"Młodzi Pamiętają" - 30 rocznica Stanu Wojennego

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

rudy
Posty: 1802
Rejestracja: 21 maja 2007, 12:26
Lokalizacja: Skorosze

Post autor: rudy » 07 gru 2011, 20:28

Bastian pisze:
MisiekK pisze:najlepiej żeby się wypowiadali świadkowie
Nikt tak nie potrafi zmącić obrazu, jak naoczni świadkowie...
I od razu przypomniał mi się Wstęp do Badań Historycznych (WBH) ;-) .
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36653
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 07 gru 2011, 20:37

No właśnie. Ale to i z kryminologii wniosek - świadkowie nie są w stanie zapamiętać nawet koloru samochodu...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 07 gru 2011, 21:09

Skoro już tu chcecie dyskutować, to ok.
A co ja mam powiedzieć? Czy wejście ZSRR do Polski w 1981 r. i powtórka z Budapesztu '56 czy praskiej wiosny było nierealne? Dlaczego nie? Bo Afganistan? Dla mnie to za mało. Moim zdaniem historia uczy, że lepiej mieć na ulicach własne czołgi niż obce ( :-k ). I nawet jeśli faktycznie ZSRR nie mogło wejść do Polski, to wierchuszka władz PRL mogła nie chcieć tego ryzykować.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Delfino
Posty: 934
Rejestracja: 03 lut 2007, 14:42
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Delfino » 07 gru 2011, 22:00

Z tym wejść czy nie wejść to ja nigdy nie mogę zrozumieć jednej rzeczy. Jak mogli tu nie wejść, skoro cały czas tu byli? Przecież radzieckie wojska normalnie stacjonowały w Polsce.

bosman30
Posty: 400
Rejestracja: 15 mar 2010, 15:51
Kontakt:

Post autor: bosman30 » 07 gru 2011, 22:02

Delfino pisze:Z tym wejść czy nie wejść to ja nigdy nie mogę zrozumieć jednej rzeczy. Jak mogli tu nie wejść, skoro cały czas tu byli? Przecież radzieckie wojska normalnie stacjonowały w Polsce.
Chodzi pewnie o wejście na ścianie Wschodniej.
Operator Żurawia Wieżowego :-D

fraktal
Posty: 5484
Rejestracja: 17 gru 2005, 12:03

Post autor: fraktal » 08 gru 2011, 0:56

A mi się nie do końca podoba, aby pod hasłem "Młodzi pamiętają" rozpatrywać winę czy niewinność Jaruzelskiego. Składać mu kwiaty albo wręcz przeciwnie - manifestować pod jego domem. Pamiętać to nie znaczy osądzać. Pamiętać to nie znaczy rozdrapywać historię do bieżących kłótni politycznych. To jest jakieś pomieszanie pojęć - z którym mamy także do czynienia zresztą podczas obchodów Święta Niepodległości. Zamiast pamiętać, walczymy ze sobą, używając historii niczym miecza. Pamiętać to znaczy - wiedzieć czym był Stan Wojenny, przez kogo został wprowadzony i z jakimi konsekwencjami się to wiązało. A to czy został wprowadzony słusznie, czy niesłusznie to już w dzisiejszych czasach ma coraz mniejsze znaczenie, bo i tak przeszłości nie zmienimy. I w tym sensie - inicjatywa jest cenna, o ile ograniczy się do samej rekonstrukcji historycznych wydarzeń bez wdawania się w dyskusję o winnych czy niewinnych. Co najwyżej należy wspomnieć o ofiarach, a ofiary niestety były.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 08 gru 2011, 8:47

