Strona 300 z 551

: 22 paź 2012, 22:07
autor: MisiekK
Glonojad pisze:Poza tym Maxio pisze (mówi) z tak nieznośnym stylem polonusa-w-pierwszym pokoleniu, że blokada się słuchaczowi automatycznie włącza...
Zawsze tak jest, że ci pierwszopokleniowcy są bardziej amerykańscy od Amerykanów mieszkających tam od pokoleń...

: 22 paź 2012, 23:08
autor: KwZ
Wolfchen pisze:Dmowskiego, jakby on był najważniejszą osobą w II RP i architektem niepodległości... 8-(
Naj to nie, ale drugą po Piłsudskim. Dziś trochę zapomnianą - wcale się nie dziwię, że chcą zaczynać / kończyć właśnie tam..

: 22 paź 2012, 23:40
autor: bepe
Wolfchen pisze:Oczywiście - bo nie może być inaczej - ONR & MW zaczyna marsz na rondzie Dmowskiego, jakby on był najważniejszą osobą w II RP i architektem niepodległości...
A nie był? Bez Dmowskiego i jego ekipy działania Piłsudskiego zdałyby się na nic. I odwrotnie.

: 23 paź 2012, 0:08
autor: Wolfchen
bepe pisze:A nie był?
Moim zdaniem - nie. Był drugi, najważniejszy był Piłsudski.

: 23 paź 2012, 0:49
autor: JacekM
A co by zdziałał bez działań Dmowskiego?

: 23 paź 2012, 7:13
autor: pietia
Nie zapominajmy jeszcze o innych osobach, mających walny udział w odzyskaniu niepodległości. Paderewski, Haller...

: 23 paź 2012, 13:46
autor: KwZ
Wolfchen pisze:Moim zdaniem - nie. Był drugi, najważniejszy był Piłsudski.
Ok, i co to przeszkadza przypominać o Dmowskim?

: 23 paź 2012, 13:54
autor: pawcio
Gdzieś się spotkałem z opinią, że Piłsudski w Warszawie i Dmowski w Paryżu uczynili bardzie wiele dla polskiej niepodległości i ciężko ocenić, który więcej. Można tylko przyjąć za pewnik, że gdyby któregoś z nich zabrakło, nic by z tego nie wyszło.

: 23 paź 2012, 14:18
autor: Wolfchen
JacekM pisze:A co by zdziałał bez działań Dmowskiego?
Nic. Dmowski bez Piłsudskiego też by nic nie zdziałał. Natomiast w wojnie 1920 roku o Dmowskim za bardzo nie było słychać, stąd też uważam, że Piłsudski jest ważniejszy, bo najpierw wywalczył, a potem obronił niepodległość.

: 23 paź 2012, 15:23
autor: JacekM
A potem zrobił zamach stanu.

: 23 paź 2012, 15:26
autor: Wolfchen
W moim rozumieniu usprawiedliwiony okolicznościami.

: 23 paź 2012, 17:18
autor: Bastian
Jak nie ikarusy, to Dmowski. Uwielbiacie dyskutować i wyższości Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem, co? :roll:
Wolfchen pisze:uważam, że Piłsudski jest ważniejszy
Przecież nie nazwiemy wszystkich ulic i placów jego imieniem. Dmowski też był ważny i też na swoje zasłużył. Mimo wszystkich doń zastrzeżeń.

: 23 paź 2012, 17:42
autor: KwZ
A ja nie rozumiem tej dyskusji. :-s
Wolfchen pisze:W moim rozumieniu usprawiedliwiony okolicznościami.
W rozumieniu Piłsudskiego tym bardziej.

: 23 paź 2012, 18:22
autor: Wolfchen
Bastian pisze:Przecież nie nazwiemy wszystkich ulic i placów jego imieniem. Dmowski też był ważny i też na swoje zasłużył. Mimo wszystkich doń zastrzeżeń.
Oczywiście. Po prostu, uważam, że plac Piłsudskiego ze względu na okoliczności jest bardziej zasadny, niż rondo Dmowskiego do rozpoczęcia marszu ;)

: 23 paź 2012, 18:30
autor: Glonojad
Bastian pisze:Jak nie ikarusy, to Dmowski. Uwielbiacie dyskutować i wyższości Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem, co? :roll:
Polskojęzyczność postów nie dała Ci do myślenia co do narodowości dyskutantów?

(no tak, zapomniałem, to właśnie polskojęzyczne, a nie polskie, forum zdaniem środowisk patriotycznie demolujących dworce czy inne starówki...)

[ Dodano: |23 Paź 2012|, 2012 19:24 ]
JacekM pisze:A potem zrobił zamach stanu.
Niepodległości to akurat nie zaszkodziło.