla klepania...

Awatar użytkownika
Cypis
Posty: 521
Rejestracja: 03 paź 2008, 18:41
Lokalizacja: DC
Kontakt:

Post autor: Cypis » 22 lut 2011, 1:50

Pingwin pisze:
MichalJ pisze:Jaki znowu nakaz? Czyj, dla kogo? Nie dajmy się zwariować.
MichalJ pisze:Numer samochodu nie jest daną osobową. Kropka.
Najpierw zapoznaj się z prawem prasowym, później z ogólnie obowiązującymi przepisami w Polsce a później dopiero się wymądrzaj.

Jeżeli twierdzisz ze jest tak jak mówisz przedstaw mi podstawę prawną tego....jeśli nie przestań klepać dla klepania...
A owszem -- przestań klepać dla klepania. Quod lege non prohibitum, licitum est. Znajdź prawo zakazujące i wróć.

O prawie prasowym porozmawiać możemy później. Na razie Twój ruch. Powodzenia.
Zapraszam na pokład!

Zawisza Czarny, Tawerna Korsarz
- 3 wachta najlepsza!
Rzeszowiak, Grenlandia 2012 - etap 11


Bez korków, NR, CR, TSB i tym podobnych ZTM-ów : )

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4890
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 22 lut 2011, 17:23

JKTpl pisze:Inna sprawa, że w materiale prasowym numery rejestracyjne zdaje się powinny być zamazywane...
Poszperałem trochę w Internecie i okazuje się że nie ma nakazu zamazywania tablicy rejestracyjnej, ale w takiej sytuacji można się liczyć ze sprawą w sądzie.
Publikacja w internecie czytelnej tablicy rejestracyjnej nie jest zabroniona, osoba publikująca takie zdjęcia winna mieć świadomość odpowiedzialności na podstawie powództwa cywilnego właściciela pojazdu za naruszenie dóbr osobistych.
Problem więc można uznać za wyjaśniony
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Cypis
Posty: 521
Rejestracja: 03 paź 2008, 18:41
Lokalizacja: DC
Kontakt:

Post autor: Cypis » 23 lut 2011, 2:30

Bywalec pisze:Poszperałem trochę w Internecie i okazuje się że nie ma nakazu zamazywania tablicy rejestracyjnej, ale w takiej sytuacji można się liczyć ze sprawą w sądzie.
Sprawą o co? Sądy nie zajmują się czynami, które nie są zabronione prawem.
Bywalec pisze:
Publikacja w internecie czytelnej tablicy rejestracyjnej nie jest zabroniona, osoba publikująca takie zdjęcia winna mieć świadomość odpowiedzialności na podstawie powództwa cywilnego właściciela pojazdu za naruszenie dóbr osobistych.
Problem więc można uznać za wyjaśniony
Jakiej odpowiedzialności? Jakie dobra publikacją nr rejestracyjnego mogą być naruszone? Co Ty pieprzysz?

Tylko konkretnie proszę, przepis prawa podaj, albo jakiś casus dotyczący "publikacji" nr. rejestracyjnego chociaż.

P.S.
Tablica rejestracyjna przyczepiona do pojazdu jest publikacją tegoż rejestracyjnego numeru. Ciekawą tezę stawiasz -- za jazdę autem oznaczonym tablicami można mieć nieprzyjemności. Zawsze myślałem, że jest odwrotnie :) ale cóż, człowiek uczy się całe życie. Czekam na lekcję zatem :)

[ Komentarz dodany przez: MeWa: Sob 26 Lut, 2011 ]
Skróćenie postu o treści niezwiązane z tematem. MeWa
Zapraszam na pokład!

Zawisza Czarny, Tawerna Korsarz
- 3 wachta najlepsza!
Rzeszowiak, Grenlandia 2012 - etap 11


Bez korków, NR, CR, TSB i tym podobnych ZTM-ów : )

robbo2k

Post autor: robbo2k » 23 lut 2011, 5:29

@cypis z ta rejestracja chodzi o kontekst. Np auto zaparkowane zle umieszczone na sadistic.pl z kometarzem parkujacy ch* moze godzic e czyjs wizerunek. Wtedy osoba moze wytoczyc sprawe autorowi z tego samego paragrafu jak napisanie na forum iz Szef ZtM to &&:€:
€. Gazety wola zamazywac. Ale zwykle osoby nie musza bo kto by sie tam sadzil 5lat o zdjecie auta na miejscu dla niepelnosprawnych albo w towarzystwie autobusu.