fraktal pisze:A mi się nie do końca podoba, aby pod hasłem "Młodzi pamiętają" rozpatrywać winę czy niewinność Jaruzelskiego. Składać mu kwiaty albo wręcz przeciwnie - manifestować pod jego domem. Pamiętać to nie znaczy osądzać. Pamiętać to nie znaczy rozdrapywać historię do bieżących kłótni politycznych. To jest jakieś pomieszanie pojęć - z którym mamy także do czynienia zresztą podczas obchodów Święta Niepodległości. Zamiast pamiętać, walczymy ze sobą, używając historii niczym miecza. Pamiętać to znaczy - wiedzieć czym był Stan Wojenny, przez kogo został wprowadzony i z jakimi konsekwencjami się to wiązało. A to czy został wprowadzony słusznie, czy niesłusznie to już w dzisiejszych czasach ma coraz mniejsze znaczenie, bo i tak przeszłości nie zmienimy. I w tym sensie - inicjatywa jest cenna, o ile ograniczy się do samej rekonstrukcji historycznych wydarzeń bez wdawania się w dyskusję o winnych czy niewinnych. Co najwyżej należy wspomnieć o ofiarach, a ofiary niestety były.
=D> =D> =D>
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1715
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 08 gru 2011, 20:17

Trochę niegrzecznie, ale produkcje niektórych osób małoletnich o stanie wojennym przypomina mi moje młodzieńcze "rewelacje" na temat Powstania Warszawskiego snute wobec znanych mi uczestników Powstania /lata 60-te /. Mnie tłumaczy ówczesny brak dostępu do wiarygodnych źródeł oraz nieznośna "mołojecka" maniera sporej części powstańców typu "na tygrysy mieliśmy visy trala la". Osobiście doświadczyłem fatalnie stan przed stanem wojennym , w trakcie i po.
ZUS fundatorem emigracji

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 13 gru 2011, 0:00

:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=dKhITm9-5TU
("Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią..." - ogłoszenie stanu wojennego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego). Warto posłuchać.

Właśnie teraz, o północy, mija dokładnie 30 lat od momentu wprowadzenia stanu wojennego.

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 13 gru 2011, 0:07

Sporo osób się zebrało w okolicy domu Jaruzelskiego bądź do niego zmierza - ponoć ok. 300-400.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 13 gru 2011, 0:09

W nocy o północy? Przesada =;
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 13 gru 2011, 0:19

BJ pisze:Sporo osób się zebrało w okolicy domu Jaruzelskiego bądź do niego zmierza - ponoć ok. 300-400.
:arrow: A organizatorzy zapowiadali podobno dumnie aż 10 tysięcy ludzi. Optymiści...
KwZ pisze:W nocy o północy? Przesada.
Co roku tak jest. Ale akurat tym razem Jaruzelskiego i tak nie ma w domu - jest w szpitalu.

Warto jeszcze obejrzeć ten materiał: http://www.youtube.com/watch?v=RnzgSkTEYw4 (i wcale nie ze względu na zdjęcia z Ikarusami)...

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 13 gru 2011, 0:22

MZ pisze:A organizatorzy zapowiadali podobno dumnie aż 10 tysięcy ludzi. Optymiści...
No cóż, nie ma co się dziwić, że niewiele osób chciało ruszyć dupy z domu o północy w tygodniu...

Na Marsz Niepodległości zapowiadali 11 tysięcy, a było wg. różnych szacunków od 25 do 50 tysięcy, więc wtedy nadrobili :P

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 13 gru 2011, 0:58

Na Marszałkowskiej i Puławskiej pochód dodawał sobie otuchy śpiewem. Słychać było np. "zakaz pedałowania" na melodię kibicowskiej przyśpiewki "Polska, biało-czerwoni"

(...)

Obok gra muzyka i przemawia Robert Winnicki z Młodzieży Wszechpolskiej. - Szef MSZ sprzedaje nas eurosojuzowi! Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela - mówi.
No faktycznie - niezła pamięć i niewykorzystywanie wydarzenia do doraźnych celów politycznych...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 13 gru 2011, 1:20

MeWa pisze: No faktycznie - niezła pamięć i niewykorzystywanie wydarzenia do doraźnych celów politycznych...
Byłem tam, bo spodziewałem się jednak czegoś godniejszego. Niestety, refleksję mam smutną - nie jest dobrze, jeśli chodzi o stan społeczeństwa obywatelskiego.

http://edervenne.wrzuta.pl/audio/3XWq8K ... d_baranami

ODPOWIEDZ