"Młodzi Pamiętają" - 30 rocznica Stanu Wojennego

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

FOO
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2011, 21:36

Post autor: FOO » 06 gru 2011, 21:37

13 grudnia 1981r. – to data, o której Polacy powinni pamiętać. To data, którą zwłaszcza młode pokolenie powinno znać nie tylko z książek i publikacji.
W tym roku obchodzimy zaś wyjątkową, bo 30 rocznicę wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego. Dlatego też Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska
w ramach akcji „Młodzi Pamiętają” pragnie przypomnieć tragiczne wydarzenia Stanu Wojennego. Dużą wagę przywiązujemy do zainteresowania młodych ludzi historią najnowszą, tak ważną a w szkołach najczęściej pomijaną.

W tym roku akcję organizujemy już po raz 7! Nasza inicjatywa została doceniona i nagrodzona prestiżową nagrodą PRO PUBLICO BONO w kategorii Kultura
i Dziedzictwo Narodowe.

PLAN AKCJI:

13 GRUDNIA 2011- 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
od 11:00, Plac Zamkowy
pokaz zabytkowych pojazdów Milicji Obywatelskiej

18:00, Plac Zamkowy
WIELKA INSCENIZACJA starć opozycji z ZOMO

6:00 - 23:00 wyjście z metra centrum tzw. Patelnia
będzie stał tam telebim, koksowniki oraz ZOMO-wcy rozdający ulotki edukacyjne. Ale to nie wszystko, będzie jeszcze niespodzianka, której nie chcemy zdradzać.

Oprócz tego, w Bibliotece Narodowej, odbędą się spotkania uczniów warszawskich liceów z historykami i opozycjonistami między innymi z prof. Antonim Dudkiem i Adamem Borowskim.

Chcesz dowiedzieć się więcej, a nawet wziąć udział? Zajrzyj na poniższe linki:

https://www.facebook.com/mlodzipamietaja?sk=wall

http://www.mlodzipamietaja.pl

Fundacja wydała już kilka książek m. in. o Solidarności Walczącej. Teraz poszliśmy o krok dalej i zrobiliśmy FILM oparty na autentycznych historiach z tego okresu, które opowiedzieli nam nasi znajomi. Polubienie profilu FB Akcji jest najlepszą gwarancją że będziesz miał okazję go obejrzeć!





Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska.

Tegoroczna edycja akcji jest objęta patronatem honorowym:
- Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz
- Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami są:
- Biuro Promocji Miasta Warszawy,
- Instytut Pamięci Narodowej,
- Fundacja Banku Zachodniego WBK,
- Studenci dla Rzeczypospolitej
- Okręg Mazowiecki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej,
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO.

Partnerzy:
- Szybka Kolej Miejska
- Zarząd Transportu Miejskiego
- Metro Warszawski

[ Komentarz dodany przez: Bastian: |6 Gru 2011|, 2011 22:02 ]
Korekta tytułu.

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 14095
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 06 gru 2011, 21:58

A gdzie mógłbym wręczyć kwiaty Jaruzelskiemu?
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

bosman30
Posty: 400
Rejestracja: 15 mar 2010, 15:51
Kontakt:

Post autor: bosman30 » 06 gru 2011, 21:59

FOO pisze: będzie jeszcze niespodzianka, której nie chcemy zdradzać.
Ryszard Ochódzki jako gość specjalny?
Operator Żurawia Wieżowego :-D

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5274
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 06 gru 2011, 22:53

FOO pisze:(...)„Młodzi Pamiętają”(...)
Pamięć genetyczna :grin: .

geograf_OSU
Posty: 868
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:12

Post autor: geograf_OSU » 06 gru 2011, 23:15

Szeregowy_Równoległy pisze:A gdzie mógłbym wręczyć kwiaty Jaruzelskiemu?
I dlatego w tymkraju nigdy nie bedzie normalnie. Ten czlowiek powinien siedziec w wiezieniu. Minimum to glodowa emerytura a nie te kokosy w porownaniu z ofiarami zbrodniczego PRLu ktorzy maja te glodowe emerytury.