[ Komentarz dodany przez: MeWa: Sob 26 Lut, 2011 ]
Skróćenie postu o treści niezwiązane z tematem. MeWa

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4890
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 23 lut 2011, 9:31

Cypis pisze:
Bywalec pisze:Poszperałem trochę w Internecie i okazuje się że nie ma nakazu zamazywania tablicy rejestracyjnej, ale w takiej sytuacji można się liczyć ze sprawą w sądzie.
Sprawą o co? Sądy nie zajmują się czynami, które nie są zabronione prawem.
Bywalec pisze: Problem więc można uznać za wyjaśniony
Jakiej odpowiedzialności? Jakie dobra publikacją nr rejestracyjnego mogą być naruszone? Co Ty pieprzysz?

Tylko konkretnie proszę, przepis prawa podaj, albo jakiś casus dotyczący "publikacji" nr. rejestracyjnego chociaż.
robbo2k pisze:@cypis z ta rejestracja chodzi o kontekst. Np auto zaparkowane zle umieszczone na sadistic.pl z kometarzem parkujacy ch* moze godzic e czyjs wizerunek. Wtedy osoba moze wytoczyc sprawe autorowi z tego samego paragrafu jak napisanie na forum iz Szef ZtM to &&:€:
€. Gazety wola zamazywac. Ale zwykle osoby nie musza bo kto by sie tam sadzil 5lat o zdjecie auta na miejscu dla niepelnosprawnych albo w towarzystwie autobusu.
@robbo2k wyjaśnił Ci poniekąd o co chodzi. Ja pisząc tamto wzorowałem się na dwóch artykułach:
KLIK 1
KLIK 2
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Cypis
Posty: 521
Rejestracja: 03 paź 2008, 18:41
Lokalizacja: DC
Kontakt:

Post autor: Cypis » 26 lut 2011, 12:35

robbo2k pisze:@cypis z ta rejestracja chodzi o kontekst. Np auto zaparkowane zle umieszczone na sadistic.pl z kometarzem parkujacy ch* moze godzic e czyjs wizerunek. Wtedy osoba moze wytoczyc sprawe autorowi z tego samego paragrafu jak napisanie na forum iz Szef ZtM to &&:€:
No i? Powodem będzie ujawniony nr. rejestracyjny, czy nazwanie kogoś chujem? Nie widzę związku pomiędzy jednym a drugim. Wykaż proszę.
robbo2k pisze:Gazety wola zamazywac. Ale zwykle osoby nie musza bo kto by sie tam sadzil 5lat o zdjecie auta na miejscu dla niepelnosprawnych albo w towarzystwie autobusu.
Ponownie -- bark związku. Czy może widzisz jakąś różnicę pomiędzy:
a) Idziesz ulicą, widzisz nieprawidłowo zaparkowane auto i jego nr. rejestracyjny;
b) Na stronie gazety widzisz nieprawidłowo zaparkowane auto i jego nr. rejestracyjny;
c) Na mojej stronie widzisz nieprawidłowo zaparkowane auto i jego nr. rejestracyjny.
?

Jeśli widzisz jakąś różnicę, to napisz, jaką.
Zapraszam na pokład!

Zawisza Czarny, Tawerna Korsarz
- 3 wachta najlepsza!
Rzeszowiak, Grenlandia 2012 - etap 11


Bez korków, NR, CR, TSB i tym podobnych ZTM-ów : )

Awatar użytkownika
Cypis
Posty: 521
Rejestracja: 03 paź 2008, 18:41
Lokalizacja: DC
Kontakt:

Post autor: Cypis » 26 lut 2011, 13:02

Bywalec pisze:@robbo2k wyjaśnił Ci poniekąd o co chodzi. Ja pisząc tamto wzorowałem się na dwóch artykułach:
KLIK 1
KLIK 2
Robbo2k nic zupełnie mi nie wyjaśnił; podlinkowane artykuły także nic nie wnoszą.

Pytałem o przepis prawa zakazujący publikacji -- już się wszyscy chyba zgadzają, że brak takowego. Podnosicie kwestię HIPOTETYCZNIE MOŻLIWEJ odpowiedzialności z KC o naruszenie dóbr przez publikującego zdjęcie. No to pytam -- czy znasz jakąkolwiek taką sprawę, niekoniecznie wygraną nawet?

Zaś jeśli ktoś kogoś nazwał chujem, to oczywiście może odpowiadać za naruszenie. Jeśli jest to osoba publikująca zdjęcie, odpowiadać może NIEZALEŻNIE od tego, czy zamazała numery, czy nie (wątpliwą możliwość wykazania, że chujem była konkretna osoba, pomijam -- masz to w swoim artykule nawet -- nr rej nikogo nie identyfikuje). Więc kwestia "zamazywania numerów" nie istnieje. Cbdo.

A może jednak jakieś orzecznictwo przytoczysz? Czekam cierpliwie.
Zapraszam na pokład!

Zawisza Czarny, Tawerna Korsarz
- 3 wachta najlepsza!
Rzeszowiak, Grenlandia 2012 - etap 11


Bez korków, NR, CR, TSB i tym podobnych ZTM-ów : )

ODPOWIEDZ