Miejski System Informacji

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

JaBaal
Posty: 740
Rejestracja: 09 lis 2006, 21:06

Post autor: JaBaal » 25 paź 2007, 20:54

Nie natknąłem się na wątek MSI w Warszawie - jeśli jest takowy, to proszę tam ten post przenieść. A jeśli nie ma, to hm... wydzielić? Dopiero widząc wątek MSI w Łodzi przypomniało mi się to, o czym od dawna chciałem napisać. Otóż zawsze, kiedy widzę tablice przy Wyścigach oznaczonych w MSI jako Służew to mi się robi jakoś bylejako: przecież Wyścigi były 'od zawsze' (tzn. po przeniesieniu z Polnej) na Służewcu a nie Służewie (Służewiu?). Na moje wyczucie granicą między Służewiem a Służewcem jest Puławska, a nie Wołoska, jak chce MSI. W czasach licealno-wczesnoakademickich miałem kumpla z ul. Bełdan, który uważał, że mieszka na Służewcu (nie na Służewie!). Tak samo - po zachodniej stronie Puławskiej, na południe od al. Lotników jest (było?) targowisko 'Służewiec Fort', zresztą nazwa wzięta od 'Fortu Służewiec' nieco na zachód od targu. Coś tu nie gra. Niby pierdółka, ale jednak 'Wyścigi na Służewcu' to (choć obecnie nieaktualna) jedna z 'ikon Warszawy'. A nawet na dawniejszych planach Warszawy, w spisach linii tramwajowych było napisane 'jak byk': 4 Służewiec (Wyścigi) - ... Czemu MSI przerobił 'kawał Służewca' (od Puławskiej do Wołoskiej-Rzymowskiego) na Służew? Ktoś wie?
Jeśli ktokolwiek wypowiada się o komunikacji w Pruszkowie, niech nie zapomina, że na północ od torów (Gąsin, Żbików, Bąki) też mieszkają ludzie.
Śp. 714 Ożarów - os. Staszica = to były piękne dni...

Awatar użytkownika
bambi
Posty: 164
Rejestracja: 16 maja 2006, 15:22
Lokalizacja: Kabaty // Gocław

Post autor: bambi » 25 paź 2007, 23:50

Podział na dzielnice i przebieg ich granic (nie mówię o dzielnich administracyjnych, tylko zwyczajowych) jest czymś umownym i nie do końca określonym, dlatego próby sformalizowania tego rodzą różnego rodzaju kwiatki. Generalnie zmierzano do tego, żeby poszczególne obszary MSI miały podobną powierzchnię - nie do końca wiem po co, chyba żeby ładnie wyglądały na mapie.
Pisałem o tym tutaj: viewtopic.php?p=48519#48519

Przykładowo nie wydzielono Przyczółka Grochowskiego z Gocławia, stworzono coś takiego jak "Marymont-Kaskada" (nie słyszałem, żeby ktoś tak wcześniej mówił na te tereny). Z niektórym nazewnictwem się kompletnie nie zgadzam i nie wiem czym się sugerowały wtedy osoby z MSI tworząc dziwolągi typu "Ursynów-Centrum".

Poza tym wydaje mi się, że osoby ustalające obszar jednostek MSI ślepo sugerowały się umieszczeniem nazwy na planach PPWK/Copernicus, nie bacząc na uwarunkowania historyczne (przykład Służewia i Słodowca by potwierdzał tą teorię). ;-)

Co do Służewia/Służewca to można zastanawiać się co do terenów między Modzelewskiego a Puławska: stoją tam bloki osiedla Służewiec-Fort i znajduje się tam fort od którego wzięły nazwę, z drugiej strony zabudowa przy Irisowej, Wita Stwosza itp. jest jakby kontynuacją jednorodzinnej zabudowy Służewia (patrz przebieg ulicy Niedźwiedziej).
Nie ma natomiast wątpliwości co do terenów na zachód od Modzelewskiego, bo to osiedle to Służewiec (powstawało jako "Służewiec-Prototypy", teraz na tereny na południe od Rzymowskiego mówi się "Służewiec Płd."). Tu masz więc całkowitą rację.