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 07 gru 2011, 0:19

Nie mógł siedzieć w więzieniu skoro w 89 zapewniono im wszystkim bezpieczeństwo i dobrobyt w zamian za podzielenie sie władzą. Ważne jest po prostu to abyśmy pamietali i przekazywali potomnym ze Jaruzelski to nie były prezydent a ktos kto w obawie o swoje zdrowie i życie wolał zdradzić kraj. Pamiętajmy też ze Moczulski kiedyś ładnie rozwinął skrót PZPR i w pełni się z tym rozwinięciem zgadzam.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 07 gru 2011, 0:35

Było nie było, Jaruzelski prezydentem Polski był. Czy jego postępowanie to zdrada? Nie takie proste, ale może nie tutaj dyskusja.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
rufio198
Posty: 3596
Rejestracja: 19 sie 2006, 13:47
Lokalizacja: Z Doliny Muminków
Kontakt:

Post autor: rufio198 » 07 gru 2011, 8:22

A niby dlaczego nie tutaj? I jeżeli nie w temacie o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - to gdzie?
I stało się - Muminek ma Muminkę i pannę Migotkę :D
http://www.fotokolej.waw.pl/
Mój post to moja prywatna opinia i nie jest pisany po to żeby go cytować w mediach

TLG
Posty: 5895
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:20

Post autor: TLG » 07 gru 2011, 8:23

Przyznam, że jestem zdumiony głupimi komentarzami. To jest inicjatywa czysto historyczna, bez żadnych zbędnych emocji i barw politycznych. Służy propagowaniu wiedzy o tym, co wydarzyło się 30 lat temu, ale ocenę pozostawia odbiorcom. Nie widzę tu żadnego powodu do kpin.
15/12/2005-12/7/2019

Paweł D.
Posty: 5297
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 07 gru 2011, 9:15

geograf_OSU pisze:I dlatego w tymkraju nigdy nie bedzie normalnie. Ten czlowiek powinien siedziec w wiezieniu. Minimum to glodowa emerytura a nie te kokosy w porownaniu z ofiarami zbrodniczego PRLu ktorzy maja te glodowe emerytury.
Kurcze, a ja myślałem, że wysokość emerytury reguluje ustawa uchwalona w "wolnej" Polsce....

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7685
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 07 gru 2011, 14:47

TLG pisze:Przyznam, że jestem zdumiony głupimi komentarzami. To jest inicjatywa czysto historyczna, bez żadnych zbędnych emocji i barw politycznych. Służy propagowaniu wiedzy o tym, co wydarzyło się 30 lat temu, ale ocenę pozostawia odbiorcom. Nie widzę tu żadnego powodu do kpin.
Dokładnie.... Szczególnie fascynują mnie komentarze tych, którzy o stanie wojennym dowiedzieli się od rodziców, bo jeszcze w planach ich nawet nie było.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 07 gru 2011, 15:52

MisiekK pisze:
TLG pisze:Przyznam, że jestem zdumiony głupimi komentarzami. To jest inicjatywa czysto historyczna, bez żadnych zbędnych emocji i barw politycznych. Służy propagowaniu wiedzy o tym, co wydarzyło się 30 lat temu, ale ocenę pozostawia odbiorcom. Nie widzę tu żadnego powodu do kpin.
Dokładnie.... Szczególnie fascynują mnie komentarze tych, którzy o stanie wojennym dowiedzieli się od rodziców, bo jeszcze w planach ich nawet nie było.
Mnie fascynują komentarze tych, którzy o Bitwie pod Grunwaldem dowiedzieli się z podręczników, bo jeszcze w planach ich nawet nie było :ziew:
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7685
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 07 gru 2011, 16:29

Kleszczu pisze:Mnie fascynują komentarze tych, którzy o Bitwie pod Grunwaldem dowiedzieli się z podręczników, bo jeszcze w planach ich nawet nie było :ziew:
Też mi porównanie.... W sprawie Bitwy pod Grunwaldem nie ma już wątpliwości historyków ani różnych interpretacji tego co się tam stało. W sprawie stanu wojennego ocena taka jednoznaczna nie jest, stąd najlepiej żeby się wypowiadali świadkowie a nie plotkarze tamtych dni.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 07 gru 2011, 18:56

MisiekK pisze:
Kleszczu pisze:Mnie fascynują komentarze tych, którzy o Bitwie pod Grunwaldem dowiedzieli się z podręczników, bo jeszcze w planach ich nawet nie było :ziew:
Też mi porównanie.... W sprawie Bitwy pod Grunwaldem nie ma już wątpliwości historyków ani różnych interpretacji tego co się tam stało. W sprawie stanu wojennego ocena taka jednoznaczna nie jest, stąd najlepiej żeby się wypowiadali świadkowie a nie plotkarze tamtych dni.
Zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Tu nie chodzi o konkretne przykłady z historii... Bardzo często ci plotkarze spojrzą na wydarzenia tamtych dni chłodniejszym okiem niż świadkowie (co nie powinno dziwić), a co za tym idzie ich obraz wydarzeń może stać się bardziej wiarygodny...
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36653
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 07 gru 2011, 19:12

MisiekK pisze:W sprawie Bitwy pod Grunwaldem nie ma już wątpliwości historyków
Że co?!
MisiekK pisze:najlepiej żeby się wypowiadali świadkowie
Nikt tak nie potrafi zmącić obrazu, jak naoczni świadkowie...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

ODPOWIEDZ