P.S. Chyba mówi się "na Służewiu".

[ Dodano: 2007-10-26, 00:04 ]
I jeszcze co do tych Wyścigów na Służewcu. Administracyjnie tory wyścigów konnych są już na Ursynowie, nie mogli więc im dać tej samej nazwy co obszarowi MSI na Mokotowie.
Tylko zamiast podciągnąć już to wszystko pod Wyczółki, tor wschodni (równoległy do Puławskiej) przydzielili do Ursynowa Północnego. ](*,)
Słabo to widać na tej mapie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:PL ... #filelinks

Proponowałbym się tak tym nie martwić, bo jak bardziej zagłębisz się w nazwnictwo obszarów w dzielnicach poza dawną Gminą Centrum (Ursus, Ursynów itp.), to można dopiero się zdziwisz ;-)

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 26 paź 2007, 10:41

bambi pisze:
Poza tym wydaje mi się, że osoby ustalające obszar jednostek MSI ślepo sugerowały się umieszczeniem nazwy na planach PPWK/Copernicus, nie bacząc na uwarunkowania historyczne (przykład Służewia i Słodowca by potwierdzał tą teorię). ;-)
Śmiem twierdzić, że było odwrotnie - przynajmniej ja zawsze odnosiłem takowe wrażenie.

Natomiast rejony MSI są czasem bardzo kiepsko podzielone. Na ten przykład Stary Ursus zamiast być Starym Ursusem stał się Czechowicami i Skoroszami. Granica biegnie Sosnkowskiego #-o Skorosze powinno ograniczyć się do rejonu Sosnkowskiego - granica miasta - granica dzielnicy - Poczty Gdańskiej - Sławka - Pużaka. Potrzeba tam wygospodarowania Starego Ursusa bo nikt nie powie, że np. Kościuszki jest na Skoroszach tylko na Starym Ursusie właśnie :!:
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
JotPeCet
Posty: 2527
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:07
Lokalizacja: WPT Ochota

Post autor: JotPeCet » 26 paź 2007, 13:26

Polfa Tarchomin, będąca od zawsze w dzielnicy określanej jako Tarchomin Przemysłowy (czasem też zaliczana do pobliskiego Piekiełka), wg MSI jest na Żeraniu :/
Polityka złym doradcą w pracy!

Krzysiek_S
Posty: 5090
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:08
Lokalizacja: Wawer-Zerzeń-Zastów

Post autor: Krzysiek_S » 26 paź 2007, 13:47

A w Wawrze jest tak że MSI działa na podstawie granic osiedli z radą osiedlową na czele.
Według tego w odczuciu i mapy jesteśmy np. w Zastowie, a według MSI w Zerzniu. Zastów obecnie ma mało wspólnego z Zerzniem, poczta jest na Sadulu, kościół na osiedlu Las , dzieci chodzą głównie do szkoły na osiedlu Nowy Wawer. Tylko ta nieszczęsna rada osiedlowa jest w Zerzniu. No i cmentarz. Może jest podobnie w przykładach podanych wyżej? Czy jest szansza na stworzenie nowej rady osiedlowej przy 1101 dorosłych osobach[doliczając dzieci będzie gdzieś 1,5 tyś mieszkańców] , bo tyle osób mieszka w Zastowie[według spisu wyborców].?

mariow
Posty: 2655
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:10
Lokalizacja: Warszawa Ursus

Post autor: mariow » 26 paź 2007, 15:33

R-11 Kleszczowa pisze:. Potrzeba tam wygospodarowania Starego Ursusa bo nikt nie powie, że np. Kościuszki jest na Skoroszach tylko na Starym Ursusie właśnie
a historycznie to włąsnie ten podział jest dobry bo to tez Skorosze :)
PURA VIDA!

Awatar użytkownika
Solaris U10
Posty: 2706
Rejestracja: 18 gru 2005, 13:26

Post autor: Solaris U10 » 26 paź 2007, 16:22

mariow pisze:
R-11 Kleszczowa pisze:. Potrzeba tam wygospodarowania Starego Ursusa bo nikt nie powie, że np. Kościuszki jest na Skoroszach tylko na Starym Ursusie właśnie
a historycznie to włąsnie ten podział jest dobry bo to tez Skorosze :)
Obaj macie tak naprawdę racje, ale jest, jak jest i nie ma co zmieniać.

Awatar użytkownika
bambi
Posty: 164
Rejestracja: 16 maja 2006, 15:22
Lokalizacja: Kabaty // Gocław

Post autor: bambi » 27 paź 2007, 0:15

R-11 Kleszczowa pisze:
bambi pisze:
Poza tym wydaje mi się, że osoby ustalające obszar jednostek MSI ślepo sugerowały się umieszczeniem nazwy na planach PPWK/Copernicus, nie bacząc na uwarunkowania historyczne (przykład Służewia i Słodowca by potwierdzał tą teorię). ;-)
Śmiem twierdzić, że było odwrotnie - przynajmniej ja zawsze odnosiłem takowe wrażenie.
Przecież najpierw istniały plany i ich nazewnictwo, a dopiero potem tworzono obszary MSI, a przykładów że twórcy MSI w dzielnicach sugerowali się oznaczeniami na planach, a nie nazewnictwem historycznym i miejscowym można mnożyć. Choćby Twój przykład Ursusa, gdzi na planie nie była wydzielona starsza część dzielnicy, czy Bródna, gdzie wydzielono Podgrodzie (było wytłuszczone na wielu planach), a innych osiedli/części już nie. Jedyny przykład działania odwrotnego, tzn. zaczerpnięcia nazwy dzielnicy z MSI i umieszczenia jej na planie, który przychodzi mi do głowy, to właśnie Marymont-Kaskada. Jak masz więcej to zarzuć...

Co do Ursusa, to całkowicie się z Tobą zgadzam.

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 27 paź 2007, 0:36

:arrow: A czy jest gdzieś dostępna mapka tego podziału na osiedla według MSI? Szukałem, ale nic takiego nie znalazłem.

Awatar użytkownika
R-9 Chełmska
Posty: 7767
Rejestracja: 14 gru 2005, 20:15
Lokalizacja: Czerniaków/Rakowiec

Post autor: R-9 Chełmska » 27 paź 2007, 0:39

Kiedyś widziałem mapkę w jednym kawałku, ale teraz mogę jedynie polecić to.
5290 - LINIĘ OBSŁUGUJE ZAKŁAD "CHEŁMSKA"
Najczęściej podróżuję: 2, 17, 33, 136, 141, 172, 186, 509, 518, N01, N32

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 27 paź 2007, 0:47

R-9 Chełmska pisze:Kiedyś widziałem mapkę w jednym kawałku, ale teraz mogę jedynie polecić to.
:arrow: O, dzięki, przyda się ;).

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 27 paź 2007, 1:02

Kiedyś MSI miał świetną stronę :/
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
bambi
Posty: 164
Rejestracja: 16 maja 2006, 15:22
Lokalizacja: Kabaty // Gocław

Post autor: bambi » 27 paź 2007, 1:05

Nie wiem dlaczego, ale internetowa witryna MSI w Warszawie został zlikwidowana kilka lat temu (szczątkowo przeniesiona chyba na stronę ZDM), a tam właśnie była zamieszczona mapa.

[ Dodano: 2007-10-27, 01:06 ]
O, własnie MeWa to powiedział.

Awatar użytkownika
JotPeCet
Posty: 2527
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:07
Lokalizacja: WPT Ochota

Post autor: JotPeCet » 27 paź 2007, 20:18

W Łodzi wieszają MSI bez byków ortograficznych (Ulice, Place).
Polityka złym doradcą w pracy!

Krzysiek_S
Posty: 5090
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:08
Lokalizacja: Wawer-Zerzeń-Zastów

Post autor: Krzysiek_S » 27 paź 2007, 20:27

Właściwie to Ursus, to taka sztuczna nazwa po połączeniu Szamot, Czechowic i Skoroszy w jeden twór. Więc trudno nazwać coś Stary Ursus, jeśli to są faktycznie Czechowice[ nazwa używana jeszcze w latach 70].

ODPOWIEDZ